Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-08, 09:30
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
to MINI or not to MINI???

κοπέλια, ερώτηση.....

μου περνάει από το μυαλό να δώσω την 116 μου και να πάρω MINI Cooper του 2003-2004 (προ-lifting) μεταχείρο με πανόραμα ηλιοροφή και xenon.

Ξέρετε τπτ περί αν έχουν βγάλει προβλήματα κλπ? σε μοτέρ ή ηλιοροφή?

Να προτιμήσω ΑΠΛΟ Cooper (110τόσους ps)? ή S (160τόσους ps)?

βασικά S λέω...απλά δεν ξέρω τι παίζει με τον Kompressor...ΑΝ έχει και 50-70.000km το αμάξι....την παλεύουν αν είναι συντηρημένο σωστά??...και αν δεν είναι.....??

Το απλό δεν ξέρω όσο αφορά το μοτέρ αν είχε πρόβλημα κι αν κινεί αξιοπρεπώς ς το αμάξι (θα μου πεις, παρόμοιο μοτέρ κινεί αξιοπρεπώς την 116 που έχει και ένα καπό παραπάνω μήκος και βάρος)......αλλά δεν έχει και τα +50 αλόγατα του S και δεν ξέρω πως θα πηγαίνει.


Τι λέτε?

Θα με ενδιέφερε η άποψη σας και κυρίως η άποψη κατόχων MINI ή που έχουν εμπειρία από αυτό!
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gian_nykt : 15-07-08 στις 09:37
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-07-08, 09:36
Το avatar του χρήστη bachis
bachis Ο χρήστης bachis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 71
bachis is on a distinguished road
To S πάρε..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-07-08, 09:40
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Πάρε το s.
Το αυτοκίνητο είναι κάρτ!Ποιότητα κατασκευής κατώτερη από την "1",αλλά στροφοδιαδρομές και παιχνίδι θα είσαι μονίμος με ένα χαμόγελο.
Πρόσεχε τα εισαγωγής.Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάρεις από ιδιώτη.Με 17k παίρνεις ένα καλοσυντηρημένο s μοντέλο 2003.
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-07-08, 10:04
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
βασικά χλωμό για Ιδιώτη μιας και θέλω να δόσω την 116 μου και να πάρω ενα Mini και να πάρω και κάποια διαφορά!!
Αν έχει κάποιος ενδιαφερόμενο για ανταλλαγή απο κρήτη ας μου στείλει pm να επικοινωνήσουμε!

Απλά σκέφτομαι οτι το Cooper θα ειναι λιγότερο "μπίζιλο" λόγο ατμόσφαιρας ενω το S θα πρέπει να είναι προσεγμένο γιατι αμα εχει φάει ΚΑΚΗ χρήση......φοβάμαι για τον kompressor!
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-08, 10:07
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Αμα πας και σου το ελενξουν στην Bmw και σου πουν ολα καλα δεν νομιζω οτι πρεπει να σε ανχωνει κατι.
Λεμε να παρεις το S γιατι αμα παρεις το απλο μετα απο λιγο καιρο σιγουρα θα θες κατι παραπανω.
Τωρα ...οτι σε φωτισει ο Θεος!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-07-08, 10:09
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Ένα απλό Cooper με 116ps πάει σαν μια 120 με 150ps για να πάρεις μια ιδέα, αλλά με μικρότερη τελική.
Το S πάει πολύ καλά, και ότι από τα 2 και να πάρεις είναι απόλαυση να τα οδηγείς, η μόνη διαφορά του S με το απλό Cooper είναι το μοτέρ και το σασμάν, κατά τα άλλα τα μηχανικά μέρη είναι πανομοιότυπα.

Αν τελικά αποφασίσεις να το πάρεις, δε θα μετανιώσεις, αλλά ψάξε για facelift, δηλαδή κατασκευή από 10/2004 και μετά. Είναι απίστευτα βελτιωμένα παντού.

Το κυριότερο, σκέψου τι θέλεις. Θες ένα αμάξι που δεν πάει μεν, αλλά δεν κάνει τσικ και είναι πολύ ποιοτικό, ή θες ένα παιχνίδι με μικρούς χώρους και πολύ στυλ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-07-08, 10:15
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
δύσκολο να βρείς lifting.........αν βρω για ανταλλαγή S μετά το 2004 πιθανότατα να το χτυπήσω αν πάρει το 116!
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-07-08, 11:09
sdrala Ο χρήστης sdrala δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-12-2006
Μηνύματα: 57
sdrala is on a distinguished road
Φίλε έχω και εγώ το 116 και έτυχε μια κοπέλα μου να έχει το cooper το απλό.
Ένα πράγμα θα σου πω μόνο.Αν βγεις από το 116 και μπεις στο cooper αισθάνεσαι ότι οδηγείς gti με 200hp. Καμία σχέση σε γκάζια. Εγώ ήθελα να βάλω φωτιά να το κάψω το 116μετά από τη βόλτα με το cooper!Φοβερό παιχνίδι,ήμουν μονίμως με ένα χαμόγελο ζωγραφισμένο στο πρόσωπο μου.
Οπότε σκέψου τι θα κάνει το S......
Μόνο να προσέξεις την αντλία του υδραυλικού τιμονιού.Τα περισσότερα το έχουν βγάλει αυτό το πρόβλημα και είναι τσουχτερό το κόστος.Τσέκαρε αν έχει αλλαχτεί για να μην μπαίνεις σε επιπλέον έξοδα.Κάνει και ενα χαρακτηριστικό ήχο σαν ζουζούνισμα θα το καταλάβεις αμέσως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-07-08, 11:10
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Αν και έχω το νέο Mini (S), έχω οδηγήσει και το προηγούμενο μοντέλο. Θα πώ επιγραμματικά την γνώμη/εμπειρία μου και το τι έχω ακούσει από φίλους που το έχουν.

- Τα πρό face lift είχαν κάποια θεματάκια με τριγμούς και τη συναρμογή του ταμπλό. Τίποα σοβαρό, αλλά είναι εκνευριστικό.
- Το προηγούμενο μοντέλο έβγαινε πέρα από την νορμάλ ανάρτηση και με 2 ακόμα επιλογές, Sport & Sport Plus. Η 2η είναι υπερβολικά σκληρή και χαμηλή για την Ελλάδα, ειδικά με τις 17αρες...καλό είναι ανα αποφύγεις τέτοια αυτοκίνηταα, γιατί είναι περισσότερο καταπονημένα.
- Το S δεν είχε ιδιαίτερο θέμα με τον Kompresor (163ps τα πρώτα, 170ps τα facelift), έχει μεγαλύτερη αντοχή από το Turbo, αρκεί να μην έχουν γίνει μετατροπές που σχετίζονται με την πίεση, χωρίς να έχουν αλλάξει και άλλα πράγματα.
- Τα πρώτα μοντέλα έπασχαν από προβλήματα στο κιβώτιο, οπότε να το ελέγξεις.
- Γενικά είναι πολύ ευχάριστο αυτοκίνητο, πολύ καλό κράτημα και παιχνιδιάρικο και λόγω μήκους και βολικό για την πόλη. Είναι ένα ακριβό παιχνίδι, αλλά τα αξίζει τα λεφτά του (άλλο αυτοκίνητο με ανεξάρτητα ανάρτηση πίσω δεν υπάρχει στην κατηγορία του).
- Τα φρένα κουράζονται σχετικά εύκολα και μια μετατροπή που έκανα αρκετοί ηταν να βάλουν μεγαλύτερους δίσκους από το JCW (το νέο Mini έχει στάνταρ δίσκους με διάμετρο ίδια με του προηγούμενου JCW).

Για ανταλλαγή μπορείς να ρωτήσεις σε BMW/Mini dealer....(αν θές περισσότερες info στείλε μου ΠΜ μην κάνω διαφήμιση).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-07-08, 11:27
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
χθές ρώτησα στον εδω dealer και δεν είχαν κανένα στα υπόψη τους!

Έχω βρει μονο 1-2 cooper εισαγωγής 2003!
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.