Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-13, 17:45
Το avatar του χρήστη nekei
nekei Ο χρήστης nekei δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Μηνύματα: 95
nekei is on a distinguished road
Exclamation Ε46 Ν42 καιει λαδια

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους δεν θελω να σας κουρασω με λεπτομερειες αλλα εδω και ενα χρονο το αμαξι μου καιει λαδι το θεμα ειναι οχι παντα εκανα ελεγχο η πιεση στους κυλινδρους ο.κ φταιει η διακλονικη βαλβιδα μου λενε την αλλαζω αλλα το προβλημα μου δεν λυθηκε προσφατα ο φιλος γιωργος απο το σαιτ ανακαλυψε οτι το αυτοκινητο ειχε μπει σε λειτουργια Save mode λογο βλαβης εξωτερικου αισθητηρα στροφαλου που αλλαξαμε τον ευχαριστω για το χρονο του οπως και τον τασο που ασχοληθηκε και εκεινος με το θεμα μου τα χριστουγεννα πηγαινοντας στο χωριο 387 χιλ δεν εκαψε καθολου λαδι στο γυρισμο 300 γραμαρια και κατι και ας μην αναφερθουμε στα λαδια χρησιμοποιω 5/30 και 5/40 τιποτα τωρα μου λενε οτι φταινε τα τσιμουχακια στης βαλβιδες στο ερωτημα μου ομως αν φταει αυτο μου λενε τα αλλαζουμε και βλεπουμε ειμαι πελαγομενος κυριοι θα ηθελα τι γνωμη σας το αμαξι ειναι Ε46 Ν42 ΚΑΙ ΕΧΕΙ 118370 ΧΙΛ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-13, 19:28
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekei Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους δεν θελω να σας κουρασω με λεπτομερειες αλλα εδω και ενα χρονο το αμαξι μου καιει λαδι το θεμα ειναι οχι παντα εκανα ελεγχο η πιεση στους κυλινδρους ο.κ φταιει η διακλονικη βαλβιδα μου λενε την αλλαζω αλλα το προβλημα μου δεν λυθηκε προσφατα ο φιλος γιωργος απο το σαιτ ανακαλυψε οτι το αυτοκινητο ειχε μπει σε λειτουργια Save mode λογο βλαβης εξωτερικου αισθητηρα στροφαλου που αλλαξαμε τον ευχαριστω για το χρονο του οπως και τον τασο που ασχοληθηκε και εκεινος με το θεμα μου τα χριστουγεννα πηγαινοντας στο χωριο 387 χιλ δεν εκαψε καθολου λαδι στο γυρισμο 300 γραμαρια και κατι και ας μην αναφερθουμε στα λαδια χρησιμοποιω 5/30 και 5/40 τιποτα τωρα μου λενε οτι φταινε τα τσιμουχακια στης βαλβιδες στο ερωτημα μου ομως αν φταει αυτο μου λενε τα αλλαζουμε και βλεπουμε ειμαι πελαγομενος κυριοι θα ηθελα τι γνωμη σας το αμαξι ειναι Ε46 Ν42 ΚΑΙ ΕΧΕΙ 118370 ΧΙΛ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καλησπέρα.
Μίλα με το Γιώργο και κανόνισε να το ψάξουμε παρέα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-13, 19:35
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
εγω εχω 2 αποριες..
τι σχεση εχει ο αισθητηρας στροφαλου...με καταναλωση λαδιου??
με το αυτοκινητο σε safe mode...δεν ειχες αντιληφθει διαφορα???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-13, 01:49
nikZ3 Ο χρήστης nikZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Μηνύματα: 26
nikZ3 is on a distinguished road
Αν ειναι μονο τα τσιμουχακια παλι καλα, τα αλλαζεις και την γλυτωνεις ανωδυνα χωρις ισως ανοιγμα καπακι γι'αυτο παρα μονο ψευτοκαπακο.
Απο την αλλη ομως 300+ γραμμαρια σε 800 χλμ περιπου συνολο πηγαινε-ελα, μονο απο 16 τσιμουχακια ειναι καπως πολυ ως ποσοτητα. Να ηταν 24βαλβιδο θα τα συζηταγαμε πιο ευκολα αν και ποτε μη λες ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-13, 01:34
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekei Εμφάνιση μηνυμάτων
φταιει η διακλονικη βαλβιδα
Τί είναι αυτό; Πρώτη φορά το ακούω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-13, 10:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι μονο τα τσιμουχακια παλι καλα, τα αλλαζεις και την γλυτωνεις ανωδυνα χωρις ισως ανοιγμα καπακι γι'αυτο παρα μονο ψευτοκαπακο.
Απο την αλλη ομως 300+ γραμμαρια σε 800 χλμ περιπου συνολο πηγαινε-ελα, μονο απο 16 τσιμουχακια ειναι καπως πολυ ως ποσοτητα. Να ηταν 24βαλβιδο θα τα συζηταγαμε πιο ευκολα αν και ποτε μη λες ποτε.
Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις τσιμουχάκια σε βαλβίδες,
χωρίς να κατεβάσεις κεφαλάρι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-13, 18:17
nikZ3 Ο χρήστης nikZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Μηνύματα: 26
nikZ3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις τσιμουχάκια σε βαλβίδες,
χωρίς να κατεβάσεις κεφαλάρι..
Οτι γινεται, γινεται ... και το λεω αυτο γιατι στο δικο μου ετσι αλλαχτηκαν τα τσιμουχακια.
Αν εννοεις ομως οτι δεν ειναι σωστο, αυτο ειναι κατι που δεν μπορω να εκφερω αποψη, αν εσυ ομως εχεις μας τη λες κι ας ξυσεις πληγες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-13, 18:23
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Kαι ο φίλος μου μηχανικός, τα αλλάζει χωρίς να κατεβάσει κεφαλή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-13, 18:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι ο φίλος μου μηχανικός, τα αλλάζει χωρίς να κατεβάσει κεφαλή.
Θα μείνω στο προηγούμενο που είπα..
Σκέψου σε βάθος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-13, 21:32
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι ο φίλος μου μηχανικός, τα αλλάζει χωρίς να κατεβάσει κεφαλή.
Καλησπέρα,βγάζοντας τις ασφάλειες και αφαιρώντας το ελατηριο της βαλβίδας,η βαλβίδα θα πέσει μέσα στον κύλινδρο.Ακόμα και να φέρεις το έμβολο στο Ανω Νεκρό Σημείο για να μην αφήσει την βαλβίδα να πέσει,κατά την τοποθέτηση η βαλβίδα θα είναι χαμηλά και όσο να πατήσεις το ελατήριο δε θα μπορείς να τοποθετήσεις την ασφάλεια της βαλβίδας,ειδικά σε γερμανικά αυτοκίνητα που η ασφάλεια έχει διπλό λούκι.
Ο μοναδικός λογικός τρόπος(αν και δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τέτοιο) να αλλαχτούν τσιμουχάκια βαλβίδων χωρίς να λυθεί η κεφαλή είναι να αφαιρέσεις το μπουζί και στη θέση του να βιδώσεις κάποιο ακροφύσιο με το οποίο θα μπορέσεις να πρεσάρεις αέρα μέσα στον κύλινδρο κρατώντας υποθετικά πάντα στις βαλβίδες στις έδρες τους με την πίεση του αέρα.Κάτι τέτοιο όμως μάλλον ανήκει στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.