Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 19-09-07, 16:17
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elec Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερει κανεις για Ε36 τι βαζει-προτεινετε για σασμαν-διαφορικο?αν και δεν εχω προβλημα μεχρι στιγμης απλα απο τοτε που το πηρα το αμαξι δεν εχω αλλαξει ουτε στο σασμαν ουτε στο διαφορικο λαδια.
Εξαρταται απο το μοντελο, κινητηρα, σασμαν και διαφορικο που φοραει. Σχεδον ολα τα Ε36 φορανε διαφορετικα! Αμα μας πεις αριθμο πλαισιο (δεδομενου οτι δεν ειναι μετατροπη) ισως βγαλουμε καποια ακρη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου ρωτα πρωτα τι σου προτεινει η αντιπροσωπεια , πες το μας και μετα ολοι ειμαστε εδω να σου προτεινουμε διαφορα...
Απο κει και περα δικια σου η επιλογη...
Αυτο ειναι λαθος γιατι η καθε αντιπροσωπεια βαζει την μαρκα που συνεργαζεται, ακομα και να μην προτεινεται απο την ιδια την BMW εαν καλυπτει τις προδιαγραφες που πρεπει. Το τι προδιαγραφες πρεπει να καλυπτουν το λεει και στο manual του αλλα και επειδη αυτο ειναι παλιο κοιταμε και τις λιστες της BMW η των διαφορων εταιριων για τα καινουργια δεδομενα, τις εχω ολες.

ΠΧ ο Κορφιατης βαζει λιπαντικα κυριως Texaco, ο Κουλουρης Titan και o Σφακιανακης κυριως Valvoline. Αυτα χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι αλλαζουν καθε λιγο και αυτοι. Φυσικα παιρνουν μεγαλες ποσοτητες και οτι τους συμφερει περισσοτερο, κατι σαν δημοπρασια δηλαδη. Ενημερωτικα καμια βαλβολινη Texaco δεν προτεινει η BMW.

ΜΗΝ περιμενετε οτι στις αντιπροσωπειες βαζουν παντα αυτο που δινει η BMW. Σε μερικες αλλων κατασκευαστων που χασανε και την αντιπροσωπεια (ονοματα δεν λεμε) βαζανε σχεδον ολα τα ανταλλακτικα σε χαμηλης ποιοτητας ημιτασιον για να κερδιζουν. Πολλοι εδω μεσα ειχαν θεματα στις αντιπροσωπειες που εβαζαν λαθος λαδι και το εκαιγαν σαν φριτεζες, ψαξε στα παλια θεματα και θα δεις τι γινεται.

Βεβαια μπορειτε να βγαλετε και εξτρα πραγματα απο καμια αντιπροσωπεια, οπως την πετσετα που ειχε ξεχασει συνεργειο επισημης αντιπροσωπειας της BMW στο καπακι της μηχανης μου περισυ...και καλα που το πηρα χαμπαρι γρηγορα. Και μετα μου λετε να εμπιστευομαι αντιπροσωπους και κουραφεξαλα.

Αμα δεν το κυνηγας και να προσεχεις, ειτε ο μπαρμπα μητσος της γειτονιας ειτε ο αντιπροσωπος ειναι το ιδιο επικινδυνοι...χωρις καμια εξαιρεση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 19-09-07 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-09-07, 17:57
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
μοντελο ΄96 1600cc απειραχτο μηχανικα και διαφορικο μαμα απο οσο ξερω.σασμαν χειροκινητο ετικετα δεν ξερω τι λειει.θα ρωτησω το συνεργειο τι μου προτεινει και μετα θα δω και περετερω λεπτομερειες αφου το σηκωσω για να αλλαχτουν και τα λαδια του μαζι...!!
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-09-07, 18:10
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elec Εμφάνιση μηνυμάτων
μοντελο ΄96 1600cc απειραχτο μηχανικα και διαφορικο μαμα απο οσο ξερω.σασμαν χειροκινητο ετικετα δεν ξερω τι λειει.θα ρωτησω το συνεργειο τι μου προτεινει και μετα θα δω και περετερω λεπτομερειες αφου το σηκωσω για να αλλαχτουν και τα λαδια του μαζι...!!
Λογικα θα ειναι Μ43, οποτε παιρνεις 70W80 η 75W80 στο σασμαν (αν δεν παιρνει αυτοματου) και 75W140 στο διαφορικο, αλλα και 75W90 θα ειναι μια χαρα πισω αν δεν το εχεις για αναβασεις και να του βγαζεις τα ματια.

Προσωπικα προτεινω Red Line 70W80 στο σασμαν και 80W140 στο διαφορικο (ακριβη λυση) η Motul 75W80 στο σασμαν και ιδιο αλλα 80W90 στο διαφορικο. Τα Castrol Syntrax ειναι επισης καλα αλλα μονο το 75W90 ειναι διαδεδομενο που κανει μονο στο διαφορικο σου, μπαινει και στο σασμαν σου αλλα μπορει να το νιωσεις λιγο 'σκληρο'.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-09-07, 18:12
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
ε λιγο πεταει κατι κωλους με πρωτη βεβαια...!να εχεις bmw και να μην κανεις καμια μαλακια δεν γινεται.Ε36 ειναι.το Μ43????
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-09-07, 18:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elec Εμφάνιση μηνυμάτων
ε λιγο πεταει κατι κωλους με πρωτη βεβαια...!να εχεις bmw και να μην κανεις καμια μαλακια δεν γινεται.Ε36 ειναι.το Μ43????
Μ43 = Μοντελο κινητηρα. Τα Ε36 φορεσανε και Μ40 και Μ43 κινητηρες στα 1600κε.

Αμα πεταγεται που και που βαλε καλυτερα 75W140 η 80W140 που λεει και το βιβλιο στο διαφορικο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-09-07, 18:19
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
ok thks!πιο απο τα δυο φοραω δεν εχω ιδεα,θα το κοιταξω!
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-09-07, 18:26
Το avatar του χρήστη kimiE46coupe
kimiE46coupe Ο χρήστης kimiE46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 359
kimiE46coupe is an unknown quantity at this point
και εγω αλλαξα βαλβολινες πριν μερες και στο σασμαν και στο διαφορικο.στο σασμαν μου εβαλαν αυτοματου και στο διαφορικο δεν ξερω τι ηταν γιατι ηταν σε ενα μεγαλο δοχειο που δουλευε με τρομπα.μερικες 100αδες χλμ μετα την αλλαγη τα σημαδια βελτιωσης φανηκαν στο σασμαν.εγινε πιο μαλακο και κουμπωνει πιο ευκολα απο νεκρα την 1η οταν ειναι κρυο.
__________________
330ci σε θελω
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-09-07, 22:07
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικα θα ειναι Μ43, οποτε παιρνεις 70W80 η 75W80 στο σασμαν (αν δεν παιρνει αυτοματου) και 75W140 στο διαφορικο, αλλα και 75W90 θα ειναι μια χαρα πισω αν δεν το εχεις για αναβασεις και να του βγαζεις τα ματια.

Προσωπικα προτεινω Red Line 70W80 στο σασμαν και 80W140 στο διαφορικο (ακριβη λυση) η Motul 75W80 στο σασμαν και ιδιο αλλα 80W90 στο διαφορικο. Τα Castrol Syntrax ειναι επισης καλα αλλα μονο το 75W90 ειναι διαδεδομενο που κανει μονο στο διαφορικο σου, μπαινει και στο σασμαν σου αλλα μπορει να το νιωσεις λιγο 'σκληρο'.

Σε όχι μπλοκέ διαφορικό μόνο 75/90 βαλβολίνη....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-09-07, 01:05
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε όχι μπλοκέ διαφορικό μόνο 75/90 βαλβολίνη....
Και ετσι παραλιγο να την πατησω και εγω γιατι 75W90 νομιζα οτι παιρνει γιατι ετσι μου ειχαν πει, αλλα και ομως οχι...σε σχεδον ολα τα διαφορικα των Ε30/Ε36 οι περισσοτερες εταιριες δινουν 75W140! (Περισσοτερες = Castrol, Aral, Red Line, Liqui Moly. H AMS δινει 80W90)

Μπες αμα θελεις στην Liqui Moly που εχει οδηγο online, βαλε Ε30 318i και δες τι δινει στο διαφορικο:

http://www.liqui-moly.de/web/lmhomee...index_oiltable


Δεν εχει σχεση το μπλοκε με το ιξωδες της βαλβολινης, απλα στα μπλοκε απαιτουνται ειδικα προσθετα που βρισκονται και σε βαλβολινες χαμηλου ιξωδους, αναλογα με τον κατασκευαστη και μονο πανε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 20-09-07 στις 01:11
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 20-09-07, 09:45
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
εγω παντως μολις πηρα το αμαξι πριν το κυκλοφορισω κιολας το πηγα στα μερη σας στην αθηνα σε ενα συνεργειο της γειτονιας και μου εκανε ολικο σερβις και μου αλλαξε και βαλβολινες! το σασμαν στις αλλαγες το αισθανομουν καπως αποτομο συν οτι στη νεκρα στο ρελαντι και χωρις να πατω απομωνοση γουργουριζε!!! στο συνεργειο της BMW μου ειπαν οτι ο θορυβος ηταν φυσιολογικος αλλα... γιατι δεν τον πιστευω;;;
__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.