Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-05-08, 16:18
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sterpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το' πιασα το υπονοούμενο... Θα βάλω λοιπόν το 0w-40 της Castrol...
Οταν βαλεις μας λες τις εντυπωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-05-08, 10:14
Το avatar του χρήστη sterpas
sterpas Ο χρήστης sterpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 161
sterpas is on a distinguished road
Ευχαρίστως... Για να είμαι ειλικρινής βέβαια θεωριτικά δεν ξέρω που και τι διαφορά θα μου κάνει αν βάλω καλό λάδι ή μάπα λάδι... Πρακτικά ελπίζω να το καταλάβω...

Ίδωμεν...
__________________
I don't suffer from insanity...I enjoy every minute of it!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-04-09, 14:29
Το avatar του χρήστη aris super 3
aris super 3 Ο χρήστης aris super 3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 65
aris super 3 is an unknown quantity at this point
φιλε μου θα σου προτεινα να βαλεις 0-40 Castrol γιατι ειναι τα καλυτερα για το αυτοκινητο σου . Κατι αλλο στο δικο που ειναι 320d e46 τι λαδια να βαλω ρε παιδια ξερετε μηπως τιποτα? η πρεπει να βαλω castrol αντιστχα?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-04-09, 14:36
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
http://ew5.earlweb.com/search.php?si...r=1&subset=127
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-04-09, 15:00
Το avatar του χρήστη sterpas
sterpas Ο χρήστης sterpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 161
sterpas is on a distinguished road
Shido thank u πάρα πολύ για το link...

Που το ξεθάψατε πάντως το post... Έστω κι ένα χρόνο μετά είναι αρκετά χρήσιμο :P :P
__________________
I don't suffer from insanity...I enjoy every minute of it!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-05-09, 18:13
Το avatar του χρήστη DENTIST
DENTIST Ο χρήστης DENTIST δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Μηνύματα: 84
DENTIST is on a distinguished road
οταν λέμε λάδι που προτείνεται για το αυτοκινητο σου ρε παιδιά τι εννοούμε μιας και το service book της ζέτας μου γράφει το λάδι που θα σας πουνε στα κατα τόπους bmw service.Η ανακρίβεια ορισμού εμένα πρόκειται να μου κοστίσει αρκετά δικαστικά έξοδα(θα αναλύσω σε αλλο τοπικ τι εννοώ).Στο τιμολόγιο της τελευταίας προληπτικής αλλαγής που έκανα σε εξουσιοδοτημένο της bmw αναφέρεται σε λάδια slx 5w30.Είναι αυτά τα κατάλληλα και αν όχι πως γίνεται να το αποδείξω?τα υπόλοιπα σε ξεχωριστό τοπικ.
__________________
she is here!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-05-09, 09:51
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DENTIST Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λέμε λάδι που προτείνεται για το αυτοκινητο σου ρε παιδιά τι εννοούμε μιας και το service book της ζέτας μου γράφει το λάδι που θα σας πουνε στα κατα τόπους bmw service.Η ανακρίβεια ορισμού εμένα πρόκειται να μου κοστίσει αρκετά δικαστικά έξοδα(θα αναλύσω σε αλλο τοπικ τι εννοώ).Στο τιμολόγιο της τελευταίας προληπτικής αλλαγής που έκανα σε εξουσιοδοτημένο της bmw αναφέρεται σε λάδια slx 5w30.Είναι αυτά τα κατάλληλα και αν όχι πως γίνεται να το αποδείξω?τα υπόλοιπα σε ξεχωριστό τοπικ.
Είναι απλό. Το αυτοκίνητό σου θέλει λάδια προδιαγραφών BMW LL-04. Άρα οποιοδήποτε λάδι πληροί αυτές τις προδιαγραφές, κάνει για το αυτοκίνητό σου. Η λίστα με όλα τα εγκεκριμένα λάδια LL-04 είναι εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=3726

Τα SLX (είναι της Castrol) 0W-30 είναι εγκεκριμένα, τα 5W-30 δεν είναι (εκτός εάν υπάρχει νεότερη λίστα). Τα TXT 5W-30 είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-05-09, 10:21
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απλό. Το αυτοκίνητό σου θέλει λάδια προδιαγραφών BMW LL-04. Άρα οποιοδήποτε λάδι πληροί αυτές τις προδιαγραφές, κάνει για το αυτοκίνητό σου. Η λίστα με όλα τα εγκεκριμένα λάδια LL-04 είναι εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=3726

Τα SLX (είναι της Castrol) 0W-30 είναι εγκεκριμένα, τα 5W-30 δεν είναι (εκτός εάν υπάρχει νεότερη λίστα). Τα TXT 5W-30 είναι.
Λίστα (πρέπει να) υπάρχει νεότερη καθώς δεκάδες λιπαντικά έχουν πάρει έγκριση LL04 πλέον, αλλά σωστά τα SLX 5W30 δεν είναι εγκεκριμένα (ούτε καν LL01 ή LL98). Τα υπόλοιπα όπως ακριβώς τα λες φίλε Φάνη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-05-09, 12:26
Το avatar του χρήστη BMW850i
BMW850i Ο χρήστης BMW850i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Μηνύματα: 260
BMW850i will become famous soon enough
Σύμφωνα με το πρώτο αρχείο που έχω ανεβάσει (No.1), ο κινητήρας του Ζ4 με κωδικό Ν46Β20 (ο δίλιτρος) δέχεται λάδι προδιαγραφών Longlife 1 και 4. Αν κάπου κάνω λάθος στην ανάγνωση του πίνακα ας με διορθώσετε.

Το δεύτερο αρχείο (No.2) που σας έχω επισυνάψει είναι η ανανεωμένη λίστα λαδιών προδιαγραφών Longlife 4 με ημερομηνία 8/2007.

Όπως θα δείτε η λίστα πλέον είναι πολύ μεγαλύτερη καθώς έχουν πάρει έγκριση αρκετές εταιρίες σε σχέση με την παλιά του 2005.

Προσωπικά στην ενδιάμεση αλλαγή έβαλα VALVOLINE SYNPOWER MXL 5W30 1 LT (προδιαγραφών longlife 1) γιατί θεώρησα ότι ο κινητήρας δέχεται λάδια Longlife 1 και 4. Την αλλαγή την έκανα στα 12.000 χιλ. καθώς δεν ήθελα να κάνω την πρώτη μου στα 25.000 όπως προδιαγράφει η BMW (κανονικά έπρεπε να βάλω τα VALVOLINE MST 5W30 1 LT αλλά δεν τα είχα βρει την περίοδο που έψαχνα).

Πάντως στην επόμενη αλλαγή θα διαλέξω ένα από τη λίστα των Longlife 4.

Εάν θέλουν οι διαχειριστές ας ανανεώσουν τη λίστα με τα λάδια προδιαγραφών Longlife 4 στην κατηγορία ''σημαντικά αρχεία''.

-------------------------------------------------------------------

ΑΡΧΕΙΑ:

No.1
http://www.ethnikos.gr/diafora/Engine_Oil.pdf


No.2
http://www.ethnikos.gr/diafora/Longlife-04.pdf

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW850i : 04-05-09 στις 12:30
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-05-09, 13:48
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Πολύ καλή η ανανεωμένη λίστα (δεν την είχα...τώρα την έσωσα). Το SLX 5W-30 εγκρίθηκε ώς LL-04. Ευχαριστούμε!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.