Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-11, 21:35
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Κίτρινο Φωτάκι Μηχανής - Check Engine Light

Καλησπέρα,

Μου άναψε σήμερα το κίτρινο φωτάκι μηχανής (σε Ζ3 2.0 1999, facelift). Δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό στη συμπεριφορά της μηχανής και το manual λέει ότι πιθανώς να οφείλεται σε πρόβλημα με τις εκπομπές ρύπων.

Πράγματι το τελευταίο διάστημα παρατήρησα περισσότερες αναθυμιάσεις από την εξάτμιση (τις έβλεπα απο τον καθρέπτη του οδηγού στα φανάρια) ενώ είχα παρατηρήσει και λίγο υγρό (σταγόνες) στην εξάτμιση (το μύρισα και μου έκανε για νερό και σίγουρα όχι για βενζίνη).

Θέλω να πάω να μου τσεκάρουν το αμάξι στο συνεργείο, αλλά προηγουμένως και για να μην είμαι τελείως ανενημέρωτος, θα εκτιμούσα μερικές απόψεις για το ποιο μπορεί να είναι το πιθανό πρόβλημα (π.χ καταλύτης, αισθητήρας), την αιτία που το προκάλεσε (π.χ. νοθευμένη βενζίνη) και τρόπο/κόστος αποκατάστασης βλάβης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια παίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-11, 22:23
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Μου άναψε σήμερα το κίτρινο φωτάκι μηχανής (σε Ζ3 2.0 1999, facelift). Δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό στη συμπεριφορά της μηχανής και το manual λέει ότι πιθανώς να οφείλεται σε πρόβλημα με τις εκπομπές ρύπων.

Πράγματι το τελευταίο διάστημα παρατήρησα περισσότερες αναθυμιάσεις από την εξάτμιση (τις έβλεπα απο τον καθρέπτη του οδηγού στα φανάρια) ενώ είχα παρατηρήσει και λίγο υγρό (σταγόνες) στην εξάτμιση (το μύρισα και μου έκανε για νερό και σίγουρα όχι για βενζίνη).

Θέλω να πάω να μου τσεκάρουν το αμάξι στο συνεργείο, αλλά προηγουμένως και για να μην είμαι τελείως ανενημέρωτος, θα εκτιμούσα μερικές απόψεις για το ποιο μπορεί να είναι το πιθανό πρόβλημα (π.χ καταλύτης, αισθητήρας), την αιτία που το προκάλεσε (π.χ. νοθευμένη βενζίνη) και τρόπο/κόστος αποκατάστασης βλάβης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια παίδες.
Θα σβήσει μόνο του ... η πολύ καλή ποιότητα βενζίνης που έχουμε τα προκαλεί αυτά...
άν και δέ λέω οτι μπορέι να είναι κάτι και άλλο.
τα νερά που βλέπεις όντως είναι νερά. απλά τώρα που κρυώνει ο καιρός θα τα βλέπεις πιό συχνά!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-11, 23:44
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σβήσει μόνο του ... η πολύ καλή ποιότητα βενζίνης που έχουμε τα προκαλεί αυτά...
άν και δέ λέω οτι μπορέι να είναι κάτι και άλλο.
τα νερά που βλέπεις όντως είναι νερά. απλά τώρα που κρυώνει ο καιρός θα τα βλέπεις πιό συχνά!!!!!
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα βάλω αύριο κάποια άλλη βενζίνη (πιθανόν από εκείνες των 100 οκτανίων, που 'λένε' ότι νοθεύονται λιγότερο) για να δούμε αν υπάρξει κάποια αλλαγή και κυρίως αν σβήσει το φωτάκι.

Αναρωτιέμαι πάντως αν συμβαίνει ('εχει συμβεί') γενικά και σε άλλους αυτό.
Διότι με δεδομένη τη νοθεία στις βενζίνες μας θα έπρεπε λογικά κάτι τέτοιοι να συνέβαινε 'σχετικά' συχνά σε όλους μας...

Μία λύση θα ήταν να πάω στο συνεργείο να μου διαβάσουν τη βλάβη, αλλά φοβάμαι ότι αν πάω μπορεί και να μου βρούνε (ντε και καλά) κάτι, ενώ το αμάξι ίσως να μην έχει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-11, 08:06
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα βάλω αύριο κάποια άλλη βενζίνη (πιθανόν από εκείνες των 100 οκτανίων, που 'λένε' ότι νοθεύονται λιγότερο) για να δούμε αν υπάρξει κάποια αλλαγή και κυρίως αν σβήσει το φωτάκι.

Αναρωτιέμαι πάντως αν συμβαίνει ('εχει συμβεί') γενικά και σε άλλους αυτό.
Διότι με δεδομένη τη νοθεία στις βενζίνες μας θα έπρεπε λογικά κάτι τέτοιοι να συνέβαινε 'σχετικά' συχνά σε όλους μας...

Μία λύση θα ήταν να πάω στο συνεργείο να μου διαβάσουν τη βλάβη, αλλά φοβάμαι ότι αν πάω μπορεί και να μου βρούνε (ντε και καλά) κάτι, ενώ το αμάξι ίσως να μην έχει τίποτα.
Έβαλα και την κατοστάρα βενζίνη αλλά το λαμπάκι επιμένει (μετά από περίπου 50 χλμ)...αύριο λέω να πάω στο συνεργείο να το τσεκάρουν...απλά τα οικονομικά δεδομένα είναι τέτοια που αυτές οι επισκέψεις στο συνεργείο είναι 'γροθιά στο στομάχι'...αν έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι, ευπρόσδεκτος...

ΥΓ: Θάνο, όταν έλεγες οτι το φωτάκι μπορεί να φύγει και μόνο του, πόσο διάστημα/χλμ είχες στο μυαλό σου...; Ενώ δεν έχω πρόβλημα να περιμένω, φοβάμαι απλά μην του κάνω μεγαλύτερη ζημιά με την καθυστέρηση, αν πρόκεται για ένα πρόβλημα που οφείλεται σε κάτι άλλο και όχι απλά σε κακής ποιότητας βενζίνη....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-11, 09:16
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Άν αποσυνδέσεις την μπαταρία, το αφήσεις λίγη ώρα και μετά την ξανασυνδέσεις; Σε κάποια αυτοκίνητα αυτό μηδενίζει το check engine...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-11, 10:52
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Καλα ασ'το manual..Απο το pc διαγνωσεις δεν γινονται.Μπορει να ναι χιλια δυο πραγματα με πιο πιθανο τον λ (αφου λες οτι δεν εχεις παρατηρησει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμια διαφορα στη συμπεριφορα του αυτοκινητου)Μπορει να την ακουσε και το μαφ (ακομα και αν δεν σου κανει παιχνιδακια) μπορει μπορει μπορει..σε διαγνωστικο εξιδεικευμενου και οχι εξουσιοδοτημενου δεν χρεωνουν οποτε πηγαινε να το δεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-11, 11:23
Akis09 Ο χρήστης Akis09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-09-2011
Μηνύματα: 20
Akis09 is on a distinguished road
πήγαινε το μεταμόρφωση στον Μανώλη να σου το σβήσει... μήπως και είναι και κάτι άλλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-12-11, 12:33
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα βάλω αύριο κάποια άλλη βενζίνη (πιθανόν από εκείνες των 100 οκτανίων, που 'λένε' ότι νοθεύονται λιγότερο) για να δούμε αν υπάρξει κάποια αλλαγή και κυρίως αν σβήσει το φωτάκι.

Αναρωτιέμαι πάντως αν συμβαίνει ('εχει συμβεί') γενικά και σε άλλους αυτό.
Διότι με δεδομένη τη νοθεία στις βενζίνες μας θα έπρεπε λογικά κάτι τέτοιοι να συνέβαινε 'σχετικά' συχνά σε όλους μας...

Μία λύση θα ήταν να πάω στο συνεργείο να μου διαβάσουν τη βλάβη, αλλά φοβάμαι ότι αν πάω μπορεί και να μου βρούνε (ντε και καλά) κάτι, ενώ το αμάξι ίσως να μην έχει τίποτα.
Αυτές οι βενζίνες είναι που νοθεύονται περισσότερο..... Βρές αξιόπιστο βενζινάδικο και μην πετάς τα λεφτά σου..... Δεν έχει τίποτα το αμάξι σου απλά έχει μάπα βενζίνη μέσα!
Τα νερά που βλέπεις είναι υδρατμοί που εξατμίζονται και το κάνουν ΟΛΑ τα αυτοκίνητα
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-12-11, 16:42
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές οι βενζίνες είναι που νοθεύονται περισσότερο..... Βρές αξιόπιστο βενζινάδικο και μην πετάς τα λεφτά σου..... Δεν έχει τίποτα το αμάξι σου απλά έχει μάπα βενζίνη μέσα!
Τα νερά που βλέπεις είναι υδρατμοί που εξατμίζονται και το κάνουν ΟΛΑ τα αυτοκίνητα
Πως ξέρεις αλήθεια ποιο είναι ένα αξιόπιστο βενζινάδικο;

Όσον αφορά την κατοστάρα, δεν νομίζω ότι νοθεύεται περισσότερο γιατί η κατανάλωσή της είναι πολύ μικρό μέρος των συνολικών πωλήσεων ενός βενζινάδικου άρα και το κίνητρο να κλέψει κάποιο ειναι μικρότερο (παρά τη διαφορά στην τιμή της).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα ασ'το manual..Απο το pc διαγνωσεις δεν γινονται.Μπορει να ναι χιλια δυο πραγματα με πιο πιθανο τον λ (αφου λες οτι δεν εχεις παρατηρησει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμια διαφορα στη συμπεριφορα του αυτοκινητου)Μπορει να την ακουσε και το μαφ (ακομα και αν δεν σου κανει παιχνιδακια) μπορει μπορει μπορει..σε διαγνωστικο εξιδεικευμενου και οχι εξουσιοδοτημενου δεν χρεωνουν οποτε πηγαινε να το δεις
Συμφωνώ σε αυτό που λές - Θα τσεκάρω αύριο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Άν αποσυνδέσεις την μπαταρία, το αφήσεις λίγη ώρα και μετά την ξανασυνδέσεις; Σε κάποια αυτοκίνητα αυτό μηδενίζει το check engine...
Ξέρεις αν αφού το αποσυνδέσεις για να σβήσεις το φωτάκι, αν τουλάχιστον κραταέι στη μνήμη του την αρχική βλάβη που έκανε το φωτάκι να ανάψει; Σκέπτομαι ότι μία λύση θα ήταν, όντως να το αποσύνδεα για να δω αν θα ξανανάψει, αλλά να έχω και το log της αρχικής βλάβης για παν ενδεχόμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-12-11, 17:14
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ: Θάνο, όταν έλεγες οτι το φωτάκι μπορεί να φύγει και μόνο του, πόσο διάστημα/χλμ είχες στο μυαλό σου...; Ενώ δεν έχω πρόβλημα να περιμένω, φοβάμαι απλά μην του κάνω μεγαλύτερη ζημιά με την καθυστέρηση, αν πρόκεται για ένα πρόβλημα που οφείλεται σε κάτι άλλο και όχι απλά σε κακής ποιότητας βενζίνη....
Εμένα έσβηνε κάθε δύο ή τρεις ημέρες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων

Ξέρεις αν αφού το αποσυνδέσεις για να σβήσεις το φωτάκι, αν τουλάχιστον κραταέι στη μνήμη του την αρχική βλάβη που έκανε το φωτάκι να ανάψει; Σκέπτομαι ότι μία λύση θα ήταν, όντως να το αποσύνδεα για να δω αν θα ξανανάψει, αλλά να έχω και το log της αρχικής βλάβης για παν ενδεχόμενο.
η βλάβη μένει μέσα καταγεγραμμένη...μήν αγχώνεσαι...το μόνο που θα χρειαστεί να ρυθμίσεις είναι η ώρα!!!! άν και δε νομίζω να σβίσει έτσι...το είχα δοκιμάσει κ στο δικό μου και δέν έπιασε!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.