Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-10-16, 13:46
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παναγιώτη, για αυτό το πρώην αυτοκίνητο μου, νυν αυτοκίνητο BMW Power, πρέπει να είναι το μοναδικό βολτίσιο αμάξι με σωληνάκι συμπλέκτη υψηλής πίεσης....

Αλλά σε ποιό συνεργείο να το εξηγήσει αυτό?

Είναι πιθανό ότι έχει φθείρει δίσκο και πλατώ. Όχι καταστρέψει...φθείρει. Πόσο? Δεν ξέρω. Πάντως σε αμάξι 60 χιλιάδων ευρώ να δώσει 600 για να έχει καινούριο συμπλέκτη (που έχει ήδη 100χιλ.χλμ) και το κεφάλι του ήσυχο, δεν είναι τραγικό.

Ότι και να κάνει, να μη σκάει από το κακό του πάντως ο φίλος topmar.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-16, 00:10
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Προσωπική μου γνώμη , και από προφάτε αλλαγή δίσκου πλατω, σου έχει αρπάξει το βολάν. ΌΧΙ εκεί που έρχεται σε επαφή με το δίσκο, αλλά στα κέντρα του. Εμια Γιούρο ότι το ίδιο συμβαίνει και στο δικό σου. ΤΑ ίδια συμπτώματα είχε κι εμένα. ΧΩΡΊΣ βέβαια να έχω τραβήξει τροχόσπιτο . το αμάξι έχει 130.000 χιλιόμετρα. Τα άλλαξα όλα, δίσκο πλατω Λουκ, και βολάν . Κόστος 220 ο δίσκος 480 βολάν , 150 εργασία με φουλ σέρβις στο αμάξι. Σε μη εξουσιοδότημενο. Τα λοιπά ανταλλακτικά , ιμάντες φρένα λαδιά φίλτρα κλπ τα πήγα εγώ.
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-10-16, 03:46
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εμένα η προσωπική μου γνώμη είναι ότι απο την θερμοκρασία στέγνωσε/άρπαξε το ρουλεμάν του δίχαλου και στα κάνει αυτά, δεν νομίζω να έχεις άλλη ζημιά
και φυσικά αλλαγή και εξαέρωση απο κάτω μόνο καλό κάνει και που κανένα συνεργείο δεν κάνει να τα λέμε και αυτά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-16, 21:01
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις τους.....

Λοιπόν, είμαι στο ψάξιμο και διάβασμα σε πολλά ξένα forum και βλέπω ότι το θέμα που έχω εγώ ακριβώς (τρέμουλο με την 1η ταχύτητα), είναι συχνό πρόβλημα σε πάρα πολλά 320d & 120d - με ακριβώς το ίδιο μοτέρ Ν47D20 και ιδίως της χρονιάς 2008, όπως το δικό μου!!

Περιληπτικά, σας λέω τι γράφουν (ακόμα διαβάζω):

α) Προβληματικό σετ συμπλέκτη της σειράς αυτής (Κωδικός 21207568301), αντικαταστάθηκε με άλλο κωδικό αναβαθμισμένου εξαρτήματος (21207638466).
β) Προβληματική Dual Clutch Valve (Lock Valve σύμφωνα με την ΒMW), (Κωδικός 21526765118).
γ) Ακόμα και με αλλαγές στα μοντέλα εντός εγγύησης, του παλαιού κωδικού, πάλι μετά από μερικές εβδομάδες εμφανίζεται ξανά.
δ) Με software update ελαττώνεται το θέμα (αυξάνουν τις στροφές ρελαντί από ότι κατάλαβα, για να μειωθεί το πρόβλημα).
ε) Μαζί με το σετ συμπλέκτη, αλλάζεται και το βολάν.
στ) Στο ΗΒ ακόμα και σε αυτοκίνητα εκτός εγγύησης, αναλάμβανε μέρος (30%-50%) το κόστος το ίδιο το εργοστάσιο.

Οπότε, θα ξεκινήσω με το απλό (συμπλήρωμα-εξαέρωση) όπως το περιέγραψε ο rapid fast στην προηγούμενη σελίδα.

Μετά θα πάω στο αμέσως επόμενο, την αντικατάσταση της Dual Clutch Valve (Lock Valve σύμφωνα με την ΒMW - Κωδικός 21526765118) με μια καινούργια, με πολύ μικρό κόστος (20€) και θα δω πως θα τα πάει.

Επόμενο βήμα το software update για το θέμα αυτό, μετά από έλεγχο - συνεννόηση με τον BMW αντιπρόσωπο.

Εάν συνεχίσει το πρόβλημα, πάμε στον έλεγχο του συμπλέκτη - βολάν, με ταυτόχρονη αναζήτηση χρηματοδότησης (χαχαχαχα).

To διάβασμα θα συνεχιστεί το βράδυ.....

Update: Εδώ κάποιος λέει ότι το έλυσε το θέμα με παράδοξο τρόπο.....λές;

ΥΓ: Πηγές και link για όσους έχουν όρεξη και χρόνο να εμβαθύνουν στο θέμα:

1) http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=164626 Ειδικά για 320d

2) http://www.babybmw.net/viewtopic.php?f=3&t=2976 Σε 120d, πολλές σελίδες!

3) https://www.zeckhausen.com/catalog/index.php?cPath=6562 CDV Mod στις ΗΠΑ

4) Βάλτε για ψάξιμο στο Google το "ΒΜW Ε90 320d clutch Judders" και δείτε πόσα αποτελέσματα θα βγάλει.
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 30-10-16 στις 21:12 Αιτία: Προσθήκη κειμένου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-16, 23:18
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
το Dual Clutch Valve καλύτερα να το αφαιρέσεις τελείως μια που θα μπεις στον κόπο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-16, 23:26
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
το Dual Clutch Valve καλύτερα να το αφαιρέσεις τελείως μια που θα μπεις στον κόπο
Ναι, είναι και αυτό στο "παιχνίδι"...εάν δεν καταλήξω σε αυτό πρώτα....

ΥΓ: Έκανα λάθος στο κείμενο, λέγεται Clutch Delay (όχι Dual) Valve ....μπέρδεμα από το DMC (Dual Mass Clutch).....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 30-10-16 στις 23:33
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-10-16, 11:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Για απάντηση σε όλους τους αγαπημένους μου εδώ μέσα..
Το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο με κρύο αυτοκίνητο..
Οταν ζεσταθεί, το φαινόμενο εξαφανίζεται..
Είναι αλληλένδετο με ιξώδες.
Σαφώς και υπήρχε καταπόνηση και φθορά στο αυτοκίνητο με το τροχόσπιτο..
Αλλά αφού το κάνει κρύο, και όχι ζεστό, λογικά έχει να κάνει με ιξώδες..
Συνήθως, απο την προηγούμενη μικρή μου εμπειρία, το δίσκος πατινάρει πάνω στο πλατώ
κυρίως όταν το όχημα έχει ζεσταθεί πολύ και όταν είναι καλοκαίρι..
Και αφού η πρώτη, μαζί με την όπισθεν, είναι οι μόνες ταχύτητες που συμπλέκουμε προοδευτικά, αν
χαθεί η γραμμικότητα χάνεται και η σωστή σύμπλεξη..
Νομίζω τα χρήματα δοκιμής είναι ελάχιστα σε αυτή την φάση, και δεν θα δημιουργήσουν θέμα,
έτσι και αλλιώς η αλλαγή αυτή, όπως και στο κύκλωμα των φρένων πρέπει να γίνεται σωστά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-10-16, 15:22
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παντως μου εχει τυχει και με στραβο πλατω το κανει πιο εντονο οταν ειναι κρυο παρα οταν ειναι ζεστο. Αμα το πατιναρες 2-3 φορες σχεδον εξαφανιζοταν το τρεμουλο.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-11-16, 20:17
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα, update για το θέμα μου:

Εδώ και 1 εβδομάδα, με προβληματίζει πλέον το ότι δεν το παρουσιάζει πλέον κάθε πρωί-κρύο, αλλά μόνο 1 στις 10 φορές που θα το χρησιμοποιήσω και εκείνο πολύ μειωμένο σε σχέση με την αρχική αναφορά μου για το πρόβλημα!!

Από βδομάδα που έχω ραντεβού με το συνεργείο μου, θα προβώ σε εξαέρωση συμπλέκτη από κάτω από το αμάξι και μετά θα το δοκιμάσω ξανά.....σαν να δούλεψε το κόλπο με το πατινάρισμα....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-11-16, 09:58
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Καλημέρα και από εμένα. Στο δικό μου (το έχω πουλήσει πια) Ε93 είχα το ίδιο θέμα αλλά όταν ήταν ζεστό. Μέσα σε 20.000 χλμ άλλαξα 2 φορές σετ συμπλέκτη (στην εγγύηση) σε 2 επίσημους. Την τρίτη φορά ο τρίτος επίσημος αντιπρόσωπος μου είπε ότι θέλει και αλλαγή πάλι το σετ αλλά και το βολάν αλλά χωρίς εγγύηση (είχαν περάσει τα 2 χρόνια του αυτοκινήτου, αλλά κανένας δεν έδωσε σημασία ότι τα ανταλλακτικά είχαν αλλαχθεί ξανά, άρα αν δεν κάνω λάθος θα έπρεπε να είχαν και πάλι εγγύηση). Το πήρα και το πήγα σε εξειδικευμένο. Κόστος αν θυμάμαι καλά, όλα μαζί κοντά στα 1500.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.