Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #601  
Παλιά 07-02-11, 19:50
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Α, ρε Γιάννη... Κάποιος σε καταράστηκε.. Διαβάζω τόσο καιρό και σε βλέπω να το παλεύεις το θέμα και χθες είδα ότι ήταν όλα καλά... Σήμερα ξανά τα ίδια το άτιμο το ασσάκι??

Ελπίζω να είναι το τελευταίο πρόβλημα που θα σε βγάλει!
  #602  
Παλιά 07-02-11, 19:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, ρε Γιάννη... Κάποιος σε καταράστηκε.. Διαβάζω τόσο καιρό και σε βλέπω να το παλεύεις το θέμα και χθες είδα ότι ήταν όλα καλά... Σήμερα ξανά τα ίδια το άτιμο το ασσάκι??

Ελπίζω να είναι το τελευταίο πρόβλημα που θα σε βγάλει!
Καποιος ή καποια!Κι εγω που χαρηκα οτι γλιτωσα επιτελους...
Θα το παλεψω ομως που θα μου παει θα βγαλω μια ακρη. Να το πουλησω δε θελω, το γουσταρω, το χω 'παντρευτει' πλεον. Ελπιζω μονο η ακρη να βγει συντομα και οσο γινεται ανωδυνα...
  #603  
Παλιά 07-02-11, 20:28
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποιος ή καποια!Κι εγω που χαρηκα οτι γλιτωσα επιτελους...
Θα το παλεψω ομως που θα μου παει θα βγαλω μια ακρη. Να το πουλησω δε θελω, το γουσταρω, το χω 'παντρευτει' πλεον. Ελπιζω μονο η ακρη να βγει συντομα και οσο γινεται ανωδυνα...

Eύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ το καλύτερο Γιάννη !! Σύντομα να έχουμε τα καλύτερα νέα !!
(κάθε φορά που διαβάζω post σου εδώ η καρδιά μου πάει να σπάσει)

Άντε να τελειώσει η ταλαιπωρία σου και να το ευχαριστηθείς ξανά για πολλά χρόνια!
  #604  
Παλιά 08-02-11, 16:47
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποιος ή καποια!Κι εγω που χαρηκα οτι γλιτωσα επιτελους...
Θα το παλεψω ομως που θα μου παει θα βγαλω μια ακρη. Να το πουλησω δε θελω, το γουσταρω, το χω 'παντρευτει' πλεον. Ελπιζω μονο η ακρη να βγει συντομα και οσο γινεται ανωδυνα...
φίλε μου λυπάμαι...
ο εγκέφαλος ήταν μία καλή ελπίδα λύσης...
  #605  
Παλιά 08-02-11, 17:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου λυπάμαι...
ο εγκέφαλος ήταν μία καλή ελπίδα λύσης...
Αφού δε θές να με ακούσεις ...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #606  
Παλιά 14-02-11, 20:18
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
έχω ΄κάτι και καλό και κακό.....
τα παλτά δεν είναι μόνο οι άσσοι και οι τριάρες με τον Ν-43. Ακριβώς τα ίδια προβλήματα βγάζουν και οι 5άρες που φορούν τον Ν-53. όσο αφορά το θείο στα κάυσιμα της ελλάδας δείτε και ως επίσημη εκδοχή του γιατι δεν κυκλοφορεί σε 2 χώρες.....
The BMW N53 is BMW's 14th generation production straight 6 engine, released in 2007 in the facelifted BMW 5 Series (E60/E61) and the BMW 3 Series (E90/E91/E92/E93). It is an improvement on the N52 Naturally Aspirated (NA) engine mainly since it has gasoline direct injection technology and can burn stratified. However, unlike its predecessor, it does not contain BMW's Valvetronic technology due to space limitations in the cylinder head[1].BMW does not plan to put the N53 engine for sale in Australian and North American models due to the high sulphur content of the fuel available in these markets.
  #607  
Παλιά 14-02-11, 20:33
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ουτε παρηγορια στον αρρωστο δε το βλεπω αυτο αλλα ουτε να πεθανει η (μεγαλυτερη κι ακριβοτερη) κατσικα του γειτονα.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι τα μοτερ με ολα τα παρελκομενα τους εχουν γινει παρα πολυ ευαισθητα μου φαινεται δυστυχως, με μειωμενη αντοχη και αξιοπιστια με κακο αντικτυπο στην τσεπη του πελατη χρηστη του προιοντος...
  #608  
Παλιά 27-02-11, 19:40
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε παρηγορια στον αρρωστο δε το βλεπω αυτο αλλα ουτε να πεθανει η (μεγαλυτερη κι ακριβοτερη) κατσικα του γειτονα.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι τα μοτερ με ολα τα παρελκομενα τους εχουν γινει παρα πολυ ευαισθητα μου φαινεται δυστυχως, με μειωμενη αντοχη και αξιοπιστια με κακο αντικτυπο στην τσεπη του πελατη χρηστη του προιοντος...
καμμία εξέλιξη???
  #609  
Παλιά 27-02-11, 20:09
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εκανα σχεδον 2000χμ σε 10 μερες περιπου σε ολους τους δρομους απο εθνικη, σε πολη, κινηση ως και λασπωμενους επαρχιακους κατσικοδρομους. Δειχνει να πηγαινει καλα. Απο βδομαδα θα ξαναμπει σε διαγνωστικο να μας δειξει μηπως εχει καποιο αποθηκευμενο σφαλμα που δεν εμφανιζεται στο BC. Εχει μονο μια υπονοια κομπιασματος στις χαμηλες στροφες με 1η και 2α ιδιως αν ειναι κρυο. Σε υψηλες στροφες, μεγαλες σχεσεις και ταχυτητες φαινεται να δουλευει οκ. Μεση καταναλωση 10-10.1. Βλεπουμε...
  #610  
Παλιά 04-03-11, 11:37
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σημερα διαγνωστηκε παλι μετα απο 2000χμ χρησης σε καθε ειδους δρομο και συνθηκες. Πολη, εθνικη, επαρχιακο, βροχες, καταιγιδες, κρυο...
Η μονιμη βλαβη που εδειχνε να ειχε ο αρχικος εγκεφαλος δεν υφισταται πλεον, υπαρχει ενα μυνημα μονο για MAF με αλλαγμενο MAF.
Σε ενα αλλο συνεργειο που το ειχα παει μου ειχαν πει σχετικα με αυτο το μυνημα οτι το εχουν μονιμα ολοι οι εγκεφαλοι αυτου του μοτερ σε σειρα 1 Ε87 και σειρες 3 Ε46 και Ε90. Αυτο πως σας φαινεται, στεκει;
Αν ναι πως γινεται μια ηλεκτρονικη πλακετα να κραταει μονιμα ενα μυνημα σφαλματος για εναν συγκεκριμενο αισθητηρα της μηχανης κι ας ειναι αυτος μια χαρα! Υπαρχει καποια λογικη εξηγηση γι αυτο;

Το αυτοκινητο παει καλα παντως.
Θα παρακαλουσα τους συμφορουμιτες που εχουν παραπανω γνωσεις και εμπειρια να δωσουν τα φωτα τους γι αυτο και τους ευχαριστω προκαταβολικα απο τωρα.

Ακομα μου κατσαν και δυο αλλα ψιλοπροβληματακια.

Το ενα ειναι με τον πισω καθαριστηρα που δουλεψε υπερωριες τελευταια. Καμια φορα εσβηνα τη μηχανη και ξεχναγα πριν να κλεισω τον πισω καθαριστηρα να μη δουλευει. Αυτος εμενε σε μια ενδιαμεση θεση. Οταν ξαναναβα τη μηχανη (με τον διακοπτη του πισω καθαριστηρα ενεργοποιημενο) αυτος δε λειτουργουσε ουτε το πλυστικο του. Παρα τις επανελειμενες προσπαθειες με τον διακοπτη μπας και ξυπνησει, αυτος τιποτα, εκει, μουλαρωνε και δεν εκανε τιποτα. Ξεκολλαγε απο μονο του μετα απο λιγο ή εσβηνα ξαναναβα και επαιρνε ή ακομα επρεπε να βγαλω και να ξαναβαλω το κλειδι για να ξαναπαρει.
Η διαγνωση εδειξε παροδικο σφαλμα στο μοτερ του, το οποιο σφαλμα δεν υφισταται πλεον.
Το αλλο προβλημα ειναι με την αυτοματη ανακυκλωση του κλιματισμου. Ειχα προσεξει εδω και καιρο οτι δε δουλευει η αυτοματη ανακυκλωση καθως οταν ημουν μεσα σε κινηση και καυσαεριο δεν ακουγα τα κλαπε αερισμου να γυρναν και γεμιζε η καμπινα καυσαεριο μεχρι που εβαζα τη χειροκινητη ανακυκλωση.
Το διαγνωστικο το επιβεβαιωσε αφου εδειξε μονιμη βλαβη του αισθητηρα αυτοματης ανακυκλωσης. Απο βδομαδα θα παω να τον αλλαξω μαζι και φιλτρο ενεργου ανθρακα κλιματισμου.
Ακομα η διαγνωση εδειξε καποια βλαβη σε καποιο κιβωτιο ηλεκτρικων συνδεσεων (Junction Box), που απ οτι μου ειπε ο μηχανικος, ειναι το κιβωτιο που διανεμεται ρευμα σε ολες τις πλακετες. Συν αυτα καπου εκει μεταξυ των αλλαγων εγκεφαλου που εκανα, ειχα και μια καμενη λαμπα.

Δε ξερω αν ολα αυτα σχετιζονται με τις αλλαγες εγκεφαλου και γενικα με τους πειραματισμους που εγιναν στα ηλεκτρονικα του αυτοκινητου. Ισως και να εχει.

Για τον αισθητηρα ανακυκλωσης κλιμα εχω την εντυπωση οτι χαλασε απ τα πολλα βαλε βγαλε τον εγκεφαλο καθως ο αισθητηρας αυτος καθεται πανω στα καλυματα και τα κουτια που καλυπτουν και κρατανε μεσα τους τον εγκεφαλο, οποτε νομιζω οτι καπου θα χτυπησε η κι εγω δε ξερω τι αλλο και παει... Αντε τωρα να πεις σε δυο διαφορετικα συνεργεια οτι σε ενα απ τα δυο μου χαλασατε αυτον τον αισθητηρα γιατι δε προσεξατε ή κι εγω δε ξερω τι αλλο... Ευτυχως ειναι φτηνος, περιπου 50€

Πειτε μου κι εσεις τι γνωμη εχετε για ολα αυτα;Θα με βοηθουσαν πολυ οι γνωμες σας.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.