Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-01-09, 19:09
Το avatar του χρήστη sakispapakis
sakispapakis Ο χρήστης sakispapakis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-05-2008
Μηνύματα: 32
sakispapakis is on a distinguished road
έχω e90 318i με 45000 σε 8 μήνες. Καίει περίπου 1lit/15000km. Αλλαγή κάνω κάθε 15000 km περίπου (σύμφωνα με την ένδειξη). Στη Γερμανία (όπου έζησα) θεωρείτε αδιανόητο να αλλάξεις λάδια νωρίτερα από την ένδειξη του αυτοκινήτου, εκτός και αν σκίζεις το μοτερ. Φυσικά και εκεί υπάρχουν άνθρωμοι όπως φίλοι του forum οι οποίοι αλλάζουν τα λάδια νωρίτερα από 10000km αλλά είναι οι λιγότεροι. Φυσικά δεν κάνουν κανένα κακό εκτός από την τσέπη τους. Μαγκιά τους λοιπόν που προσέχουν το μωράκι τους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι άλλοι κάνουμε λάθος.

Όσο παράξενο φαίνετε σε κάποιους να κρατήσουν τα συνθετικά λάδια 20.000km, τόσο παράξενο φαίνετε στον πατέρα μου να κρατάει τα λάδια στο astra του για 10000km όταν στο παλιό του ascona τα άλλαζε κάθε 3000. Υπάρχει ΦΟΒΕΡΗ εξέλιξη στα λιπαντικά κύριοι συνάδερφοι.

Βέβαια αυτή είναι απλά η άποψή μου και ως γνωστό ο καθένας έχει από μία...

Καλή χρονιά με υγεία και πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-01-09, 20:58
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Απλη ερωτηση.........

Γιατι το ιδιο λαδι που βαζει η ΒΜW σε Ε46,τα πρωτα Χ3-Χ5,συνιστα αλλαγη καθε 10000 χλμ,ενω στο Ε90,σειρα 1 κλπ βγαζει στο service info καθε 25000 χλμ περιπου???

Ξαναλεω...το ιδιο λαδι!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-01-09, 21:02
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνονόματε Καλή Χρονιά,

Δεν έχω δει το θέμα στο οποίο αναφέρεσαι.
Εν πάση περιπτώσει, επίτρεψέ μου να έχω άλλη άποψη επί του θέματος λόγω:

α και κύρια) Προσωπικής εμπειρίας περί άλλων εταιριών και Valvoline.
β) Συζήτησης για το θέμα με μηχανικούς της BMW μέσα στο εργοστάσιο στο Dingolfing και στο κέντρο ερευνών FIZ της BMW στο Μόναχο, όπου δοκιμάζεται οτιδήποτε έχει πάνω του ένα BMW, στα όρια της αντοχής του.
γ) Βασικές γνώσεις περί marketing ...το "παραδοσιακό" marketing την καινοτομία την αντιμετωπίζει πάντα με αμφισβήτηση.
δ) Θεωρώ ότι μία εταιρία σαν την BMW δεν θα ρισκάρει για κανένα λόγο τη φήμη των κινητήρων της.
ε) Η BMW είναι βασικό μέλος της έρευνας και εξέλιξης των "longlife" και "lifetime" λιπαντικών.

Φυσικά, προαιρετικά μπορείς να αλλάζεις κάθε 5000 η 10000 χλμ. Κανείς δεν το απαγορεύει αυτό. Δεν υπάρχει λόγος όμως να πληρώνεις longlife λάδια (σχεδόν διπλή τιμή) και να τα αλλάζεις σαν να ήταν συμβατικά, ημι-συνθετικά, ή απλά συνθετικά.
πολυ σωστα Νικο!!!Κανεις δε ρισκαρει τη φημη του για κανενα λογο.Τυχαινει να δουλευω στο χωρο του αυτοκινητου και τα αυτικινητα που δουλευω ειναι το 90% turbo με διαστημα σερβις 20000 η 30000 χλμ και κανενα προβλημα δεν υπαρχει.Δεν σημαινει ομως οτι μεχρι να ξαναπαει συνεργειο το αμαξι δεν ανοιγεις καπο (δυσκολο να το καταλαβει ο Ελληναρας αυτο) .Και τελος ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΖΗΜΙΩΘΗΚΕ ΑΛΛΑΖΩΝΤΑΣ ΛΑΔΙΑ!!!
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-01-09, 21:15
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαγκες μην τηρητε τα διαστηματα αλλαγης λαδιων που λεει η εταιρεια.
Κανονικα η πρωτη αλλαγη πρεπει να γινεται πριν τα 5000 και μετα το αργοτερο
καθε 10000χλμ.Βοηθαει στη προστασια του κινητηρα.Στα 25000χλμ τα λαδια ειναι
εχουν χασει μεγαλο μερος απο την λιπαντικη τους ικανοτητα.Μην τσιγκουνευεστε με
τα λαδια.112 ευρω ειναι στα 4κυλινδρα.Εκανα την πρωτη αλλαγη στα 8000χλμ και μετα καθε 10000χλμ.Εχω κανει 23000 και δεν μου εχει ζητησει καθολου λαδι.
Μια παρατήρηση για την πρώτη αλλαγή.
Αν έβλεπες πως δοκιμάζονται τα αυτοκίνητα πριν φύγουν από το εργοστάσιο, και πόσα "άγρια" χιλιόμετρα έχουν κάνει πάνω στις ράμπες δυναμομέτρησης και ελέγχου όλων των συστημάτων κίνησης, διεύθυνσης, ABS, DSC, κλπ κλπ, θα έλεγες ότι πρέπει να αλλάξεις τα λάδια με την παραλαβή ενός καινούργιου αυτοκινήτου. Δεν είναι έτσι όμως. Εγώ θα σου έλεγα να ακολουθείς τις οδηγίες του κατασκευαστή. Αν είναι δυνατόν άλλαζε το φίλτρο κάθε 10000 χλμ και όχι το λάδι όταν χρησιμοποιείς λάδι longlife.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-01-09, 21:19
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλη ερωτηση.........

Γιατι το ιδιο λαδι που βαζει η ΒΜW σε Ε46,τα πρωτα Χ3-Χ5,συνιστα αλλαγη καθε 10000 χλμ,ενω στο Ε90,σειρα 1 κλπ βγαζει στο service info καθε 25000 χλμ περιπου???

Ξαναλεω...το ιδιο λαδι!!!
Γιώργο, δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση, ότι χρήση και να γίνει, τα πραγματικά χλμ να είναι τελικά πάνω απο 18000.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-01-09, 21:22
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια παρατήρηση για την πρώτη αλλαγή.
Αν έβλεπες πως δοκιμάζονται τα αυτοκίνητα πριν φύγουν από το εργοστάσιο, και πόσα "άγρια" χιλιόμετρα έχουν κάνει πάνω στις ράμπες δυναμομέτρησης και ελέγχου όλων των συστημάτων κίνησης, διεύθυνσης, ABS, DSC, κλπ κλπ, θα έλεγες ότι πρέπει να αλλάξεις τα λάδια με την παραλαβή ενός καινούργιου αυτοκινήτου. Δεν είναι έτσι όμως. Εγώ θα σου έλεγα να ακολουθείς τις οδηγίες του κατασκευαστή. Αν είναι δυνατόν άλλαζε το φίλτρο κάθε 10000 χλμ και όχι το λάδι όταν χρησιμοποιείς λάδι longlife.

Kαι εγω μαζι σου..!

Απλα ειναι και τι κολλημα τρωει ο καθενας μας,για παραδειγμα εγω καθε 5,000 τα αλλαζω.
Απλα δεν εμπιστευομαι πολυ τα longlife λαδια πιστευω οτι δεν υπαρχει λαδι σε κινητηρα αυτοκινητου που να μπορει να κρατηθει και να μην χασει την ελαστικοτητα του.

Εντελως προσωπικη εκτιμηση λεω χωρις να κατεχω πολλα απο λαδια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-01-09, 21:23
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Εστω.....8 χιλιαδες χλμ διαφορα με το ιδιο λαδι απο που βγαινουν???
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-01-09, 21:38
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι εγω μαζι σου..!

Απλα ειναι και τι κολλημα τρωει ο καθενας μας,για παραδειγμα εγω καθε 5,000 τα αλλαζω.
Απλα δεν εμπιστευομαι πολυ τα longlife λαδια πιστευω οτι δεν υπαρχει λαδι σε κινητηρα αυτοκινητου που να μπορει να κρατηθει και να μην χασει την ελαστικοτητα του.

Εντελως προσωπικη εκτιμηση λεω χωρις να κατεχω πολλα απο λαδια.

Καλά κάνεις-αν δε κάνω λάθος έχεις Μ40 και σε αυτό το μοτέρ τα διαστήματα αλλαγής είναι 5000 χλμ. με ημισυνθετικό 10W40.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-01-09, 21:41
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά κάνεις-αν δε κάνω λάθος έχεις Μ40 και σε αυτό το μοτέρ τα διαστήματα αλλαγής είναι 5000 χλμ. με ημισυνθετικό 10W40.

Ναι..Αν και υπαρχει λαδι απο την επισημη Bmw για το συγκεκριμενο μοτερ για 7.000 χι χιλομετρα εγω τα αλλαζω καθε 5,000.
Κακα τα ψεμματα το λαδι ειναι το Α&Ω στο Κινητηρα και ειδικα σε εναν οπως ο δικος μου που εχει και 150.000 χιλομ..

Αλλα και κανουργιο να επερνα παλι το ιδιο θα εκανα και ας λενε διαφορα στις αντιπροσοποιες ειναι θεμα ψυχολογικο..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-01-09, 21:51
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Εστω.....8 χιλιαδες χλμ διαφορα με το ιδιο λαδι απο που βγαινουν???
Γιώργο, για τι κινητήρες Ε46-Ε53-Ε83 μιλάς? όλα με Μ54?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.