Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - DIY

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-19, 20:43
jdrossos Ο χρήστης jdrossos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2018
Μηνύματα: 27
jdrossos is on a distinguished road
Εγκατάσταση retrofit cruise control σε Ε46 Μ43 και επίλυση προβλήματος

Είπα να αποπειραθώ λοιπόν κι εγώ και να εγκαταστήσω τον αυτόματο πιλότο στο αυτοκίνητό μου. Αφού παρήγγειλα από το eBay κυρίως και συγκεκριμένα από UK και Λιθουανία τα ανταλλακτικά που χρειαζόμουν ξεκίνησα σιγά σιγά και έκανα την καλωδίωση σύμφωνα με τον οδηγό που επισυνάπτω για όποιον δεν τον έχει.

Εγκατέστησα πεταλούδα με διπλή ντίζα, actuator, ecu, χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό που δεν είχα ήταν η φισα από το ecu την οποία την έφτιαξα αγοράζοντας το καπάκι της, την εσωτερική 26 ΠΙΝ φισα και τα καλωδιάκια με τα πινάκια έτοιμα ώστε να είμαι σίγουρος ότι είναι σωστά σφιγμένα.

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν στη βαλβίδα στο συμπλέκτη όπου η εντολή για κάποιο λόγο ήταν ανάποδη, παρόλο που τσεκάρισα πολλές φορές αν έχει γίνει κάποιο λάθος. Όταν τελείωσα την εγκατάσταση πήγα για δοκιμή να δω τι έκανα. Με απογοήτευση διαπίστωσα ότι παρότι η πράσινη ένδειξη του αυτόματου πιλότου στο ταμπλό άναβε, κατά την πορεία του αυτοκινήτου δεν ενεργοποιείτο ο αυτόματος πιλότος. Έτσι γύρισα πίσω και έβαλα το INPA και πήγα στο section cruise control και έκανα δοκιμή όλα τα κουμπιά και βαλβίδες που έχουν σχέση με τον αυτόματο πιλότο. Διαπίστωσα λοιπόν ότι η βαλβίδα του συμπλέκτη σε ηρεμία έκοβε το κύκλωμα και πατημένη έκλεινε το κύκλωμα. Στο ΙΝΡΑ ήταν το μόνο «κουμπί» που έδειχνε μαύρο δηλαδή ενεργοποιημένο, με αποτέλεσμα η ecu να νομίζει ότι είναι μονίμως πατημένος ο συμπλέκτης και να μην ενεργοποιεί το cruise control. Η λειτουργία της βαλβίδας του συμπλέκτη έπρεπε να ήταν η ανάποδη. Δηλ. σε ηρεμία να είναι κλειστό το κύκλωμα και πατημένη να κόβει το κύκλωμα.

Πήγα λοιπόν και ρώτησα μήπως μου έδωσαν λάθος βαλβίδα και ψάξαμε ακριβώς το part number. Πήρα άλλη μια μη τυχόν και…… όμως μια από τα ίδια. Η λειτουργία της ανάποδα. Αφού εξάντλησα ότι μπορούσα να σκεφτώ κατέληξα στο να φτιάξω ένα κυκλωματάκι ώστε να αντιστρέψω τη λειτουργία της βαλβίδας και να τελειώνω με αυτό το θέμα. Το μόνο που χρειάστηκα ήταν ένα μικρό ρελέ 12v.

Σας παραθέτω και το pdf με το σχέδιο αν χρειαστεί σε κανέναν. Επίσης σας παραθέτω και τα part numbers από ότι αγόρασα. Η όλη κατασκευή πήγε περίπου 150€ και τώρα έχω ένα πλήρως λειτουργικό cruise control.

Οτιδήποτε θέλετε να ρωτήσετε είμαι στη διάθεσή σας.

https://drive.google.com/drive/folde...nVHY--sLuRfxkf

ecu 65718369774
cup 61136913644
Plug housing 61136913626
Actuator 65718369027 (προσοχή να έχει και το φις επάνω)
Ντίζα 65718380086 (εμένα την είχε το actuator)
Βαλβίδα συμπλέκτη 61318360421
πεταλούδα γκαζιού για δυο ντιζες 13541432058
κουμπιά τιμονιού 6760659
2 κλιπς για τις ντιζες 13541747519
Καλώδια με ακροδέκτες 61130005197
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-19, 21:11
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Συγχαρητήρια απο εμένα για την υπομονή σου και την εργασία σου για όλο το retrofit
Μπράβο επίσης που το κατάφερες και ξεπέρασες την δυσκολία που αντιμετώπισες
εγώ το έχω κάνει σε ηλεκτρόγκαζο ε46 που είναι απείρως πιο εύκολο και νόμιζα ότι κατάφερα έναν άθλο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-19, 22:22
jdrossos Ο χρήστης jdrossos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2018
Μηνύματα: 27
jdrossos is on a distinguished road
Να εισαι καλα. Σε ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-19, 06:51
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Respect!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-19, 20:50
jdrossos Ο χρήστης jdrossos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2018
Μηνύματα: 27
jdrossos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tacos Εμφάνιση μηνυμάτων
Respect!!!!!!!!!!!!!
thanx
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.