Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-10, 16:04
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
ΑΝΑΡΤΗΣΗ Μ3 Ε36

Πριν λίγους μήνες εγινα κάτοχος ενός m3 ε36.
το αυτοκινητο φοραει την εξης αναρτηση.
μπροστα: ελατηρια fk(χρωματος μπλε) και αμορτισερ bilstein ρυθμιζομενα
πισω: ελατηρια fk (χρωματος μπλε) και αμορτισερ bilstein κιτρινα (οχι ρυθμιζομενα).
ο προηγουμενος ιδιοκτητης το φορουσε 18αρια ζαντολαστιχα και το ειχε παρα πολυ χαμηλωμενο.
εκτος του οτι ηταν παρα πολυ χαμηλο και στισ λακκουβες μεσα στην πολη ειναι παρα πολυ σκληρο το σοβαροτερο μειονεκτημα ειναι οτι μετα τα 240-250 Km (διαβαζει το δρομο-ψαρευει η μουρη) και ειναι πολυ επικινδυνο στην οδηγηση του.
το εβαλα 17 αρια ζαντολαστιχα με τη σωστη διασταση και το σηκωσα 1.5 cm μπροστα.
στο συνεργειο που πηγα για να το σηκωσει μου ειπαν οτι τα αμορτισερ μπροστα ειναι διαλυμενα εχουν ξερασει λαδια (το ειδα και ο ιδιος με τα ματια μου) και μου προτεινε ή την επισκευη τους (κοστος 450€) ή να βαλω καινουρια αναρτηση pss9 (κόστος 1500€ περιπου).
σε ερωτηση μου να βαλω την (μαμα ) αναρτηση μπροστα και πισω ηταν εντελως κατηγοριματικος προφασιζομενος οτι χαλαει ευκολα και οτι το αυτοκινητο δεν κραταει.
προσωπικα ειμαι υπερ της μαμα αναρτησης και γενικα ειμαι της αποψης οποιοδηποτε ανταλλακτικο που θελει αντικατασταση πρεπει να αντικαθισταται με γνησιο ανταλλακτικο της bmw.
ποια η γνωμη σας?
τι προτεινετε? μαμα αναρτηση ή κάποια αλλη? και αν ναι ποια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-10, 16:27
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
φίλε Μ3 Ε36 ανοίγεις ενα πολυ μεγάλο θέμα τώρα....το θέμα της ανάρτησης είναι το τί ζητά ο οδηγός απο το όχημα του.. αν σου αρέσει η κομφορτ ανάρτηση ξεχνάς τα μπασίματα....αν σου αρέσει η σπόρ οδήγηση ξεχνάς τις κόμφορτ βόλτες..είναι θέμα καθαρά δικό σου, αποφάσισε τι απ τα δύο θέλεις κ πές μας να σε βοηθήσουμε...υπάρχει κ μια μέτρια λύση με bilstein sprint για μέτριες καταστάσεις αλλα δέν την έχω δοκιμάσει. εχω μπεί στο Ε36 του κολλητού μου με bilstein sport κ μου φάνηκαν αρκετά σκληρες. αλλα μόλις έβαλα τα coilover's στο 46άρι μου τα bilstein μου φένονται αρκετά μαλακά...τι τρόπο οδήγησης προτιμάς?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-10, 10:18
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
φιλε θανο αυτο που ζηταω εγω ειναι λιγο απο ολα.να εχω ανεση στισ λακκουβες της πολης,να παω 270-280Km και να ειμαι με το ενα χερι και στισ στροφες να ειναι λιγο σκληρο για μπασιματα.
ενας φιλοε εχει μ3 ε46 με μαμα αναρτηση και συνδυαζει ολα τα παραπανω που σου λεω.
ενας αλλος φιλος που εχει ε46 330 οταν το αγορασε φορουσε αναρτηση και ηταν χαμηλωμενο (δεν θυμαμαι τι αναρτηση φορουσε) με αποτελεσμα στισ λακκουβες να ειναι κουτσουρο και στα πολλα χιλιομετρα να διαβαζει τοσο που να σε πιανεται η καρδια(οπως και στο δικο μου).την πεταξε και εβαλε μαμα αναρτηση m pack και ειναι τελειο σε ολα.
επειδη δεν εχει τυχει να μπω σε μ3ε36 με μαμα αναρτηση να δω τι συμπεριφορα εχει γι αυτο και ρωταω τη γνωμη σας.
αν ομως εχει συμπεριφορα οπως το μ3 ε46 του φιλου μου για τα γουστα μου ειναι η ιδανικη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-10, 10:32
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Βάλε την ΜΑΜΑ ανάρτηση

Οποιαδήποτε ανάρτηση σε Μ στην Ελλάδα είναι μόνο για ειδική χρήση και δεν κάνει για καθημερινό αυτοκίνητο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-11, 23:27
spiros xania m3 Ο χρήστης spiros xania m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-05-2010
Μηνύματα: 90
spiros xania m3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λίγους μήνες εγινα κάτοχος ενός m3 ε36.
το αυτοκινητο φοραει την εξης αναρτηση.
μπροστα: ελατηρια fk(χρωματος μπλε) και αμορτισερ bilstein ρυθμιζομενα
πισω: ελατηρια fk (χρωματος μπλε) και αμορτισερ bilstein κιτρινα (οχι ρυθμιζομενα).
ο προηγουμενος ιδιοκτητης το φορουσε 18αρια ζαντολαστιχα και το ειχε παρα πολυ χαμηλωμενο.
εκτος του οτι ηταν παρα πολυ χαμηλο και στισ λακκουβες μεσα στην πολη ειναι παρα πολυ σκληρο το σοβαροτερο μειονεκτημα ειναι οτι μετα τα 240-250 Km (διαβαζει το δρομο-ψαρευει η μουρη) και ειναι πολυ επικινδυνο στην οδηγηση του.
το εβαλα 17 αρια ζαντολαστιχα με τη σωστη διασταση και το σηκωσα 1.5 cm μπροστα.
στο συνεργειο που πηγα για να το σηκωσει μου ειπαν οτι τα αμορτισερ μπροστα ειναι διαλυμενα εχουν ξερασει λαδια (το ειδα και ο ιδιος με τα ματια μου) και μου προτεινε ή την επισκευη τους (κοστος 450€) ή να βαλω καινουρια αναρτηση pss9 (κόστος 1500€ περιπου).
σε ερωτηση μου να βαλω την (μαμα ) αναρτηση μπροστα και πισω ηταν εντελως κατηγοριματικος προφασιζομενος οτι χαλαει ευκολα και οτι το αυτοκινητο δεν κραταει.
προσωπικα ειμαι υπερ της μαμα αναρτησης και γενικα ειμαι της αποψης οποιοδηποτε ανταλλακτικο που θελει αντικατασταση πρεπει να αντικαθισταται με γνησιο ανταλλακτικο της bmw.
ποια η γνωμη σας?
τι προτεινετε? μαμα αναρτηση ή κάποια αλλη? και αν ναι ποια?
Γεια σου φιλε μου και εγω αυτην την απορια εχω τι αναρτηση να βαλω!!!! τωρα φοραω κατι bilstein εμποσ και πισω και τα ελατηρια πισω ειναι μαμα μ3.Αλλα σκεφτομαι τωρα σε κατι σε coilover αλλα τι!!! να παψ να δωσω ενα σωρο λεφτα να βαλω τπτ kw η pss9η να παω να βαλω καμια XYZ tarmac rally εχω ακουσει πολυ καλα σχολια και ειναι και οικονομικη αρκετα με τα παραπανω μοντελα που ειπα προηγουμενος 1100 παροδομενη στο σπιτι κρητη!!! αρκετα καλη τιμη και εχει και αρκετες ρυθμισεις η την σειρα super sport ειναι η ιδια απλως πιο μαλακο setup ka se καλυβει απολυτα στα παντα και πιστα και στον δρομο για πιο comfort καταστασεις.ειναι μια καλη λυση σκεψουτο!!!!αυτα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-11, 14:31
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
φιλε μου τελικα εβαλα την μαμα αναρτηση.
μεταχειρισμενη απο το ebay.co.uk . μου στοιχισε 300€ μαζι με τα μεταφορικα + τα περαστικα.
πλεονεκτηματα:
1.δεν διαβαζει καθολου δρομο (το γνωστο ψαρεμα) ειδικα στα πολλα χιλιομετρα απο 240-280 παει εντελως απροβληματιστα ενω πριν ετρεμε η ψυχη μου μετα τα 240km απο το ψαρεμα που εκανε.
2.δεν κοπαναει μεσα στις λακκουβες της πολης.
3.πολυ ξεκουραστο σε ταξιδι απορροφαει τα παντα.
4.εχει σηκωθει (ψηλωσει) αρκετα και δεν βρισκεις πουθενα περναει απο παντου.
μειονεκτηματα:
1. ψηλωνει το αυτοκινητο (ειδικα μπροστα) το οποιο αισθητικα για τους περισσοτερους δεν ειναι ωραιο.
2. η αυξημενη κλιση που περνει το αμαξωμα σε αποτομες αλλαγες πορειας (στροφιλικια -μπασιματα).
κατα τη γνωμη μου η μαμα αναρτηση δεν ενδεικνυται για πιστα. (δεν το εχω βαλει ποτε βεβαια σε πιστα απο τοτε που το πηρα) αλλα απο τα μπασιματα που κανω σε καποιες στροφες οι κλισεις που περνει το αμαξι ειναι αρκετα μεγαλες κατι που δεν το θες μεσα στην πιστα.
*Επειδη ομως οι περισσοτεροι δρομοι στην ελλαδα ειναι καροδρομοι ακομα και ειδικα μεσα στην πολη, σε συνδυασμο με την χρηση που κανω το αυτοκινητο εγω (καθημερινο αυτοκινητο) για μενα η επιλογη που εκανα (μαμα αναρτηση) ειναι η καλυτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-11, 17:06
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
μηπως ξερει κανεις σε περιπτωση που φοραει το Ε36 το Μ3 τις εργοστασιακες αναρτησεις και αλλαξουμε τη αντιστρεπτικη ραβδος, λογικα θα μειωθει η πολυ βαρκαδα στις στροφες, 8α εχει και αλλες επιπτωσεις οπως σε λακουβες,ανωμαλιες δρομου κτλ?
__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-13, 15:46
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Μπορεί να μπει μπροστινό αμορτισέρ από Μ3 στις υπόλοιπες 3άρες εάν δεν αλλαχτούν οπωσδήποτε τα 1, 14 και 8;;;

http://www.realoem.com/bmw/showparts...&fg=10&lang=el
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-04-13, 16:04
Το avatar του χρήστη georgedue
georgedue Ο χρήστης georgedue δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2012
Μηνύματα: 147
georgedue is on a distinguished road
Για το top mount δεν παίρνω όρκο, γιατί τα άλλαξα έτσι κι αλλιώς. Είχαν κλατάρει και έβαλα από Μ3 για λόγους....ρύθμισης γεωμετρίας. Ελατήρια χρειάζεσαι οπωσδήποτε, από ή για Μ3. Οπότε χρειάζεσαι και το "πιατάκι" του ελατηρίου.
__________________
Good Drivers have dead flies on the side windows. (Walter Röhrl)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-04-13, 16:08
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Ελατήριο εννοείς για ύψος λόγω βάρους 6κύλινδρου;;; Ή μπορείς να βάλεις 4κύλινδρου κ να σου κάτσει πιο χαμηλά από ό,τι θα έπρεπε;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.