Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 05-04-08, 09:12
Το avatar του χρήστη ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ Ο χρήστης ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Μηνύματα: 215
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ is on a distinguished road
Λοιπον παδια φτιαχνω ενα email με ολα συζητηθικαν το μεταφραζει η θεια μου Γερμανιδα και το στελνω Μοναχο αν απαντησουν καλως θα σας επισυναψω την απαντηση. Και εγω εχω προβλημα με το σασμαν Όταν ειναι κρυο δυσκολοκουμπωνει η 1η και 2αρα και ακουγεται και ενα γκουπ το ιδιο και από το διαφορικο αλλαξα βασεις διαφορικου βασεις αμορτισερ αλλα το ιδιο οποτε κοιταω προς βαλβολινη μερια. Διαβασα αυτά που γραφτικαν αλλα λεω να τους στειλω και ενα μαιλ. Εσεις τι μου πρποτεινεται να βαλω σε σασμαν και διαφορικο για Ε46 2001 1900 κυβικα ταμπελακια στο σασμαν δεν εχω δει τι εχει. Ευχαριστω .
__________________
WENN ICH WACHSE, KAUFE ICH BMW M3
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 05-04-08, 23:49
Το avatar του χρήστη BmWakIaS
BmWakIaS Ο χρήστης BmWakIaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 183
BmWakIaS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον παδια φτιαχνω ενα email με ολα συζητηθικαν το μεταφραζει η θεια μου Γερμανιδα και το στελνω Μοναχο αν απαντησουν καλως θα σας επισυναψω την απαντηση. Και εγω εχω προβλημα με το σασμαν Όταν ειναι κρυο δυσκολοκουμπωνει η 1η και 2αρα και ακουγεται και ενα γκουπ το ιδιο και από το διαφορικο αλλαξα βασεις διαφορικου βασεις αμορτισερ αλλα το ιδιο οποτε κοιταω προς βαλβολινη μερια. Διαβασα αυτά που γραφτικαν αλλα λεω να τους στειλω και ενα μαιλ. Εσεις τι μου πρποτεινεται να βαλω σε σασμαν και διαφορικο για Ε46 2001 1900 κυβικα ταμπελακια στο σασμαν δεν εχω δει τι εχει. Ευχαριστω .
Eγώ από μάρκα δεν ξέρω τη να σου προτείνω γιατί το πήγα και μου βάλανε τις bmw όπου δεν ρώτησα και τι μάρκα είναι ξέχασα. Tο σίγουρο είναι πάντως ότι δεν πρέπει να βάλεις βαλβολινα αλλα ATF στο σασμάν σου κόκκινο . Sε μένα που το άλλαξαν ήταν πράσινο μέσα και αυτό τις bmw που μου βάλανε κόκκινο , όπου και άλλαξε η συμπεριφορά τον ταχυτήτων απίστευτα ,πλέον και κρύο δεν έχουν πρόβλημα στο να κουμπώνουν οι ταχύτητες. Aσε που και κρύο όταν είναι μπαίνουν τόσο γλυκα λες και το αμάξι δούλευε για ώρα. Το τουτού μου ειναι ε46 του 2000.
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 05-05-08, 20:09
Το avatar του χρήστη ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ Ο χρήστης ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Μηνύματα: 215
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑ is on a distinguished road
OK Ευχαριστω
__________________
WENN ICH WACHSE, KAUFE ICH BMW M3
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 12-06-10, 14:25
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλησπερίζω όλους τους Βαυαρούς φίλους!!!Μπήκα και γω στη διαδικασία να αλλάξω βαλβολίνες σε σασμάν και διαφορικό στη μπέμπα μου (318ci E46) και παραθέτω τις απόψεις μου... Αισθάνθηκα φόβο για το σύστημα μετάδοσης, διότι το σασμάν στο 318is E36 του πατέρα μου άρχισε να 'τσιρίζει' στα 235.000km σε έντονο βαθμό... Δυστυχώς, παρ'ολο μου είχε αλλάξει βαλβολίνες στο σασμάν και στο διαφορικό στις 150.000km το μοιραίο συνέβει, χωρίς να μπορώ να δώσω εξήγηση, όπως και τα διάφορα συνεργεία που επισκέφτηκα... Τέλος πάντων... Χθες, Παρασκευή, πήγα σε εξειδικευμένο συνεργείο της BMW στα Γαλάτσι και οι βαλβολίνες (MTF LT2) στο σασμάν από κόκκινες ήταν μαύρες , ενώ στο διαφορικό ήταν αρκετά 'ξανθές' όπως έπεφταν στον κάδο απορυμμάτων... Φεύγοντας από εκεί διαπίστωσα και εγώ πολύ έντονη διαφορά στο κούμπωμα των ταχυτήτων και μειώθηκε κατά πολύ η αντίσταση που νιώθεις όταν αλλάζεις ταχύτητα...!!! Τώρα για το διαφορικό δεν ξέρω αν όντως χρειαζόταν διότι δεν φαίνονταν αλλοιωμένες και δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά. Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί επίσημα η BMW ισχυρίζεται ότι οι βαλβολίνες σε σασμάν και διαφορικό είναι lifitme και δεν αλλάζονται ποτέ....
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 12-06-10, 14:39
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερίζω όλους τους Βαυαρούς φίλους!!!Μπήκα και γω στη διαδικασία να αλλάξω βαλβολίνες σε σασμάν και διαφορικό στη μπέμπα μου (318ci E46) και παραθέτω τις απόψεις μου... Αισθάνθηκα φόβο για το σύστημα μετάδοσης, διότι το σασμάν στο 318is E36 του πατέρα μου άρχισε να 'τσιρίζει' στα 235.000km σε έντονο βαθμό... Δυστυχώς, παρ'ολο μου είχε αλλάξει βαλβολίνες στο σασμάν και στο διαφορικό στις 150.000km το μοιραίο συνέβει, χωρίς να μπορώ να δώσω εξήγηση, όπως και τα διάφορα συνεργεία που επισκέφτηκα... Τέλος πάντων... Χθες, Παρασκευή, πήγα σε εξειδικευμένο συνεργείο της BMW στα Γαλάτσι και οι βαλβολίνες (MTF LT2) στο σασμάν από κόκκινες ήταν μαύρες , ενώ στο διαφορικό ήταν αρκετά 'ξανθές' όπως έπεφταν στον κάδο απορυμμάτων... Φεύγοντας από εκεί διαπίστωσα και εγώ πολύ έντονη διαφορά στο κούμπωμα των ταχυτήτων και μειώθηκε κατά πολύ η αντίσταση που νιώθεις όταν αλλάζεις ταχύτητα...!!! Τώρα για το διαφορικό δεν ξέρω αν όντως χρειαζόταν διότι δεν φαίνονταν αλλοιωμένες και δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά. Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί επίσημα η BMW ισχυρίζεται ότι οι βαλβολίνες σε σασμάν και διαφορικό είναι lifitme και δεν αλλάζονται ποτέ....
Καλα εκανες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 23-06-10, 01:17
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
διαβασα ολα τα ποστ αλλα μπορω να πω οτι μπερδευτηκα. στο realoem μου δινει αυτο για το κιβωτιο μου http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...3*22*0*309*031
χρειαζεται να ελεγξω το αυτοκολλητο ή το εμπιστευομαι και συνεχιζω? ξερουμε που ειναι το αυτοκολλητο αυτο; σε ποια πλευρα και αν μπορω να το δω ευκολα; ειχε ενα link σε προηγουμενο ποστ αλλα δν μ ανοιγει.
επειδη δεν θελω να παρω το 5λιτρο της bmw ψαχνω αυτο το part number σε τι αντιστοιχει και αγοραζω οσο θελω απο τριτη εταιρεια; αυτα που δινει η bmw ποιας εταιρειας ειναι rebranded; να βαλω castrol ή aral να ξεμπερδευω;
βασικα ειναι manual transmission oil, αρα μαλλον κοινη βαλβολινη 75w80 ;;;

με το διαφορικο τι γινεται(δεν μου δινει τπτ το realoem); το ιδιο παιρνει; συνολικη χωρητικοτητα ξερουμε; σορυ αν σας πρηζω αλλα χρειαζομαι μια βοηθεια και μια επιβεβαιωση για αυτα που διαβαζω απο δω και απο κει και δεν εμπιστευομαι κανεναν ¨μαστορα¨
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 23-06-10, 10:27
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M_enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα ολα τα ποστ αλλα μπορω να πω οτι μπερδευτηκα. στο realoem μου δινει αυτο για το κιβωτιο μου http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...3*22*0*309*031
χρειαζεται να ελεγξω το αυτοκολλητο ή το εμπιστευομαι και συνεχιζω? ξερουμε που ειναι το αυτοκολλητο αυτο; σε ποια πλευρα και αν μπορω να το δω ευκολα; ειχε ενα link σε προηγουμενο ποστ αλλα δν μ ανοιγει.
επειδη δεν θελω να παρω το 5λιτρο της bmw ψαχνω αυτο το part number σε τι αντιστοιχει και αγοραζω οσο θελω απο τριτη εταιρεια; αυτα που δινει η bmw ποιας εταιρειας ειναι rebranded; να βαλω castrol ή aral να ξεμπερδευω;
βασικα ειναι manual transmission oil, αρα μαλλον κοινη βαλβολινη 75w80 ;;;

με το διαφορικο τι γινεται(δεν μου δινει τπτ το realoem); το ιδιο παιρνει; συνολικη χωρητικοτητα ξερουμε; σορυ αν σας πρηζω αλλα χρειαζομαι μια βοηθεια και μια επιβεβαιωση για αυτα που διαβαζω απο δω και απο κει και δεν εμπιστευομαι κανεναν ¨μαστορα¨
Σωστά σου δίνει MTF-LT-2 παίρνει, ποσότητα πλήρωσης 1.10 λίτρα.. 75w80 είναι και αυτό.
Το διαφορικό παίρνει 0,9 λίτρα, κοινή βαλβολίνη, αλλά δεν μπορείς να βγάλεις το υγρό απο μέσα, έχει μόνο τάπα πλήρωσης.
Πρέπει πρώτα να αλλάξεις τη πίσω βάση, και να βγεί το καπάκι, για να αδειάσει όλο το υγρό..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 23-06-10, 13:09
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
σε aftermarket βρισκω
- http://www.bmwpartsweb.com/BMW-Parts...ID-825A69.aspx
- http://www.opieoils.co.uk/p-981-fuch...productDetails

για τα pentosin λενε γενικα καλα λογια σε ξενα forum και υποτιθεται οτι ειναι OEM.
τα Fuchs ειναι MTF-LT2 αρα μας κανουν!
η motul εχει 75-80 (http://www.motul.com.au/product_line...ox/gear10.html) αλλα οχι MTF-LT2 αρα απορριπτεται, οπως και οι Castrol kai Aral
καμια προταση τι να παρω;

οσον αφορα στο διαφορικο βρισκω αυτα
- http://www.opieoils.co.uk/p-737-cast...lubricant.aspx
και αυτο
- http://www.opieoils.co.uk/p-983-fuch...-gear-oil.aspx

τα οποια ειναι SAF-XO. στο ελληνικο site της castrol λεει για 316ti '02 οτι παιρνει (Διαφορικά - εμπρός/πίσω (με διαφορικά μη περιορισμένης ολίσθησης ή με συνεκτικό μπλοκέ διαφορικού)) SAF-XJ αλλα οταν πας στο προιον(http://www.castrol.com/castrol/secti...029506#7117443) λεει οτι ειναι μονο για lsd.
καμια ιδεα;;
υπαρχουν και αυτα http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=133&pcid=4 αλλα δεν βλεπω να ειναι approved.
ευχαριστω και παλι

PS: εχω καψει την εξεταστικη τελειως:P
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 23-06-10, 19:35
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
και εδω http://www.oembimmerparts.com/catalo...88/5361133.htm φαινεται η pentosim ως ΟΕ προμηθευτρια
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 23-06-10, 23:13
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Η Bmw δίνει ισόβια διάρκεια ζωής για τις βαλβολίνες αλλά έχοντας στο νού ένα standard προσδόκιμο ζωής-χρήσης του αυτοκινήτου (σίγουρα δεν υπολογίζει για 350.000km+) και πάντα σύμφωνα με κάποια θεωρητική χρήση σε ορισμένες συνθήκες. Αν εσύ πάς κάθε μέρα στη δουλειά απο κηφισίας-αλεξάνδρας-πατησίων και δώσε πόνο με περίπου 500 αλλαγές μέσα στην κίνηση (υψηλές θερμοκρασίες) τότε είναι λογικό οι βαλβολίνες να έχουν γίνει νες καφέ. Αν πάλι το δίνεις και σε καμιά γυναικά σου και φροντίζει να "κουρεύει" που και που τα συγχρονιζέ τοτε...μέχρι και ο ίδιος ο Franz Josef Popp θα έβαζε τα κλάματα στην αγκαλιά σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.