Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-14, 19:02
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ανεμιστηρας A/C με ανεπαρκη ισχυ -Ε90

το κλιμα δεν εχει την απαιτουμενη ενταση, κ ειτε το βαζω τερμα (8η ταχυτητα) ειτε το βαζω στη μεση (4-5η) αυτο βγαζει πολυ λιγο αερα λες κ εχω επιλεξει 1-2 σκαλα αντι για 8η του φαν.το ιδιο συμβαινει κ με επιλογη auto. κρυο βγαινει παντως οταν επιλεγω χαμηλη θερμοκρασια καμπινας.
με λιγο ψαξιμο στο νετ ειδα οτι μπορει να οφειλεται σε πεσμενη μπαταρια κ αλλου διαβασα οτι καποιος ειχε θεμα με "transport mode" που ειχε μπει η μπαταρια του οταν ειχε αποσυνδεσει τον πολο της μπαταριας του αυτοκινητου του, κατι που εκανα κ εγω κ το αναφερω πιο κατω...
ξεκινω με ιστορικο τελευταιων ημερων μηπως κ εχει σχεση με το προβλημα..
το αμαξι καθοταν περιπου 15μερες ακουνητο. την 16η μερα το οδηγησα λιγο κ την 17η μερα αποσυνδεσα πολο μπαταριας για κανα δυωρο μαξ γτ αλλαξα τιμονι αεροσακο κ φλασιερα με αντιστοιχα μ-σπορ κ φλασιερα με cruise control.

το ερωτημα ειναι να ψαξω την μπαταρια μου; υπαρχει περιπτωση να παιζει κατι τετοιο? αν ειχε μπει το αμαξι σε transport mode απο λαθος θα επρεπε να το βλεπω στο καντραν των οργανων μου οποτε εκτιμω πως δεν ειναι αυτο...επομενο τι ειναι; να ψαξω για blower regulator/resister (no 2 στη φωτο) ? ειναι συχνη βλαβη;
http://realoem.com/bmw/showparts.do?...54&hg=64&fg=40

ευχαριστω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-14, 19:29
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Πιθανη αιτια και η αντισταση. Κανε μια διαγνωση. Με το διαγνωστικο μπορεις να 'διαβασεις' και οτι αφορα τον κλιματισμο. Αν υπαρχει οποιοδηποτε προβλημα εκει θα στο εμφανισει. Ειχα κι εγω θεματα με τον ανεμιστηρα της καμπινας, σε διαγνωσεις βγαιναν ενδειξεις, το εγραφα εγω το προβλημα μεχρι που τα πηρα στο χερι και ανεμιστηρα και αντισταση, επαφες, μεχρι καλωδια αρπαξαν. Οποτε με ενα σχετικα ευκολο και γρηγορο ψαξιμο με διαγνωστικο θα βρεις ακρη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-14, 19:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...=31761&page=13

Διαβασε και το ποστ μου σχετικα με αυτο το προβλημα. Ισως σε βοηθησει λιγο περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-14, 23:05
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ευχαριστω γιαννη, το εχω ηδη παρακολουθησειτο προβλημα σου κ οτι το πληρωσες ακριβα στο τελος. η πλακα ειναι οτι το ειχα βαλει σε διαγνωστικο πανω λιγες ωρες πριν τη βλαβη που αναφερω (για να μηδενισω-καλιμπραρω το steering angle sensor επειδη ειχα βγαλει φλασιερα κ τιμονι την ιδια μερα) κ δεν εβγαλε κατι σχετικο με το κλιμα..
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-14, 20:25
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
επανερχομαι κ απλα να αναφερω οτι το διαγνωστικο δεν βγαζει καμια βλαβη εκτος του condensation sensor (fogging sensor το αναφερει κ λεει οτι διαβαζει υπερβολικα υψηλη υγρασια εντος καμπινας). κ μαλιστα λεει οτι η βλαβη κατεγραφει λιγο πριν κανω την αλλαγη με φλασιερα κ τιμονι αεροσακο κλπ.
απο το E90 Climate Control pdf που διαβασα αντιγραφω:
"similar to previous systems, the condensation sensor value is ignored, unless the IHKA panel is running in the automatic mode"
που σημαινει οτι δεν προκαλει αυτο καποιο μπερδεμα (εκτος του οτι με τις τιμες που λεει οτι διαβαζει ετσι κι αλλιως θα εδινε φουλ τερμα ανεμιστηρα και εισαγωγη φρεσκου αερα απεξω)
επισης σχετικα με αυτον τον αισθητηρα το μονο που διαβασα οταν κακολειτουργει ειναι ενα πιθανο προσωρινο θαμπωμα του ανεμοθωρακα οταν ειναι σε auto mode που παλι δεν εχει σχεση με την περιπτωση μου.
οπως εγραψα κ στο πρωτο ποστ, καποιοι ειχαν ιδια συμπτωματα με εμενα κ αποσα γραφουν εφταιγε η πεσμενη μπαταρια τους, ειπα να το δοκιμασω και εγω μη εχοντας να χασω κατι αλλα τελικα ηταν φορτισμενη ανω του 90% (κι ας ειναι τελος ιουνη 2007 η κατασκευη) οπως εδειξε ο φορτιστης που την εβαλα.
στρεφω ελπιδες σε επαναπρογραμματισμο (ξανα) τιμονιου κλπ -σκεφτομαι μηπως τελικα φταιει κατι απο εκει μιας κ το multifunction δινει εντολη σε ανακυκλωση αερα κ ισως να εχει γινει καποιο μπερδεμα απο αυτο...
επισης αναμενω και νεο μεταχειρισμενο φακιρη (καινουριος ειναι απλα πανακριβος) μιας κ μενει αυτο να αλλαχθει ως το πιο πιθανο αιτιο στο προβλημα που εχω.
θα αναφερω νεοτερα μολις εχω εχω καποια αποτελεσματα.

υγ: προσπαθησα να ανεβασω το μανιουαλ του E90 climate control να υπαρχει εδω σαν αρχειο αλλα δεν με αφηνει λογω μεγεθους 6mb...μπορω να κανω κατι; )
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-14, 10:11
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Κάνε Resize το PDF ή zip
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-14, 15:18
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Τα επίπεδα φρεον είναι στα επιθυμητά όρια;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-14, 10:45
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε Resize το PDF ή zip
το κανω αλλα παλι εχω invalid file μηνυμα. ισως λογω χωρητικοτητας 6MB.
δεν πειραζει, ειναι σχετικα ευκολο να βρεθει στο δικτυο, ειναι σε μορφη pdf 20σελιδο μανιουαλ το οποιο εξηγει κ τον τροπο λειτουργιας των επιμερους στοιχειων που απαρτιζουν το συστημα κλιματισμου.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-14, 10:49
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα επίπεδα φρεον είναι στα επιθυμητά όρια;
ναι, σερβις εγινε πριν 2,5 μηνες κ η απωλεια ηταν καπου 100γρ δλδ κατι σαν 1/5 της ποσοτητας. παρολα αυτα προσωπικα εκτιμω οτι δεν εχει καμια σχεση με το προβλημα μου μιας και ενω το a/c βγαζει κρυο, ο ανεμιστηρας δεν ανεβαζει στροφες...ουτε σε επιλογη θερμου αερα δλδ το a/c δεν επηρεαζει την ταχυτητα του ανεμιστηρα και το ιδιο φαινομενο το συναντω ειτε με επιλογη θερμου αερα εειτε με εισαγωγη αερα εξωτερικου περιβαλλοντος.
παρολα αυτα, χθες αποφασισε να δουλεψει ξανα παλι -χωρις καμια επεμβαση δικη μου- σε ολες τις ταχυτητες σε σημειο που πεθανα απο το κρυο κ την φασαρια, οπως εκανε δλδ παντα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-14, 11:19
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολα αυτα, χθες αποφασισε να δουλεψει ξανα παλι -χωρις καμια επεμβαση δικη μου- σε ολες τις ταχυτητες σε σημειο που πεθανα απο το κρυο κ την φασαρια, οπως εκανε δλδ παντα
Άβυσσος...
99% είμαι βέβαιος ότι προκλήθηκε από conflict στα modules λόγω μπαξίματος των χειριστηρίων στο τιμόνι.. δύσκολο φίλε Λευτέρη να σου βγάλει φακίρη τόσο νωρίς!
Ελπίζω να έληξε οριστικά το "mini και παροδικό" πρόβλημα στο σύστημα κλιματισμού της πανέμορφης 90-άρας σου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.