Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-06-11, 15:26
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 923
Straight six will become famous soon enough
φιλε αν το θες σωνει και ντε για κοντρες η καλυτερη λυση ειναι αυτη που σου προτεινει ο μαικ με τα περιφερειακα και σε συνδυασμο με ελαφρωμα που αναφερει και ο βαγγελης....και ενα ψαγμενο στησιμο.το 525 δν νομιζω να αξιζει για τουρμπισματα και αλλα..για μετατροπα θα σου πουν και αλλοι σε μ5 , που ηδη εχεις....
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-11, 15:27
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνονόματε ...

κατ αρχάς είναι πολύ πιθανό να χρειάζεσαι ένα γενικό ρετούς (σικ για rebuilt) ή τουλάχιστον ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΟ σέρβις ... Big six που φοράς είναι πολύ ευαίσθητο μοτέρ (από ρεύματα μέχρι μαφ και μπεκ) και πιθανότατα δεν αποδίδει όπως θα έπρεπε

αν λοιπόν φτάσεις να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι το μοτέρ είναι στην προβλεπόμενη κατάσταση και πάλι δεν σε ικανοποιεί η επιτάγχυνση του Ε38 (που σε μαμά μορφή θα έπρεπε να είναι πιο αργό από Ε46 π.χ.) τότε η μόνη πραγματική λύση είναι να ελαφρώσεις ...

αν επιμένεις να βελτιώσεις αυτό το μοτέρ σου εύχομαι καλή τύχη (αν και πιστέυω ότι πάνω από 360 άλογα δεν υπάρχει περίπτωση να δεις με κλειστό μοτέρ ή ακόμα και με αλλαγή έκκεντρων)

p.s. Το αμάξι είναι γνήσιο ?
εδώ είσαι λάθος ,του κώστα καπότη ο s38 πήρε 25 άλογα στο δυναμόμετρο μόνο με πρόγραμα και το λέω σίγουρα αυτό,αυτό που έβγαλε 408 είναι και αυτό δυναμομετρημένο χωρίς πειραγμένο μπλόκ,βέβαια μόνο ο εγκέφαλος της link,οι schrick και το αλλαγμένο πλένουμ που φοράει κάνουν όσο ένα Μ5 Ε34,μπορεί και παραπάνω
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-11, 15:34
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά θα μπορούσες να περιορίσεις τις κόντρες. Εκτός από το νομικό/ηθικό μέρος, το Μ5 δεν είναι κοντράμαξο. Θα είχες μεγαλύτερη επιτυχία με ένα σαξόραλλο.

Τώρα, αν σώνει και καλά σε τρώει η τσέπη σου, για να μειώσεις την υπερστροφικότητα του Μ5 πρέπει να πειράξεις την ανάρτηση. Πολύ χοντρύτερες αντιστρεπτικές και σινεμπλοκ πολυουρεθάνης είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί από την μία βελτιώνεται το πάτημα του αυτοκινήτου αλλά ταυτοχρόνως γίνεται και πολύ πιο απόλυτο, το οποίο σημαίνει ότι όταν χάνεις τον έλεγχο θα είναι και πολλαπλάσια δύσκολο (εώς αδύνατο) να το επαναφέρεις και θα δυσκολευτείς πολύ να αποφύγεις κανένα δέντρο που θα σου πεταχτεί μέσα στον δρόμο...
Kαλα, ας βαλει πολυ χοντρυτερες και πισω, και σιγα μην μειωθεί η υπερστροφική συμπεριφορά
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-11, 15:39
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelis_M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά με όλα αυτά που γράφετε, πραγματικά έχω αρχίσει να μπαίνω σε δεύτερες και τρίτες σκέψεις, αναφορικά με το αν θα πρέπει ή όχι να πειράξω το Μ5 μου. Γενικά έχω ένα κόλλημα με τη σειρά Ε34 (κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη από άποψη σχεδίασης και γραμμών). Σε όλα αυτά προστέθηκε το γεγονός ότι βρήκα από γνωστούς εδώ στη Θεσσαλονίκη κάποιον που πουλάει ένα 525 Ε34 Vanos, σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και σε τιμή πολύ προσιτή (3 χιλιάρικα). Το θέμα που γεννάται τώρα είναι αξίζει η αγορά του ή όχι?
Εγω το θέλω για κόντρες επομένως θα πρέπει να αναβαθμιστεί πάρα πολύ (αυτό που είχα σκεφτεί για το Μ5). Αυτό που δεν ξέρω ακριβώς είναι κατά πόσο ένα 525 190 ίππων, μπορεί να αναβαθμιστεί και μέχρι σε τι σημείο?
Φιλε χωρις παρεξηγηση, αλλα αν πηρες Μ5 Ε34 για κοντρες ή θα πάρεις 525 για κοντρες, καπου πρεπει να εχεις καποια ημιμάθεια οσον αφορα την φιλοσοφία του "αθληματος".
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-11, 18:46
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ είσαι λάθος ,του κώστα καπότη ο s38 πήρε 25 άλογα στο δυναμόμετρο μόνο με πρόγραμα και το λέω σίγουρα αυτό,αυτό που έβγαλε 408 είναι και αυτό δυναμομετρημένο χωρίς πειραγμένο μπλόκ,βέβαια μόνο ο εγκέφαλος της link,οι schrick και το αλλαγμένο πλένουμ που φοράει κάνουν όσο ένα Μ5 Ε34,μπορεί και παραπάνω
δε ξέρω για ποιό Ε34 λες αλλά αν υπάρχει Ε34 με 408 άλογα ΟΠΟΤΕ θέλει και μπορεί θα ήθελα να δοκιμάζαμε να το έβλεπα (προφανώς αν έρθει με ζουμιά τσάμπα μιλάμε) ...

προσωπικά πιστεύω ότι 408 άλογα από τον το S38 Β38 δεν βγαίνουν ποτέ ...

για το άλλο που λές ότι πήρε 25 Hp το ίδιο πράγμα λέμε ... εγώ είπα μαξ 360 εσύ λες 365 ... μικρό το κακό

P.s. Τσιφ ένα θεόγυμνο 3.8 με ΣΩΣΤΟ μοτέρ (χωρίς μαιμουδιες) θα είχε ενδιαφέρον να το βλέπαμε πως παει πάντως ... κι εγώ δε θεωρώ ότι είναι η καλύτερη βάση για κοντρες αλλά από την άλλη στα λεφτά που δίνουν τις μετατροπές (και τα γνήσια) πλάκα θα είχε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 19-06-11 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-11, 18:55
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
δε ξέρω για ποιό Ε34 λες αλλά αν υπάρχει Ε34 με 408 άλογα ΟΠΟΤΕ θέλει και μπορεί θα ήθελα να δοκιμάζαμε να το έβλεπα (προφανώς αν έρθει με ζουμιά τσάμπα μιλάμε) ...

προσωπικά πιστεύω ότι 408 άλογα από τον το S38 Β38 δεν βγαίνουν ποτέ ...

για το άλλο που λές ότι πήρε 25 Hp το ίδιο πράγμα λέμε ... εγώ είπα μαξ 360 εσύ λες 365 ... μικρό το κακό
και τα δύο που αναφέρω είναι σε ε30,το πρώτο πήρε 25 μόνο με το πρόγραμα,το δεύτερο με τα 408 φοράει άγραφο της link,εκκεντροφόρους schrick,άλλο πλένουμ,δέν έχει καταλύτες και αρκετά άλλα,εγώ αναφέρω τα χοντρά μόνο,γιατί σου κάνει εντύπωση μία αύξηση περίπου 25% όταν ένα σαξόραλλο με παρόμοια πράγματα μπορεί να πάει 170-180 άλογα
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-11, 19:29
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τα δύο που αναφέρω είναι σε ε30,το πρώτο πήρε 25 μόνο με το πρόγραμα,το δεύτερο με τα 408 φοράει άγραφο της link,εκκεντροφόρους schrick,άλλο πλένουμ,δέν έχει καταλύτες και αρκετά άλλα,εγώ αναφέρω τα χοντρά μόνο,γιατί σου κάνει εντύπωση μία αύξηση περίπου 25% όταν ένα σαξόραλλο με παρόμοια πράγματα μπορεί να πάει 170-180 άλογα
Γιατί το σαξόραλλο δεν ΞΕΚΙΝΑΕΙ από 90 άλογα το λίτρο ΣΕ ΣΤΟΚ ΜΟΤΕΡ ...

η θεωρία με το ποσοστό επίσης δεν πάει αναλογικά σε ΟΛΑ τα μοτέρ ... είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο να "βγάλεις" πάνω από 100 άλογα το λιτρό π.χ. σε 5λιτρα μοτέρ από ότι σε 2 ή 1.6 ...

το συγκεκριμένο μοτέρ εξάλλου είναι και από τα ΟΧΙ και πολύ αξιόπιστα ... λόγω πολύ μεγάλου μήκους στροφάλου και πολύ μεγάλης διαδρομής και είναι μάλλον ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ straight six επιδόσεων όσον αφορά τον κυβισμό

έχει διάμετρο 93.4 μμ και διαδρομή 90 μμ

το μπλοκ αυτό είναι το Μ88 (που χρησιμοποιήθηκε και στον 4κύλινδρο S14) ... όλα τα άλλα μοτέρ που βασίζονται σε αυτό το μπλοκ έχουν

διάμετρο 93.4 μμμ (συμπεριλαμβανομένου και του S14 B23) και διαδρομή 84 μμ τα απλά Μ88 και το S14 ενώ το S38 B36 έχει διαδρομή 86 μμ

Όπως καταλαβαίνεις και το μπλοκ είναι οριακό και η διαδρομή πολύ μεγάλη ... πρόσθεσε και τον τεράστιου μήκους στρόφαλο ... λάβε υπόψιν ότι το μοτέρ ΔΕΝ είναι του 2000 και θα καταλάβεις γιατί 408 άλογα από τον S38 Β38 δε βγάζεις με τίποτα ...

δεν είναι τυχαίο ότι δεν έκανε ποτέ "καριέρα" αυτό το μοτέρ σε αγώνες ... είναι πάρα πολύ καλό αλλά και πάρα πολύ ευάισθητο ...

P.s. Για να μη βιαστείς ... και ο S54 έχει 91 μμ διαδρομή ... ΟΜΩΣ τα υλικά στα κινούμενα μέρη είναι ΕΝΤΕΛΩΣ άλλου επιπέδου (από άποψη βάρους και κατανομής) ώστε να μπορέσει η BMW να τον στροφάρει 1000 rpm παραπάνω και να βγάλει 100+ άλογα το λίτρο ...

P.s.2 Και σε σασί Ε30 να είναι το S38 B38 με τα 408 άλογα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ αν θέλει να δοκιμάσουμε ... αλήθεια ποιος το έχει αυτό το αμάξι και δεν το ξέρουμε καθόλου ???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-11, 19:40
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
το αμάξι είναι ντριφτάδικο απο τη κρήτη και είναι αυτό:

__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-11, 19:44
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
το αμάξι είναι ντριφτάδικο απο τη κρήτη και είναι αυτό...
έχει πατήσει με κανέναν από τους γνωστούς στο νησί να δούμε ότι όντως είναι 408 άλογα ή απλά το δηλώνει ο ιδιοκτήτης τόσο ... αν θέλει να τον κανονίσω με κανά 2 Κρητικά που έχω υπόψιν μου να δούμε τι παίζει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-11, 19:54
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
το αμάξι είναι γνωστό στη κρήτη,ε30 με αυτοκόλλητα της link στο πλάι,τώρα με ποιους έχει βάλει κόντρα και εάν έχει βάλει δέν ξέρω να σου πώ,πάντως στο χώρο του ντρίφτ είναι γνωστό το συγκεκριμένο αμάξι
εάν μπορέσω να βρώ δυναμομετρησή του θα τη ποστάρω
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 19-06-11 στις 19:57
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.