Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 31-05-11, 01:03
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Comma φοράνε πάρα πολύ στην αγλλία...

Επίσης το 5-30 είναι ιδανικό για Ελλάδα... Δεν έχουμε 50οC υπο σκιά όπως στον ισημερινό ούτε -30oC όπως οι ρώσσοι!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-11, 09:27
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
θα ηθελα μια πληροφορια, ποιος/ που παραγονται τα λιπαντικα comma;

προσφατα εκανα προληπτικη αλλαγη λαδιων στην μπεμπα μου βαζοντας τα castrol edge sport 0W-40 (longlife'04). παντως, εαν το κοιταξετε λιγο, υπαρχουν μερικά παραπονα με τη συγκεκριμενη εταιρεια λιπαντικων. μαλιστα, βρηκα στο youtube βιντεο με ανοιγμενο τον Ν46Β20 ο οποιος ειχε πιασει φουλ μουργα (οι τυποι ισχυριζονταν οτι χρησιμοποιουσαν castrol). βεβαια, η εγκυροτητα του συγκεκριμενου δν αποδεικνυεται καπως και απο τη στιγμη που οι κινητηρες μας εξελισσονται με λιπαντικα της castrol τοτε δυσκολα θα αλλαζα τα λαδια της με αυτα αλλης εταιρειας.

εγκυκλοπαιδικα, εχει δοκιμασει καποιος redline,amsoil,motul στους κινητηρες μας;υπαρχουν γνωμες-εντυπωσεις;
ευχαριστω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-11, 10:29
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Λευτέρη η μούργα δέν είναι απο τα castrol, αλλα επειδή άλλαζε λάδια κάθε 25000 χιλιόμετρα.....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-06-11, 23:46
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτέρη η μούργα δέν είναι απο τα castrol, αλλα επειδή άλλαζε λάδια κάθε 25000 χιλιόμετρα.....
σωστος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-06-11, 08:13
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα μια πληροφορια, ποιος/ που παραγονται τα λιπαντικα comma;

προσφατα εκανα προληπτικη αλλαγη λαδιων στην μπεμπα μου βαζοντας τα castrol edge sport 0W-40 (longlife'04). παντως, εαν το κοιταξετε λιγο, υπαρχουν μερικά παραπονα με τη συγκεκριμενη εταιρεια λιπαντικων. μαλιστα, βρηκα στο youtube βιντεο με ανοιγμενο τον Ν46Β20 ο οποιος ειχε πιασει φουλ μουργα (οι τυποι ισχυριζονταν οτι χρησιμοποιουσαν castrol). βεβαια, η εγκυροτητα του συγκεκριμενου δν αποδεικνυεται καπως και απο τη στιγμη που οι κινητηρες μας εξελισσονται με λιπαντικα της castrol τοτε δυσκολα θα αλλαζα τα λαδια της με αυτα αλλης εταιρειας.

εγκυκλοπαιδικα, εχει δοκιμασει καποιος redline,amsoil,motul στους κινητηρες μας;υπαρχουν γνωμες-εντυπωσεις;
ευχαριστω
Αυτη τη στιγμη φοραω ΟΕΜ 5W30 (το οποιο ειναι Castrol) και σκεφτομαι να δοκιμασω Mobil 1 0W40 στην επομενη αλλαγη..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτέρη η μούργα δέν είναι απο τα castrol, αλλα επειδή άλλαζε λάδια κάθε 25000 χιλιόμετρα.....
Ετσι ακριβως ειναι!!

Και γω σχεδον σε ολα μου τα αυτοκινητα Castrol εβαζα παντα και με αλλαγες στο χρονο ή στα 10.000χλμ ηταν ολα μια χαρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-06-11, 09:15
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
θανο προφανως θα πηγε by the book ή για να το αποδοσω ακομα καλυτερα by the CBS και την πατησε! παντως ειναι βλακεια ο κατασκευαστης να σου προτεινει τα Χ ελαια και να σε ενημερωνει οποτε χριζει αλλαγη αυτων και τελικα να την πατας ετσι!
καλα λεμε ολοι μας να γινεται αλλαγη καθε ετος ή καθε 10.000χλμ, ότι ερθει πρωτο! και εγω γιαυτο μιλαω για προληπτικη αλλαγη των λαδιων μου γτ τα αλλαξα μετα απο 8.500χλμ περιπου...
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 03-06-11 στις 09:23
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-06-11, 23:38
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
θανο προφανως θα πηγε by the book ή για να το αποδοσω ακομα καλυτερα by the CBS και την πατησε! παντως ειναι βλακεια ο κατασκευαστης να σου προτεινει τα Χ ελαια και να σε ενημερωνει οποτε χριζει αλλαγη αυτων και τελικα να την πατας ετσι!
καλα λεμε ολοι μας να γινεται αλλαγη καθε ετος ή καθε 10.000χλμ, ότι ερθει πρωτο! και εγω γιαυτο μιλαω για προληπτικη αλλαγη των λαδιων μου γτ τα αλλαξα μετα απο 8.500χλμ περιπου...
έτσι είναι φίλε.... εγώ πήρα λάδια για 30.000, λές και είμαι κανας ταξιτζής, θα τα αλλάξω πρίν τις 10.000 για να είμαι σίγουρος!!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-06-11, 19:00
Το avatar του χρήστη κύρος γρανάζης
κύρος γρανάζης Ο χρήστης κύρος γρανάζης δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-04-2008
Μηνύματα: 8
κύρος γρανάζης is on a distinguished road
έχω μια 318ci 2.0 16v e46/02 ν42β20. Την κάνω μόνος μου οπότε κ παρακολουθώ τα πάντα.Βάζω λάδια OPEL 5W/30 που στην πραγματικότητα είναι TOTAL 100%syn. τα αλλάζω κάθε χρόνο στα 10.000χλμ είναι σπέσιαλ κ όπως λένε κ σε άλλες συζητήσεις στο forum μας , οι μάστορες χαλάνε τα αμάξια.Ο κατασκευαστής βέβαια λέει 25000χλμ αλλά στη 3η αλλαγή θα πάμε για κινητήρα με τα longlife service τους.Το κόστος τους αστείο 8-10Ε ανάλογα από που κ βάζω 4λτ αντι 4.2 κ η στάθμη ειναι οκ μηδέν κάψιμο.Όμως τα bmw λάδια 5w/30 είναι ακόμη καλύτερα αλλά κ ακριβώτερα.Αυτά περί εξωτερικής θερμοκρασίας έχουν υπόσταση μόνο θεωρητικά.Πρακτικά .... αυτο που λέει ο κατασκευαστής εν μέρη δλδ 5/30 καθε 10000χλμ.το 5w30 ειναι καλύτερων προδιαγραφών από το 5w/40 που είναι φθηνότερο.Αυτά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.