Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 06-12-09, 21:37
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκιμασε να ριξεις λιγο την πιεση στον αξονα που το νιωθεις.Εισαι στις σωστες πιεσεις?
Tο εχω ηδη κανει φιλε, αλλα δεν νιωθω μεγαλη διαφορα.. Μαλλον καθολου θα ελεγα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gant Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζαχαρία,

Πάντοτε δίνω μεγαλύτερη προσοχή στο να συμπεριφέρεται σωστά ένα αυτοκίνητο στον δρόμο και λιγότερο στην δύναμη του. Εξ άλλου τι να το κάνεις ένα δυνατό μοτέρ αν το αμάξι δεν περπατά σωστά.
Ολα αυτά τα γράφω, επειδή πολλές φορές πάμε να κάνουμε κάτι καλύτερο για το αμάξι μας και έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα.
αν δεις το ΕΤΚ ανάλογα με τον εξοπλισμο του αυτοκινήτου, αν είναι 4κύλινδρο η 6 κύλινδρο, αν είναι m-pack, αν είναι sport package, sedan κλπ, δίνει διαφορετικά ελατήρια και αμορτισέρ, ψαλίδια και αντιστρεπτικές. Ολα αυτά έχουν βγεί μετά από ώρες και ώρες δοκιμών σε πίστες από έμπειρους οδηγούς δοκιμαστές.
Γνώμη μου είναι λοιπόν πως αν δεν δώσει κάποιος χρήματα για μιά ανάρτηση πλήρως ρυθμιζόμενη, με mounts, ελατήρια, αμορτισέρ, όλα σε ένα πακέτο, ο πειραματισμός με άλλα ελατήρια και άλλα αμορτισέρ , όσο ποιοτικά και να είναι, μπορεί στο τέλος να μην έχουν το σωστό αποτέλεσμα.
Στην δική σου περίπτωση τώρα, δεν μπορώ να ξέρω αν ο συνδυασμός ελατηρίων schnicher και sacks αμορτισέρ κατα πόσον δουλεύει πάνω στο αμάξι σου.
Μπορεί άλλοι συμφορουμίτες να γνωρίζουν περισσότερα.
Εχεις δικιο, τα χω σκεφτει και γω ολα αυτα..
Στο sedan που ειχα, ειχα βαλει eibach ελατηρια για λιγα χλμ με τα "μαμα" αμορτισερ και δουλευαν πολυ καλα.. Μετα εβαλα και bilstein sprint και το αμαξι εσφιξε παρα πολυ.. (και δεν ηθελα να παθω τα ιδια με το coupe τωρα..).
Κοιτα, αν δεν ηταν το χαμηλωμα στη μεση, το οποιο κανει το αμαξι μου να μου αρεσει, θα αλλαζα μονο αμορτισερ και θα αφηνα τα M Pack ελατηρια.. Ειδικα τωρα και με τις αντιστρεπτικες, το αμαξι θα περπατουσε πολυ ωραια.. Αλλα.. ειναι που φαινεται λιγο ψηλο, γιαυτο ηθελα ενα διακριτικο χαμηλωμα.. Και επελεξα τα schnitzer γιατι ακουγα γενικα οτι ειναι "μαλακά"..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την άλλη πλευρά, θεωρώ οτι μια fast road αναρτηση ειναι καλύτερη απο μια κακορυθμισμένη coilover...
Ετσι ειναι.. αλλα αντε βρες τον καλυτερο συνδιασμο.. που να ταιριαζει στις απαιτησεις σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 07-12-09, 12:17
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την άλλη πλευρά, θεωρώ οτι μια fast road αναρτηση ειναι καλύτερη απο μια κακορυθμισμένη coilover...
Εγώ διαφωνώ. Μια coilover που ρυθμίζεται σε ύψος δεν μπορεί να πάρει λάθος ρυθμίσεις. Φυσικά μια ανάρτηση αυτού του είδους είναι κ η πιο προσιτή αν μιλάμε για αναρτήσεις με χαρακτηριστικά upside down round n round που λέει κ το σονγκ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.