Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-01-09, 03:11
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από usp0513 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα με πείραζε αν μου ζητούσε ακόμα και στα 10000 χλμ αρκεί να είναι καθαρά θέμα χρήσης και όχι κάποιου προβλήματος στον κινητήρα. Περισσότερο με ανησυχεί το 1 λίτρο ανα 8000 χλμ. Το clio (1.2 - 97000 χλμ) μου καίει γύρω στα 750ml από αλλαγή σε αλλαγή (10000 χλμ) και το έχω ξεσκίσει.

Ελπίζω να είναι θέμα λαδιού όπως είπες ή κάποια διαροή στην χειρότερη (θα το ελέγξω).

Γιατι αν είναι από ελατήρια την γ@μήσ@με !!!
Δεν είναι τίποτα. Έτσι έλεγα κι εγώ κάποτε. Δοκίμασε το Valvoline και θα δεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-01-09, 09:27
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
no valvoline no aral
εχουμε κανει εκτενη αναφορα στο θεμα καψιμο λαδιων και θα σας γινουν πολλα πραγματα εμφανη αν ψαξετε το φορουμ...επι του θεματος
θεωρω μεγαλη κοροιδια την αλλαγη λαδιων στα 15-20.000 χλμ!εχουμε αναφερει πολλες φορες οτι ειναι θεμα μαρκετινγκ των εταιρειων να βγαζουν τα αμαξια τους φτηνα σε θεμα συντηρησης...αλλαγη λαδιων στα 10.000 μαξιμουμ και με τον καταλληλο τυπο λαδιου θα δειτε οτι και καλο κανει στον κινητηρα και δεν θα καιει το λαδι! παιδες και θα καταλαβετε πολλα πραγματα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-01-09, 10:15
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
no valvoline no aral
εχουμε κανει εκτενη αναφορα στο θεμα καψιμο λαδιων και θα σας γινουν πολλα πραγματα εμφανη αν ψαξετε το φορουμ...επι του θεματος
θεωρω μεγαλη κοροιδια την αλλαγη λαδιων στα 15-20.000 χλμ!εχουμε αναφερει πολλες φορες οτι ειναι θεμα μαρκετινγκ των εταιρειων να βγαζουν τα αμαξια τους φτηνα σε θεμα συντηρησης...αλλαγη λαδιων στα 10.000 μαξιμουμ και με τον καταλληλο τυπο λαδιου θα δειτε οτι και καλο κανει στον κινητηρα και δεν θα καιει το λαδι! παιδες και θα καταλαβετε πολλα πραγματα


Συμφωνω μαζι σου απολυτα,Επισης προσφατα σε συζητηση με χημικο ειπωθηκε οτι τα τα απορυπαντικα που βαζουν στα λιπαντικα ειναι παρα πολυ αλλα κανενα δεν κραταει πανω απο 10,000 χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-01-09, 10:41
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
no valvoline no aral
εχουμε κανει εκτενη αναφορα στο θεμα καψιμο λαδιων και θα σας γινουν πολλα πραγματα εμφανη αν ψαξετε το φορουμ...επι του θεματος
θεωρω μεγαλη κοροιδια την αλλαγη λαδιων στα 15-20.000 χλμ!εχουμε αναφερει πολλες φορες οτι ειναι θεμα μαρκετινγκ των εταιρειων να βγαζουν τα αμαξια τους φτηνα σε θεμα συντηρησης...αλλαγη λαδιων στα 10.000 μαξιμουμ και με τον καταλληλο τυπο λαδιου θα δειτε οτι και καλο κανει στον κινητηρα και δεν θα καιει το λαδι! παιδες και θα καταλαβετε πολλα πραγματα
Συνονόματε Καλή Χρονιά,

Δεν έχω δει το θέμα στο οποίο αναφέρεσαι.
Εν πάση περιπτώσει, επίτρεψέ μου να έχω άλλη άποψη επί του θέματος λόγω:

α και κύρια) Προσωπικής εμπειρίας περί άλλων εταιριών και Valvoline.
β) Συζήτησης για το θέμα με μηχανικούς της BMW μέσα στο εργοστάσιο στο Dingolfing και στο κέντρο ερευνών FIZ της BMW στο Μόναχο, όπου δοκιμάζεται οτιδήποτε έχει πάνω του ένα BMW, στα όρια της αντοχής του.
γ) Βασικές γνώσεις περί marketing ...το "παραδοσιακό" marketing την καινοτομία την αντιμετωπίζει πάντα με αμφισβήτηση.
δ) Θεωρώ ότι μία εταιρία σαν την BMW δεν θα ρισκάρει για κανένα λόγο τη φήμη των κινητήρων της.
ε) Η BMW είναι βασικό μέλος της έρευνας και εξέλιξης των "longlife" και "lifetime" λιπαντικών.

Φυσικά, προαιρετικά μπορείς να αλλάζεις κάθε 5000 η 10000 χλμ. Κανείς δεν το απαγορεύει αυτό. Δεν υπάρχει λόγος όμως να πληρώνεις longlife λάδια (σχεδόν διπλή τιμή) και να τα αλλάζεις σαν να ήταν συμβατικά, ημι-συνθετικά, ή απλά συνθετικά.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSCN3558 (Large).JPG (141,2 KB, 28 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSCN3607 (Large).JPG (191,5 KB, 26 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSCN3601 (Large).JPG (138,6 KB, 21 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 02-01-09 στις 10:55
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-01-09, 13:31
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Είσαι μια χαρά απο κατανάλωση. Αργότερα που θα έχει κάνει χιλιόμετρα το αμάξι θα δεις ότι δεν θα καίει σχεδόν καθόλου λάδια απο ένα σημείο και μετά...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-01-09, 14:51
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνονόματε Καλή Χρονιά,

Δεν έχω δει το θέμα στο οποίο αναφέρεσαι.
Εν πάση περιπτώσει, επίτρεψέ μου να έχω άλλη άποψη επί του θέματος λόγω:

α και κύρια) Προσωπικής εμπειρίας περί άλλων εταιριών και Valvoline.
β) Συζήτησης για το θέμα με μηχανικούς της BMW μέσα στο εργοστάσιο στο Dingolfing και στο κέντρο ερευνών FIZ της BMW στο Μόναχο, όπου δοκιμάζεται οτιδήποτε έχει πάνω του ένα BMW, στα όρια της αντοχής του.
γ) Βασικές γνώσεις περί marketing ...το "παραδοσιακό" marketing την καινοτομία την αντιμετωπίζει πάντα με αμφισβήτηση.
δ) Θεωρώ ότι μία εταιρία σαν την BMW δεν θα ρισκάρει για κανένα λόγο τη φήμη των κινητήρων της.
ε) Η BMW είναι βασικό μέλος της έρευνας και εξέλιξης των "longlife" και "lifetime" λιπαντικών.

Φυσικά, προαιρετικά μπορείς να αλλάζεις κάθε 5000 η 10000 χλμ. Κανείς δεν το απαγορεύει αυτό. Δεν υπάρχει λόγος όμως να πληρώνεις longlife λάδια (σχεδόν διπλή τιμή) και να τα αλλάζεις σαν να ήταν συμβατικά, ημι-συνθετικά, ή απλά συνθετικά.

συμφωνω αλλα πρεπει να συμφωνησεις και εσυ οτι πανε οι καλες παλιες μερες της Ε34 και Ε36 καθως και της μερσεντες 190 και 124 που για να το αλλαξεις το αμαξι επρεπε να σπασεις μηχανη η να το βαρεθεις..τα σημερινα μοτερ δεν τα φτιαχνουν πλεον για τα μισοεκατομυριοχιλιομετρα που εκαναν μια περιοδο...εγω προτιμω ενα πολυ καλο συνθετικο 5-40 που κανει για τη χωρα μας και δεν με νοιαζει ποσως για τα λονγκλαιφ κλπ...εγω οταν παιρνω αμαξι το οδηγαω μεχρι τελευταιας πτωσης..δεν μπαινω στο τριπακι να αλλαζω αμαξι καθε 3ετια γιατι
1)δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα
2)γιατι να μπαινω σε μια διαδικασια "πουλα το αμαξι οπου χανεις λεφτα αγοραζεις μετα ενα καινουριο οπου και εκει χωνεις λεφτα και στην ουσια" και το παλιο μου αμαξι να ειναι 50.000 χλμ...το Ε34 εκανε συνολο 320.000 χλμ και ουτε λαδι ακουμπαει και ας ειναι με φουλ συνθετικο 5-40...
οι αυτοκινητοβιομηχανιες πλεον κοιτανε με ολους τους τροπους να μας κανουν να αλλαζουμε αμαξια σαν τα πουκαμισα και γιαυτο να μου επιτρεψεις εχω τις αμφισβητησεις μου για το θεμα...

ενα παραδειγμα τα κιβωτια στεπτρονικ των Ε39 και Ε46 καθως και νεοτερα...ολοι λενε το λαδι ειναι λονγκλαιφ και κραταει οσο κραταει το αμαξι...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! σε γερμανικα φορουμ ολοι εχουν προβλημα με τα κιβωτια μετα τα 150.000 χλμ...μερικοι εχουν σπασει...μετα μιλωντας με ενα φιλο που ειχε ενα 520 Ε39 αυτοματο στα 123,000 χλμ τον επεισα να παει να τα αλλαξει σε εξωτερικο συνεργειο τα λαδια με το φιλτρο και καινουρια φλατζα κιβωτιου...το αποτελεσμα??ΘΕΙΚΟ!! το κιβωτιο πριν δεν ειχε προβληματα υποψην αλλα μετα την αλλαγη αλλαζε πιο γρηγορα ταχυτητες και τις αλλαζε σαν βουτυρο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-01-09, 16:07
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Mαγκες μην τηρητε τα διαστηματα αλλαγης λαδιων που λεει η εταιρεια.
Κανονικα η πρωτη αλλαγη πρεπει να γινεται πριν τα 5000 και μετα το αργοτερο
καθε 10000χλμ.Βοηθαει στη προστασια του κινητηρα.Στα 25000χλμ τα λαδια ειναι
εχουν χασει μεγαλο μερος απο την λιπαντικη τους ικανοτητα.Μην τσιγκουνευεστε με
τα λαδια.112 ευρω ειναι στα 4κυλινδρα.Εκανα την πρωτη αλλαγη στα 8000χλμ και μετα καθε 10000χλμ.Εχω κανει 23000 και δεν μου εχει ζητησει καθολου λαδι.
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-01-09, 17:52
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Καλή Χρονιά.
Από όσο γνωρίζω όλα τα νέα αυτοκίνητα (από εποχή Ε46 και μετά) καίνε λάδι μέχρι να στρώσουν (20 μπορεί και 25 χιλ. χλμ.) [αυτό γιατί το ελατήριο του λαδιού είναι πλαστικό και θέλει πιο πολύ χρόνο να στρώσει].
Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα.
Ακόμη και στην χειρότερη περίπτωση που ο κινητήρας σου έχει πρόβλημα, είμαι σίγουρος ότι η εγγύηση θα σε καλύψει πλήρως.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-01-09, 18:09
Το avatar του χρήστη usp0513
usp0513 Ο χρήστης usp0513 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-12-2008
Μηνύματα: 11
usp0513 is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας αν και μπορώ να πω οτι τώρα προβληματίστηκα περισσότερο όσον αφορά τον τύπο λαδιού και τα διαστήματα αλλαγής λαδιών.
Anyway θα κοιτάξω και σε παλιότερες συζητήσεις στο φόρουμ σχετικά.

Και πάλι ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-01-09, 18:14
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Εγώ θέλω να διατηρώ την πίστη μου στους κατασκευαστές πάντως.
Οταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο δεν το παίρνεις για 100.000 χιλιόμετρα μόνο.
Εντάξει υπάρχουν και άνθρωποι που αλλάζουν αμάξι πριν αλλάξουν τα πρώτα λάδια, αλλά αυτό δεν λέει κάτι.
Αν λέει η εταιρεία 25 ή ότι δείξει το κοντέρ, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να το λέει για θέμα μάρκετινγκ.
Φυσικά και κάνε καλό να τα αλλάζεις πιό νωρίς, αλλά εντάξει, τι να πω τώρα αν παίζει τόσο πολύ συνωμοσία με τα λάδια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.