Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 09-02-16, 08:25
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βγω λιγο εκτος θεματος, αλλα θα μου επιτρεψετε. Ο φιλος εχει πολυ μεγαλο δικιο που το λεει αυτο. Οντως δεν ειναι καλό και επισης για να ειμαι ρεαλιστης, δε νομιζω στην Ελλαδα με αυτες τις συνθηκες και αυτες τις προοπτικες να καταφερω ξανα κατι τετοιο. Η αληθεια ειναι πως ουτε τοτε το ειχα καταφερει στην Ελλαδα, αλλα στη Γερμανία! Τις καλες δηλαδη εποχες και παλι, επρεπε να βγω εξωτερικο να δουλεψω και τελικα πηρα ενα καλο, για τα δεδομενα μου, αμαξι! Ομοιως κι ακομα πιο πολυ με τις σημερινες συνθηκες και τις αυριανες προοπτικες που δεν τις βλεπω και καθολου ευχαριστες, για να γινει το ιδιο, μαλλον θα πρεπει να ξανα-ξενιτευτω, που η ιδεα, ασχετως του αυτοκινητου, γυριζει στο μυαλο μου εδω και καιρο ολο και πιο εντονη. Φυσικα αν ειναι να φυγω, δεν θα το κανω για να ξαναγορασω ενα καλο αμαξι! Αλλα αν γινει και εχω τη δυνατοτητα δεν θα πω και οχι! Θα ημουν βλακας αν ελεγα οχι!

Και για να το κλεισω εδω, θυμαμαι σε ενα παλιοτερο ποστ, αλλης σειρας, ο Rapid ειχε γραψει κι αυτος σοφες κουβεντες που τις θυμαμαι. Συνοψιζοντας ειχε γραψει πως οι χρυσες εποχες εκει απο 1998-2009, τελειωσαν και πολλοι καταφεραμε και πηραμε μεσα σ εκεινη την περιοδο μπεμβε, ή οποιοδηποτε αλλο 'πρημιουμ' οχημα, τωρα που ζορισε η κατασταση, οπως και να το κανουμε, για πολλους, τα κουκια δε βγαινουν. Ποσο δικιο!
Επειδη λοιπον τα δικα μου κουκια ζορισαν πολυ, για να μην κανω αυτο που κοροιδευω καποιους που εχουν φεσια, εξοδα, οικονομικο στριμωξιδι γενικα, αλλα εχουν κουρσα, ε εγω την κουρσα την αφησα. Προτιμω να μαι με καρουλι και να παρω μια ανασα, παρα με κουρσα και να πνιγομαι!

Το ξερω, ξεφυγα και να με συγχωρειτε. Εχω σκοπο να ανοιξω ενα ξεχωριστο νημα που μπορουμε να το συζητησουμε ολο αυτο, γιατι ομολογουμενως, ειναι μεγαλη κουβεντα!

Καλο σας βραδυ !
Μπράβο φίλε.Πιστεύω οι περισσότεροι εδώ είμαστε στην ίδια θέση.Πότε όμως δεν ξέρεις τι γίνεται.Ας μείνουμε με τα όνειρα.
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 09-02-16, 09:18
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Ετσι πληροφοριακα. Μετα τον ασσο, τι??
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 09-02-16, 20:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Eνα μικρό 'καρούλι', κατα προτιμηση Γιαπωνεζοκορεάτη, εως 1300κεκ, του 2007-08 κι επειτα. Ενα οικονομικο αμαξι δηλαδη, σε καταναλωση, σερβις, τελη, ασφαλειες, ανταλλακτικα, απλά να κάνω τη δουλειά μου, βασικες μετακινησεις απο και προς την εργασια μου, κανα σουπερμαρκετ για ψωνια και λιγες βολτες, 99% εντος Αττικης. Ουτως η αλλως και με την 116 οι βολτες ηταν κι αυτες το ιδιο, συν πως εχει κι η κοπελα μου ενα Οπελ Κορσα 1400αρι και μοιραζουμε τις διαδρομες. Τωρα αν φτιαξει καποια στιγμη ή κατασταση ή αν κανω εγω κατι για μενα να την φτιαξω μονος μου, για το μελλον, εχει ο Θεος, υγεια να εχουμε και βλεπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 10-02-16, 09:08
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Μπράβο Γιάννη πήρες την σωστή απόφαση.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 10-02-16, 14:11
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eνα μικρό 'καρούλι', κατα προτιμηση Γιαπωνεζοκορεάτη, εως 1300κεκ, του 2007-08 κι επειτα. Ενα οικονομικο αμαξι δηλαδη, σε καταναλωση, σερβις, τελη, ασφαλειες, ανταλλακτικα, απλά να κάνω τη δουλειά μου, βασικες μετακινησεις απο και προς την εργασια μου, κανα σουπερμαρκετ για ψωνια και λιγες βολτες, 99% εντος Αττικης. Ουτως η αλλως και με την 116 οι βολτες ηταν κι αυτες το ιδιο, συν πως εχει κι η κοπελα μου ενα Οπελ Κορσα 1400αρι και μοιραζουμε τις διαδρομες. Τωρα αν φτιαξει καποια στιγμη ή κατασταση ή αν κανω εγω κατι για μενα να την φτιαξω μονος μου, για το μελλον, εχει ο Θεος, υγεια να εχουμε και βλεπουμε...
Παρε κανενα Yaris μεταχειρο

Ασε που θα ειναι και πιο γρηγορο απο την 116
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 10-02-16, 15:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εγώ θα συμφωνήσω με τον αγαπημένο μας αντμίν οτι η
απόφαση του Γιάννη είναι η πιο σωστή..
Δυστυχώς, τα έξοδα των αυτοκινήτων της bmw είναι πλέον απαγορευτικά για το
100,0% των μέσων κατοίκων της Ελλάδας μιας και το εισόδημα έχει πέσει στις 11.300,00 ευρω.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 10-02-16, 16:49
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε κανενα Yaris μεταχειρο

Ασε που θα ειναι και πιο γρηγορο απο την 116
Πολλά μικρά είναι πιο γρηγορα απ την 116! Αλλα οκ, δεν το κανω για αυτο ετσι!
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 02-03-16, 22:44
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Γιάννη σε ευχαριστώ κι εγώ για τις τόσες φορές που με βοήθησες!! Καλοτάξιδο το επόμενο!

Να αναφέρω και ένα πρόβλημα που συνέβη στο δικό μου πρωτοχρονιά.. να θυμίσω ε87, 11/2004 116..

Ξεκινάω πρωί πρωί προ-πρωτοχρονιά και η μηχανή κάνει σαν τρακτέρ.. κροτάλισμα γερό αλλά όχι σαν να γίναν όλα μπίλιες μέσα.. Σαν να χτυπάνε μέταλλα με μέταλλα αλλά ήρεμα.. το αφήνω λίγο και παρατηρώ στροφές και σταματάει ο θόρυβος.. επιτόπου συνδέω διαγνωστικό (autocom και gt1 κλώνο) να δω για καμια βλάβη και δεν δείχνει τίποτα.. Λέω για να πάω μια δοκιμή.. Κάνω τη δουλειά μου και όλα καλά.. Κανένα λαμπάκι εντωμεταξύ..

Πρωί πρωτοχρονιάς ξαναβάζω μπρος ξανά τα ίδια.. Πιο έντονος ο ήχος και παίζουν και οι στροφές.. δεν το κουνάω καν γιατί κατάλαβα ότι πάει για κράου.. Δεν μπορώ να περιγράψω τον ήχο αλλά όσοι ξέρετε θα καταλάβετε.. ανάβουν και μερικά λαμπάκια και το σβήνω.. τα διαγνωστικά δεν γράψαν πάλι τίποτα..

πάω συνεργείο μετά τις γιορτές με οδική και ανοίγουμε καπάκι.. η καδένα οριακά δεν τα έκανε μέσα όλα βίδες.. οι γλύστρες δεν υπήρχαν πλέον.. είχαν γίνει 4-5 μεγάλα κομμάτια και πολλά μικρά που κατέληξαν στο κάρτερ.. το ευτυχές της υπόθεσης είναι ότι δεν πήδηξε δόντι και δεν υπήρχε άλλη ζημιά εκτός από τις γλύστρες.. αν πήδαγε δόντι θα κλαίγαμε μοτέρ απλά..

Η ζημιά ήταν οικονομικά στο μισό χιλιάρικο αλλά ταυτόχρονα έγιναν και άλλες δουλείες (μεγάλο σέρβις και κάτι τζιτζιλιμίντζιλι που ήταν για αλλαγή).. η τιμή είναι φιλική επειδή με το συνεργείο συνεργαζόμαστε και σε άλλες δουλειές.. Μπήκαν γνήσια ανταλλακτικά bmw (φλάντζες, τεντωτήρας, γλύστρες κτλ..)..

το αμάξι είχε κάνει ανάκληση τεντωτήρα.. επέλεξα να τον ξαναλλάξω προληπτικά.. αυτός που έβγαλα είχε το καινούριο part number.. Στο συνεργείο όμως μου είπαν ότι υπήρχε και ανάκληση για να μπει ένα μεταλλάκι που κρατάει την αλυσίδα σε περίπτωση που γίνει αυτό που έπαθα εγώ.. Το μεταλλάκι σε εμένα δεν υπήρχε και ούτε ποτέ έμαθα για τέτοια ανάκληση.. Το βάλαμε φυσικά και αυτό..

Το συμπέρασμα είναι ότι για μένα δεν επιτρέπετε τέτοια ζημιά.. το αμάξι έχει 150.000km.. τα πρώτα 50-60.000 είναι στη γερμανία σε εθνικές και σέρβις στην bmw.. τα επόμενα km έγιναν ελλάδα μόνο σε εθνικές.. το αμάξι ζήτημα να έχει 5.000-10.000km στην πόλη γιατί απλά χρησιμοποιώ άλλο αμάξι.. Τα σέρβις στην ελλάδα τα πρώτα έγιναν αντιπροσωπεία με γνήσια λάδια.. τα επόμενα έγιναν με castrol edge... και λάδια κάθε 7.000-10.000 ή κάθε χρόνο.. όχι κάθε 30.000 που λέει η bmw.. άρα μιλάμε ξεκάθαρα για κατασκευαστική αστοχία και προβληματικά ανταλλακτικά.. δεν είναι θέμα συντήρησης και χρήσης..

Γενικά το αμάξι είναι η δεύτερη μεγάλη ζημιά που βγάζει.. η πρώτη ήταν ο λ που η αντιπροσωπεία δεν έβρισκε τι έχει και ο γιάννης μου είχε πει να κάνουν update τον εγκέφαλο και θα δείξει το σωστό σφάλμα, τον λ δηλαδη.. τότε είχε βγει πάλι στα 500 η ζημιά.. ευτυχώς δεν έβγαλε κάτι άλλο και για αυτό δεν το πουλάω και ούτε πρόκεται..

Ο ήχος του μοτέρ πλέον άλλαξε πολύ.. είναι το ήσυχο αμάξι που αγοράστηκε πρίν 10 χρόνια.. τόσο καιρό ήταν πιο θορυβώδες αλλά η διαφορά ήταν αμελητέα στα αυτιά μου επειδή σταδιακά έγινε πιο θορυβώδες.. τώρα όμως ησύχασε απότομα..
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 03-03-16, 09:20
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα συμφωνήσω με τον αγαπημένο μας αντμίν οτι η
απόφαση του Γιάννη είναι η πιο σωστή..
Δυστυχώς, τα έξοδα των αυτοκινήτων της bmw είναι πλέον απαγορευτικά για το
100,0% των μέσων κατοίκων της Ελλάδας μιας και το εισόδημα έχει πέσει στις 11.300,00 ευρω.
Καλημέρα.
Μιας και το θέμα αμάξι "πονάει" λίγο,θα το πάω λίγο διαφορετικά,κι ας ακουστεί σα παράπονο:
Μια φίρμα σαν τη BMW/Merc/κλπ δικαιολογεί άραγε τόσες και τέτοιες βλάβες; Επιτρέπεται σε αυτοκίνητο σχεδόν διπλάσιας τιμής από τον ανταγωνισμό να βγάζει βλάβες χειρότερες και από τα παλιά φιατάκια; Δε λέω, αυξημένο το κόστος συντήρησης,αλλά για συντήρηση και αναλώσιμα όχι για αστείες βλάβες -που δεν είναι τελικά καθόλου αστείες-κάθε τρεις και λίγο...Δεν εννοείται δηλαδή να "καίγονται" (στο 10χρονο πια 116 μου) εγκέφαλοι,πολλαπλασιαστές,MAF και διαφόρων λογιών αισθητήρες κάθε τρεις και λίγο,(και να μην έχει κάψει ούτε μια λάμπα πορείας!!!...) και η εξήγηση να είναι "χαλάνε αυτά"...Πλήρωσες όμως αδρά τα ωραία σου λεφτάκια για ένα ποιοτικό αυτοκίνητο και ασφαλές αυτοκίνητο μεν,αλλά κυρίως για να ξεφύγεις από το βραχνά του "κάθε τρεις και λίγο συνεργείο" δε...και όχι με το BMW να κάνεις και κουμπαριές με το μάστορα,και να ξέρεις όλα τα άτομα στα συνεργεία της Αθήνας με το μικρό τους όνομα!....
Εκτός αν έχει άλλο πρεστιζ να λες κάθε τρεις και λίγο "έχω (πάλι μες τη βδομάδα)το μπεμβε στο συνεργείο..."
Και δεν είναι τόσο η βλάβη,ούτε το κόστος τελικά...ΟΚ να πληρωθεί σε ένα ακριβό αμάξι ένα ακριβό ανταλλακτικό,με την επερχόμενη φθορά του,την ακριβή του εργατώρα γιατί ο μηχανικός είναι εκπαιδευμένος στο αμάξι σου και θα βάλει/βγάλει πράγματα χωρίς να λερώσει ή να γρατζουνίσει κάτι, κλπ.
Το άσχημο είναι το ξενέρωμα που τρως 1ον όταν ξεμένεις,και 2ον όταν νιώθεις πως αρκετά χρήματα είναι απλώς "κερατιάτικα"...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 03-03-16, 16:21
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.
Μιας και το θέμα αμάξι "πονάει" λίγο,θα το πάω λίγο διαφορετικά,κι ας ακουστεί σα παράπονο:
Μια φίρμα σαν τη BMW/Merc/κλπ δικαιολογεί άραγε τόσες και τέτοιες βλάβες; Επιτρέπεται σε αυτοκίνητο σχεδόν διπλάσιας τιμής από τον ανταγωνισμό να βγάζει βλάβες χειρότερες και από τα παλιά φιατάκια; Δε λέω, αυξημένο το κόστος συντήρησης,αλλά για συντήρηση και αναλώσιμα όχι για αστείες βλάβες -που δεν είναι τελικά καθόλου αστείες-κάθε τρεις και λίγο...Δεν εννοείται δηλαδή να "καίγονται" (στο 10χρονο πια 116 μου) εγκέφαλοι,πολλαπλασιαστές,MAF και διαφόρων λογιών αισθητήρες κάθε τρεις και λίγο,(και να μην έχει κάψει ούτε μια λάμπα πορείας!!!...) και η εξήγηση να είναι "χαλάνε αυτά"...Πλήρωσες όμως αδρά τα ωραία σου λεφτάκια για ένα ποιοτικό αυτοκίνητο και ασφαλές αυτοκίνητο μεν,αλλά κυρίως για να ξεφύγεις από το βραχνά του "κάθε τρεις και λίγο συνεργείο" δε...και όχι με το BMW να κάνεις και κουμπαριές με το μάστορα,και να ξέρεις όλα τα άτομα στα συνεργεία της Αθήνας με το μικρό τους όνομα!....
Εκτός αν έχει άλλο πρεστιζ να λες κάθε τρεις και λίγο "έχω (πάλι μες τη βδομάδα)το μπεμβε στο συνεργείο..."
Και δεν είναι τόσο η βλάβη,ούτε το κόστος τελικά...ΟΚ να πληρωθεί σε ένα ακριβό αμάξι ένα ακριβό ανταλλακτικό,με την επερχόμενη φθορά του,την ακριβή του εργατώρα γιατί ο μηχανικός είναι εκπαιδευμένος στο αμάξι σου και θα βάλει/βγάλει πράγματα χωρίς να λερώσει ή να γρατζουνίσει κάτι, κλπ.
Το άσχημο είναι το ξενέρωμα που τρως 1ον όταν ξεμένεις,και 2ον όταν νιώθεις πως αρκετά χρήματα είναι απλώς "κερατιάτικα"...
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο ''ποιοτικό και ασφαλές αυτοκίνητο'' και στην ''ακριβή εργατοώρα λόγω εκπαίδευσης,βρωμιάς και γραντζουνιών''.Δηλαδή ένα hyundai i30 (Τυχαίο το παράδειγμα) δεν είναι ασφαλές αυτοκίνητο?Η θα πας στην hyundai και οι τεχνικοί θα είναι ανεκπαίδευτοι και θα πάρεις πίσω ένα αμάξι με μαύρες δαχτυλιές στο τιμόνι και γρατζουνιές?
Τα υπέρογκα ποσά που ζητάνε σε κάποιες μάρκες για αυτοκίνητα της σειράς όπως είναι ένα 116 ή 316 κλπ είναι καθαρή εκμετάλλευση του κολλήματος που έχουν κάποια άνθρωποι με ένα brand και το υποτιθέμενο κύρος της έλικας ή του αστεριού της Μερκ και λοιπά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.