Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-19, 22:17
SoNiC_77Gr Ο χρήστης SoNiC_77Gr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 22
SoNiC_77Gr is on a distinguished road
Αλλαγη μπιελες-στροφαλος σε Ν40

Καλησπερα σε ολους!
Το θεμα μας αφορα ενα Ε46 με Ν40Β16Α με τα 116hp. Μετα απο 250 χιλιαδες χιλιομετρα εχει ξεκινησει να καιει απειρο λαδι (1 λιτρο ανα 700 χιλιομετρα) καθως επισης πλεον δεν κραταει κ ρελαντι οταν πιασει θερμοκρασια το μοτερ, με το που βαλω νεκρα κ σε σταση ζοριζεται κ μπορει να σβησει. Θα ξαναπαρει μπροστα αλλα με δυσκολια (5-6 δευτερολεπτα μιζαρισμα).
Οποτε πηρα την αποφαση για ανακατασκευη κινητηρα μιας κ δεν προκειται να το δωσω το αμαξι. Μου ειπαν σιγουρα παμε για τσιμουχακια κ πολυ πιθανων κ για ελατηρια εμβολων σε αυτα τα χιλιομετρα που εχει το αμαξι! (αυτα max 1200 ευρω)
Κ εκει καπου ξεκινησαν καποιοι να μου "βαζουν" φωτιες.. Μου προτειναν να παρω στροφαλο-μπιελες απο το N42B20A κ μαζι με ενα προγραμματακι μετα θα ξυπνησει λιγακι το μοτερ, οχι για να βαζει φωτια αλλα κ να μην γονατιζει οταν παω ταξιδι με αναμμενο a/c (εχω κ 18αρες γιατι μ'αρεσει η εμφανιση).
Για να προλαβω προτασεις, το αμαξι το μετακινω καθημερινα οποτε δεν με συμφερει να μπω στην διαδικασια να αλλαξω μοτερ με περισσοτερα κυβικα (ειτε λογο τελων, καταναλωσης!) κ περαν αυτου δεν εμπιστευομαι κανενα μοτερ αλλο γιατι πραγματικα δεν θα μαθω ποτε τι εχει περασει η ποσα χιλιομετρα εχει.
Οποτε αυτο που ρωταω σαν ιδεα ειναι καλη? Βρηκα στροφαλομπιελες με 200 ευρω + 350 ευρω προγραμμα σε δυναμομετρο σε γνωστο στον χωρο. Η να κανω την ανακατασκευη κ να το αφησω μαμα οπως ειναι για να με βγαλει αλλα τοσα χιλιομετρα? Απο καταναλωση θα εχει μεγαλη διαφορα η θα κλαψω, οπως επισης κ το ποσα κυβικα παραπανω θα παρει παιζει να γνωριζει καποιος στο περιπου?

Ευχαριστω για τον χρονο σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-19, 23:43
nikos_m3 Ο χρήστης nikos_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-08-2016
Μηνύματα: 31
nikos_m3 is on a distinguished road
Καλησπέρα φιλε εγώ θα σου πρότεινα να μην κανεις επισκευή στο μοτέρ σου και να βάλεις ένα m43b19tu που είναι αρκετά ποιο ανθεκτικό σαν μοτέρ και θα σου βγει ποιο οικονομικά απ την επισκευή + που σε περίπτωση δεν γίνει καλή δουλειά θα αρχίσει παλι μετά από μερικές χιλιάδες km να σου ξανακαεί λάδια.
Αν παρόλα αυτά έχεις αποφασίσει να κανεις την επισκευή θα σου έλεγα να κανεις και τον υπερκυβισμό βεβαια εκτος από στρόφαλο και μπιέλες θα χρειαστείς και πιστόνια από n42b20.
Tο μοτέρ σου με τον n42b20 έχουν την ίδια διάμετρο πιστονιού και τα παραπάνω κυβικά του n42b20 είναι από την διαδρομή.Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το μοτέρ σου θα γίνει 1995cc όσα και ο n42b20.
Τώρα περί προγράμματος δεν αξίζει γιατί τα +10 άλογα που υπόσχονται είναι σε ένα μικρό φάσμα στροφών συνήθως πάνω απ τις 4.000 οποτε είναι πεταμένα λεφτά.
Από θέμα κατανάλωσης θα είσαι στα ίδια με πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-19, 23:53
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
αν σε ενδιαφέρει ολόκληρο μοτέρ φτηνό ν42β18 πές μου και θα τα βρούμε στην τιμή
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-19, 09:56
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φιλε εγώ θα σου πρότεινα να μην κανεις επισκευή στο μοτέρ σου και να βάλεις ένα m43b19tu που είναι αρκετά ποιο ανθεκτικό σαν μοτέρ και θα σου βγει ποιο οικονομικά απ την επισκευή + που σε περίπτωση δεν γίνει καλή δουλειά θα αρχίσει παλι μετά από μερικές χιλιάδες km να σου ξανακαεί λάδια.
Αν παρόλα αυτά έχεις αποφασίσει να κανεις την επισκευή θα σου έλεγα να κανεις και τον υπερκυβισμό βεβαια εκτος από στρόφαλο και μπιέλες θα χρειαστείς και πιστόνια από n42b20.
Tο μοτέρ σου με τον n42b20 έχουν την ίδια διάμετρο πιστονιού και τα παραπάνω κυβικά του n42b20 είναι από την διαδρομή.Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το μοτέρ σου θα γίνει 1995cc όσα και ο n42b20.
Τώρα περί προγράμματος δεν αξίζει γιατί τα +10 άλογα που υπόσχονται είναι σε ένα μικρό φάσμα στροφών συνήθως πάνω απ τις 4.000 οποτε είναι πεταμένα λεφτά.
Από θέμα κατανάλωσης θα είσαι στα ίδια με πριν.
Δε γίνεται να βάλει Μ43, πρέπει να αλλάξει τα πάντα...

Καλύτερα η επισκευή.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-19, 13:10
SoNiC_77Gr Ο χρήστης SoNiC_77Gr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 22
SoNiC_77Gr is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φιλε εγώ θα σου πρότεινα να μην κανεις επισκευή στο μοτέρ σου και να βάλεις ένα m43b19tu που είναι αρκετά ποιο ανθεκτικό σαν μοτέρ και θα σου βγει ποιο οικονομικά απ την επισκευή + που σε περίπτωση δεν γίνει καλή δουλειά θα αρχίσει παλι μετά από μερικές χιλιάδες km να σου ξανακαεί λάδια.
Αν παρόλα αυτά έχεις αποφασίσει να κανεις την επισκευή θα σου έλεγα να κανεις και τον υπερκυβισμό βεβαια εκτος από στρόφαλο και μπιέλες θα χρειαστείς και πιστόνια από n42b20.
Tο μοτέρ σου με τον n42b20 έχουν την ίδια διάμετρο πιστονιού και τα παραπάνω κυβικά του n42b20 είναι από την διαδρομή.Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το μοτέρ σου θα γίνει 1995cc όσα και ο n42b20.
Τώρα περί προγράμματος δεν αξίζει γιατί τα +10 άλογα που υπόσχονται είναι σε ένα μικρό φάσμα στροφών συνήθως πάνω απ τις 4.000 οποτε είναι πεταμένα λεφτά.
Από θέμα κατανάλωσης θα είσαι στα ίδια με πριν.
Για την επισκευη ειμαι αρκετα σιγουρος οτι θα γινει καλη δουλεια, ο μηχανικος ειναι γνωστος μου ειναι αψογος στην δουλεια του κ το αμαξι το ξερει απο οταν το πηρα κ οτι εχω κανει το κανω σε εκεινον.
Πιστονια γιατι να αλλαξω εφοσον ειναι ιδια διαμετρος με τα δικα μου?
Εφοσον γινει δηλαδη 1995cc για ποση αυξηση ιπποδυναμης μιλαμε κ επισης στο προγραμμα που αναφερθηκα δεν το εννοω σαν βελτιωση για παραπανω αλογα απλα αλλαγη στην δικη μου χαρτογραφηση για να δουλεψει σωστα το μοτερ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σε ενδιαφέρει ολόκληρο μοτέρ φτηνό ν42β18 πές μου και θα τα βρούμε στην τιμή
Ολοκληρο μοτερ φιλε μου δεν ενδιαφερομαι μιας κ δεν θα μπω σε διαδικασια να αλλαξω με καποιο αλλο. Αν κανω κινηση μονο στα εσωτερικα του οπως αναφερομαι..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-19, 17:26
nikos_m3 Ο χρήστης nikos_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-08-2016
Μηνύματα: 31
nikos_m3 is on a distinguished road
Η διάμετρος είναι ίδια αλλα το σημείο που πιάνει η μπιέλα πάνω στο πιστόνι είναι διαφορετικό.
O n42b20 αποδίδει 143 άλογα λογικά κάπου εκεί θα είσαι αν γίνει όντως σωστή δουλειά
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-19, 21:48
SoNiC_77Gr Ο χρήστης SoNiC_77Gr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 22
SoNiC_77Gr is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διάμετρος είναι ίδια αλλα το σημείο που πιάνει η μπιέλα πάνω στο πιστόνι είναι διαφορετικό.
O n42b20 αποδίδει 143 άλογα λογικά κάπου εκεί θα είσαι αν γίνει όντως σωστή δουλειά
Ρωτησα γι'αυτο συμφωνα με τον κωδικο πλαισιου μου κ φορανε ακριβως τα ιδια πιστονια.
Αν ειναι 143 μια χαρα ευτυχισμενος θα ειμαι, να μην κρεμαει αμα βαζω a/c τουλαχιστον...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.