Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 21-05-09, 13:28
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nemerkon Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα παντως με ηλεκτρονικο κλιμα ( e36 316 1997 ) οοοοτι και να πατησα οοοοτι και να εκανα στην οθονη δεν εδειξε τπτ αλλο απο τα κλασσικα πραγματα!!!κανενα κρυφο μενου η κατι!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sswift13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36-Hartge Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να κάνω στο clima αυτό το μαγικό που κάνετε.
Έχει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο?
Όλα τα αλλα δουλεύουν κανονικά...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nemerkon Εμφάνιση μηνυμάτων
sswift13 ποιο μοντελο εχεις?δλδ ποιο ετος? εγω παντω δοκιμασα με διαφορετικο χρονισμο (μια να παταω και τα 2 ταυτοχρονα μια πρωτα το ενα μετα το αλλο κτλ κτλ) και δεν εγινε απολυτος τπτ!απλα μια ανοιγε το auto μια η πισω αντισταση κτλ κτλ!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sswift13 Εμφάνιση μηνυμάτων
318is M44 / 6ος 1996 (VIN). Το δικό σου ήταν μαμά με ψηφιακό κλίμα, ή μήπως το εγκατέστησαν μετά?
Λοιπόν στο δικό μου (318is Μ42, 09/1995, με αυτόματο σύστημα κλιματισμού στον στάνταρ εργοστασιακό εξοπλισμό), όσο και όπως να πατάω τα κουμπιά δεν γίνεται τίποτα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπάθησε το ξανά γιατί την συγκεκριμένη λειτουργία την έχω ξανακούσει και παλιότερα. Δυστηχώς εγώ δεν έχω το ψηφιακό για να κάνω δοκιμές. Ίσως πρέπει να πατηθούν διαφορετικά κουμπιά από αυτά που γράφω, ίσως να έχει διάφορες εκδόσεις ψηφιακών panel και λογισμικών, ή να υποστηρίζεται σε συγκεκριμένες χρονολογίες κατασκευής. Ποιός ξέρει. Αν το δοκιμάσουν κι άλλοι από εδώ μέσα, σίγουρα κάτι θα μάθουμε.
Η μονάδα ελέγχου διαθέτει 11 κουμπιά (και τρία απ' αυτά έχουν δύο πλευρές που μπορείς να τα πιέσεις). Δεν κάθομαι ούτε να υπολογίσω πόσους συνδιασμούς πρέπει να κάνω για να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες "ζευγαριών". Άσε που μου φαίνεται πιο πιθανό να προκαλέσω κάποιο βραχυκύκλωμα και να εμφανιστεί το μενού της... μούτζας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-05-09, 13:55
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Κι άλλο tip!!

Ορίστε κι άλλο ένα μικρό tip. Λογικά πρέπει να το λέει το manual του αυτοκινήτου, αλλά εγώ δεν έχω. Επίσης είναι και γι' αυτούς (που είναι πολλοί!) που έχουν manual, αλλά δεν έχουν μπει στον κόπο να το διαβάσουν ποτέ. Το κεντρικό κλειδί ξεκλειδώνει όλες τις κλειδιαριές, όμως ένα από τα αντικλείδια κάνει μόνο για το μοτέρ και τις κλειδαριές των θυρών. Δεν κάνει όμως για το ντουλαπάκι της καμπίνας και το πορτ-παγκάζ. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν πας διακοπές ας πούμε και δίνεις το αμάξι να στο παρκάρουν στο ξενοδοχείο, ή στο πλυντήριο όταν το αφήνεις για πλύσιμο κ.τ.λ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valantis544 : 21-05-09 στις 13:57
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-05-09, 13:59
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ορίστε κι άλλο ένα μικρό tip. Λογικά πρέπει να το λέει το manual του αυτοκινήτου, αλλά εγώ δεν έχω. Επίσης είναι και γι' αυτούς (που είναι πολλοί!) που έχουν manual, αλλά δεν έχουν μπει στον κόπο να το διαβάσουν ποτέ. Το κεντρικό κλειδί ξεκλειδώνει όλες τις κλειδιαριές, όμως ένα από τα αντικλείδια κάνει μόνο για το μοτέρ και τις κλειδαριές των θυρών. Δεν κάνει όμως για το ντουλαπάκι της καμπίνας και το πορτ-παγκάζ. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν πας διακοπές ας πούμε και δίνεις το αμάξι να στο παρκάρουν στο ξενοδοχείο, ή στο πλυντήριο όταν το αφήνεις για πλύσιμο κ.τ.λ.
αυτο γινεται οπως πολυ σωστα ανεφερες με το τριτο κλειδι που συνηθως ειναι απο πλαστικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-05-09, 14:11
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κεντρικό κλειδί ξεκλειδώνει όλες τις κλειδιαριές, όμως ένα από τα αντικλείδια κάνει μόνο για το μοτέρ και τις κλειδαριές των θυρών. Δεν κάνει όμως για το ντουλαπάκι της καμπίνας και το πορτ-παγκάζ. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν πας διακοπές ας πούμε και δίνεις το αμάξι να στο παρκάρουν στο ξενοδοχείο, ή στο πλυντήριο όταν το αφήνεις για πλύσιμο κ.τ.λ.
Όντως, το κλειδί αυτό μάλιστα έχει διαφορετικό "κεφάλι" για να ξεχωρίζει. Στα δικά μου, το κυρίως κλειδί έχει κεφάλι μαύρο (και πατώντας το σηματάκι της BMW, ανάβει μια ασθενής φωτεινή δέσμη σαν φακός για να φωτίσεις την σχισμή της κλειδαριάς), ενώ το "vallet key" - όπως ονομάζεται - έχει κεφάλι γκρι και είναι και πιό "πλακέ", αφού δεν διαθέτει την μπαταρία και το λαμπάκι του πρώτου.
Όσοι όμως έχετε coupe, μην αφήσετε στο πορτ μπαγκάζ τα κοσμήματα της γυναίκας σας, βασιζόμενοι στο ότι ο παρκαδόρος δεν έχει πρόσβαση σ' αυτό, επειδή του έχετε αφήσει μόνο το κλειδί του παρκαδόρου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-05-09, 14:14
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης Ε36Μ42 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως, το κλειδί αυτό μάλιστα έχει διαφορετικό "κεφάλι" για να ξεχωρίζει. Στα δικά μου, το κυρίως κλειδί έχει κεφάλι μαύρο (και πατώντας το σηματάκι της BMW, ανάβει μια ασθενής φωτεινή δέσμη σαν φακός για να φωτίσεις την σχισμή της κλειδαριάς), ενώ το "vallet key" - όπως ονομάζεται - έχει κεφάλι γκρι και είναι και πιό "πλακέ", αφού δεν διαθέτει την μπαταρία και το λαμπάκι του πρώτου.
Όσοι όμως έχετε coupe, μην αφήσετε στο πορτ μπαγκάζ τα κοσμήματα της γυναίκας σας, βασιζόμενοι στο ότι ο παρκαδόρος δεν έχει πρόσβαση σ' αυτό, επειδή του έχετε αφήσει μόνο το κλειδί του παρκαδόρου...
Σωστός αλλά γιατι το λες αυτό;; Στα τετράπορτα οι πλάτες των πίσω καθισμάτων δεν πέφτουν προς τα μέσα;;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-05-09, 14:20
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός αλλά γιατι το λες αυτό;; Στα τετράπορτα οι πλάτες των πίσω καθισμάτων δεν πέφτουν προς τα μέσα;;
Το ξέρω πως ακούγεται μ@μ@κία, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν πέφτουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-05-09, 14:31
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης Ε36Μ42 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω πως ακούγεται μ@μ@κία, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν πέφτουν...
Dooooinggg! Δεν μπορώ να φανταστώ ένα λόγο, γιατί να μην συμβαίνει στα τετράπορτα!! Αγνωσται αι βουλαι της BMW.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-05-09, 15:13
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αλλη απορία. Μπαίνουν οι καρδιές απο το facelift ? Νομίζω μέσα 96' και μετά ? Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πεί. Ευχαριστώ
Ναι μπαίνουν... Όμως δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να αλλάξει και η μετώπη (κοινώς "μουστάκι" Νο 21 -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M44/1996/december/browse/bodywork/front_body_parts/ ). Πάντως ο κωδικός του συγκεκριμμένου ανταλλακτικού (Ρ/Ν) αλλάζει ανάλογα με το αν είναι προ ή μετά face lift. Εγώ προσωπικά που έκανα την αλλαγή άλλαξα και τη μετώπη, αλλά θα το έκανα ούτως ή αλλώς γιατί η παλιά ήταν χάλια και το σχήμα της δεν επανέρχεται ποτέ τέλεια αν φάει"ζούπηγμα" προς τα μέσα...
Πάντως έχω διαβάσει εδώ μέσα post συναδέλφων που έγραφαν πως έχουν βάλει τις νέες μάσκες στην παλιά μετώπη... Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος όμως για την τελειότητα του αποτελέσματος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-05-09, 21:46
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Dooooinggg! Δεν μπορώ να φανταστώ ένα λόγο, γιατί να μην συμβαίνει στα τετράπορτα!! Αγνωσται αι βουλαι της BMW.
Όχι μόνο δεν πέφτει η πλάτη των πίσω,αλλά υπάρχει και λαμαρίνα που χωρίζει το χώρο αποσκευών από την καμπίνα(ακαμψία; )

Για τη πλαφονιέρα που ανάβει με τις χειρολαβές εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να θέλεις να δείς μέσα στο αμάξι μήπως άφησες κάτι πάνω στα καθίσματα.Είναι βράδυ,δεν βλέπεις μέσα και χωρίς να ανοίξεις το αυτοκίνητο ανάβεις την πλαφονιέρα και τσεκάρεις.Έξυπνο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-05-09, 23:35
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός. Ετσι σκέφτηκα να το τσεκάρω.

Επιβεβαιώθηκε και απο μένα το κλεισιμο των παραθύρων με το κλειδί κρατημένο δεξιά.

Αλλη απορία. Μπαίνουν οι καρδιές απο το facelift ? Νομίζω μέσα 96' και μετά ? Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πεί. Ευχαριστώ
Φιλε δε μπαινουνε 100% θελει και το μεταλικο κοματι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.