Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-15, 14:59
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Φανάρια bixenon Ε46

Καλησπέρα σε όλους....
Θέλω να κάνω μια τεχνική ερώτηση..

Ο πατέρας μου έχει Ε46 με bixenon (αυτά με τον προτζέκτορα αν το λέω σωστά) τα οποία δεν έχουν ρυθμιστή ύψους μέσα στο ταμπλώ. Νομίζω ρυθμίζουν αυτόματα αν δεν κάνω κι εδώ λάθος. Όταν ανάβουν για πρώτη φορά κάνουν μια κίνηση πάνω και μετά έρχονται στο σωστό ύψος...

Απ' την άλλη το δικό μου Ε46 έχει τα απλά φανάρια με το γνωστό ρυθμιστή ύψους εκεί που είναι ο διακόπτης με τα φώτα.

Μπορώ να κάνω τράμπα τα φανάρια; Ποιος θα έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα; Ο πατέρας μου που δεν έχει ρυθμιστή ύψους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-15, 15:33
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μην το κάνεις. Δεν γίνεται έτσι απλά.

Θέλει αλλαγή στον εγκέφαλο, στα καλώδια, δεν θα ρυθμίζονται σωστά και στα 2 αυτοκίνητα.

Για να βάλεις τα γνήσια xenon στο Ε46, αλλάζεις το φανάρι, το φιλετάκι από κάτω με το πλυστικό (υποχρεωτικό στα xenon), άλλο παγούρι πλυστικού (με τις σωληνώσεις και την καλωδίωση.
Αλλο εγκεφαλο φώτων (είναι μέσα στο διακόπτη και πάει όλο σετ), κάποιες επιπλέον αλλαγές στην ασφαλειοθήκη κάτω από το ντουλαπάκι στου συνοδηγού, και φυσικά τα ρυθμιστικά με διακόπτες Hg για να ρυθμίζουν σωστά τα φώτα.

Τα είχα βάλει με το γνήσιο και πανάκριβο retrofit kit της BMW και σου λέω ότι ΔΕΝ αξίζει.

Αν νιώθεις ότι δεν φωτίζουν καλά τα φώτα σου (λογικό μετά από χρόνια λειτουργίας), πήγαινε και πάρε 2 philips λάμπες καινουριες με 7 euro και τις 2 και άλλαξε τις. Θα είναι μια χαρά.

Μην το κάνεις για μόστρα απλά...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-15, 15:40
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Υ.Γ. Προσπάθησε να αντισταθείς στον πειρασμό που θα σου δημιουργηθεί σίγουρα, να πάρεις λάμπες με παραπάνω βαθμούς Κελβιν από 4300 που είναι οι απλές.

Δεν φωτίζουν καλύτερα (ίσα ίσα πολύ χειρότερα), οι μπλέ και λοιπές ....

Τα φώτα δεν είναι για να τα κοιτάς απέξω και να φαίνονται ωραία χρώματα...ή για να σε βλέπουν οι άλλοι και να φοβούνται (ή να στραβώνονται).

Στο λέω έχοντας ξοδέψει 2 χιλιάρικα πριν 8 χρόνια για να βάλω γνήσια xenon στο Ε46 μου και να φωτίζουν τέλεια, ενώ θα έδινα 10 ευρώ το πολύ για να αλλάξω λάμπες που είχε πέσει η απόδοση τους.

Αντιστάσου και στον πειρασμό για aftermarket xenon φανάρια...μην προστεθεί άλλος ένας που θα μας στραβώνει. (Και όποιος λέει ότι δεν στραβώνει, ψεύδεται)...έχει καταντήσει η νυχτερινή οδήγηση από όνειρο, εφιάλτης.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-15, 16:09
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.
Κατά δεύτερον, λες ότι ούτε aftermarket φανάρια bixenon με προτζέκτορα μπαίνουν;Αν δεν κάνω όλες αυτές τις μετατροπές που προανέφερες δεν μπορώ να έχω προτζέκτορες;
Κ πάλι ευχαριστώ.
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-15, 16:14
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Κ να σου κάνω και μια άλλη ερώτηση. Επειδή είχα μια ατυχία με το ένα φανάρι μου (δεν είχε κουμπώσει καλά η λάμπα στα μεγάλα που την άλλαξα κι έφυγε απ' τη θέση της και μου έκαψε το φανάρι απο πίσω τελείως...) μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξω το φανάρι μου και μάλλον και τα 2...

Τι μου συνιστάς να ψάξω; Σε ρωτάω γιατί φαίνεται ότι το έχεις ψάξει πολύ το θέμα και το έχεις το κομμάτι φανάρια. Είδα στο car 2 μάρκες. ZKW (αν θυμάμαι καλά) και Bosch. Έχουν διαφορές; Εσύ τι λές;
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-15, 17:07
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Στο αμάξι αφήνεις τα μαμά φανάρια ή βάζεις original xenon και μόνο!
Αντικαταστάσεις του στύλ 2 λάμπες κλπ πάνε απλά στο καλάθι των αχρήστων και μόνο κακό θα κάνεις στους απέναντί σου.
Βασικά έχε το παρακάτω άρθρο που αναφέρει ο sm6 σαν ευαγγέλιο στα posts #24 & #25

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=16786&page=3
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-15, 17:15
framgo21 Ο χρήστης framgo21 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-05-2008
Μηνύματα: 7
framgo21 is on a distinguished road
Τα φανάρια ρυθμίζονται αυτόματα από αισθητήρα στο δεξί ψαλίδι.Οπότε για να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα θέλει πολύ δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-15, 18:56
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ να σου κάνω και μια άλλη ερώτηση. Επειδή είχα μια ατυχία με το ένα φανάρι μου (δεν είχε κουμπώσει καλά η λάμπα στα μεγάλα που την άλλαξα κι έφυγε απ' τη θέση της και μου έκαψε το φανάρι απο πίσω τελείως...) μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξω το φανάρι μου και μάλλον και τα 2...

Τι μου συνιστάς να ψάξω; Σε ρωτάω γιατί φαίνεται ότι το έχεις ψάξει πολύ το θέμα και το έχεις το κομμάτι φανάρια. Είδα στο car 2 μάρκες. ZKW (αν θυμάμαι καλά) και Bosch. Έχουν διαφορές; Εσύ τι λές;
Και οι 2 μάρκες που ανέφερες φίλε ανάλογα με την παρτίδα ήταν ΟΕΜ...Και μιας και μιλάμε για φανάρια και έχω και εγώ μια απορία.Dim,τι γνώμη έχεις για τα aftermarket retrofit kit πχ της morimoto που τοποθετείς προτζέκτορα και xenon στο εργοστασιακό φανάρι αλογόνου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-15, 19:23
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους....
Θέλω να κάνω μια τεχνική ερώτηση..

Ο πατέρας μου έχει Ε46 με bixenon (αυτά με τον προτζέκτορα αν το λέω σωστά) τα οποία δεν έχουν ρυθμιστή ύψους μέσα στο ταμπλώ. Νομίζω ρυθμίζουν αυτόματα αν δεν κάνω κι εδώ λάθος. Όταν ανάβουν για πρώτη φορά κάνουν μια κίνηση πάνω και μετά έρχονται στο σωστό ύψος...

Απ' την άλλη το δικό μου Ε46 έχει τα απλά φανάρια με το γνωστό ρυθμιστή ύψους εκεί που είναι ο διακόπτης με τα φώτα.

Μπορώ να κάνω τράμπα τα φανάρια; Ποιος θα έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα; Ο πατέρας μου που δεν έχει ρυθμιστή ύψους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
συμφωνω σε οτι λεει ο dim77 το εψαξα και εγω το θεμα για Ε46 και εχει μεγαλη ιστορια γτ εκτος απο τα φαναρια θελεις και αλλη κεντρικη πλακετα φωτων και ειναι και το κοστος μεγαλο για τα μαμα.απο εκει και μετα αν σου αρεσει η λυση aftermarket που υπαρχουν και πολλα στο εμποριο τοτε ναι δεν εχεις κανενα προβλημα δουλευουν κανονικα με τον ρυθμιστη φωτων
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-15, 20:34
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εμενα η γνωμη μου οποιος θελει ντε και καλα ξενον και να την βγαλη και τζαμπε ειναι η παρακατω

1 αγορα ενα σετ προτζεκτορες που να μπενουν ευκολα και να βιδώνουν απο πισω με παξιμαδη και της τοποθετεις απο μπροστά βγαζοντας το μπροστινο πλαστικο
η προτζεκτορες μπορουν να παρεχουν και λειτουργεια bixenon αναλογα την αγορα

περνουμε κιτ χενον με 55 βατ και φυσικα να εχουν αυτο το bus cancel πως το λενε
για να μην μας βγαζει ενδηξη καμενου, αν παρολα αυτα μας βγαλει ενδηξει καμενου το
ακυρονουμε με καταληλο διαγνωστικο οπου απλα του αφερουμε την επιλογη να μας λεει για τις καμενες λαμπες μπροστά, αν εχουμε προβλημα και εκει ριχνουμε μια εργοστασιακη κοδικοποιηση για ξενον αλλα σε αυτην την περιπτοση θα χασουμε την επιλογη του ρεγουλατορου μεσα απο τον διακοπτη


κατι τετοιο εχω σκευτει να κανω στο κομπακτ απλα δεν το εχω επιχειρηση ακομα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.