Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-06, 20:52
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
E30...re-build

Οπως οι περισσοτεροι γνωριζουν, ειχα αγορασει τον Δεκεμβρη ενα Ε30 διπορτο. Αν και καμποσες βδομαδες εχω τελειωσει, δεν ειχα φωτογραφικη για να ποσταρω φωτογραφιες. Με την ευκαιρια της επισκεψης μιας φιλης που εχει καμερα, πηραμε μερικες. Εδω ανεβαζω τις βελτιωσεις/αλλαγες που του εκανα (μαλλον re-build αφου δεν αφησα και τιποτα ορθιο!) τωρα που εχει τελειωσει για να την γνωρισετε και εσεις.


Εξωτερικα:

Γενικο εξωτερικο βαψιμο (ηταν γεματο ψιλοζημιουλες, γρατζουνιες κτλ)
Ζαντες Ronal 15"
Φρυδακια - Κοκκινη καρδια
Στοπ στην αεροτομη (σκαφτο)
Φιμε Lummar (μεσα η εξω μετρανε αυτα??)
Σηματακια BMW μπρος πισω καινουργια (ντοινγκ)
Προβολακια

Στησιμο:

Λαστιχα Dunlop SP01 205/55/15
Bilstein Sprint αμορτισερ
H&R ελατηρια προοδευτικα 3 ποντοι χαμηλωμα
Αντιστρεπτικες μπρος πισω απο 318is (τις βρηκα πανω)
Ακρα-Φρενα μπρος πισω απο 325 (τα βρηκα πανω)
Σινεμπλοκ Μ3
Μπαρα θολων Sparco διπλη αλουμινιου μπρος
Βασεις αμορτισερ, σωληνακια φρενων, ferodo υγρο φρενων κτλ

Μηχανικα (αυτα που εβαλα εγω):

Επισκευη του A/C (απο σπασμενο κομπρεσσορα που νομιζε η πρωην ιδιοκτητρια τελικα εχανε απο ενα σωληνα)
Υδραυλικο τιμονι
Eξατμιση cat-back ANSA
Μπουζι πλατινενια, ελευθερο φιλτρο king dragon και αλλα διαφορα τετοια ψιλολοιδια.

Εσωτερικα :

Σαλονι ντυσιμο δερματινη
Αλλαγη ουρανου-εταζιερας (λογω...καμμενου που μου ξηλωσε τον μαμα ουρανο)
Νικελ λεβιες και χειροφρενο, μαζι και Μ3 φουσκες (ας ειναι καλα το ebay)
Δαχτυλιδια καντραν και 'ανθρακονηματινο' πλαισιο καντραν (ebay λεμε...)
Τιμονι 3-ακτινο M-Tech 1
Πενταλ Μ3 και footrest (απο το...ebay)
Ηχεια Kenwood μπρος-πισω (μιιια χαρα)
MP3 Pioneer



Και ενα σωρο ακομα ψιλα και διαφορα που εχω ξεχασει. Αν αναλογιστει κανεις και τις χαζο-ζημιες (πχ εσπασα το ψυγειο) και αλλαγες του 'ψειρα' (καινουργια λαστιχα σχεδον παντου, μονωσεις κτλ) δεν εχει μεινει τιποτα μαμα πανω εκτος απο το μοτερ και αυτο πλεον για ηθικους και μονο λογους! Και εχει ακομα να του κανεις...

Για να μην ανεβαζω διπλες φωτογραφιες, ειναι στο γκαραζ οι πιο αντιπροσωπευτικες πιστευω.

Καθε αποψη και γνωμη ευπροσδεκτη!
...του τυπου 'βαλε μια S14' δεν πιανονται γιατι και εγω για S14 μαζευω τωρα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-06, 21:03
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
΄΄Εχεις τις καινούργιες φοτο στο Garaz?
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-06, 21:16
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jackdaniels
΄΄Εχεις τις καινούργιες φοτο στο Garaz?

Nαι, κανονικα μου τις βγαζει εμενα. Δεν μπορεις να τις δεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-06, 21:28
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Για πες και ενα κοστος για ολο αυτο το rebuilt.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-06, 21:45
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Για πες και ενα κοστος για ολο αυτο το rebuilt.

Nα πω την αληθεια δεν εχω κατσει καν να τα υπολογισω, αλλα υποθετω οτι βαζοντας μαζι κατι μικρο-επισκευες και μεσα και τα ψιλα (που μολις τα βαλεις ολα μονο ψιλα δεν ειναι) και την αγορα του αυτοκινητου στο πακετο, μαζι και κατι μ@λ... (πχ ηλεκτρολογος που για μια αλλαγη ταμπλω τον πληρωσα 6-πλασιο, ενα σπασμενο καθρεφτη κτλ) βαζω στοιχημα οτι τα 6.000 τα εχω περασει ανετα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-06, 22:18
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Πουλάκι μου παντρεύεσαι ε..? Την έντυσες την στόλισες την ετοιμάζεις και για αλλαγή φύλου διαβάζω...S14... Καλή φάση!!! Να ζήσετε, να ευτυχίσετε... Κούκλα αυτή, μάγκας εσύ, ευτυχία μυρίζομαι.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-06, 23:23
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Mε το καλο και το μοτερακι...αν και πιστευω καλυτερα να βαλεις ενα 2,5...γιατι καλο s14 δυσκολα βρισκεις και αμα εχει προβληματακια θα σου αδειασει τις τσεπες για τα καλα...απο εκει και περα βλεπω εχει γινει πολλη καλη δουλεια...αν και μια αλλη ζαντουλα την θελει για να γινει αψογο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-06, 00:48
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Απλά άψογο.Και ειδικά η διχρωμία στο εσωτερικό!!

Πάντως αν ετοιμάζεσαι για S14 να σου ευχηθώ καλή τύχη και κοίτα να μη λυπηθείς τα χρήματα,ψάξε κανά καλόσυντηρημενο μοτεράκι αλλά και πάλι θα θέλει τα φράγκα του.Προσωπικά θα έβαζα ενα 24v από κανά 36αρι.(αλλά όπως και να το κάνουμε άλλη η χάρη του s14...)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-06, 14:34
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale
Πουλάκι μου παντρεύεσαι ε..? Την έντυσες την στόλισες την ετοιμάζεις και για αλλαγή φύλου διαβάζω...S14... Καλή φάση!!! Να ζήσετε, να ευτυχίσετε... Κούκλα αυτή, μάγκας εσύ, ευτυχία μυρίζομαι.
C U out there
Αστα να πανε αδερφε, χωρισα με την κοπελα μου και δεν μου εκανε καν αισθηση, χτυπησα τον δεξι καθρεφτη και με πηραν τα κλαμματα...ΘΑ ΖΗΣΩ ΓΙΑΤΡΕ??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Mε το καλο και το μοτερακι...αν και πιστευω καλυτερα να βαλεις ενα 2,5...γιατι καλο s14 δυσκολα βρισκεις και αμα εχει προβληματακια θα σου αδειασει τις τσεπες για τα καλα...απο εκει και περα βλεπω εχει γινει πολλη καλη δουλεια...αν και μια αλλη ζαντουλα την θελει για να γινει αψογο!
Μην μου βαζεις ιδεες, πριν 2 μηνες περασα αυτες τις ζαντες.

...οχι πως αν κατσουν τιποτα Keskin-BBS 15" καλες θα μου την γλιτωσουν, αλλα λεμε τωρα.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass
Απλά άψογο.Και ειδικά η διχρωμία στο εσωτερικό!!

Πάντως αν ετοιμάζεσαι για S14 να σου ευχηθώ καλή τύχη και κοίτα να μη λυπηθείς τα χρήματα,ψάξε κανά καλόσυντηρημενο μοτεράκι αλλά και πάλι θα θέλει τα φράγκα του.Προσωπικά θα έβαζα ενα 24v από κανά 36αρι.(αλλά όπως και να το κάνουμε άλλη η χάρη του s14...)

Ευχαριστω πολυ παιδια.

Για 2.5 δεν το σκεφτομαι γιατι απλα ειναι 6-κυλινδρο...θελω 4-κυλινδρο μοτερ και μονο γιατι το 6-κυλινδρο χαλαει το ζυγισμα στο Ε30 και...δεν κρυβετε η αλλαγη. Ειτε M42 ειτε S14, και τα δυο υπερ-αρκετα ειναι. Απλα οντως ειναι παλια, σπανια και δυσκολο να πετυχεις κατι οντως καλο. Υπομονη χρειαζεται, το μοτερακι που εχω τωρα αν και μικρο τα χατηρια μου τα κανει και με το παραπανω και οικονομικο ειναι οποτε δεν εχω λογο να βιαστω.


Παω να γραψω το κατεβατο με το τι του εχω περασει και τι βρηκα πανω στο γκαραζ.


ΥΓ. Ειναι δυνατον γυναικα να βαλει στο αμαξι της σωληνακια υψηλης πιεσης και ακρα απο 2.5? Και ομως...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-06, 15:20
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Ok, τις είδα, άψογο μπράβο!
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.