Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: θέλετε να μάθετε Πρώτες Βοήθειες
ΟΧΙ γιατί ξέρω. 5 18,52%
Ναί και να το κανονίσουμε σύντομα 21 77,78%
Αν πάει κάποιος ας μου τα πεί σε μια συνάντηση. 1 3,70%
Ψήφισαν: 27. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-10-06, 12:51
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Συγγνώμη, αλλά πότε έγινε???

Εγώ θυμάμαι ότι το τελευταίο post είναι αν μπορούμε Τετάρτη ή Πέμπτη!!!

Πότε οριστικοποιήθηκε??

Κρίμα και ήθελα πραγματικά πολύ να πάμε!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-10-06, 13:32
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη, αλλά πότε έγινε???

Εγώ θυμάμαι ότι το τελευταίο post είναι αν μπορούμε Τετάρτη ή Πέμπτη!!!

Πότε οριστικοποιήθηκε??

Κρίμα και ήθελα πραγματικά πολύ να πάμε!!

Πήγα μόνος μου σε συνάντηση για μοτοσυκλετιστές.
Ηταν 20 παιδιά συνειδητοποιημένοι μηχανόβιοι, με κράνη, μπουφάν κτλ κτλ.

Ενώ είχαν δηλώσει 25 άτομα οτι ενδιαφέρονται,
θετικά απάντησες εσύ ο fairytale και ο konas με επιφύλαξη.

Οπότε?

Τι να κανω, να παρακαλάω?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-10-06, 13:47
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε padapanta οι πρώτες βοήθειες είναι πολύ σημαντικές. Όμως πρέπει να γίνονται σωστά. Αν αυτός που τις έχει διδαχθεί δεν τις ξέρει τέλεια καλύτερα να αποφύγει να τις χρησιμοποιήσει. (Το λένε και στο πανεπιστήμιο, οτι αν δε θυμάσαι κάτι ΑΚΡΙΒΩΣ πως γίνεται μη κάνεις τίποτα και περιμενε το ΕΚΑΒ.) (Είμαι φαρμακοποιός βασικά και έχω κάνει αναλυτικό μάθημα στο πανεπιστήμιο και έχω παρακολουθήσει και μάθημα στο ΚΑΤ) και τα έχω συζητήσει και με πολλόυς φίλους μου γιατρούς.
Όσον αφορά στο φαρμακείο κάποια πράγματα που χρειάζονται θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να τα γράψω)
(όλα αυτά που αναφέρεις θέλουν ολόκληρο χώρο αποσκευών είναι το τέλειο και υποτίθεται ότι τα έχουν στο ασθενοφόρο.
η αμμωνία δε κάνει τίποτα για τα δήγματα εντόμων, φιδιών.(τσιμπήματα) θέλει αντιισταμινικά.
Το ξυλόπνευμα (η μπλε οινόπνευμα κοινώς) ειναι ΤΟΞΙΚΟ και δε το χρησιμοποιούμε ΠΟΤΕ σε ανοικτες πληγές. (και το λοναριντ αφήστε το δεν είναι απλο παυσιπονακι)
Σε κάποια συνάντηση ίσως μπορούμε να συζητήσουμε κάποια πράγματα.
(τουλάχιστον οσα ειναι απολύτως απαραίτητα να έχουμε μαζί)
Πάντως είναι αξιέπαινη η προσπάθεια σου να πείσεις άλλους που δε γνωρίζουν τι να κάνουν να πάτε να παρακολουθήσετε τα μαθήματα στον Ερ.Σταυρό.
Δεν είναι όμως τόσο απλό να τα μάθεις σε 2-3 ώρες.
Ούτε εγώ τα έμαθα τόσο καλά στα μαθήματα.
Πιο πολλά έμαθα στο φαρμακείο για αυτά απο τον πατέρα μου με εμπείρια 30 ετών σε περιποίηση τραυμάτων και παροχή πρώτων βοήθειων.
Αυτοί που τα ξέρουν καλύτερα και από τους καθηγητές γιατρούς να τα εξηγήσουν είναι οι τραυματιοφορείς του ΕΚΑΒ που το κάνουν 1000 φορές τη μέρα
Ότι απορία έχει κάποιος να τη συζητήσουμε , ΑΝ ξέρω. (για ότι δε ξέρω πάντως το λέω)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-10-06, 20:07
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
φίλε dim77
καλά τα λές.

καλύτερα όμως κάποιος να έχει μια μυρωδια απο το τι πρέπει να κάνει.

βλέπεις όταν θα γίνει η στραβή, δεν θα πούμε, - Ωπα παιδιά, μήν τα κακαρώσετε ακόμα, μισό λεπτάκι να μπώ απο το palmtop στο internet και να στείλω msn στον dim να μου ποστάρει μια απαντησούλα για τον τέτανο.

Δεν προπαθώ να βάλω κανέναν στο τριπάκι του - είμαι ο τρομερός ΕΚΑΒΙΤΗΣ και θα σώσω όλον τον κόσμο - ούτε απο αύριο θα βαλω καμμιά μπέρτα να τρέχω στους δρόμους να σώζω κόσμο.

Αποψή μου είναι να μεταφέρω ότι ξέρω - σε όσο ελεύθερο χρόνο έχω να κάθομαι να αντιγράφω απο τα φυλλάδια σε word - και όποιος τα διαβάσει, τα διάβασε.

Τώρα αν είναι απλό να τα μάθει κανείς σε 2 ώρες, ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο, ούτε και λέω οτι έμαθα.
Μια ιδέα πήρα και έβαλα.

Αν τώρα πραγματικά θέλες να δώσεις την πολύτιμη γνώμη σου, σε παρακαλώ μην περιμένεις - κάποια συνάντηση- όπου - ίσως- συζητήσουμε κάποια πράγματα, γράψε καθαρά και απλά τι πρέπει να έχει το φαρμακείο του αυτοκινήτου.

Συγνώμη για τον τόνο που χρησιμοποιώ, αλλά αυτό το - να μαζευτούΜε να πάΤε, το αρχικό rating αυτού του thread ως κάκιστο (ευχαριστώ για την εκτίμηση) και γενικά η αντιμετώπιση με έχουν εκνευρίσει.

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση σε παρακαλώ να μας πείς τρία τέσσερα πράγματα που πρέπει να έχουμε μαζί μας.
Ας είναι η ασπιρίνη, το τσιρότο, μια μέντα και ένα προφυλακτικό.
Αρκεί να είναι τα σωστά 4 πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-10-06, 20:42
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε μου καλά λες, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που μου γράφεις. είναι πολύ καλό και χρήσιμο να έχει κάποιος μια βασική ιδέα για το τι πρέπει να κάνει για τον εαυτό του και τους δικούς του πάνω απ'όλα.
απλά είναι καλύτερο να πας και να δείς 2 ώρες τους επαγγελματίες εκεί που πήγες παρά να γράψουμε εδώ οτιδήποτε.
Αλλά έστω και έτσι 5-10 πράγματα θα τα γράψουμε.
Για βοήθεια σε ξένους είναι πολύ επικίνδυνο να πας να βοηθήσεις και να κάνεις ζημιά και μετά να βρεθείς μπλεγμένος.
Το thread το βαθμολόγησα με 5 αστέρια γιατι το αξιζει.
θα προσπαθήσω να κάνω μια καλή λιστα για το φαρμακείο του αυτοκινήτου και θα κάνω ξεχωριστό post με τη λίστα σκέτη.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που δε γνωρίζει ο κόσμος και μπορεί να αποδειχθούν πολυ σοβαρά.
Παράδειγμα. ΔΕ μετακινούμε κανένα αναίσθητο γιατί μπορεί να του σπασουμε τον αυχένα (δεν είναι για γέλια, σημαίνει R.I.P) θέλει 2 άτομα και ειδικό τρόπο που ο 1 υποστηρίζει το κεφάλι+αυχένα.
(φυσικά αμα το αυτοκίνητο καίγεται π.χ. και έχεις τα κότσια πας και τον τραβάς όπως ναναι, όλα είναι 8εμα προτεραιοτήτων)
Δε μαζεύονται 15 άτομα να δουν τι γίνεται. Μειώνουν σημαντικά την παροχη φρέσκου αέρα σε αυτον που τον χρειάζεται Έχω δει χτυπημένο παιδάκι απο αυτοκινητο και 30 ατομα από πάνω να του στερουν τον αέρα για να ικανοποιήσουν την περιεργεια τους.
Σου λέω ότι η 1η συμβουλή στο μάθημα των πρώτων βοηθειών είναι να ΜΗ κάνεις τίποτα ΑΝ δεν είσαι σίγουρος οτι ξέρεις ή οτι τα θυμασαι. Μετά μαθαίνεις τι να κάνεις.
Τέλοσπάντων, πολυλογώ μάλλον. Θα κάνω μια λίστα και θα επανέλθω αργότερα για να τα γραψω ωραία
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-10-06, 21:13
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φαρμακείο πρώτων βοηθειών αυτοκινήτου


• Καθαρό Οινόπνευμα (αιθυλική αλκοόλη) σε σφραγισμένα φακελλάκια (σε οτιδήποτε δοχείο θα εξατμιστεί στο αυτοκίνητο, ακόμα και σφραγισμένο να είναι) . Ή διάλυμα σε νερό τουλάχιστον 70%.
• Οξυζενέ (υπεροξείδιο του υδρογόνου). Για τον καθαρισμό, απολύμανση και την απομάκρυνση ξένων σωμάτων από τις πληγές.
• Betadine. Χρησιμοποιείται για την απολύμανση και αντισηψία των τραυμάτων.
• Βαμβάκι φαρμακευτικό, υδρόφιλο,
• γάζες (μεγάλες, μικρές), 1-2 επίδεσμοι ελαστικοί, απλοί, 1 συγκολλητική ταινία (λευκοπλάστ).
• Κάποιο ειδικό αιμοστατικό υλικό (υπάρχει βαμβάκι, γαζα και σπρει)(ξεχωριστα απο το απλο βαμβάκι και τις άλλες γάζες μη τα μπερδεύετε)
• 1-2 ζευγάρια χειρουργικά γάντια (οπωσδήποτε για να επέμβουμε σε άλλον και ειδικά αγνωστο για προστασία και δική μας και δική του)
• Hansaplast διαφόρων μεγεθών
• Αλοίφη Fucidin, ή έναντι Βαζελινούχες αντιβιοτικές γάζες (Fucidin), που εναποτίθενται στην πάσχουσα περιοχή χωρίς επικόλληση.
• Ψαλίδι για υφασμα (για να σκίσουμε κάποια ρούχα π.χ. για να ελευθερώσουμε ένα τραύμα ή σπασμένο χέρι-πόδι)
• 1 απλο κολύριο για καθαρισμο ματιού σαν φυσικά δακρυα.
• 1 αλοιφή κορτιζονούχο για τυχόν τσιμπήματα από εντομα κλπ. (κάνει και για κάψιμο) (η αμμωνία δε κάνει άσχετα με το τι πιστέυουν μερικοί)
Παυσίπονα και αναλγητικά φάρμακα
• Παρακεταμόλη (Depon ή Panadol ή Ponstan)
ΟΧΙ ασπιρίνη

Αυτά θυμάμαι τώρα. Αν θυμήθω τίποτα άλλο θα κάνω διόρθωση. Θα κοιτάξω και το δικό μου στο αυτοκίνητο να δώ αν έχω και τίποτα άλλο που το ξέχασα.
Μπορεί να φαίνεται περίεργο αλλά αυτά χωράνε σε 1 μικρό ειδικό τσαντάκι που χωράει στις προβλεπόμενες θέσεις ή στο πορτ-μπαγκαζ χωρις να ενοχλεί.
Απλά κυκλοφορούν σε συσκευασίες διαφόρων μεγεθών, διαλέγεις όσο μικρότερες μπορείς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.