Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-09, 21:14
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Φώτα XENON και τιμόνι σε Ε46

Γεια σας φίλοι.
Το επόμενο διάστημα θα πάρω τελικά όπως δείχνουν τα πράγματα τη πρώτη μου BMW (μεταχειρισμένη). Ψάχνω απο το καλοκαίρι (είχα στείλει τότε ενα thread για πληροφορίες και ευχαριστώ για την ανταπόκριση), και τελικά μάλλον βρήκα μια καλή ευκαιρεία, μια 318ci του 2003 face lift. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει στα εξής:
Το αυτοκίνητο δεν έχει φώτα xenon αλλά μου είπαν οτι υπάρχει kit της bosch με 250€. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Σε αυτό το kit αλλάζει όλο το φωτιστικό ή μόνο οι λάμπες και βάζουν και τη πλακέτα? Δε θέλω να είναι απο αυτά τα after market που τυφλώνουν τους άλλους. Αυτό το βάζω στη BMW ή απο πού το αγοράζω?
Επίσης θα ήθελα να βάλω στο αυτοκίνητο τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών, με τα χειριστήρια για το ηχοσύστημα. Μου είπαν οτι μπορεί η BMW να σου αλλάξει τη πρόσοψη του τιμονιού και να βάλει την άλλη με τα χειριστήρια με κόστος περίπου 200€. Ξέρει κανείς κάτι? Τα χειριστήρια του cruise control φαντάζομαι θα είναι απλώς ανενεργά? Μου είπαν ότι παρόλο που το αυτοκίνητο δεν έχει το τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών, η καλωδίωση υπάρχει προεγκατεσημένη. Ισχύει? Φαντάζομαι οτι αν αλλάξω το ηχοσύστημα μπορώ να βρώ κάποιο που να συνεργάζεται με τα χειριστήρια του τιμονιού.
Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να μου πεί γιατί σκέφτομαι να κλείσω το αυτοκίνητο άμεσα, και θα ήθελα να ξέρω τα παραπάνω.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-09, 21:19
merbeind Ο χρήστης merbeind δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Μηνύματα: 131
merbeind is on a distinguished road
To kit xenon μπορεις να το βαλεις σε οποιοδηποτε καταστημα που πουλαει.Τα λεφτα που ειπες πολλα μου φαινονται.Μπορεις να βαλεις κατι μη επωνυμο που ιδια δουλεια θα κανει και με μισα λεφτα.Για να μην τυφλωνει τους απεναντι ρυθμισε σωστα τη δεσμη ζητησε το δλδ απο τον ανθρωπο που θα σου τα περασει...
Για το τιμονι δεν ξερω να βοηθησω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-09, 21:22
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Σε ευχαριστώ!
Νομίζω και τα μαμά XENON που βάζει η BMW δεν είναι της BOSCH?
Αν ξέρει κάποιος ακόμα να βοηθήσει, ειδικά για το τιμόνι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-09, 21:42
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PanosB Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας φίλοι.
Το επόμενο διάστημα θα πάρω τελικά όπως δείχνουν τα πράγματα τη πρώτη μου BMW (μεταχειρισμένη). Ψάχνω απο το καλοκαίρι (είχα στείλει τότε ενα thread για πληροφορίες και ευχαριστώ για την ανταπόκριση), και τελικά μάλλον βρήκα μια καλή ευκαιρεία, μια 318ci του 2003 face lift. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει στα εξής:
Το αυτοκίνητο δεν έχει φώτα xenon αλλά μου είπαν οτι υπάρχει kit της bosch με 250€. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Σε αυτό το kit αλλάζει όλο το φωτιστικό ή μόνο οι λάμπες και βάζουν και τη πλακέτα? Δε θέλω να είναι απο αυτά τα after market που τυφλώνουν τους άλλους. Αυτό το βάζω στη BMW ή απο πού το αγοράζω?
Επίσης θα ήθελα να βάλω στο αυτοκίνητο τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών, με τα χειριστήρια για το ηχοσύστημα. Μου είπαν οτι μπορεί η BMW να σου αλλάξει τη πρόσοψη του τιμονιού και να βάλει την άλλη με τα χειριστήρια με κόστος περίπου 200€. Ξέρει κανείς κάτι? Τα χειριστήρια του cruise control φαντάζομαι θα είναι απλώς ανενεργά? Μου είπαν ότι παρόλο που το αυτοκίνητο δεν έχει το τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών, η καλωδίωση υπάρχει προεγκατεσημένη. Ισχύει? Φαντάζομαι οτι αν αλλάξω το ηχοσύστημα μπορώ να βρώ κάποιο που να συνεργάζεται με τα χειριστήρια του τιμονιού.
Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να μου πεί γιατί σκέφτομαι να κλείσω το αυτοκίνητο άμεσα, και θα ήθελα να ξέρω τα παραπάνω.
Ευχαριστώ.
Γεια σου φιλαρακι.Η καλωδιωση υπαρχει προεγκατεστημενη για τα κουμπια του τιμονιου και στην αντιπροσωπεια θα σου αλλαξουν οι μηχανικοι την προσοψη .Αν το αμαξι δεν εχει ουτε αυτοματο πιλοτο αλλα ουτε και τηλεφωνο τοτε τα υπολοιπα κουμπια ειναι απλως διακοσμητικα.Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο.
Φιλικα Αντωνης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-09, 21:46
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Ευχαριστώ!
Μήπως ξέρεις αν επηρεάζεται καθόλου ο αερόσακος που υπάρχει ήδη?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-09, 21:48
Το avatar του χρήστη ///M_Spartan
///M_Spartan Ο χρήστης ///M_Spartan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 550
///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice///M_Spartan is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PanosB Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ!
Μήπως ξέρεις αν επηρεάζεται καθόλου ο αερόσακος που υπάρχει ήδη?
Εφοσον υπαρχει ο στρογγυλος αεροσακος που εχουν ολα τα τριακτινα τιμονια, κανενα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-09, 21:54
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Καλό αυτό! Σε ευχαριστώ φίλε!
μένει μόνο να εξακριβώσω το κόστος, αλλά φαντάζομαι με ενα τηλ στη BMW θα μου πουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-09-09, 22:47
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PanosB Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας φίλοι.
Το επόμενο διάστημα θα πάρω τελικά όπως δείχνουν τα πράγματα τη πρώτη μου BMW (μεταχειρισμένη). Ψάχνω απο το καλοκαίρι (είχα στείλει τότε ενα thread για πληροφορίες και ευχαριστώ για την ανταπόκριση), και τελικά μάλλον βρήκα μια καλή ευκαιρεία, μια 318ci του 2003 face lift. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει στα εξής:
Το αυτοκίνητο δεν έχει φώτα xenon αλλά μου είπαν οτι υπάρχει kit της bosch με 250€. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Σε αυτό το kit αλλάζει όλο το φωτιστικό ή μόνο οι λάμπες και βάζουν και τη πλακέτα? Δε θέλω να είναι απο αυτά τα after market που τυφλώνουν τους άλλους. Αυτό το βάζω στη BMW ή απο πού το αγοράζω?
Επίσης θα ήθελα να βάλω στο αυτοκίνητο τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών, με τα χειριστήρια για το ηχοσύστημα. Μου είπαν οτι μπορεί η BMW να σου αλλάξει τη πρόσοψη του τιμονιού και να βάλει την άλλη με τα χειριστήρια με κόστος περίπου 200€. Ξέρει κανείς κάτι? Τα χειριστήρια του cruise control φαντάζομαι θα είναι απλώς ανενεργά? Μου είπαν ότι παρόλο που το αυτοκίνητο δεν έχει το τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών, η καλωδίωση υπάρχει προεγκατεσημένη. Ισχύει? Φαντάζομαι οτι αν αλλάξω το ηχοσύστημα μπορώ να βρώ κάποιο που να συνεργάζεται με τα χειριστήρια του τιμονιού.
Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να μου πεί γιατί σκέφτομαι να κλείσω το αυτοκίνητο άμεσα, και θα ήθελα να ξέρω τα παραπάνω.
Ευχαριστώ.
Λοιπόν τι κιτ που βρήκες είναι ένα απλο κιτ, μπορείς να βρεις πολύ πιο φτηνά και την ίδια δουλειά θα κάνει, εννοείται ότι δεν αλλάζεις φανάρι με προτζκτορα (αυτό θα σου βγει κομπλέ απο bmw κοντα sta 1600 ευρω!!!)

Για το τιμόνι θα αλλάξεις μόνο την πλακέτα των πολλαπλών μαζί με καλωδίωση και ξεμπέρδεψες, θα δουλεύουν όλα και ο αυτόματος πιλότος, το μόνο που δεν θα δουλεύει είναι το τηλέφωνο!
Εάν αλλάξεις radiocd θα βάλεις και αντάπτορα για να δουλέψουν τα χειριστήρια, αυτά απο εμένα ελπίζω να βοήθησα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-09, 23:31
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
αν το τιμόνι δεν είναι το τριάκτινο που είχαν τα ci (ναι μπορεί να γίνει και αυτό,μη τη ψάχνεις!!!) και είναι τετράκτινο να ξέρεις ότι αν θελήσεις να βάλεις τριάκτινο + κουμπιά στο τιμόνι τότε θα πρέπει να αλλάξεις και αερόσακο
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-09, 23:37
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Ευτυχώς είναι το τριάκτινο (με το χρώμιο στο κάτω μέρος). Αν δεν αλλάξω πλακέτα για το cruise control με την καλωδίωση που έχει ήδη θα δουλέυει τουλάχιστον ο χειρισμός τιου ηχοσυστήματος, η δεν υπάρχει καν καλωδίωση?
Επίσης με αυτά τα φώτα XENON που λέτε δε θα τυφλώνω τους άλλους οδηγούς? Απο τι ξέρω στα μαμα XENON υπάρχει ενας ειδκός δακτύλιος σαν κάτοπτρο για αυτό το λόγο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.