Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιά 10-09-16, 22:03
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μαλλον ησουν τυχερος μεσα στην ατυχια σου. Αν σου συνεβαινε αυτο εν κινησει θα πηγαινες για αλλαγη μοτερ καθως αυτο θα ειχε γινει φραπεδιερα απαξ και εσπαγε η καδενα.
Εχω ακουσει ιδια περιπτωση για αμαξι του VAG, μεσα σε συνεργειο, ακριβως μετα το σερβις του!
Καλο θα ειναι παντως να ελεγχθουν βαλβιδες και πιστονια μην εχει γινει πιο χοντρη ζημια, για σιγουρια παντα.
Αν θες μπορω να σου προτεινω ενα καλο εξειδικευμενο στην Αθηνα, αλλα αμα βαλεις μεσα μεταφορικα, που θα χρειαστει να πας τ αμαξι εκει, καθως απ οτι καταλαβαινω το αμαξι δεν κινειται, αντε να γλιτωσεις το πολυ 500 ευρω απ τη σουμα που σου ειπαν στη Χαλκιδα.
Παντως αν λεμε το ιδιο συνεργειο, Κεμιδης, ειναι πολυ καλο συνεργειο, με σωστους μηχανικους, που δεν θα κοιταξουν να σε γδαρουν και τουλαχιστον θα δουν πως να φτιαξουν σωστα και εγγυημενα τ αμαξι σου.
Τους ξερω γιατι με κατι τραβηγματα που ειχα εγω στο δικο μου παλια, με κατι απατεωνες που χα μπλεξει στην Αθηνα, εφτασε μεχρι εκει η χαρη μου να φανταστεις και μου κανε εντυπωση το ενδιαφερον που ειχε δειξει ο τεχνικος υπευθυνος για την περιπτωση μου, που μεχρι επαιρνε τηλεφωνα αφοτου ειχα φυγει απ το συνεργειο καποιον καιρο, να με ρωτησει τι εκανα τελικα.
Στα bmw να ξερεις, οτι πολλες φορες, οτι πληρωνεις παιρνεις κι εκεινο το συνεργειο για μενα τ αξιζει τα λεφτα του, που οντως ειναι τσιμπημενο σε τιμες.

Η τσεπη, τα λεφτα και η τελευταια αποφαση, δικη σου
Απάντηση με παράθεση
  #362  
Παλιά 11-09-16, 19:33
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από phantnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μοντέλο 320d 177 ps.

Όντως έκανε ένα ελαφρύ μεταλλικό θόρυβο αλλά πίστευα ότι αν ήταν κάτι σοβαρό θα μου έβγαζε προειδοποίηση (ηλεκτρονική). Πάντως το αμάξι δεν περπάτησε έτσι, Πήγα Χαλκίδα - Βενιζέλος, γύρισα, πάρκαρα και την άλλη μέρα δεν έπαιρνε μπροστά.

Πήγα το Πάσχα για service στα 180000 αλλά δεν μου είπαν τίποτα για αλλαγή σύμφωνα με οδηγία της bmw (πλήρωσα και 400). Αν έχεις κάποιο link ή άλλη σχετική πληροφορία ίσως να με βοηθήσει στη διαπραγμάτευση.

Αυτά που θυμάμαι είναι : καδένες (είπαν θα αλλάξουν 2), γλύστρες, οι βαλβίδες χτύπησαν στα πιστώνια αλλά μαλλον δεν στράβωσαν, φλάντζα και κάποιες τσιμούχες. Μου είπαν ότι θέλει και δίσκο πλατώ τώρα που το άνοιξαν και συνολικό κόστος (με εργατικά και δίσκο) 2650, χωρίς δίσκο 2150.

Απ' όσο καταλαβαίνω τα εξουσιοδοτημένα χρεώνουν standard εργατώρα και πιο ακριβά ανταλλακτικά ενώ ένας μάστορας έξω που θέλει να πάρει τη δουλειά πολύ λιγότερα.

Φαίνεται όμως ότι μου λέτε στην καλύτερη περίπτωση να πάω σε εξειδικευμένο και όχι σε απλό μάστορα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Καλησπέρα,

η οδηγία της BMW έχει αριθμό 0011540300 και ημερομηνία έκδοσης 15/01/2015, οπότε θα έπρεπε να σε ειδοποιήσουν (με email ή επιστολή ή έστω προφορικά!!) και να το φτιάξουν, εφόσον πήγες σε επίσημη αντιπροσωπεία όμως!!

Πάτα εδώ στο link και κατέβασέ την.....τύπωσέ την και πάνε να δούμε τι θα σου πουν....

Μιας και θα το ανοίξεις το μοτέρ, με τόσα ΧΛΜ είναι must το να αλλάξεις και δίσκο-πλατώ πάντως....

Καλά ξεμπερδέματα φίλε μου...ότι άλλο θες για το συγκεκριμένο αμάξι, στείλε πμ να ανταλλάξουμε τηλέφωνα...
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #363  
Παλιά 13-09-16, 12:24
Andreas BMW 320D E90 Ο χρήστης Andreas BMW 320D E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Μηνύματα: 4
Andreas BMW 320D E90 is on a distinguished road
Έχω 130.000 το έχω 6 χρόνια, είναι αμάξι που δεν το σκέφτεσαι να το βάλεις μπροστά για οικονομία. Απίστευτα οικονομικό, το μόνο που ζητάει είναι δρόμος......αυτό ζητάει να κάνει χιλιόμετρα ατέλειωτα. Η φορολογία του με ξέσκισε τόσα χρόνια αλλά ελπίζω φέτος να γίνουν τα τέλη κυκλοφορίας του με τους ρύπους. Αν γίνει σώθηκα....128 χιλιογραμμάρια ρύπους έχει. Σαν ένα 1100 με 1400. Απο τα 690€ θα πάω στα 153€. Αμην...
Απάντηση με παράθεση
  #364  
Παλιά 13-09-16, 21:42
Το avatar του χρήστη phantnick
phantnick Ο χρήστης phantnick δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 18
phantnick is on a distinguished road
Καλησπέρα ξανά.
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας.
Ιδιαίτερα τον topmar για την οδηγία.
Giannis 116
, αν μπορείς θα ήθελα να μου στείλεις/ προτείνεις αυτό στην Αθήνα γιατί δεν είδα διαφορά στις τιμές.
Το έχω πάει σε αυτόν που πήρε την αντιπροσωπεία μετά τον Κεμίδη και είχε και το εξουσιοδοτημένο, αλλά με την κρίση έπεσε και αυτός έξω και απ' ότι κατάλαβα έχουν πάρει και από αυτόν την αντιπροσωπεία και το εξουσιοδοτημένο. Ρώτησα και στον Κεμίδη αλλά δεν βρήκα μεγαλη διαφορά. Είναι βέβαια φθηνότερα αλλά επειδή ο πρώτος το έχει λύσει ήδη το αυτοκίνητο. Και φυσικά θα μου ζητήσει αρκετά λεφτά για τη δουλειά του ειδικά αν το πάρω το αμάξι από αυτόν. Στο σύνολο δηλαδή δεν θα γλυτώσω σημαντικά λεφτά.
Αν μπορείς λοιπόν στείλε μου γιατί 500 είναι πολλά λεφτά για μένα.

Πάντως παιδιά ή κύριοι (ότι προτιμάτε) στην αρχική μου ερώτηση δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα.
Αν το πάω σε απλό μάστορα εμπιστοσύνης υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τους εγκεφάλους ; Νομίζω ότι είναι η μοναδική μου ευκαιρία να βρω σημαντικά καλύτερη τιμή.

Επίσης αν ξέρετε αν όντως τα λεγόμενα after sales τα οποία αυτοί τα λένε ημιτασιόν δεν είναι εμπιστοσύνης. Εμένα μου είχαν περιγράψει κατάσταση στην οποία η Bosch για παράδειγμα φτιάχνει το ίδιο πράγμα και με την σφραγίδα της BMW το πουλάει 130 ενώ χωρίς 100 το ίδιο ακριβώς ανταλλακτικό.
Ημιτασιόν εγώ ήξερα τα κινέζικα.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #365  
Παλιά 14-09-16, 08:32
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από phantnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα ξανά.
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας.
Ιδιαίτερα τον topmar για την οδηγία.
Giannis 116
, αν μπορείς θα ήθελα να μου στείλεις/ προτείνεις αυτό στην Αθήνα γιατί δεν είδα διαφορά στις τιμές.
Το έχω πάει σε αυτόν που πήρε την αντιπροσωπεία μετά τον Κεμίδη και είχε και το εξουσιοδοτημένο, αλλά με την κρίση έπεσε και αυτός έξω και απ' ότι κατάλαβα έχουν πάρει και από αυτόν την αντιπροσωπεία και το εξουσιοδοτημένο. Ρώτησα και στον Κεμίδη αλλά δεν βρήκα μεγαλη διαφορά. Είναι βέβαια φθηνότερα αλλά επειδή ο πρώτος το έχει λύσει ήδη το αυτοκίνητο. Και φυσικά θα μου ζητήσει αρκετά λεφτά για τη δουλειά του ειδικά αν το πάρω το αμάξι από αυτόν. Στο σύνολο δηλαδή δεν θα γλυτώσω σημαντικά λεφτά.
Αν μπορείς λοιπόν στείλε μου γιατί 500 είναι πολλά λεφτά για μένα.

Πάντως παιδιά ή κύριοι (ότι προτιμάτε) στην αρχική μου ερώτηση δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα.
Αν το πάω σε απλό μάστορα εμπιστοσύνης υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τους εγκεφάλους ; Νομίζω ότι είναι η μοναδική μου ευκαιρία να βρω σημαντικά καλύτερη τιμή.

Επίσης αν ξέρετε αν όντως τα λεγόμενα after sales τα οποία αυτοί τα λένε ημιτασιόν δεν είναι εμπιστοσύνης. Εμένα μου είχαν περιγράψει κατάσταση στην οποία η Bosch για παράδειγμα φτιάχνει το ίδιο πράγμα και με την σφραγίδα της BMW το πουλάει 130 ενώ χωρίς 100 το ίδιο ακριβώς ανταλλακτικό.
Ημιτασιόν εγώ ήξερα τα κινέζικα.

Ευχαριστώ.
Καλημέρα,

η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το δεις και με δικηγόρο το θέμα, μιας και υπήρχε από 1 έτους πριν η οδηγία ελέγχου, χωρίς να σε έχουν ενημερώσει ή ελέγξει το όχημα, πάντα εφόσον το πήγαινες σε επίσημη αντιπροσωπεία.

Όσον αφορά τους εγκεφάλους που λες, είναι σίγουρο ότι η αντιπροσωπεία έχει όλο το πακέτο ελέγχου και έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου.....αυτό κατάλαβα εγώ, που ακόμα το πάω σε αντιπροσωπεία....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #366  
Παλιά 14-09-16, 12:01
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από phantnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως παιδιά ή κύριοι (ότι προτιμάτε) στην αρχική μου ερώτηση δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα.
Αν το πάω σε απλό μάστορα εμπιστοσύνης υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τους εγκεφάλους ; Νομίζω ότι είναι η μοναδική μου ευκαιρία να βρω σημαντικά καλύτερη τιμή.

Επίσης αν ξέρετε αν όντως τα λεγόμενα after sales τα οποία αυτοί τα λένε ημιτασιόν δεν είναι εμπιστοσύνης. Εμένα μου είχαν περιγράψει κατάσταση στην οποία η Bosch για παράδειγμα φτιάχνει το ίδιο πράγμα και με την σφραγίδα της BMW το πουλάει 130 ενώ χωρίς 100 το ίδιο ακριβώς ανταλλακτικό.
Ημιτασιόν εγώ ήξερα τα κινέζικα.

Ευχαριστώ.
Αν το συνεργείο έχει το χαρτί επισκευής και ακολουθήσει την διαδικασία όπως πρέπει δεν θα έχεις πρόβλημα.
Ο εγκέφαλος του οχήματος στην συγκεκριμένη επισκευή δεν εμπλέκεται κάπου παρά μόνο στον έλεγχο του χρονισμού..
Υπάρχουν και διαγνωστικά aftermarket που μπορούν να παρακολουθήσουν αυτά τα
δεδομένα.
Το βασικό είναι να έχει ο επισκευαστής την οδηγία σωστής επισκευής στα χέρια του.
Για τα ανταλλακτικά..
Υπάρχουν εξαρτήματα στο αυτοκίνητο σου, που είναι κινέζικου κατασκευαστή..
Η αγορά του ίδιο κωδικού ανταλλακτικού απο τον κινέζο κατασκευαστή, δεν κάνει το ανταλλακτικό ιμιτασιόν.
Η ακολουθούμε τη θεωρία, που λέει όποιο ανταλλακτικό δεν έχει επάνω την σφραγίδα του κατασκευαστή είναι ιμιτασιόν, ανεξαρτήτως εάν προμηθεύει το ίδιο ακριβώς ο ίδιος κατασκευαστής στο εργοστάσιο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #367  
Παλιά 14-09-16, 13:49
Το avatar του χρήστη phantnick
phantnick Ο χρήστης phantnick δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 18
phantnick is on a distinguished road
Ευχαριστώ και πάλι.
Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος δεν έχει πια την επίσημη σφραγίδα της BMW αλλά εγώ
δεν το ήξερα.
Η BMW στην ιστοσελίδα της δεν έχει λίστα με τα εξουσιοδοτημένα.
Μήπως θα έπρεπε να με έχουν ενημερώσει ότι το συγκεκριμένο συνεργείο δεν είναι πλέον εξουσιοδοτημένο ;
Νομίζω ότι στο κλειδί γράφει όλα τα στοιχεία για το αυτοκίνητο οπότε θα έπρεπε να έχουν κάποιο αρχείο με τα αυτοκίνητα που επισκευάζονται εκει ;
Πολύπλοκο θέμα αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.

Θα σας ενημερώνω.
Απάντηση με παράθεση
  #368  
Παλιά 02-03-17, 13:18
Andreas BMW 320D E90 Ο χρήστης Andreas BMW 320D E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Μηνύματα: 4
Andreas BMW 320D E90 is on a distinguished road
Με το πετρέλαιο δεν είναι να παίζεις, εγώ το πήρα το 2010 απο Γερμανία και απο τότε βάζω μόνο V Power Swell και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, άσε που δουλεύει σαν βενζινοκινητήρας με τις παγωνιές -15 δεν χρειάστηκα ποτέ αντιπαγετικό. Τώρα με το λάδι έχω 150000 χιλ. και δεν με καίει σταγόνα λάδι, όπως τα βάζω έτσι τα βγάζω και τα αλλάζω περίπου στα 15000 χιλ. δεν τα αφήνω όπως λέει ο υπολογιστής στις 25000 χιλ.. στον ένα χρόνο ένα σέρβις γενικό (φίλτρα λάδια). Να πώ ότι δεν το έχω πειράξει καθόλου, είναι εργοστασιακό 177PS.
Απάντηση με παράθεση
  #369  
Παλιά 02-03-17, 23:18
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Προτείνω να μην βάζεις συνέχεια Shell V-Power Diesel, να χρησιμοποιείς και Elin ή ΕΚΟ εναλλάξ..... Από ταξιτζή με πολλά χιλιόμετρα σε ίδιο όχημα και βλάβη εξαιτίας της μόνιμης χρήσης Shell V-Power Diesel
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #370  
Παλιά 09-11-17, 22:57
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

το αμάξι μου πάλι βγήκε προς πώληση.

Περισσότερα στην αγγελία μου, εδώ:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/11483192/
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.