Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 09-01-09, 18:30
Το avatar του χρήστη elvetost
elvetost Ο χρήστης elvetost δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-01-2008
Μηνύματα: 229
elvetost is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ga-george Εμφάνιση μηνυμάτων
δοκιμασε με το ποδι στο γκαζι και 1500 στροφες και μην πληρωνεις τσαμπα λεφτα
Φιλε Γιωργο θα σου προτεινα οταν βαζεις μπρος το αμαξι ΕΙΔΙΚΑ κρυο να μην πατας κα8ολου γκαζι για κανα λεπτο, καθως ολοι οι μοτεριστες και λαδαδες ανα τον κοσμο επιμενουν οτι τα 2/3 της φθορας ενος μοτερ συμβαινει τοτε ακριβως!
Εχει να κανει με την πιεση και την θεση του λαδιου μεσα στον κινητηρα καθως και με της ανοχες των κινουμενων μερων καθοσο αυτα ζεσταινονται(λογω διαστολης).
Αυτα, φιλικα παντα, αν θελησης περισσοτερα στο θεμα ειμαι σιγουρος οτι ενα γρηγορο search θα σου δωσει πληθωρα πηγων και υλης!
Χρηστος

Σορρυ για το offtopic παιδες αλλα το θεωρησα πολυ σημαντικο! Αν υπαρχει προβλημα παρακαλω να σβηστει το ποστ...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-01-09, 19:05
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elvetost Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Γιωργο θα σου προτεινα οταν βαζεις μπρος το αμαξι ΕΙΔΙΚΑ κρυο να μην πατας κα8ολου γκαζι για κανα λεπτο...
Sorry Χρήστο,αλλά εγώ έχω ακούσει κάτι άλλο...Ότι όταν ξεκινάς απο κρύος δεν πρέπει να περνάς τις 2500-3000 για κανα 15 λεπτο μέχρι να ζεσταθούν όλα.
Αυτό ότι στο 1ο λεπτό δεν πρέπει να πατήσεις γκάζι δεν το έχω ξανακούσει!Εγώ κάνω το παραπάνω που σου λεω με θρησκευτική ευλάβια,αλλά φαντάσου μπαίνω στο αμάξι ανάβω και φεύγω...Δεν περιμένω ποτέ 1 λεπτό και μετά να φύγω...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-01-09, 20:21
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
[QUOTE=zaharias;245408]
Εχει τυχει σε καποιον που εχει κανει ανακληση ή εχει αλλαξει πολλαπλασιαστες 1 φορα και μετα απο καιρο να ξαναλλαξει????

??????


@ ga-george... Ποιο μοτερ φορας, ξερεις?? Και τι ακριβως σου παρουσιαζει??

Το manual του αυτοκινητου παντως, αν θυμαμαι καλα, λεει οτι ξεκινας το αμαξι αμεσως, χωρις ζεσταμα, αλλα δεν ανεβαζεις στροφες πανω απο 2500-3000 (οπως ειπε και ο Βασιλης παραπανω), τουλαχιστον οσο η θερμοκρασια βρισκεται ακομα στο μπλε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-01-09, 21:08
Το avatar του χρήστη elvetost
elvetost Ο χρήστης elvetost δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-01-2008
Μηνύματα: 229
elvetost is on a distinguished road
Παιδια δεν με καταλαβατε καλα ρε σεις!
Οταν λεω πρωτα απ ολα ενα λεπτο δεν ενωοω 60 δευτ.!!!
Αλλα 20-30 ειναι καλο να το αφησεις να δουλευει με κλειστο γκαζι.
1. Οταν η μηχανη ειναι κρυα το λαδι στραγγιζει στο καρτερ στο κατω μερος τησ μηχανης.
Η αντλια λαδιου αφενος πρεσσαρει λαδι αμεσως, αφετερου ομως εχει περιορισμενη παροχη και χρειαζεται λιγος χρονος για να φταση η σωστη ποσοτητα στο πανω μερος του μοτερ...
2. Το λαδι οταν κρυωνει αλλαζει λιγο συμπεριφορα και γινετε πιο πυκτο. Αυτο προκαλει μειωσει της ευκολειας με την οποια αντλειτε και επηρεαζει πολυ αυτα που εγραψα και παραπανω.
3. Καποιες ανοχες στο μοτερ ειναι νευραλγικης σημασιας. Οι περισσοτερες αφορουν την συστολη και διαστολη κινουμενων μερων οπως πιστονια και μπιελες και σταθερων οπςσ το μπλοκ.
Επιδη ολα αυτα τα υλικα ειναι διαφορετικα μεταλλα η διαφορετικες προσμιξεις μεταλλων (πχ μπλοκ ατσαλι, κεφαλη αλουμινενια, πιστονια κραμματος με ατσαλινα κουζινετα κτλ κτλ) συνεπως και διαστελλονται με διαφορετικους ρυθμους. Ενα μοτερ ειναι παντα σχεδιασμενο να δουλευει σε καποιες ανοχες οταν αυτο εχει φτασει την θερμοκρασια λειτουργειας του, οπιοα κι αν ειναι αυτη στο συγγεκριμενο κινητηρα...
Υπαρχουν κι αλλα πολλα παιδια! Google it!
Επλιζω να εγινα κατανοητος!
Χρηστος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-01-09, 09:40
ga-george Ο χρήστης ga-george δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-12-2008
Μηνύματα: 62
ga-george is on a distinguished road
@ ga-george... Ποιο μοτερ φορας, ξερεις?? Και τι ακριβως σου παρουσιαζει??

Το manual του αυτοκινητου παντως, αν θυμαμαι καλα, λεει οτι ξεκινας το αμαξι αμεσως, χωρις ζεσταμα, αλλα δεν ανεβαζεις στροφες πανω απο 2500-3000 (οπως ειπε και ο Βασιλης παραπανω), τουλαχιστον οσο η θερμοκρασια βρισκεται ακομα στο μπλε...[/QUOTE]

ΕΧΩ ΤΟ 2200 170HP.AI και εχω το ιδιο προβλημα με σενσ και κανω αυτο που γραφης πιω πανω και ουτε το λαμπακι του κινητηρα αναβει ουτε το αφηνω να ρεταρι.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-01-09, 20:10
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Νεοτερα...

Μετα απο αλλαγη πολλαπλασιαστων και καινουργια μπουζι, βαζω μπροστα, τα ιδια... το αμαξι εξακολουθουσε να δουλευει 3κυλινδρο...
Ψαχνομαστε να δουμε τί ειναι... Μου λεει ο μηχανικος οτι δεν δουλευε ο 4ος κυλινδρος (ρευμα εδινε κανονικα)...

Ειχαμε πει, μετα να βλεπαμε μπεκ...
Ερχεται και ενας φιλος (ηλεκτρολογος) στο γκαραζ μου ωστοσο χθες, βαζουμε ενα φορητο διαγνωστικο, μηπως δουμε τι βλαβη δειχνει ο εγκεφαλος, αλλα δεν μπορουσαμε να μπουμε... (ενω εβλεπε τη λειτουργια του κλιματιστικου και του ραδιο, στη μηχανη-ψεκασμο-abs-αντισπιν κτλ δεν μπορουσε να μπει..) και μου λεει, ασε να ξαναπροσπαθησουμε αυριο και ισως μπουμε... (του ειχε ξανατυχει να μην μπορει να μπει τη μια μερα και την αλλη να μπηκε)

Το βραδυ, ενω τα συζητουσαμε με εναν απο την παρεα, βγαζουμε το πλαστικο καπακι της μηχανης (αυτο που ειναι πανω απο τα μπεκ και το φιλτρο λαδιου του Ν42) και πιανει μια πενσα ο φιλος μου και χτυπαει απο πανω λιγο την μπεκιερα (αν το λεω σωστα) σε ολο της το μηκος... και βαζω μπροστα... ΟΛΑ ΡΟΛΟΙ.... Ειναι να τρελενεσαι...!

Ηρθε σημερα και ο ηλεκτρολογος, σβησαμε και τη βλαβη (ηταν αναμμενο το λαμπακι του κινητηρα), του πεταξα και μεσα στη βενζινη και ενα καθαριστικο μπεκ, το εβγαλα για κανα 2ωρακι, το πλακωσα και ολα οκ... δεν ξαναπαρουσιασε τιποτα απο χθες το βραδυ... (φτου φτου φτου..)

Συμπερασμα... Κολλημενο μπεκ, ισως και 2... απο την ακινησια... ειναι απο την πολλη αγαπη που του χω...

Ειδατε που τελικα αυτη τη φορα, δεν ηταν πολλαπλασιαστες...??

Ευχαριστω οσους εγραψαν και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zaharias : 17-01-09 στις 20:20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.