Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-15, 17:51
famas Ο χρήστης famas δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-02-2015
Μηνύματα: 5
famas is on a distinguished road
Μπαταρία για S/S

Έχει αλλάξει κανείς μπαταρία σε Ε90, κατα προτίμηση 316 με S/S ;

Είναι διαδικασία που απαιτεί αντιπροσωπεία και είναι τόσο ακριβές ;

Ενδεικτικά
http://batterylookup.yuasa.co.uk/wor...16+i&year=2008

Αν οι Διαχειριστές θεωρούν το μήνυμα ως of topic, ας μετακινηθεί στο ανάλογο τοπικό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-15, 03:29
skey Ο χρήστης skey δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Μηνύματα: 18
skey is on a distinguished road
Στα καινουργια αυτοκινητα συνηθιζει να θελει και προγραμματισμο μετα. (Στο Ε60 οταν αλλαξα ηθελε).

Offtopic:
Τα Q της AUDI παιρνουν μονο συγκεκριμενες της Varta (αν θυμαμαι καλα) που μετα την αγορα πρεπει να δηλωθει ο σειριακος αριθμος για να παρει καποιον κωδικο να προγραμματισει την μπαταρια!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-15, 08:44
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Οι μπαταριες σε τετοια αυτοκινητα πρεπει να 'δηλώνονται' με διαγνωστικο στον εγκεφαλο του αυτοκινητου. Οι μπαταριες δεν προγραμματιζονται, αυτες ειναι απλα χαζες 'δεξαμενες' ενεργειας που φορτιζουν-ξεφορτιζουν. Ο εγκεφαλος προγραμματιζεται για να ελεγχει το 'alternator', γεννητρια, δυναμο, πειτε το οπως θελετε, ωστε να φορτιζει σωστα τη μπαταρια. Αν δε γινει αυτο, η μπαταρια κανει ατελεις φορτισεις και με το χρονο ψοφαει νωριτερα απ το αναμενομενο. Ειδικα αμα μπει μπαταρια μεγαλυτερης χωρητικοτητας και δε δηλωθει τοτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα βγαλει πολυ λιγοτερο χρονο.

Υ/Γ Το S/S τι ειναι;..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-15, 18:47
famas Ο χρήστης famas δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-02-2015
Μηνύματα: 5
famas is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν είχαμε και ενδεικτικό κόστος, θα ήταν περίφημα.
@giannis116 εννοώ Start-Stop...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-15, 20:18
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από famas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν είχαμε και ενδεικτικό κόστος, θα ήταν περίφημα.
@giannis116 εννοώ Start-Stop...
H 12V 90A 900Ah AGM (Start - Stop) γνήσια BMW για το δικό μου της υπογραφής μου, κοστίζει 335€ στην αντιπροσωπεία.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-15, 07:31
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
H 12V 90A 900Ah AGM (Start - Stop) γνήσια BMW για το δικό μου της υπογραφής μου, κοστίζει 335€ στην αντιπροσωπεία.....
Μα αυτή δεν είναι μπαταρία αυτοκινήτου!Μάλλον για φορτηγό προοριζόταν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-15, 07:39
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αυτή δεν είναι μπαταρία αυτοκινήτου!Μάλλον για φορτηγό προοριζόταν!!!
Χαχαχαχα.. ....με 450ΝΜ ροπή, φορτηγό είναι... ..
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-15, 09:28
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
90αρα μπαταρια οντως μου φαινεται too much εκτος κι αν εχεις ολον τον καταλογο σε ηλεκτρικα εξτρα πανω και ειναι και καμπριο με μηχανισμους για την οροφη κλπ κλπ! Εδω εμενα ειχε 55αρα αν θυμαμαι καλα απο εργοστασιο κι αλλαξα σε 70αρα και παλι υπερβολικη μου φαινεται κι ας εχω αρκετα εξτρα!
Οπως και να χει, να βαλεις μπαταρια που προβλεπεται και σε λογικα πλαισια χωρητικοτητας για τον εξοπλισμο του αυτοκινητου σου, και οχι οτι να ναι, και βασικο, να δηλωθει στον εγκεφαλο ωστε να φορτιζει σωστα κι ετσι να την κρατησεις για πολλα χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-15, 09:44
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Αφού αυτήν φορά το δικό μου, από το εργοστάσιο.. ....τι να κάνουμε. ....για να είναι τόσο μεγάλη, κάτι ξέρουν περισσότερο.. ...
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-15, 09:48
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εαν ειναι μαμα εργοστασιακη, πασο. Να μου πεις τα ντηζελ εχουν και πιο δυνατη μιζα για να στρεψουν και να εκκινησουν το μοτερ που εχει μεγαλυτερη συμπιεση και παιρνει με αυταναφλεξη το μιγμα και οχι με σπινθηρα απ'τα μπουζι, αλλα και τους προθερμαντηρες, που κανουν τη διαφορα απο αντιστοιχα βενζινης σε ηλ.καταναλωσεις, οποτε, ναι, λογικο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.