Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-09, 15:19
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
e-90 με πρόβλημα σκορτσαρισμάτων

όπως σας είχα πει πήγα το αυτοκίνητο να το κοιτάξουν, και μόλις το πήρα πίσω.
τα αποτελέσματα όπως αναμενόταν, ψιλοαπογοητευτικά.
ο εγκέφαλος δεν έδειξε τίποτα.
μου είπαν πως η bmw έχει δώσει οδηγία από το 2007!!!! (ακου να δεις) πως για προβλήματα σαν και το δικό μου συστήνει αναβάθμιση. Πόσο αστείο;
και πρέπει να περιμένω το λογισμικό νο 35 στο τέλος του σεπτέβρη προκειμένου να λυθεί το πρόβλημα.
Επίσης παρηγορητικά μου είπαν πως το πρόβλημα αυτό κατά βάση το αντιλαμβάνονται αυτοί οι οποίοι δεν πιέζουν τον κινητήρα.
θέλω να παραθέσω το πρόβλημα μήπως καποιος έχει κάποια εμπειρία ή κάποια πρόταση.
Το αυτοκίνητο παρουσιάζει στιγμιαία κομπιάσματα σε όλη την κλίμακα των στροφών, πιο εύκολα αντιληπτό στις χαμηλότερες στροφές, ή γενικά αν ο κινητήρας έχει φορτίο(ανηφόρα κτλ)
Επίσης να αναφέρω πως μία φορά σε 5000χλμ που έχω κάνει μέχρι τώρα, έχει πάρει μία φορά μπρος τρικυλινδρίζοντας και παρέμεινε σε λειτουργία τρικιλυνδρίζοντας για περίπου 30 δεύτερα έως ότου τελικά πάτησα μία καλή γκαζιά και έστρωσε. Μπορέι και να είναι τυχαίο, απλώς το αναφέρω.
υπάρχει κάποιος που να έχει καμμία καλή ιδέα. Μήπως να αλλάξω μπουζί ή να αλλάξω πολλαπλασιαστές;
Κάθε έγκυρη συμβουλή καλοδεχούμενη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-09, 15:21
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
ξέχασα να αναφέρω πάλι ότι μιλάμε για ένα δίλιτρο των 170 ίππων, καινούριο αυτοκίνητο το οπίο παρουσίασε το πρόβλημα από το πρώτο χιλιόμετρο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-09, 15:35
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
Καταρχην φιλε μου αφου το εκανε απο το πρωτο χιλιομετρο επρεπε να πας εκει και να τα κανεις
ανω κατω.

Αυτο το κομπιασμα συνηθως εμφανιζεται απο μπουζι πολλαπλασιαστες πεταλουδα μετρητες αερος(αν εχει) τρομπα βανζινης βουλωμενο φιλτρο βενζινης.Φυσικα δεν γινεται να πας ψαχνοντας και να ξεκινησεις να αλλαζεις γιατι ολα αυτα κοστιζουν χρονο και χρημα.
Αυτη τη στιγμη δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Φυσικα για βενζινη ειναι ασκοπο να το αναφερω μιας και οσο χαλια και να ηταν αυτες που εβαλες (υποθετικα) καποια στιγμη θα εβαλες και σωστη αλλα οπως λες δεν σταματησε ποτε.

Το λαθος σου για μενα ξεκιναει απο τη στιγμη που δεν μπηκες μεσα στην εκθεση με το αμαξι να τα κανεις γυαλια καρφια.
__________________
Δυνατες αγαπες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-09, 15:45
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
φίλε μου, στην αρχή κάνεις κάποιο χρόνο να το εντοπίσεις το πρόβλημα, λάβε υπόψη σου πως στην αρχή δεν θες να το πιστέψεις. Αντε και περνάει ένα χρονικό διάστημα να το χωνέψεις ότι πράγματι έχει πρόβλημα, μετά θέλει και ένα χρόνο να το παρακολουθήσεις για να μπορέις να το περιγράψεις στον μηχανικό( α) ποιον μηχανικό, β) λες και τους νοιάζει τι θα τους πεις-στον εγκέφαλο για έλεγχο θα το βάλουν όπως και να έχει) και τελικά να τους βρεις προκειμένου να σου κλέισουν ραντεβού. τέλος πάντων με αυτά και με αυτά + τις διακοπές πέρασαν 3 μήνες.
Είναι και με χρονομίσθωση το αυτοκίνητο παρεπιπτόντως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-09, 15:48
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
νομίζω πως πρέπει να πάω σε κάποιον που έφτιαχνα το προηγούμενο αυτοκίνητο, να βάλουμε το τεστερ απάνω να κανουμε βόλτα και να παρακολουθήσω συγκεκριμένα πράγματα ενώ κινούμαστε. γιατί προφάνώς στο ρελαντί που φαντάζομαι αυτοί το κοιτάνε δεν θα τους έβγαλε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-09, 15:50
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
κάποιος διάβασα στο φόρουμ συζήταγε για καποιο κολλάρο στην εισαγωγή αέρα αλλά αυτο φαντάζομαι θα είχε επίπτωση κυρίως στο ρελαντί και όχι σε μπερδέματα και σε πιο ψηλές στροφές
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-09, 17:22
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
φίλε για το πρόβλημα σε αυτόν το κινητήρα έχουμε γράψει απίστευτα πολλές φορές. Κάνε ένα search και θα δεις

Χοντρικά να ξέρεις ότι ΟΤΙ και να σου κάνουν το πρόβλημα θα το ξανά έχεις αργότερα αλλά όχι σε βαθμό που να σε ενοχλεί παρά ένα κόμπιασμα μία στο τόσο (στο δικό μου είναι ένα στιγμιαίο κόμπιασμα μια φορά το μήνα)
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-09, 19:15
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
ευχαριστώ φίλε μου, αν είναι ένα κόμπιασμα τον μήνα θα είμαι ευτυχής. θα προσπαθήσω να βρω μία άκρη και εάν έχω κάτι νέο θα ενημερώσω την κοινότητα του φόρουμ. υπάρχει κάποιος που να το έλυσε το πρόβλημα τελείως;
δηλαδή να άλλαξε κάτι ,λουφτ, πολαπλασιαστές και τελικά να λύθηκε το θέμα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-09, 19:45
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
απο ένα πελάτη μου που έχει το ίδιο αυτοκίνητο μου είπε πως κάποια στιγμή είχε πρόβλαμα με τα μπέκ.
όταν πείγε στη αντιπροσωπεία του είπαν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο το παρουσίασε το πρόβλημα σε πολά αυτοκίνητα.
ε90 320 και αυτο ολοκαίνουριο. μάλιστα του είπαν και κάποια χαζά όταν ζήτησε αντικατάσταση για όλη τη μπεκιέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-09, 22:52
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
τις περισσότερες φορές φτιάχνει για πολυ καιρό με προγραμματισμό και αλλαγή μπεκ.
Εγώ δεν έχω κάνει τίποτα στο αμάξι παρά μια αλλαγή λαδιών στα 14.000 χιλιόμετρα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.