Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-11, 23:49
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
πολλαπλασιαστες Ε46 1.6

καλησπερα παιδια! σημερα για κακη μου τυχη παω να βαλω το 46αρι μου κ ενω πηρε κανονικα κ αρχιζα να το ζεστενω μετα απο 20 δευτερολεπτα κανονικης λειτουργειας αρχισε να δουλεβει 3κυλινδρα αναβοντας κ το check! πιανοντας μια προς μια τους αυλους της εξατμησης διαπιστωσα οτι ο 1ος ηταν κρυος κ οι αλλοι ζεστοι. εβγαλα τον 1ο κ τον 2ο πολαπλασιαστη κ τους εβαλα αναποδα, αμεσως ο 1ος ζεσταθηκε κ ο δευτερος κρυωσε!
επισης διαπιστωσα οτι ο καμενος πολλαπλασιαστης ηταν διαφορετικης μαρκας απο τους υπολοιπους,era power train germany εγραφε!
αυριο παω να παρω πολλαπλασιαστη να τον περασω πανω!
οι ερωτησεις μου ειναι οι εξηs:
τι μαρκα πολλαπλασιαστη εχετε βαλει εσεις κ σας εχει βγει αξιοπιστος?καθως κ ποσο σας στιχοισε?
το check εχει σβησει απο μονο του,αλλα πιστευω οτι εχει αποθηκευτει στη μνημη,υπαρχει reset στο κινητηρα η θα πρεπει να παω σε διαγνωστικο να μου την σβησουν?
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-11, 00:40
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Εγώ έβαλα BERU και μετά από 50 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν έχω κανένα πρόβλημα!Δε χρειάζεται να το σβήσεις από το διαγνωστικό!Καταγράφει μέν βλάβη αλλά όταν αλλαχτεί ο πολλαπλασιαστής δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα!Τουλάχιστον έτσι έγινε με το δικό μου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-11, 00:50
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
τακη δοκιμασε να ξεκλειδωσεις το μενου 19 . Πρεπει να απατησεις το ουμπι την ωρα που θα γραφει off...μετα ξανα πατα το κουμπακι μεχρι το νουμερο 21. Εκει κανεις επαναφορα. Αλλα δεν ξερω αν σβηνονται ολα απο μεσα. Νομιζω οτι τα μηδενιζει ολα παντως....δοκιμασε...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-11, 09:43
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια! σημερα για κακη μου τυχη παω να βαλω το 46αρι μου κ ενω πηρε κανονικα κ αρχιζα να το ζεστενω μετα απο 20 δευτερολεπτα κανονικης λειτουργειας αρχισε να δουλεβει 3κυλινδρα αναβοντας κ το check! πιανοντας μια προς μια τους αυλους της εξατμησης διαπιστωσα οτι ο 1ος ηταν κρυος κ οι αλλοι ζεστοι. εβγαλα τον 1ο κ τον 2ο πολαπλασιαστη κ τους εβαλα αναποδα, αμεσως ο 1ος ζεσταθηκε κ ο δευτερος κρυωσε!
επισης διαπιστωσα οτι ο καμενος πολλαπλασιαστης ηταν διαφορετικης μαρκας απο τους υπολοιπους,era power train germany εγραφε!
αυριο παω να παρω πολλαπλασιαστη να τον περασω πανω!
οι ερωτησεις μου ειναι οι εξηs:
τι μαρκα πολλαπλασιαστη εχετε βαλει εσεις κ σας εχει βγει αξιοπιστος?καθως κ ποσο σας στιχοισε?
το check εχει σβησει απο μονο του,αλλα πιστευω οτι εχει αποθηκευτει στη μνημη,υπαρχει reset στο κινητηρα η θα πρεπει να παω σε διαγνωστικο να μου την σβησουν?
Ο τρόπος με τον οποίο έκανες την διάγνωση είναι εντυπωσιακος ένα μεγάλο μπράβο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-11, 12:26
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
γνωμη μου αλλαξε τους ολους
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-11, 14:29
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από optostyle Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωμη μου αλλαξε τους ολους
Σωστος..

Εχει παρατηρηθει οτι επηρεαζονται και σιγα σιγα θα τους αλλαξεις ολους..

Μπορεις να δεις και σε Bosch (ψαξε στο νετ και στο ebay).. (υπαρχουν οι Bremi και οι Beru, νομιζω οι Bremi ειναι αυτοι που ειχαν το προβλημα και γινοταν ανακληση).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-11, 18:11
Το avatar του χρήστη OASIS
OASIS Ο χρήστης OASIS δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-03-2011
Μηνύματα: 32
OASIS is on a distinguished road
Αλλαξέ τους όλους.Εγώ πριν ένα μήνα περίπου είχα πρόβλημαta με ρεταρίσματα, άλλαξα τον ένα που τα είχε παίξει και δεν πρόλαβα να κάνω 40 χιλ. και τα έπαιξε και ο άλλος κα ξανά ρεταρισματα.Έτσι αποφάσισα και τους άλλαξα όλους απο τότε όλα τζάμι. εγώ έβαλα bosch
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-11, 21:11
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
παιδιά είχα μιλήσει με τον τάκη και του το είπα και εγώ.το θέμα όμως είναι οτι κάηκε ο ίδιος που είχε καεί και παλιότερα....μήπως ήταν μούφα ο πολλαπλασιαστής?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-11, 01:47
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
λοιπον, σημερα πηρα τον πολλαπλασιαστη! ειναι της bosch κοστος 38 ευρω! δεν αλλαξα κ τους 4 γιατι αυτος που ειχε το προβλημα ηταν κ ο μοναδικος διαφορετικος απο τους αλλους κ μαλλον ηταν μουφα! ηταν μαρκας με εκαψες!

η μαρκα ηταν era power train germany, ξερει κανεις απο που κραταει η σκουφια του αραγε?
μαλλον εφαγε φολα ο προηγουμενος ιδιοκτητης απο την αντιπροσωπια!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 29-05-11 στις 13:52
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.