Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-07, 12:30
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Αγορες απο ebay! (Αποριες-Συμβουλες)......

Καλησπερα σε ολους!

Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεματακι (πιστευω οτι αφορα πολλους) για να μας διαφωτισουν καποια παιδια που εχουν αγορασει απο το ιντερνετ και συγκεκριμενα απο ebay, σχετικα με το πως γινεται το ολο θεμα, αν μπορουν να δωσουν καποιες συμβουλες για το τι πρεπει να προσεξουμε κτλ...

Απ'οτι εχω καταλαβει (απο αυτα τα λιγα που εχω ακουσει και διαβασει μεσα στο φορουμ) συμφερει να αγοραζεις απο το ebay.de (ebay Γερμανιας) και ο λογος ειναι οτι δεν πληρωνεις τελωνειο.

Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα...
1) Δε συμφερει δηλαδη καθολου να αγορασεις απο το Αγγλικο ή το Αμερικανικο ebay?
Το ποσό που θα πληρωσεις στο τελωνειο απο τι εξαρταται?
2) Πως μπορει να κανει καποιος εγγραφη στο ebay.de αν δεν ξερει Γερμανικα?
3) Αν εχει κανει εγγραφη σε καποιο αλλο ebay (πχ Αγγλικο ή Αμερικανικο) πρεπει να ξανακανει εγγραφη στο Γερμανικο?

Αυτο που εχω καταλαβει επισης ειναι οτι ο ασφαλεστερος τροπος πληρωμης ειναι μεσω paypal οπου δινεις τον αριθμο της καρτας σου ΜΙΑ και μοναδικη φορα.

Σε θρεντ με διαφορα ποστ μελων διαβασα οτι καποιοι χρησιμοποιουν την πιστωτικη τους καρτα ενω καποιοι αλλοι μια καρτα στην οποια βαζεις οσα χρηματα θελεις εσυ.

4) Πως λεγεται αυτη η καρτα και που μπορουμε να βγαλουμε?

Ας απαντηθουν αυτα τα ερωτηματα για αρχη και μετα θα τεθουν αλλα σχετικα με το πως γινεται η διαδικασια της επιλογης, της αγορας, της πληρωμης κτλ...

Αν εχω ξεχασει κατι στα "βασικα-πρωτα σταδια" να με διορθωσετε-συμπληρωσετε..

Ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-07, 13:39
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Φίλε μου ας ξεκινήσω εγώ, έχοντας κάποιων χρόνων εμπειρία στο ΕΒΑΥ.

Απαντάω στα βασικά πρώτα:

-Εγώ αγοράζω από Αγγλικό, Γερμανικό και Αμερικάνικο EBAY, στην περίπτωση του Αμερικάνικου αν οι αγορές σου είναι πάνω από 150 ευρώ, τότε εκτελωνίζονται.
Τώρα, αν αγόρασες κάτι και η αξία του που πλήρωσες είναι γύρω στα 200 ευρώ, μπορείς να ζητήσεις από τον πωλητή να σου το στείλει σαν gift με τιμή πιο κάτω, έτσι ώστε να γλυτώσεις εκτελωνισμό. Αυτό μόνο μέσω USPS (Αμερικάνικο ταχυδρομείο) και όχι μέσω UPS ή FEDEX, γιατί με τις ταχυμεταφορικές εταιρείες περνάς 100% τελωνείο. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

-Το ποσό που θα πληρώσεις στο τελωνείο, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες ! Αν είναι με USPS ή με ταχυδρομείο γενικά (χαμηλότερο shipping), τότε τα εκτελωνίζουν βάση τιμής που θα αναγράφει το τιμολόγιο πάνω στο πακέτο, αν όμως έρθει μέσω ταχυμεταφοράς, εξαρτάται και από τον εκτελωνιστή της εταιρείας πόσο θα σου το εκτελωνίσει για να πάρει και το μερίδιο του. Αν προσπαθήσεις να το εκτελωνίσεις εσύ, τουλάχιστον ένα πρωινό θυσία για να περάσεις από όλη τη γραφειοκρατία και αν τελειώσεις !

-Κάνε εγγραφή στο Αμερικάνικο ΕΒΑΥ, ο λογαριασμός σου ισχύει σε όλα τα ΕΒΑΥ, με αυτό το λογαριασμό κάνεις login σε Γερμανικό και Αγγλικό.

-Δεν χρειάζεται να ξανακάνεις εγγραφή, ισχύει το ίδιο.

-Πάντα να επιλέγεις πληρωμή μέσω PAYPAL. Βγάλε μια Prepay κάρτα από μια τράπεζα για αγορές στο internet. Εγώ έχω prepay από Eurobank και τράπεζας Κύπρου. Η διαφορά τους σημαντική για μένα είναι ότι με την κάρτα της eurobank δεν μπορείς να της βάλεις λεφτά μέσω ΑΤΜ, πρέπει να πηγαίνεις κάθε φορά ταμείο, ενώ με την κάρτα της Τράπεζας Κύπρου την φορτίζεις και από το ΑΤΜ.
Εδώ μπορείς να βγάλεις prepay από Τράπεζα Κύπρου https://www.prepaidcards.gr/default....ID=18&langID=1

Για ότι απορίες έχεις, εδώ είμαστε ! Το θέμα EBAY είναι πολύ μεγάλο !!!
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-07, 23:27
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Ευχαριστω φιλε, να εισαι καλα.
Οντως το θεμα ebay ειναι πολυ μεγαλο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-07, 23:31
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
νομιζω οτι υπαρχει παρομοιο θεμα ανοικτο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-07, 00:12
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Ας γράψω μερικά πράγματα για το ΕΒΑΥ, για να υπάρχουν ως οδηγός αγοράς.

Εγγραφή

1. Προσέχουμε οι σελίδες να είναι της μορφής https και όχι http και κάτω δεξιά στον IE6 να εμφανίζεται το λουκετάκι. Αυτό ισχύει για περισσότερο για το Pay Pal.

2. Δημιουργούμε λογαριασμό καταχωρώντας αληθινά στοιχεία (όνομα, διεύθυνση, e-mail κτλ) στο e-bay ( http://www.e-bay.com ) και στο pay pal ( http://www.paypal.com ). Το Pay Pal μας ζητάει και τον αριθμό της πιστωτικής μας κάρτας. Χωρίς πιστωτική κάρτα δεν κάνουμε δουλειά. Βγάλτε μια prepay κάρτα από Eurobank ή Τράπεζα Κύπρου και κάνετε με αυτές τις αγορές σας, θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

3. Οι πληρωμές στο e-bay γίνονται με διάφορους τρόπους, ο πιο διαδεδομένος και αξιόπιστος είναι το Pay Pal.

Έχοντας δημιουργήσει λογαριασμό στο Pay Pal συνδέουμε την πιστωτική μας κάρτα με τον λογαριασμό. Για να γίνει η σύνδεση απλά το Pay Pal τραβάει από την κάρτα μας 1.5 ευρώ. Όταν θα μας έρθει στο σπίτι η αναλυτική κατάσταση των κινήσεων της κάρτας (σε μερικές κάρτες αυτό φαίνεται και μέσω του internet banking τις τράπεζας) θα δούμε δίπλα από την χρέωση του Pay Pal έναν τετραψήφιο αριθμό. Καταχωρούμε των αριθμό στον λογαριασμό μας στο Pay Pal και αυτό ήταν. Τώρα μπορούμε να αγοράζουμε και να πουλάμε από το e-bay. Τα 1.5 ευρώ μας τα επιστρέφουν στην πιστωτική κάρτα μόλις καταχωρηθεί ο τετραψήφιος κωδικός.
Εγώ προσωπικά, επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών των τραπεζών, και μου έίπαν τον τετραψήφιο αριθμό της Paypal από το τηλέφωνο. Επίσης σε prepay κάρτες, δεν έρχεται λογαριασμός σπίτι, άρα τηλεφωνάκι μετά από 2 μέρες που χρεωθήκαμε το 1.5 ευρώ, για να ενημερωθεί το σύστημα της τράπεζας ότι πληρώσαμε το Paypal.

Αγορές.

1. Οι αγορές χωρίζονται σε δύο μέρη. Δημοπρασίες (Bid) και Buy Now.

2. Στις δημοπρασίες κερδίζει το προϊόν αυτός που θα δώσει τα περισσότερα χρήματα ενώ στο Buy Now η τιμή είναι στάνταρ και δεν αλλάζει. Τυγχάνει βέβαια μερικές φορές να έχουμε στο ίδιο προϊόν και Bid και Buy Now. Φυσικά εδώ προσέχουμε να μην περάσει η τιμή Bid την τιμή Buy Now. Επίσης σε μερικές δημοπρασίες εμφανίζεται η ένδειξη (Reserve not met). Αυτό σημαίνει ότι το προϊόν δεν έχει πιάσει την τιμή που θέλει ο πωλητής. Που σημαίνει ότι άσχετα αν έχουμε κάνει την μεγαλύτερη προσφορά όσο υπάρχει η ένδειξη αυτή το προϊόν δεν το έχουμε κερδίσει.

3. Προσέχουμε αν ο πωλητής στέλνει και Ελλάδα (στο πεδίο Ships to: θα πρέπει γράφει Greece, Europe ή Worldwide). Αν δεν γράφει αυτά υπάρχει πάλι μια μικρή πιθανότητα να στέλνει Ελλάδα αλλά θα πρέπει να τον ρωτήσετε με e-mail.

4. Διαβάζουμε προσεχτικά όλη την αγγελία και τους όρους πληρωμής. Μερικοί από τους πωλητές δεν δέχονται Pay Pal ή χρησιμοποιούν διαφορετικό σύστημα on-line πληρωμής.

5. Δίνουμε μεγάλη βαρύτητα στα feedback. Όταν ολοκληρώνεται μια συναλλαγή στο e-bay και οι δύο πλευρές (αγοραστής-πωλητής) αφήνουνε feedback (σχόλιο). Τα feedback είναι είτε θετικά, είτε αρνητικά είτε ουδέτερα. Αντιλαμβάνεστε ότι αν κάποιος έχει μεγάλο ποσοστό σε θετικά σχόλια είναι και φερέγγυος. Nα προτιμάτε πωλητές με ποσοστό πάνω από 98.8% σε θετικά σχόλια.

6. Στις δημοπρασίες να κοιτάτε πόσοι χτυπάνε κάποιο είδος. Αν αυτοί που το χτυπάνε έχουν λίγα Feedback μπορεί απλά να χτυπάνε για να ανεβάσουν την τιμή, γι’αυτό να είστε ενημερωμένοι εκ των προτέρων και να γνωρίζετε περίπου την αξία που έχει στην αγορά το είδος που θέλετε να αγοράσετε.

7. Power Seller: Αν κάποιος είναι Power Seller σημαίνει ότι πουλάει πολύ. Άρα για να τον προτιμάνε είναι φερέγγυος.

8. Pay Pal Buyer Protection: Αυτό είναι η ασπίδα που υπάρχει δίπλα από των πωλητή. Δεν την έχουν όλοι οι πωλητές. Αυτή η ασπίδα σημαίνει ότι αν κάτι πάει στραβά το Pay Pal σας αποζημιώνει έως και $1.000. Να τους προτιμάτε ασυζητητί.

9. Επιστροφές δεν κάνουνε όλοι γι’αυτό να διαβάζετε προσεχτικά την κάθε αγγελία πώλησης. Αν κάτι σας έρθει σπασμένο ή σας στείλουν διαφορετικό είδος από αυτό που αγοράσατε βγάλτε το αμέσως φωτογραφίες και επικοινωνήστε αμέσως με τον πωλητή. Αν δεν βγάλετε άκρη προχωρήστε σε καταγγελία στο e-bay.

10. Σε περίπτωση που θέλουμε να ακυρώσουμε το ποσό που έχουμε ποντάρει σε μία δημοπρασία θα πρέπει να το κάνουμε προτού συμπληρωθούν 12 ώρες πριν την λήξη της δημοπρασίας αλλά έτσι χάνονται και τα προηγούμενα ποσά που είχαμε (αν είχαμε) δηλώσει. Επίσης μπορούμε και μια ώρα πριν την λήξη να αποσύρουμε το ποσό που έχουμε ποντάρει αλλά τότε το σύστημα δεν μας διαγράφει τελείως απλά μας πάει στο προηγούμενο ποσό. Οι ακυρώσεις καταγράφονται και καλό θα είναι όταν χτυπάμε κάποιο είδος να μην το ακυρώνουμε.

11. Πάντα ρωτάμε πριν αγοράσουμε ή χτυπήσουμε κάτι για το κόστος των μεταφορικών (Shipping Cost).

12. Η αποστολή από Αμερική (τα περισσότερα είδη από Αμερική έρχονται) μπορεί να γίνει είτε με το Αμερικάνικο ταχυδρομείο (www.usps.com) είτε με ιδιωτική εταιρία courier (UPS, DHL, Fed-Ex) τις περισσότερες φορές συμφέρει με το Αμερικανικό Ταχυδρομείο. Το οποίο έχει 7 διαφορετικούς τρόπους αποστολής.

13. Θα σας συμβούλευα να επιλέγετε να σας τα στέλνουν με Global Express (EMS) είναι λίγο ποιο ακριβά (+ $20 περίπου) από τις απλές αποστολές αλλά σας δίνουν Tracking Number (αν δεν σας το δώσουν να το ζητάτε) με το οποίο μπορείτε να βλέπετε πότε αναχώρησε το πακέτο σας από Αμερική μέσω της ιστοσελίδας: http://www.usps.com (Track & Confirm). Επίσης με Global Express η παράδοση είναι το αργότερο σε 5 εργάσιμες στην πόρτα σας (σκάνε μύτη 08:30 με 10:00 το πρωί) και το ποιο σημαντικό δεν υπάρχει περίπτωση να χαθούν γιατί είναι συστημένα. Και απλά να σας τα στείλουν δύσκολα χάνονται. Αλλά επιμένω USPS Global Express Shipping.

14. Τα πάντα περνάνε τελωνείο αλλά οτιδήποτε με δηλωμένη αξία άνω των 150 euro (νομίζω) φορολογείται. Συνήθως ο φόρος είναι το λίγο παραπάνω από το μισό της αξίας του είδους.

15. Τα δέματα από εξωτερικό συνήθως πάνε στις αποθήκες των ΕΛΤΑ (όσα πάνε εκεί, από εκεί εκτελωνίζονται) που είναι στην Ακτή Κονδύλη 32 στον Πειραιά ή στο κεντρικό των ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος .

Γενικές συμβουλές.

1. Πάντα θα κρατάτε τα e-mail ιδίως τις αποδείξεις πληρωμών από το Pay Pal.
2. Να αφήνετε Feedback και να ελέγχετε αν σας αφήνουν.
3. Καλό είναι με το που αγοράζετε κάτι να το πληρώνετε κατευθείαν.
4. Ποτέ μα ποτέ ούτε το e-bay αλλά ούτε και το Pay Pal δεν πρόκειται να σας στείλουν e-mail ζητώντας σας να ξανακαταχωρίσετε τον λογαριασμό της κάρτας σας.

Τελειώνοντας...

Προτιμάμε πωλητές με υψηλό θετικό feedback (άνω του 98.8%), να έχουν την ασπίδα, να είναι power sellers, να δέχονται Pay Pal και να στέλλουν Ελλάδα.

Άντε και καλές αγορές !
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demis_330 : 12-11-07 στις 00:17
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-07, 13:08
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Αψογος ο demis!!
Ηθελα να τα ρωτησω ολα αυτα, απλα ηθελα να γραψω τα βηματα χωρις βιασυνες και οσο γινεται αναλυτικοτερα, για να ειναι πιο ευκολα κατανοητα απο ολους...αλλα με προλαβες φιλε.

Ευχαριστω πολυ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-07, 13:27
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Demis=Aρχηγός....Το respect AMEΣΩΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-07, 18:49
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Πάρα πολύ αναλυτικός ο demis, θα μπορούσε να είναι ένας καλός οδηγός του site για τους αρχάριους στο ebay. Υπάρχουν κι άλλα Θέματα στο forum πάντως, http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...earchid=488136 . Αν χρειαστείς οτιδήποτε φίλε μου εδώ είμαστε!
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-07, 19:19
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
Μπράβο Demis,εξαιρετικός οδηγός χρήσης του ebay!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-07, 19:42
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Αυτός ο οδηγός θα σώσει πολλούς αρχάριους χρήστες του ebay!! Πολύ καλό!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.