Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-12, 14:59
agavogian Ο χρήστης agavogian δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-05-2012
Μηνύματα: 3
agavogian is on a distinguished road
X3 - 2007 FACELIFT

Καλησπέρα σε ολους !
Αγαπητοι φιλοι, σας γραφω για να παρω μερικες γνωμες για ενα μεταχειρισμενω Χ3,2000cc FULL extra που ενδιαφερομαι να αγορασω (μεταχειρισμένο)
με 50.000χλμ


Βασικά ειμαι ασχετος απο BMW αλλα το αμαξι αυτό μου αρεσει απιστευτα σαν εμφάνιση..

Θα ηθελα αν καποιος εχει παρομοιο μοντελο να μου πει αν ειναι γενικά ευχαριστημενος!
Δεν με ενδιαφερει η ταχυτητα, με ενδιαφερει η ανεση και η καλη οδικη συμπεριφορά και βασικά θελω κατι με ευρυχωρια ( λογω ...παιδιου)

Αυτα....αναμενω τις γνωμες συμπερασματα και εμπειριες σας....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-12, 22:48
Το avatar του χρήστη BmwΕ36Ε46
BmwΕ36Ε46 Ο χρήστης BmwΕ36Ε46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2012
Μηνύματα: 64
BmwΕ36Ε46 is on a distinguished road
Αξιόπιστο αμάξι με πολύ καλη οδηγική συμπεριφορά και φρένα από ότι έχω ακούσει.Κάτοχος του συγκεκριμένου δεν είμαι οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τι προβλήματα βγάζει.Αν δεν κάνω λάθος όμως το ρελαντί του πρέπει να έχει ένα μικρό θέμα αλλά αυτό διορθώνετα.Από χώρους είναι μια χαρά.Τώρα για τα 50.000χλμ είναι σχετικά λίγα απλά πρόσεξε που τα έχει κάνει(σε ταξίδι ή μέσα στην πόλη)επειδή την έχω πατήσει έτσι.Αν είναι μεσα στην πόλη που απίθανο το κόβω για 2λιτρο τότε θα πρέπει να κοιτάξεις τον δίσκο πλατό αν είναι φαγωμένος.Τα υπόλοιπα περί μεταχειρισμένου αυτοκινήτου και τις διαδικασίες τα γνωρίζεις λογικά.Αυτά τα λίγα από εμένα φίλε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-12, 14:36
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Έχουμε ένα Χ3 διλιτρο 2/2007.Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.Έχουμε βάλει πάνω σε 3 χρόνια 60000 χιλιομετρα.

Εχουμε αλλάξει μια πεταλούδα γκαζιού και ενα μοτερ βαλβτρονικ. Ενα αμάξι πολύ πρακτικό και ευρύχωρο για τις διαστάσεις του.

Εάν αγόραζα τώρα, ίσως έπαιρνα 2.5 αυτόματο, αλλά η διαφορά σε τέλη, εισφορά και βενζίνη θα είναι 1800 ευρώ παραπάνω το χρόνο. Αλλά άλλο πραγμα το εξακύλινδρο/αυτοματο για οικογενειακό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-12, 15:50
παναγιώτης Ο χρήστης παναγιώτης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-04-2009
Μηνύματα: 13
παναγιώτης is on a distinguished road
εγώ το είχα πάρει καινούριο 11/2007 και έχω κάνει 22.000 χλμ ( πήρα και ένα σμαρτ και βολεύτηκα στην αθήνα ). Μου έβγαλε έναν αισθητήρα υγρών φρένων και λίγους τριγμούς στο παράθυρο οδηγού, κάθισμα οδηγού, οροφή και πίσω πόρτα (συνηθισμένο στα χ3) που καλύφθηκαν στην εγγύηση. Φυσικά δεν είναι πολύ γρήγορο και δεν κάνει εύκολα προσπέραση σε εθνική αλλά και μένα δεν με ενδιέφερε αυτό. Καλό κράτημα και φρένα, άνετη ανάρτηση , ξεκούραστο για ταξίδια. Αν έμπαινα στη διαδικασία να αγοράσω τώρα ξανά suv δίλιτρο και να ανεχτώ τη φορολογία του θα κοίταζα και το q5 που το βρίσκω ωραίο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-12, 23:18
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
και γω με τη σειρα μου , ως κατοχος απο το 2009 2λιτρης χ3 με 42000 χιλ. μονο καλές εντυπωσεις εχω να πω. Αξιοπιστο (μονο ρυθμιση στο ρελαντι χρειάστηκε και λιγο λάδι που τσιμπαει), στιβαρό, ευθύβολο, καλοί χωροι , καλη ποιότητα κατασκευής και κύλισης, τιμονι-φρενα άψογα, οτι πρεπει δηλαδή για οικογενεια και για οδηγό που τον ενδιαφερει η αυτοκίνηση (δεν ειναι απλος ανθρωπομεταφορέας), χωρις όμως μεγάλες απαιτησεις σε ρεπριζ-επιδόσεις.Αν όντως σου αρέσει προχώρα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-12, 00:05
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
έχω το 2λιτρο Χ3 απο τον3/2009. Καινουριο το χα παρει, μετα από πολύ σκέψη (λογω κοστους και επερχομενης κρισης) αλλά τωρα μετα απο 3 χρονια και 42.000 χλμ. η ζυγαρια κλινει σαφως στα θετικά. Καταρχας μου αρεσε εμφανισιακα, ειχε καλη προσφορα τοτε η BMW, ειμαι λατρης της εταιρίας.
στα 3 αυτα χρόνια εχω ευχαριστηθει το αμαξι. οπως γραφω εχει εξαιρετικη οδική συμπεριφορα(ευθυβολο, στιβαρο, πολυ καλα κρατηματα και ιδιως για suv), τιμονι, φρενα. απο ποιοτητα κατασκευης ειναι αρκετα καλό (εχει όμως λιγους τριγμους σε σημεια που εχει πιο σκληρα πλαστικα και στις τσιμουχες της ηλιοροφής).το Χdrive εξαιρετικο. ο κινητηρας του με τα 150 αλογα ειναι απλα ικανοποιητικός, σιγουρα δεν ενθουσιαζει , αλλα για το υφος του αυτοκινητου αρκει και αν ανεβασεις στροφες παιζοντας με τις ταχυτητες παει αρκετα καλα ,αλλα αυξανει την καταναλωση, η οποια μεχρι τα 120-130 ειναι 9-10 λτ/100χλμ, αλλα μετα τα 140 ανεβαινει οσο αυξανουν οι στροφες.
Ιδαιτερα προβλήματα δεν εχει βγαλει (το θεμα με το ρελαντι σε μεταχειρισμενο θα εχει λυθει ενω τσιμπαει και λιγο λαδι αλλα αυτο ισχυει για πολλα αυτοκινητα). στο σερβις του δεν μου ζητησε κατι ιδιαιτερο, ουτε ηταν ακριβο, αλλα ακομα δεν εχω κανει βαρβατο σερβις και δεν ξερω τι συμβαινει μετα τα 100.000 χλμ.
για τα 2 που αναφερεις , αν το αντεχει η τσεπη σου πηγαινε για το πρωτο με τα λιγοτερα χλμ. και την ηλιοροφη (η οποια αξιζει όλα τα λεφτα και δινει αλλη αισθηση).
Τελικα θα ελεγα, αν σου αρεσει προχωρα θα το ευχαριστηθείς , ειναι τιμιο αμαξι. αν μπορεις και 2,5 λιτρα ακομα καλυτερα, αλλα να συνυπολογισεις τελη , εισφορες κλπ.
εγω παντως θα το ξαναπερνα, ειδικα τωρα που βρισκεις ευκαιριες. για το Q5 που αναφερεται, ειναι πολυ καλο , με πολυ καλυτερο κινητηρα, αλλα πολυ πιο ακριβο.
Αν σου αρεσει και καλυπτει τις αναγκες προχωρα, δεν θα το μετανοιωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-12, 17:13
agavogian Ο χρήστης agavogian δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-05-2012
Μηνύματα: 3
agavogian is on a distinguished road
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και το χρονο που αφιερωσατε για να μου απαντησετε!
Με βοηθησατε αρκετα!!

Θανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-12, 18:42
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Καλησπέρα είμαι και εγω ένας κάτοχος Χ3 2.0 diesel ( όμως ). Θα ήθελα να προσθέσω μόνο το ότι σύμφωνα με δυο φίλους μου που έχουν 2.0 βενζίνη, η κατανάλωση σου μέσα στην πόλη δύσκολα θα πεζή κάτω απο τα 12 λίτρα.
Εγω πάλι όσο και να το ζορισω πάνω απο 9 δεν έχω δει.

Σκέψου το, τιμές των μεταχειρισμένων 2.0 βενζίνης ειναι κατα πολυ χαμηλότερες αυτές του πετρελαίου αλλα νομίζω δεδομένου ότι ο κινητήρας του diesel έχει 3 πολυ βασικά πλεονεκτήματα σε σχέση με της βενζίνης.
1. Πολυ περισοτερα απροβληματσιτα χιλιόμετρα..( δεν θα μπω στην διαδηκασια ποσά πιο πολλα)
2. Πολυ χαμηλότερη κατανάλωση τουλαχιστων 35% λιγότερη
3. Τεράστια ροπη στα χαμηλά ( σε σχέση πάντα με βενζίνη)

Χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-12, 23:52
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Δεν έχω οδηγήσει πολλα jeepωειδες... Αλλα απο αυτα που έχω οδηγήσει και σε αυτήν την κατηγορία ( όχι κατηγορία Χ5, και ΜL) έχει την καλύτερη οδική συμεπριφορα, σε πολλές φορές που ξεχνάς ότι οδηγείς τζιπ.
Αν και Συμφωνώ με την άποψη του φίλου σχετικά με το Q5 σχετικά με την εμφάνιση και το design νομίζω δεδομένου της τεράστιαςMδιαφοράς της τιμής μεταχειρισμενου Χ3 και μετχειρισμενου Q5 θα καταλήξεις στο ΒΜW.
Το ίδιο εκανα και εγω, με την διαφορα ότι υπέρβαση εκανα μόνο στο ότι πήρα ένα diesel που ειναια πιο ακριβό απο το αντίστοιχο βενζίνης.
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harristheo : 01-06-12 στις 23:55
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-12, 03:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harristheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω οδηγήσει πολλα jeepωειδες... Αλλα απο αυτα που έχω οδηγήσει και σε αυτήν την κατηγορία ( όχι κατηγορία Χ5, και ΜL) έχει την καλύτερη οδική συμεπριφορα, σε πολλές φορές που ξεχνάς ότι οδηγείς τζιπ.
Αν και Συμφωνώ με την άποψη του φίλου σχετικά με το Q5 σχετικά με την εμφάνιση και το design νομίζω δεδομένου της τεράστιαςMδιαφοράς της τιμής μεταχειρισμενου Χ3 και μετχειρισμενου Q5 θα καταλήξεις στο ΒΜW.
Το ίδιο εκανα και εγω, με την διαφορα ότι υπέρβαση εκανα μόνο στο ότι πήρα ένα diesel που ειναια πιο ακριβό απο το αντίστοιχο βενζίνης.
Ποιός οδηγάει τζίπ?? Εσύ με το Χ3??
Τζιπ το έχεις το Χ3??????????????
Με ground clearance 20 εκατοστα και αλουμινένια ψαλίδια??
42 εκατοστά ἐχει το Η1 και σκαρφαλώνει 66 εκατοστά ΚΑΘΕΤΟ εμπόδιο, το περνάνει απο
πάνω και συνεχίζει......
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.