Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - DIY

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-11, 22:04
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Exclamation DIY δαχτιλίδια καντράν...

αφού τα βρήκα τα έβαλα!!!!!!Ο λόγος για τα χρωμιωμένα δαχτυλίδια στο 46άρι μου...
και εδώ ένα σχετικό και πανέυκολο DIY....επειδή οτι φτιάχνω δέ σας ξεχνώ!!!!!
ξεκινάμε λοιπόν αφαιρόντας τον αερόσακο. έχει δύο βίδες τρόξ στο πίσω μέρος του τιμονιού....18032011081.jpg
αφού αφαιρέσουμε τη φύσα-φύσες ...λύνουμε την κεντρική βίδα που κρατάει το τιμόνι μας στον άξονα...18032011083.jpg

βγάζουμε το τιμόνι και έχουμε αυτό το αποτέλεσμα...18032011084.jpg
στη συνέχεια ξεβιδώνουμε τις δύο τρόξ που κρατάνε το καντράν μας ...18032011086.jpg

αφαιρούμε το καντράν...απο πίσω του έχει δύο φύσες. τις αφαιρούμε και αυτές...18032011088.jpg18032011092.jpg
και πέρνουμε το καντράν στο χέρι....ξεβιδώνουμε τις πολύ μικρές τρόξ στο πίσω μέρος του καντράν... και χωρίζει σε τρία κομμάτια. το κρύσταλο - την πλακέτα και το πίσω κάλυμα...18032011089.jpg


αρχίζουμε να τοποθετούμε τα δαχτυλίδια τα οποία μπάνουν κουμπωτά.18032011093.jpg

αφού κάνουμε όλα τα βήματα με τον αντίστροφο τρόπο , ξανατοποθετούμε το καντράν στη θέση του. κουμπώνουμε φύσες , βάζουμε τιμόνι και αερόσακο και κάνουμε ένα τσέκ στα όργανα με το τέστ 2.1...18032011094.jpg


Άν όλα τα όργανα λειτουργούν κανονικά σημαίνει πώς δέν κάναμε καμία ζημιά και οτι το DIY έχει φτάσει πλέον στο τέλος του και έχει στευθεί με επιτυχία....και εμείς χαιρόμαστε το όμορφο αυτό αποτέλεσμα....18032011095.jpg

ευχαριστώ για το χρόνο που σπαταλήσατε για να το διαβάσετε....ευχομαι να βοηθησε και να το χαρήκατε και εσείς όπως και εγώ....
και μήν ξεχνάτε ...σχόλια στο γκαράζ μου και τη ζυγαριά ρεεεε....!!!!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-11, 22:58
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Ναι, μπραβο αλλα βγαλε αυτη την παλιατζουρα το τιμονι που γερναει το αμαξι και ριξε ενα Μ...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-11, 23:00
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, μπραβο αλλα βγαλε αυτη την παλιατζουρα το τιμονι που γερναει το αμαξι και ριξε ενα Μ...
Ναί στέλιο... αλλα δέν παίζει και τόσο χρήμα ρε φίλε...θέλω να βάλω Μ αλλα κάνει 400 + αερόσακο ρε γμτ μου....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-11, 23:02
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
ελα ρε μη γκρινιαζεις...ο αεροσακος κοστιζει, το τιμονι το βρισκεις σε λογικα πλαισια πια...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-11, 23:07
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
αυτό θα γίνει στα επόμενα σχέδιά μου...θα περιμένω πλέον και δέ θα βιάζομαι. όταν βρώ καμιά ευκαιρία θα την αρπάξω.....τον ///M spartan θα τον κρεμάσω αμα το βρώ...είχε ένα τιμόνι που πάθαινες ζημιά....!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-11, 23:14
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Μπραβο για το DIY,αλλα 2 παρατηρησεις μονο,ετσι απλα εγκυκλοπαιδικα που λενε....

1) δεν χρειαζεται να βγαλεις το τιμονι....τερμα εξω και κατω και βγαινει το καντραν απτο κενο μεταξυ ταμπλο και στεφανης τιμονιου

2)Αφου βγαλεις το καντραν,το πρωτο,μα πρωτο,ΜΑ ΠΡΩΤΟ πραγμα που κανεις,ειναι να βγαλεις τα καουτσουκ μπροστα στα κουμπια της ωρας και του χιλιομετρητη.Αν δεν τα βγαλεις και πας να ανοιξεις το καντραν,το πιο πιθανο ειναι να σπασουνε τα πλαστικα που καλυπτουν και να μην μπορεις μετα να ρυθμισεις ωρα ή να μηδενισεις τον μερικο χιλιομετρητη....και φυσικα τα συγκεκριμενα δεν δινονται ξεχωριστα...την εχω πατησει και απλα ημουν τυχερος γιατι επεσε στα χερια μου ενα χαλασμενο καντραν και πηρα τα δικα του!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-11, 23:18
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
φιλε θανο πολυ καλο κ κατατοπιστικο το DIY. θα μας χρησιμευσει κ σε τιποτα αλλες μετατροπες με λευκα οργανα κτλ.. ευγε!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-11, 00:03
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο για το DIY,αλλα 2 παρατηρησεις μονο,ετσι απλα εγκυκλοπαιδικα που λενε....

1) δεν χρειαζεται να βγαλεις το τιμονι....τερμα εξω και κατω και βγαινει το καντραν απτο κενο μεταξυ ταμπλο και στεφανης τιμονιου

2)Αφου βγαλεις το καντραν,το πρωτο,μα πρωτο,ΜΑ ΠΡΩΤΟ πραγμα που κανεις,ειναι να βγαλεις τα καουτσουκ μπροστα στα κουμπια της ωρας και του χιλιομετρητη.Αν δεν τα βγαλεις και πας να ανοιξεις το καντραν,το πιο πιθανο ειναι να σπασουνε τα πλαστικα που καλυπτουν και να μην μπορεις μετα να ρυθμισεις ωρα ή να μηδενισεις τον μερικο χιλιομετρητη....και φυσικα τα συγκεκριμενα δεν δινονται ξεχωριστα...την εχω πατησει και απλα ημουν τυχερος γιατι επεσε στα χερια μου ενα χαλασμενο καντραν και πηρα τα δικα του!!
ευχαριστώ γιώργο. το παρατήρησα αυτό. ήμουν τυχερός που βγήκαν μόνα τους..
τζάμπα πεδέυτηκα με το τιμόνι τότε...
την επόμενη φορά θα το θυμάμαι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε θανο πολυ καλο κ κατατοπιστικο το DIY. θα μας χρησιμευσει κ σε τιποτα αλλες μετατροπες με λευκα οργανα κτλ.. ευγε!
τάκη εννοείται φίλε!!!!! θα φτιάξεις το καφεδάκι και θα περάσουμε σούπερ....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-11, 00:28
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
μπραβο ρε θανε!ωραια δουλεια...τωρα που θα κατεβω για πασχα...μετα τον καφε...θα βαλουμε και σε εμενα δαχτυλιδια παρεα...!αληθεια ποσο τα πειρες?εγω τα πηρα 20 ευρο.δεν τα εχω βαλει ακομα.περιμενω να κατεβω κατω!
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-11, 08:42
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο για το DIY,αλλα 2 παρατηρησεις μονο,ετσι απλα εγκυκλοπαιδικα που λενε....

1) δεν χρειαζεται να βγαλεις το τιμονι....τερμα εξω και κατω και βγαινει το καντραν απτο κενο μεταξυ ταμπλο και στεφανης τιμονιου

2)Αφου βγαλεις το καντραν,το πρωτο,μα πρωτο,ΜΑ ΠΡΩΤΟ πραγμα που κανεις,ειναι να βγαλεις τα καουτσουκ μπροστα στα κουμπια της ωρας και του χιλιομετρητη.Αν δεν τα βγαλεις και πας να ανοιξεις το καντραν,το πιο πιθανο ειναι να σπασουνε τα πλαστικα που καλυπτουν και να μην μπορεις μετα να ρυθμισεις ωρα ή να μηδενισεις τον μερικο χιλιομετρητη....και φυσικα τα συγκεκριμενα δεν δινονται ξεχωριστα...την εχω πατησει και απλα ημουν τυχερος γιατι επεσε στα χερια μου ενα χαλασμενο καντραν και πηρα τα δικα του!!
1)

2) +2 ...Μια παρατήρηση όμως. Locktite super attack gel στα 2 σπασμένα κουμπάκια ....και δουλεύουν ακόμα τέλεια 4 χρόνια μετά ...και τα 2 κουμπάκια



Υ.Γ. Ωραίος οδηγός κατά τα άλλα Θάνο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 23-03-11 στις 11:02
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.