Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-08, 16:43
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Βελτιωση εξατμισης

Εξατμισαδες και εξατμισογνωστες του φορουμ τα φωτα σας.

Το δεδομενο ειναι το εξης.
Το μεσαιο κομματι της εξατμισης μου ειναι λαθος και ειναι απο 320 ε46 2.0 εξακυλινδρο,δηλαδη μονη σωληνα και μικροτερη διαμετρο σωληνας αποτι θα επρεπε κανονικα μπλα μπλα,μην τα ξαναλεμε,λεπτομερειες υπαρχουν σε αλλο θρεντ


Θελω κατι μεταξυ εργοστασιακης λυσης και επωνυμων οικων.Δηλαδη,2 σωληνες αντι για μια που εχω,οπως δινει το εργοστασιο,αλλά με ενα μεσαιο καζανι οπως δινουν ολες οι επωνυμες εξατμισεις.

Η ερωτηση
Βγαζοντας το ενα,απτα δυο μεσαια καζανια που εχω,θα πρεπει οι σωληνες να εχουν μεγαλυτερη διαμετρο απτις εργοστασιακες (50mm) ή οχι???Υπ'οψην οτι δεν θα αλλαξω το χταποδι.

Το εργοστασιο δινει δυο μεσαια καζανια και 2χ50mm σωληνες
Η Bastuck δινει ενα μεσαιο καζανι και 2χ51mm σωληνες,χωρις χταποδι
Η Supersprint δινει ενα μεσαιο και 2χ54mm σωληνες,μαζι με χταποδι + καταλυτες
Επισης εχει πεσει στο τραπεζι και η αποψη να καταργησω το ενα μεσαιο,και να πηγαινει μια σωληνα των 65mm,ισως και λιγο μεγαλυτερη,μεχρι το τελικο

Επειδη λοιπον οπως καταλαβαινετε εχω ακουσει ενα σωρο αποψεις απο ατομα του χωρου,και εχω χασει τον μπουσουλα...καθως η ιδια λυση εχει 5 διαφορετικες ερμηνειες,ο ενα λεει οτι θα χασω ψηλα,ο αλλος οτι θα κερδισω ψηλα και θα χασω χαμηλα,αλλος οτι μπουκωνει μεν αλλά επειδη ειναι ελευθερο το τελικο δεν εχω προβλημα και αλλες πολλες τετοιου ειδους τραγελαφικες εξηγησεις,λεω να ρωτησω και εδω μπας και βρουμε καμια ακρη


Το δυσκολο της υποθεσης????Να δικαιολογησετε την οποια απαντηση δωσετε
Ευχαριστω
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geo_3D : 27-07-08 στις 16:50
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-08, 19:12
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
Και μετά μιλάς για εμένα και για τα αμορτισέρ μου.....
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-08, 19:14
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dark_Niaou Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μετά μιλάς για εμένα και για τα αμορτισέρ μου.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-08, 21:09
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dark_Niaou Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μετά μιλάς για εμένα και για τα αμορτισέρ μου.....
Εσυ απαντηση ειχες παρει πολλακις...εγω καμια
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-08, 22:20
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Mα καλά ρε παιδιά...Ολόκληρο φόρουμ 5000 μέλη και δεν έχουμε έναν εξατμισά να μας λύσει τις απορίες? Πραγματικά μου έχει κάνει εντύπωση και στο παρελθόν που είχα ψάξει το θέμα περι εξατμήσεων και ειδικό ειδικό δεν είχα βρει στο forum...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-08, 22:35
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
βαλε ςς ολοκληρη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-08, 22:46
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
λοιπον μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα πως 2 ειναι οι λυσεις η επωνυμη ολοκληρη η μαμα παλι κομπλε
αλλα εσυ δυστυχως οπως σε κοβω θα κανεις μαγειρεματα

αλλα δεν πειραζει θα εχεις καλη δικαιολογια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-08, 23:41
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερωτηση
Βγαζοντας το ενα,απτα δυο μεσαια καζανια που εχω,θα πρεπει οι σωληνες να εχουν μεγαλυτερη διαμετρο απτις εργοστασιακες (50mm) ή οχι???Υπ'οψην οτι δεν θα αλλαξω το χταποδι.

Το εργοστασιο δινει δυο μεσαια καζανια και 2χ50mm σωληνες
Η Bastuck δινει ενα μεσαιο καζανι και 2χ51mm σωληνες,χωρις χταποδι
Η Supersprint δινει ενα μεσαιο και 2χ54mm σωληνες,μαζι με χταποδι + καταλυτες
Επισης εχει πεσει στο τραπεζι και η αποψη να καταργησω το ενα μεσαιο,και να πηγαινει μια σωληνα των 65mm,ισως και λιγο μεγαλυτερη,μεχρι το τελικο
Απαντηση: Τα μεσαια καζανακια ειναι εκει για να αποσβουν συγκεκριμενες συχνοτητες του κινητηρα, κοινως τον θορυβο. Σαφως οι βελτιωτες προσπαθουν να τα 'ανοιξουν' λιγο χωρις να κανουν το αυτοκινητο να ακουγεται σαν παπακι χωρις εξατμιση, γι'αυτο αφαιρουν το ενα μεσαιο τελειως και ανοιγουν ελαχιστα το αλλο.

Αποψη μου, να εχουν οι σωληνες λιγο μεγαλυτερη διαμετρο ωστε να εχεις λιγο καλυτερη ροη, αλλα οχι πολυ ωστε να μην εχεις ουτε θορυβο αλλα ουτε και να πεσει πολυ η ταχυτητα των καυσαεριων και εχεις παρατραγουδα αντι για βελτιωση.

Για την αποψη που επεσε στο τραπεζι...ετσι και αλλιως θα καταργουσες το ενα μεσαιο νομιζω, οποτε εννοεις να βαλεις 1 σωληνα αντι για 2 μετα απο το ενα μεσαιο? Αυτο εξαρταται απο το παρων τελικο σου, το οποιο υποθετω οτι εχει μια εισοδο-εξοδο και ετσι ειτε πηγαινει ενας σωληνας απο τα μεσαια ως εκει ειτε 2 και ενωνονται εκει δεν εχει ιδιαιτερη σημασια και ελπιζω να ειναι τουλαχιστον κοντα στην διαμετρο του σωληνα (~65μμ).

Τι θα εκανα εγω? Θα εβγαζα το ενα μεσαιο αλλα θα εκανα ολη την εξατμιση (απο διαμετρους, σωληνες, τελικο, ολα) οπως ειναι η μαμα. Θα εβγαζα κοινως το ενα μεσαιο, θα αλλαζα το τελικο με 2 εισοδων-εξοδων (ισως και βελτιωτικο, αλλα για το συγκεκριμενο αμαξι) και θα εβαζα 2 σωληνες το πολυ 2-3χιλ παχυτερους απο το μεσαιο ως το τελικο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 27-07-08 στις 23:44
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-07-08, 23:42
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
To θεμα ειναι να μην φτασω ρε Γιαννη να δωσω 4 χιλιαρικα για ολοκληρη εξατμιση,αλλά να φτιαξω το μεσαιο κοματι,που ειναι λαθος ετσι και αλλιως.Το θεμα ειναι αν μπορω να βελτιωσω κατι απο εκει
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-07-08, 23:48
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντηση: Τα μεσαια καζανακια ειναι εκει για να αποσβουν συγκεκριμενες συχνοτητες του κινητηρα, κοινως τον θορυβο. Σαφως οι βελτιωτες προσπαθουν να τα 'ανοιξουν' λιγο χωρις να κανουν το αυτοκινητο να ακουγεται σαν παπακι χωρις εξατμιση, γι'αυτο αφαιρουν το ενα μεσαιο τελειως και ανοιγουν ελαχιστα το αλλο.

Αποψη μου, να εχουν οι σωληνες λιγο μεγαλυτερη διαμετρο ωστε να εχεις λιγο καλυτερη ροη, αλλα οχι πολυ ωστε να μην εχεις ουτε θορυβο αλλα ουτε και να πεσει πολυ η ταχυτητα των καυσαεριων και εχεις παρατραγουδα αντι για βελτιωση.

Για την αποψη που επεσε στο τραπεζι...ετσι και αλλιως θα καταργουσες το ενα μεσαιο νομιζω, οποτε εννοεις να βαλεις 1 σωληνα αντι για 2 μετα απο το ενα μεσαιο? Αυτο εξαρταται απο το παρων τελικο σου, το οποιο υποθετω οτι εχει μια εισοδο-εξοδο και ετσι ειτε πηγαινει ενας σωληνας απο τα μεσαια ως εκει ειτε 2 και ενωνονται εκει δεν εχει ιδιαιτερη σημασια και ελπιζω να ειναι τουλαχιστον κοντα στην διαμετρο του σωληνα (~65μμ).

Τι θα εκανα εγω? Θα εβγαζα το ενα μεσαιο αλλα θα εκανα ολη την εξατμιση (απο διαμετρους, σωληνες, τελικο, ολα) οπως ειναι η μαμα. Θα εβγαζα κοινως το ενα μεσαιο, θα αλλαζα το τελικο με 2 εισοδων-εξοδων (ισως και βελτιωτικο, αλλα για το συγκεκριμενο αμαξι) και θα εβαζα 2 σωληνες το πολυ 2-3χιλ παχυτερους απο το μεσαιο ως το τελικο.
Το τελικο ειναι μονη εισοδος-διπλη εξοδος με εισαγωγη περιπου 60-63mm.Και στο εργοστασιακο ετσι ειναι,2 σωληνες 50αρες καταληγουν με Υ σε μια 63αρα.....Η σωληνα που φτανει τωρα στο τελικο ειναι 55(!!!)mm.....

Το προβλημα δεν ειναι τοσο τι κανουμε στο τελικο,αλλά τι κανουμε πριν απο αυτο....
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
exhaust, εξατμιση


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.