Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-04-09, 22:18
Το avatar του χρήστη KATSAMPOXAKIS
KATSAMPOXAKIS Ο χρήστης KATSAMPOXAKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Μηνύματα: 514
KATSAMPOXAKIS is on a distinguished road
βαλε H&R με Βilstein και δεν θα το μετανιωσεις αν παρεις γνωμες 7 στους 10 θα σου πουν το ιδιο πραγμα.
εγω ειμαι ευχαριστημενος με αυτα και φοραω και 19αρες! δεν κανουν για πολυ σπορ οδηγιση ομως
__________________
το υπογράφω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-09, 22:25
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSAMPOXAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε H&R με Βilstein και δεν θα το μετανιωσεις αν παρεις γνωμες 7 στους 10 θα σου πουν το ιδιο πραγμα.
εγω ειμαι ευχαριστημενος με αυτα και φοραω και 19αρες! δεν κανουν για πολυ σπορ οδηγιση ομως
Γενικα ακουω οτι ο συνδιασμος αμορτισερ Bilstein & ελατηριων H&R ή Eibach δουλευει καλυτερα στα 6κυλινδρα.. (εγω ειμαι 4κυλινδρος)
Εγω απο το κρατημα και την ανεση της Μ Pack ειμαι ευχαριστημενος.. Πιστευω οτι με τα schnitzer ελατηρια θα ειμαι οκ και δεν θα αλλαξει παρα πολυ το αμαξι σε σχεση με τωρα.. (θα κανω βεβαια και εναν ελεγχο στα αμορτισερ μου να δω σε τι κατασταση βρισκονται, αν και μεχρι στιγμης καλα τα νιωθω).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-04-09, 19:26
Το avatar του χρήστη Kakos
Kakos Ο χρήστης Kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-04-2009
Μηνύματα: 10
Kakos is an unknown quantity at this point
Thumbs up Ε46 αμορτισέρ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα & καλη εβδομαδα...

Σκεφτομαι, λογο της εξωτερικης εμφανισης (αντε και κοντευουμε...), να "χαμηλωσω" λιγο ακομα, χωρις ομως να χασω σε ανεση... Ξερω οτι λιγο παραπανω θα "σφιξει",αλλα σε καμια περιπτωση δεν θελω να γινει κουτσουρο). Ακομα δεν εχω καταλαβει τι αναρτηση φοραει το αμαξι μου.. , (τα αμορτισερ γραφουν πανω sachs m techniks, κατι τετοιο)
Διαβαζω και ακουω οτι γενικα τα schnitzer ελατηρια ειναι μαλακά, ισχυει??
Υπαρχει καποιος που να τα χει φορεσε και να χει αποψη περι του θεματος?

Το αμαξι μου ειναι 318 coupe E46 (2lt valvetronic).

Ευχαριστω
Λοιπόν, άκου φίλε Ζαχαρία,
Έχω Ε46 316Ci του 2001, με 17άρες ζάντες.
Πρίν 2 χρόνια τις έβαλα όλο το πακετάκι της Schnitzer (ελατήρια και αμορτισέρ) τα απλά όχι τα ρυθμιζόμενα. Το αμάξι πήγαινε τραίνο αλλά χαμήλωσε πολύ (ίσως πάνω από 3cm) και έβρισκε σχεδόν παντού. Επιπλέον κοπάναγε πολύ.
Δεν τα άντεξα, η μπέμπα από κάτω είχε γεμίσει γρατζουνιές. Μη σκεφτείς οτι πήγαινα χώμα. Στην Αθήνα μένω, σε άσφαλτο συνέχεια.
Τα πέταξα λοιπόν και πήρα το σετάκι της Bilstein (ελατήρια και αμορτισέρ) τα κίτρινα από Λεωφόρο Συγγρού 191 μεριά. Έδωσα 1.100 Ευρώ πέρσι, τοποθετημένα.
....Και είδα την υγειά μου. Ούτε κοπάνημα, ούτε να βρίσκει από κάτω (χαμήλωσε περίπου 1,5cm από τη μαμά). Και συμπεριφορά? Όχι τραίνο απλό... αλλά Υπερσιβηρικός! Καλύτερο από πρίν!
Αυτά!
__________________
Kakos
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-04-09, 19:41
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, άκου φίλε Ζαχαρία,
Έχω Ε46 316Ci του 2001, με 17άρες ζάντες.
Πρίν 2 χρόνια τις έβαλα όλο το πακετάκι της Schnitzer (ελατήρια και αμορτισέρ) τα απλά όχι τα ρυθμιζόμενα. Το αμάξι πήγαινε τραίνο αλλά χαμήλωσε πολύ (ίσως πάνω από 3cm) και έβρισκε σχεδόν παντού. Επιπλέον κοπάναγε πολύ.
Δεν τα άντεξα, η μπέμπα από κάτω είχε γεμίσει γρατζουνιές. Μη σκεφτείς οτι πήγαινα χώμα. Στην Αθήνα μένω, σε άσφαλτο συνέχεια.
Τα πέταξα λοιπόν και πήρα το σετάκι της Bilstein (ελατήρια και αμορτισέρ) τα κίτρινα από Λεωφόρο Συγγρού 191 μεριά. Έδωσα 1.100 Ευρώ πέρσι, τοποθετημένα.
....Και είδα την υγειά μου. Ούτε κοπάνημα, ούτε να βρίσκει από κάτω (χαμήλωσε περίπου 1,5cm από τη μαμά). Και συμπεριφορά? Όχι τραίνο απλό... αλλά Υπερσιβηρικός! Καλύτερο από πρίν!
Αυτά!
Φιλε αυτα που εβαλες ειναι ρυθμιζομενα ; ; ;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-04-09, 19:45
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, άκου φίλε Ζαχαρία,
Έχω Ε46 316Ci του 2001, με 17άρες ζάντες.
Πρίν 2 χρόνια τις έβαλα όλο το πακετάκι της Schnitzer (ελατήρια και αμορτισέρ) τα απλά όχι τα ρυθμιζόμενα. Το αμάξι πήγαινε τραίνο αλλά χαμήλωσε πολύ (ίσως πάνω από 3cm) και έβρισκε σχεδόν παντού. Επιπλέον κοπάναγε πολύ.
Δεν τα άντεξα, η μπέμπα από κάτω είχε γεμίσει γρατζουνιές. Μη σκεφτείς οτι πήγαινα χώμα. Στην Αθήνα μένω, σε άσφαλτο συνέχεια.
Τα πέταξα λοιπόν και πήρα το σετάκι της Bilstein (ελατήρια και αμορτισέρ) τα κίτρινα από Λεωφόρο Συγγρού 191 μεριά. Έδωσα 1.100 Ευρώ πέρσι, τοποθετημένα.
....Και είδα την υγειά μου. Ούτε κοπάνημα, ούτε να βρίσκει από κάτω (χαμήλωσε περίπου 1,5cm από τη μαμά). Και συμπεριφορά? Όχι τραίνο απλό... αλλά Υπερσιβηρικός! Καλύτερο από πρίν!
Αυτά!
Καλησπερα φιλε και ευχαριστω που εγραψες την αποψη σου για το θεμα..

Βασικα περιμενω απαντηση για το ποσο θα χαμηλωσει το αυτοκινητο και τι κωδικους-χαμηλωματα δινει ο schnitzer..
Σε καποιο τηλ που ειχα παρει στο Σπανο, μου ειχε πει οτι επειδη το αμαξι μου φοραει Μ technik αναρτηση που σημαινει 1,5 ποντο κατω, οτι θα πεσει κανα ποντο ακομη με τα schnitzer..
Μου κανει εντυπωσει παντως αυτο που λες... Συνηθως δεν ακουγονται παραπονα ΓΕΝΙΚΑ για τα schnitzer (εκτος του οτι ειναι υπερτιμημενα.. )..

Χρηστακο τα απλα ειχε βαλει το παιδι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-04-09, 19:49
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλε και ευχαριστω που εγραψες την αποψη σου για το θεμα..

Βασικα περιμενω απαντηση για το ποσο θα χαμηλωσει το αυτοκινητο και τι κωδικους-χαμηλωματα δινει ο schnitzer..
Σε καποιο τηλ που ειχα παρει στο Σπανο, μου ειχε πει οτι επειδη το αμαξι μου φοραει Μ technik αναρτηση που σημαινει 1,5 ποντο κατω, οτι θα πεσει κανα ποντο ακομη με τα schnitzer..
Μου κανει εντυπωσει παντως αυτο που λες... Συνηθως δεν ακουγονται παραπονα ΓΕΝΙΚΑ για τα schnitzer (εκτος του οτι ειναι υπερτιμημενα.. )..

Χρηστακο τα απλα ειχε βαλει το παιδι...
Καταλαβα τι εβαλε και γι'αυτο ρωτησα η τιμη ειναι οσο εχει σχεδον

μια pss9 . . .

Τα απλα και 1.100 ευρω ; ; ;

Ολα πανε απο 600-700 βαρια τοποθετημενα . . .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-04-09, 19:55
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα τι εβαλε και γι'αυτο ρωτησα η τιμη ειναι οσο εχει σχεδον

μια pss9 . . .

Τα απλα και 1.100 ευρω ; ; ;

Ολα πανε απο 600-700 βαρια τοποθετημενα . . .
Τα schnitzer ειναι υπερτιμημενα (οτιδηποτε βγαζει) και δυστυχως τα χρυσοπληρωνεις φιλε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-04-09, 19:58
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα schnitzer ειναι υπερτιμημενα (οτιδηποτε βγαζει) και δυστυχως τα χρυσοπληρωνεις φιλε...
Μα δεν λεω για τα schnitzer . . .

Το παιδι αναφερει ποιο επανω για bilstein μαζι με ελατηρια . . .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-04-09, 20:01
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν λεω για τα schnitzer . . .

Το παιδι αναφερει ποιο επανω για bilstein μαζι με ελατηρια . . .
Δικιο εχεις.... Συγγνωμη...

Καταλαβα λαθος...

Ειχε "σταθερη" schnitzer και την αλλαξε με Bilstein... (οντως πολλα εδωσε για σταθερη Bilstein...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-04-09, 22:21
Το avatar του χρήστη Kakos
Kakos Ο χρήστης Kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-04-2009
Μηνύματα: 10
Kakos is an unknown quantity at this point
Thumbs up E46 αμορτισέρ - συνέχεια

Παιδιά ακούστε,
Έβαλα αμορτισέρ Bilstein & ελατήρια H&R ή Eibach (δεν θυμάμαι). ΔΕΝ είναι ρυθμιζόμενα, αλλά ο υπεύθυνος που τα έβαλε με ρώτησε αν ήθελα κάποιες ενισχύσεις στα αμορτισέρ που πάνε extra και του είπα ναί. Άνοιξε μπροστά μου τα αμορτισέρ και έβαλε κάποιες άλλες ενισχυμένες ροδέλλες (δε θυμάμαι καλά) βγάζοντας τις απλές και τα ξανατρόμπαρε στην αντλία.
Πρέπει να λέγεται Ηλίας Αθανασίου νομίζω, και οι γνώστες του θέματος - και από αγώνες ακόμα - τον ξέρουν καλά. Επίσης με έστειλε σε δικό του για δωρεάν ευθυγράμμιση.
Α ναί το αμάξι πρίν τράβαγε λίγο δεξιά και ενώ μου είχαν κάνει 2 φορές ευθυγράμμιση στα εξουσιοδοτημένα service BMW εξακολουθούσε να τραβάει.
Μετά τα Bilstein ΟΛΑ μου τα προβλήματα λύθηκαν. Χαλάλι τα λεφτά.
__________________
Kakos
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.