Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-12, 23:04
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
TURBO ΣΕ 316 Ε46

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος στο forum και κάτοχος μιας 316 Ε46 του 99 εδώ και 3,5 χρόνια περίπου.Το αυτοκίνητο είναι σε άριστη κατάσταση με πραγματάκια schnitzer εξωτερικά(ζάντες και body kit) αλλά θα ήθελα παραπάνω ιπποδύναμη για αυτό και ποστάρω εδώ.
Με δεδομένο ότι δε θέλω να πάρω 6κυλίνδρο(ακόμη και να μπορούσα) με ενδιαφέρει πολύ η τοποθέτηση turbo.Γνώριζα από παλιά για ένα κιτ που έβγαζε ο Καρράς στα 170 άλογα περίπου αλλά θεωρω πως θα το βαρεθώ γρήγορα.Διαβάζοντας λοιπόν για τις μετατροπές του Πάνου ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα.
Το θέμα είναι ότι δε θέλω να επέμβω στο δικό μου μοτέρ αφενός γιατί κρίνω πως με άλλο μοτέρ ως βάση και με την κατάλληλη υποδομή θα μπορούσα να πετύχω περισσότερα και αφετέρου δε θέλω να μείνω για καιρό χωρίς αυτοκίνητο.
Προσανατολίζομαι λοιπόν στην αγορά ενός άλλου κινητήρα για να τον αναβαθμίσω σιγά σιγά μιας και το χρήμα δε ρέει άφθονο και κάποια στιγμή να τον βάλω πάνω στο αυτοκίνητο.Προβληματίζομαι για το ποιο μοτέρ να επιλέξω.Εχω καταλήξει στο Μ42(αρχαίο) ή M44.Ο λόγος που κοιτάζω προς Μ42 μεριά είναι γιατί δε θέλω αυτορυθμιζόμενες(υδραυλικές βαλβίδες) αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πως το συγκεκριμένο μοτέρ δεν έχει υδραυλικές βαλβίδες.Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα ήθελα ένα μοτέρ με συμβατικές βαλβίδες για να έχω τα περιθώρια υψηλού ορίου περιστροφής.
Ξέρετε σχετικά με τα προαναφερθέντα μοτέρ στοιχεία???Τα παιδιά που έχουν προχωρήσει στη λύση τουρμπο έχουν να προτείνουν μήπως κάποιο άλλο τετρακύλινδρο ως καλή βάση για εκτεταμένη μετατροπή???
Σόρρυ για την τεράστια δημοσίευση.

Φιλικά,
Μαρίνος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-12, 23:16
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
λογικα φορας το 1,6 μ43...
αποψη μου ειναι να βρεις ενα μοτερακι 1,8 μ43...και να επενδυσεις εκει. και να εχεις το εργοστασιακο σε μια ακρη ...για οποιοδηποτε λογο...εξαλλου και να θες να το πουλησεις..δεν πιανει λεφτα...
ασε το μ42 αφου θες να τουρμπισεις ...το μ43 ειναι σκυλι...
αναλογα το μπατζετ σου...μπορεις να κανεις διαφορετικες κινησεις...
πες μας στο περιπου ...τι ποσο σκεφτεσαι να διαθεσεις...?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-12, 23:33
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Δεν έχω θέσει κάποιο συγκεκριμένο όριο μιας και ότι κάνω θα γίνει σε βάθος χρόνου.Πολλές εργασίες προτίθεμαι να τις κάνω μόνος (λύσε-δέσε) και θέλω να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο μοτέρ με σφυρήλατα έμβολα,διωστήρες.
Σκεφτόμουν Μ42 ή Μ44 μιας και βρίσκω έτοιμες λύσεις στο εξωτερικό και θεωρώ πως το 16βαλβιδο θα απέδιδε περισσότερο.Για 8βάλβιδο δεν έχω δει μέχρι στιγμής κάτι αλλά ήλπιζα πως κάτι θα μου προτείνετε εσείς που έχετε ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα.
Μιλάς για το Γερμανικό 316 υποθέτω που είναι 1900cc?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-12, 23:41
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
ε46...οποτε μαλλον φορας τον 1,9 ...
το μοτερακι αυτο ...οπως ειναι φτανει τα 200+ αλογα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paganis : 07-11-12 στις 23:44
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-12, 23:56
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Είναι το πρώτο 46άρι το αυτοκίνητο ελληνικό του 1999 αγορασμένο από ελληνική αντιπροσωπεία.Λογικά είναι 1595 κυβικα.Το μοτέρ που θα πρέπει να βρω εγώ είναι το 1900 που φορούσε το Ζ3???
Εχεις να μου προτείνεις κάποιο site για να βρω σφυρήλατα σωθικά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-12, 01:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Για αρχή, Μ42/Μ44 δεν μπαίνουν στο δικό σου όχημα, εκτός αν τρελαθείς στις πατέντες.

Τώρα, για το turbo όλα είναι θέμα γούστου και τσέπης, αλλά σου εύχομαι να έχεις πολύ και από τα δύο. Και στα συνεργεία θα βρίσκεσαι συχνά, και το κόστος συντήρησης θα ανέβει κατακόρυφα, χώρια που τέτοιες μετατροπές κοστίζουν χιλιάδες ευρώ. Ότι γίνεται και μάλιστα στο Μ43 που έχεις, φυσικά και γίνεται.

Επίσης, σημειώνω ότι δεν πρέπει να σκέφτεσαι μόνο τις αναβαθμίσεις του κινητήρα αλλά και αναβαθμίσεις σε φρένα, αναρτήσεις, δεσίματα και μετάδοση. Μάλιστα, πρώτα πρέπει να σκέφτεσαι αυτά και μετά όλα τα άλλα, καθώς δεν ξέρεις ποτέ ποιά στιγμή θα σου πεταχτεί κανένα δέντρο στην μέση του δρόμου.

ΥΓ. 170 ίπποι και τουρμποροπή είναι υπέρ-αρκετά για το όχημά σου για καθημερινή και αξιόπιστη χρήση. Και 500 άλογα να το κάνεις, μετά από λίγο θα το βαρεθείς αν το βλέπεις έτσι και μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-12, 08:35
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι το πρώτο 46άρι το αυτοκίνητο ελληνικό του 1999 αγορασμένο από ελληνική αντιπροσωπεία.Λογικά είναι 1595 κυβικα.Το μοτέρ που θα πρέπει να βρω εγώ είναι το 1900 που φορούσε το Ζ3???
Εχεις να μου προτείνεις κάποιο site για να βρω σφυρήλατα σωθικά?
το μοτερακι απο το ζ3...το 1,9...δεν θα το βρεις αρκετα φθηνα...το 1,8 το βρισκεις και με 2-3 κατοσταρικα.! ουσιαστικα ειναι το ιδιο μπλοκ...με διαφορετικο κυβισμο...αλλα μεγαλυτερης αντοχης πιστονια εμβολα...
επιπλεον διαφορες εχουν στους αισθητηρες...και στην τροχαλια στροφαλου...αλλα βαζεις απο το δικο σου οτι ειναι διαφορετικο...
εγω στο δικο μου 1,9 με κομπρεσσορα...εχω αφησει το μοτερ στοκ εσωτερικα...και εχω στην ακρη ενα 1,8...ωστε αν θελω το παραπανω...να φτιαξω μπιελες -εμβολα-ροικη-εκκεντροφορους...σε εκεινο..
το 1,8...λογω της αυξημενης αντοχης...μπορεις να το δουλεψεις μεχρι και 1,2 στοκ...με αποδοση περιπου στα 220 αλογα..βεβαια χωρις να το σκιζεις ολημερης...
Παντως με μια σχετικη καλη χρηση...θα σου βγαλει καμποσες 10αδες χιλ..χλμ...ωστε να μαζεψεις χρημα και να το κανεις καποια στιγμη σφυρηλατο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-12, 09:05
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω θέσει κάποιο συγκεκριμένο όριο μιας και ότι κάνω θα γίνει σε βάθος χρόνου.Πολλές εργασίες προτίθεμαι να τις κάνω μόνος (λύσε-δέσε) και θέλω να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο μοτέρ με σφυρήλατα έμβολα,διωστήρες.
Σκεφτόμουν Μ42 ή Μ44 μιας και βρίσκω έτοιμες λύσεις στο εξωτερικό και θεωρώ πως το 16βαλβιδο θα απέδιδε περισσότερο.Για 8βάλβιδο δεν έχω δει μέχρι στιγμής κάτι αλλά ήλπιζα πως κάτι θα μου προτείνετε εσείς που έχετε ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα.
Μιλάς για το Γερμανικό 316 υποθέτω που είναι 1900cc?
Το υψος της υποδυναμης εξαρταται απο το ποσα λεφτα θα δωσεις σε ανταλακτικα και τι ηλεκτρικα θα βαλεις.Αν το μονταρεις και μονο σου οπως λες θα περιορισεις το κοστος αρκετα.Για αλλους τα 200αλογα ειναι αρκετα και για αλλους τα 500 ειναι λιγα.Δεν ξερω σε ποια κατηγορια εσυ ανηκεις.Με ολα τα αναφερθεντα μοτερ τα αλογα βγαινουν.Η αξιοπιστια ειναι μια εννοια τελειως σχετικη.Απλα με καλυτερα ανταλακτικα μειωνεις αρκετα την πιθανοτητα του κραου αλλα ταυτοχρονα την αυξανεις απο το τροπο οδηγησης και συντηρησης.
Αυτα
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-12, 09:14
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υψος της υποδυναμης εξαρταται απο το ποσα λεφτα θα δωσεις σε ανταλακτικα και τι ηλεκτρικα θα βαλεις.Αν το μονταρεις και μονο σου οπως λες θα περιορισεις το κοστος αρκετα.Για αλλους τα 200αλογα ειναι αρκετα και για αλλους τα 500 ειναι λιγα.Δεν ξερω σε ποια κατηγορια εσυ ανηκεις.Με ολα τα αναφερθεντα μοτερ τα αλογα βγαινουν.Η αξιοπιστια ειναι μια εννοια τελειως σχετικη.Απλα με καλυτερα ανταλακτικα μειωνεις αρκετα την πιθανοτητα του κραου αλλα ταυτοχρονα την αυξανεις απο το τροπο οδηγησης και συντηρησης.
Αυτα
γεια σου καθηγητα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-12, 17:03
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ κυρίως για βόλτες σαββατοκύριακα,νυχτερινές εξορμήσεις και κανένα ταξιδάκι.Ενδεικτικά κάνω περίπου 7-8000 χιλιόμετρα τον χρόνο.Στόχος είναι μια ιπποδύναμη κοντα στα 250ps κάνοντας ολοκληρωμένη αναβάθμιση σε κινητήρα-ηλεκτρικά δημιουργώντας μια υποδομή ώστε να έχω έναν βελτιώσιμο κινητήρα με αξιόπιστο(σχετικά) tuning και ανάλογες επεμβάσεις σε περιφερειακά που εγγυώνται την ασφάλειά μου(φρένα αναρτήσεις).
Από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έχω κάνει φοράω τον Μ43Β16.Δε θέλω να φτιάξω το ήδη υπάρχον μοτέρ γιατί έχει ήδη αρκετά χιλιόμετρα(131000) και μια ενδεχόμενη βελτίωση θα επισπεύσει φθορές που δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή και επιπλέον δε θέλω να μείνω για καιρό χωρίς αυτοκίνητο περιμένοντας να ολοκληρωθούν οι όποιες μετατροπές.Ετσι προτιμώ να έχω ένα μοτέρ στον πάγκο να κάνω τη δουλειά χωρίς πίεση χρόνου.Γλυκοκοίταζα τον M44B19 με την 16βάλβιδη κεφαλή αλλά προς μεγάλη μου απογοήτευση με πληροφορήσατε πως δεν μπαίνει στο αυτοκίνητο χωρίς πατέντες.Και πραγματικά αποφεύγω να κάνω μαιμουδιές γιατί επιθυμώ το μοτέρ που θα τοποθετήσω να είναι bolt on.Επόμενο μοτέρ που με ενδιαφέρει είναι το Μ43Β19 το οποίο είναι ίδιο σε διάμετρο και διαδρομή με το Μ44Β19(85Χ83.5) αλλά με έναν εκκεντροφόρο και 8 βαλβίδες.Η επόμενη και τελευταία επιλογή μου είναι το Μ43Β18 με διάμετρο επί διαδρομή (84Χ81).
Βλέποντας πως το Μ43Β16 και Β18 έχουν κοινή διάμετρο εμβόλου αλλά διαφορετική διαδρομή στροφάλου,εύλογα αναρωτιέμαι μήπως οι 2 κινητήρες έχουν ίδιο μπλοκ και επειδή διαφοροποιούνται ως προς τη διαδρομή προκειμένου τα έμβολα να μη βγαίνουν ''ψηλά''στην περίπτωση του Β18 χρησιμοποιούνται κοντύτεροι διωστήρες...
Συγγνώμη παιδια για την πολυλογία αλλά είμαι στο ψάξιμο.Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με μην πάω και πάρω καμιά πατάτα και τραβιέμαι στη συνέχεια...

Φιλικά,
Μαρίνος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.