Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #3951  
Παλιά 18-01-17, 03:40
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry John αλλα δεν συμφωνω, το μοτερ αυτο δεν ειναι τοσο πιο βαρυ που να χαλαει η γεωμετρια. Τα φρενα τις Μ3 ειναι μια χαρα. Και το δικο μου το παλιο ειχε ακριβως τα ιδια πραγματα και πραγματικα δεν ειχα το παραμικρο θεμα ουτε με φρενα ουτε με αναρτηση. Βεβαια ειχε φοβερη custom coilover αλλα δουλευε απιστευτα καλα.
Αυτής της άποψης γενικά είμαι κι εγώ χωρίς όμως να έχω οδηγική εμπειρία με Ε30 Μ3 S50Β32 (έχω ωστόσο οδηγήσει E30 Alpina B6 3.5 που είναι πολύ χειρότερη από τη Μ3 σε κατανομή μάζας μπρος/πίσω, ακόμα και με S50Β32). Πάντως η διαφορά μάζας των δύο κινητήρων χωρίς γεννήτρια, μίζα και εισαγωγή αέρα δεν είναι αμελητέα: 152 - 106 = 46 kg και μάλιστα με κέντρο μάζας όχι χαμηλά. Πιθανότατα υπάρχει σημαντική δυναμική επίδραση σε ρυθμούς πίστας αλλά σε γρήγορη οδήγηση δρόμου δεν θεωρώ ότι τέτοια διαφορά είναι καταστροφική. Ωστόσο αλλαγές σε ανάρτηση πρωτίστως και φρένα δευτερευόντως ενδύκνεινται όπως υπαινίσεται ο Γιάννης για βελτιωμένη οδική συμπεριφόρα, ιδιαίτερα όταν έχεις να κάνεις με αύξηση ιπποδύναμης κατά 80-100 ίππους, ανεξάρτητα από την αυξημένη ροπή και την αύξηση της μάζας. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που έκανε τέτοια τοποθέτηση κινητήρα και άφησε την ανάρτηση και τα φρένα χωρίς ενισχύσεις. Πάντως τα φρένα της Ε30 Μ3 είναι εξαιρετικά ούτως ή άλλως.

Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #3952  
Παλιά 18-01-17, 10:40
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sport_Evolution Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτής της άποψης γενικά είμαι κι εγώ χωρίς όμως να έχω οδηγική εμπειρία με Ε30 Μ3 S50Β32 (έχω ωστόσο οδηγήσει E30 Alpina B6 3.5 που είναι πολύ χειρότερη από τη Μ3 σε κατανομή μάζας μπρος/πίσω, ακόμα και με S50Β32). Πάντως η διαφορά μάζας των δύο κινητήρων χωρίς γεννήτρια, μίζα και εισαγωγή αέρα δεν είναι αμελητέα: 152 - 106 = 46 kg και μάλιστα με κέντρο μάζας όχι χαμηλά. Πιθανότατα υπάρχει σημαντική δυναμική επίδραση σε ρυθμούς πίστας αλλά σε γρήγορη οδήγηση δρόμου δεν θεωρώ ότι τέτοια διαφορά είναι καταστροφική. Ωστόσο αλλαγές σε ανάρτηση πρωτίστως και φρένα δευτερευόντως ενδύκνεινται όπως υπαινίσεται ο Γιάννης για βελτιωμένη οδική συμπεριφόρα, ιδιαίτερα όταν έχεις να κάνεις με αύξηση ιπποδύναμης κατά 80-100 ίππους, ανεξάρτητα από την αυξημένη ροπή και την αύξηση της μάζας. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που έκανε τέτοια τοποθέτηση κινητήρα και άφησε την ανάρτηση και τα φρένα χωρίς ενισχύσεις. Πάντως τα φρένα της Ε30 Μ3 είναι εξαιρετικά ούτως ή άλλως.

Γ. Ν.
Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω εκτος απο τα φρενα. Τα φρενα της Μ3 ειναι μια χαρα μεχρι 300-330bhp. Ποτε δεν αντιμετωπησα προβλημα με τα φρενα της ακομα και σε καλα κυνηγητα στο βουνο. Εγω στο δικο μου τοτε http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=22758
ασχοληθηκα αρκετα με την αναρτηση ωστε να ειναι σωστο να μην κοπαναει σαν κουτσουρο το αυτοκινητο και το πιο βασικο να "δουλευει". H coilover που φτιαχτηκε ηταν και ακομα παραμενει απιστευτη στο αυτοκινητο. Εφερα και ολο το κιτ απο Αμερικη (http://www.masonengineering.net/Subpages/E30.htm) τοτε για να δεσουμε θολους, frame, κλπ και απο κατω και το αυτοκινητο εγινε απιστευτα δυνατο. Για αυτο λεω και επιμενω οτι δεν ειναι overkill ενας S50/S54/N54 σε ενα Ε30 αρκει να αναβαθμιστει σε αναρτηση και φρενα που δουλευουν και οχι για εμφανιση μονο.
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #3953  
Παλιά 19-01-17, 11:59
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Οι διαφορές που εντόπισα ήτανε σε απανωτές αλλαγές πορείας στο Πήλιο και στο turn in η διαφορά ήτανε αισθητή κατά του εξακυλινδρου.Αυτα εντόπισα για το δικό μου στυλ οδήγησης εγώ τουλάχιστον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3954  
Παλιά 19-01-17, 12:11
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαφορές που εντόπισα ήτανε σε απανωτές αλλαγές πορείας στο Πήλιο και στο turn in η διαφορά ήτανε αισθητή κατά του εξακυλινδρου.Αυτα εντόπισα για το δικό μου στυλ οδήγησης εγώ τουλάχιστον.
Απανωτες αλλαγες πορειας και το αυτοκινητο δεν ακουγε? Δεν καταλαβαινω? Σε Ε30 με δυνατο 6cyl το προσεξες αυτο?
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #3955  
Παλιά 19-01-17, 14:06
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Ένιωθα την διαφορά Δημητρη,στο ζύγισμα του αυτοκινήτου,το βάρος έχει διαφορά όχι μόνο σαν απόλυτο νούμερο αλλά και πώς μοιράζονται οι διαστάσεις του κινητήρα στον χώρο της μηχανης.Δεν έχει τις ίδιες διαστάσεις ο τερακυλινδρος με τον τετρακύλινδρο.Αυτο το αντιλήφθηκα σε Μ3 Ε30 με μοτέρ 321 στο γύρο του Πηλίου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3956  
Παλιά 24-01-17, 02:00
Το avatar του χρήστη ppiccasso
ppiccasso Ο χρήστης ppiccasso δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 34
ppiccasso is on a distinguished road
Καλησπέρα σας, αυτό είναι γνωστό? Γνήσιο?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2017-01-24 01.53.22.jpg (174,0 KB, 70 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3957  
Παλιά 24-01-17, 07:51
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Αυτό το είχα εγώ και το πούλησα,όχι ακριβώς γνήσιο,ας το πούμε "τραβεστί" χαχαχαχαχα!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3958  
Παλιά 24-01-17, 23:03
Το avatar του χρήστη ppiccasso
ppiccasso Ο χρήστης ppiccasso δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 34
ppiccasso is on a distinguished road
Ok, άρα το ξέρεις (όχι ότι αμφεβαλα ) .
και ποιος το έχει, σε ένα γκαράζ, μαζί με δύο άσχετα μια άλφα και μια μαζερατι.
Απάντηση με παράθεση
  #3959  
Παλιά 24-01-17, 23:05
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ρε παιδιά, ας είχα ένα, κι ας ήταν και μαϊμού. Εξωτερικά είναι πανέμορφο. Ας είχε και κάνα δυνατό μοτεράκι ~300 άλογα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #3960  
Παλιά 25-01-17, 08:13
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά, ας είχα ένα, κι ας ήταν και μαϊμού. Εξωτερικά είναι πανέμορφο. Ας είχε και κάνα δυνατό μοτεράκι ~300 άλογα.
Πετρο αν το είχες πληρώσει ακριβουτσικα όπως ο τωρινός ιδιοκτήτης θα σε πείραζε,αν ήξερες την πραγματική του αξία βέβαια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.