Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-08, 15:06
Το avatar του χρήστη sterpas
sterpas Ο χρήστης sterpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 161
sterpas is on a distinguished road
Exclamation Service και αλλαγή λαδιών...

Επειδή πλησιάζω για το service (2ο) έχω 2-3 απορίες...Τι λάδια να του βάλω της BMW 0-40 ή τα Castrol (γιατί εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι)... Κι αν βάλω Castrol ποια να βάλω (0-40, 0-30, 5-40) είμαι τελείως άσχετος απο αυτά??? Επίσης κάθε πότε πρέπει να τα αλλάζω... Να ακολουθήσω το σύστημα της BMW και να τα άλλαζω μόλις έρθει η ώρα του (18000-22000χλμ) ή κάθε 10000 χλμ?

Μια γρήγορη κουβέντα με τον Konas μου επισήμανε να ζητήσω να κοιταξουν προσεκτικα το κυκλωμα ψυξης και ειδικοτερα το ψυγειο λαδιου.

Κάτι άλλο πρεπει να προσέξω ή να επισημάνω στην αντιπροσωπεία να τσεκάρουν???

Τέτοιες εμπειρίες θεωρώ πως θα είναι ένα καλό reference και για όσους θελήσουν μελλοντικά να κάνουν service στο Z-άκι τους...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...
__________________
I don't suffer from insanity...I enjoy every minute of it!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-08, 15:21
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Aπ'οτι ειδα το Ζ σου ειναι το 2λιτρο...

Ο-40 Castrol Edge και εισαι μια χαρα... Αλλαγη καθε 10000 χλμ ή 1 χρονο το πολυ, πιστευω οτι ειναι καλα. Στα εξουσιοδοτημενα, καποια βαζουν castrol και καποια, μια αλλη μαρκα λαδιων (δεν θυμαμαι ποια). Απλα εκει θα τα πληρωσεις λιγο παραπανω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-08, 15:23
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπ'οτι ειδα το Ζ σου ειναι το 2λιτρο...

Ο-40 Castrol Edge και εισαι μια χαρα... Αλλαγη καθε 10000 χλμ ή 1 χρονο το πολυ, πιστευω οτι ειναι καλα. Στα εξουσιοδοτημενα, καποια βαζουν castrol και καποια, μια αλλη μαρκα λαδιων (δεν θυμαμαι ποια). Απλα εκει θα τα πληρωσεις λιγο παραπανω...
Θα συμφωνήσω και γω. Στην επόμενη αλλαγη μάλλον αυτά θα βαλω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-08, 01:31
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sterpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή πλησιάζω για το service (2ο) έχω 2-3 απορίες...Τι λάδια να του βάλω της BMW 0-40 ή τα Castrol (γιατί εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι)... Κι αν βάλω Castrol ποια να βάλω (0-40, 0-30, 5-40) είμαι τελείως άσχετος απο αυτά??? Επίσης κάθε πότε πρέπει να τα αλλάζω... Να ακολουθήσω το σύστημα της BMW και να τα άλλαζω μόλις έρθει η ώρα του (18000-22000χλμ) ή κάθε 10000 χλμ?

Μια γρήγορη κουβέντα με τον Konas μου επισήμανε να ζητήσω να κοιταξουν προσεκτικα το κυκλωμα ψυξης και ειδικοτερα το ψυγειο λαδιου.

Κάτι άλλο πρεπει να προσέξω ή να επισημάνω στην αντιπροσωπεία να τσεκάρουν???

Τέτοιες εμπειρίες θεωρώ πως θα είναι ένα καλό reference και για όσους θελήσουν μελλοντικά να κάνουν service στο Z-άκι τους...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...
Μην νομιζεις οτι η BMW καθεται και φτιαχνει λαδια. Συνηθως Fuchs, Castrol η Valvoline χρησιμοποιει. Οποτε παρε τα Castrol που θα ξερεις και τι ειναι.

Τα καλυτερα λαδια για το αμαξι σου ειναι τα Castrol Edge 0W40. Στην πραγματικοτητα θελουν αλλαγη καθε χρονο (οπως καθε συνθετικο λαδι) αλλα απο χλμ τα Edge βγαζουν παρα πολλα. Θεωρητικα αντεχουν και 30.000χλμ χωρις προβλημα. Οποτε αν σε ενα χρονο βγαζεις 15.000-20.000χλμ, εγω μια φορα τον χρονο θα τα αλλαζα (γενικο σερβις, λαδια φιλτρα μια φορα τον χρονο). Τωρα αν τα αλλαζεις καθε 10.000χλμ δεν του κανεις και κανενα κακο, ισα ισα τον κρατας καθαροτερο τον κινητηρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-08, 02:14
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπ'οτι ειδα το Ζ σου ειναι το 2λιτρο...

Ο-40 Castrol Edge και εισαι μια χαρα... Αλλαγη καθε 10000 χλμ ή 1 χρονο το πολυ, πιστευω οτι ειναι καλα. Στα εξουσιοδοτημενα, καποια βαζουν castrol και καποια, μια αλλη μαρκα λαδιων (δεν θυμαμαι ποια). Απλα εκει θα τα πληρωσεις λιγο παραπανω...
καλυτερα να τα αγοραζεις εσυ γιατι ακομα και οι αντιπροσωπειες κανουν λαμογιες......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-08, 08:25
Το avatar του χρήστη MTerry
MTerry Ο χρήστης MTerry δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-05-2008
Μηνύματα: 103
MTerry is on a distinguished road
Επώνυμο και 10-40 να εινα το λαδάκι ειναι μια χαρά ρε παιδιά !!!
Τα περισσότερα ειναι απο το ίδιο βαρέλι και βάζει ο καθένας το ονοματάκι του απ΄οτι ξέρω.
Τώρα αν θέλει κάποιος ''extra περιποίηση'' η γιατί το σκίζει μέσα στην πόλη τοτε σίγουρα ενα λιπαντικό με υψηλότερες προδιαγραφές ειναι καλύτερο.

Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη ( και πως να έχεις ???) στον μάστορα-αντιπροσωπεία ...άστο.
Τι αν του πάς εσύ τα λάδια? Αν δεν εισαι εκεί μπορεί να σου την κάνει ..ηλιελαιο, ενισχυμένο όμως με ορυκτέλαιο made in Ukrania you know-μην πάει και χαμένο
Και εσύ ( ο καθένας μας δηλαδή ) πού έχεις ψάξει, έχεις αναλωθει σε συζυτήσεις άσχετων και σχετικών γιατί θές το καλύτερο για το εργαλείο θα φτιάχνεσαι
<< Ρε παιδιά απ΄ οταν εβαλα αυτό το λάδι εχω πάθει πλάκα-ΠΑΕΙ, ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ και σαν να καίει και πιό λίγο ...>> Ε????

Γι αυτό σας λέω ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΕΛΕΙ Ο ''ΜΑΣΤΟΡΑΣ''
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-08, 14:38
Το avatar του χρήστη sterpas
sterpas Ο χρήστης sterpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 161
sterpas is on a distinguished road
Παιδιά thank u για τις απαντήσεις...

Απορία...

Η Castrol στο site της γράφει πως το καλύτερο λάδι που έχει για κινητήρες υψηλής απόδοσης είναι το 0W-30... Βέβαια θα μου πείτε πως ο κινητήρας μου δεν είναι υψηλής απόδοσης αλλά το παραβλέπω αυτό... Δεν έχει νόημα να βάλω αυτό το υποθετικά καλύτερο λάδι??? Ποιες θα είναι οι διαφορές τους... Αν θυμάμαι καλά το 30άρι είναι πιο λεπτό βέβαια όλα αυτά δεν ξέρω τι επίδραση θα έχουν στον κινητήρα...

Ακόμα μαθαίνω...
__________________
I don't suffer from insanity...I enjoy every minute of it!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-08, 17:35
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sterpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά thank u για τις απαντήσεις...

Απορία...

Η Castrol στο site της γράφει πως το καλύτερο λάδι που έχει για κινητήρες υψηλής απόδοσης είναι το 0W-30... Βέβαια θα μου πείτε πως ο κινητήρας μου δεν είναι υψηλής απόδοσης αλλά το παραβλέπω αυτό... Δεν έχει νόημα να βάλω αυτό το υποθετικά καλύτερο λάδι??? Ποιες θα είναι οι διαφορές τους... Αν θυμάμαι καλά το 30άρι είναι πιο λεπτό βέβαια όλα αυτά δεν ξέρω τι επίδραση θα έχουν στον κινητήρα...

Ακόμα μαθαίνω...
Δεν υπαρχει καλυτερο λαδι ουτε υποθετικα ουτε πρακτικα απο αυτο που προτεινεται για το αυτοκινητο σου. Δεν εχει κανενα νοημα να πειραματιστεις αφου δεν ειναι πειραγμενο το μοτερ η δεν εχεις καποιο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-08, 18:19
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παντως εγω μεχρι τωρα φοραω 0-30 και ειμαι ικανοποιημενος. Βεβαια εχει μια μικρη καταναλωση το πολύ 1/2 λιτρο σε 8-10.000 χλμ.

Την επομενη φορα θε δοκιμασω το edge 0-40 και βλεπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-08, 15:10
Το avatar του χρήστη sterpas
sterpas Ο χρήστης sterpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 161
sterpas is on a distinguished road
Το' πιασα το υπονοούμενο... Θα βάλω λοιπόν το 0w-40 της Castrol...
__________________
I don't suffer from insanity...I enjoy every minute of it!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.