Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-11, 11:20
Το avatar του χρήστη gp35
gp35 Ο χρήστης gp35 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μηνύματα: 121
gp35 is on a distinguished road
προβλημα αρρυθμιας του κινητηρα

καλησπερα
εχω αρκετο καιρο που στο 316 e46 του 2003 που εχω ,διαπιστωνω αρρυθμια και υψηλη καταναλωση.
-οσο αναφορα την αρρυθμια αυτη ειναι εμφανεις στο ρελαντι(σαν 3 κυλινδρο) και στις ταχυτητες 1/2/3 που κινουμε μεσα στην πολη με χαμηλη ταχυτητα σκροτσαρει
-οσο αναφορα την καταναλωση αναφερω εξ αρχης πως καθως γεμιζω με μια ποσοτητα λιτρων το ρεζερβουαρ τσεκαρω οπτικα τον δεικτη (βελονα),καθως και τα ποσα Km μου δινει αυτονομια..
επειτα απο μερικα km παραδειγμα της ταξεως των 50km η βελονα πεφτει τοσο οσο εαν καλυπτα μια αποσταση των 100 km και η αυτονομια αναγραφει αντι μειον 50 αντε 60 km πανω απο 100 km.
το διαγνωστικο ουδεν βλαβη αναγνωριζει.
εχω αλλαξει :μετρητη μαζας αερα(ειναι μετα το φιλτρο αερος κινητηρα), 4 καινουργια μπουζι,
καποια σκασμενα σωληνακια βανζινης/αερος ,λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο βενζινης...
και στο τελος μετα απο την ταλαιπορια αυτη που εξακολουθουσε με την καταναλωση και αρρυθμια αλλαξα και το αισθητηρα στροφαλου ...ειχε βγαλει σφαλμα διαχειρισης κινητηρα.
παρολα αυτα αν και ειδα για εκατονταδες km αισθητη διαφορα μου παρουσιαζει το ιδιο προβλημα.
αρκετα χρηματα σε βενζινη και αλλαγες υλικων διχως αντιμετοπιση του προβληματος .
θαθελα την τεχνογνωσια ή την τον τροπο με τον οποιο καποιος φιλος αντιμετοπισε παρομοια περιπτωση
τελος θαθελα να ζητησω συγνωμη που εγινα τοσο γραφικος (το εκανα για να κανω το προβλημα πιο κατανοητο)
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-11, 11:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εδωσες ένα σκασμό χρήματα για το τίποτα..
Εχεις κλασσικά συμπτώματα οτι κάποιος πολλαπλασιαστής είναι στα τελευταία του..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-11, 14:17
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
η αυτο που σου λέει ο παναγιώτης ή απο κάπου τραβάς αέρα...!!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-11, 15:27
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Ρίξε και ένα καθάρισμα στα μπέκ !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-09-11, 17:07
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Όντως πολλαπλασιαστές, μπέκ ή κάποιο σωληνάκι τραβάει αέρα (μήπως κάποιο δεν είναι καλά σφιγμένο?)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-09-11, 22:55
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδωσες ένα σκασμό χρήματα για το τίποτα..
Εχεις κλασσικά συμπτώματα οτι κάποιος πολλαπλασιαστής είναι στα τελευταία του..

+1 Καλά δε σου είπε καμιά "μηχανικάρα" , οτι αφού το αμάξι είχει και θέμα με τον κύλινδρο να αλλάξεις πολλαπλασιαστές προληπτικά ; Το πιο συχνό πρόβλημα των BMW σε 3άρες και άσσους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-11, 10:10
Το avatar του χρήστη gp35
gp35 Ο χρήστης gp35 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μηνύματα: 121
gp35 is on a distinguished road
συμφωνω σε οτι αναφορα για τους πολλαπλασιαστες φιλοι μου, παροδικα εχουν αλλαχθει ολοι τους .
επισης εαν δεν κανω λαθος αμεσα μας πεταει την κακη διαχειριση κινητηρα στο καντραν ,καθως καποιος πολλαπλασιαστης μας κανει νερα.
Τα μπεκ?....καθαρισμος δεν εγινε ποτε.
Στα σωληνακια εγινε λεπτομερεις ελενχος .
εμενα μου παει η σκεψη και σε αισθητηρα λ..ή πιστεψτε μου μου παει το μυαλο και στην αντλια τροφοδοσιας καυσιμου μιας και σας ειχα αναφερει για γρηγορη πτωση της βελονας (στο καντραν ) η οποια συμβαδιζει με το τσεκ αυτονομιας για τα km.
παρολα αυτα καθε δυσλειτουργια δεν θαταν λογικο να το αναγνωριζει το συστημα εποπτειας βλαβων και να το καταγραφει?...
αποψεις καταθετουμε και σας ευχαριστω ..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-11, 15:02
lefterishatzi Ο χρήστης lefterishatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 134
lefterishatzi is on a distinguished road
Παράθεση:
επισης εαν δεν κανω λαθος αμεσα μας πεταει την κακη διαχειριση κινητηρα στο καντραν ,καθως καποιος πολλαπλασιαστης μας κανει νερα.
Τα μπεκ?....καθαρισμος δεν εγινε ποτε.
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου πετάξει λαμπάκι με βλάβη πάντως, μπορεί να λειτουργεί με μειωμένη απόδοση. Αυτό το ξέρω από προσωπική εμπειρία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lefterishatzi : 24-09-11 στις 15:07
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-11, 17:14
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Μηνύματα: 17
kotsos83 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gp35 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω σε οτι αναφορα για τους πολλαπλασιαστες φιλοι μου, παροδικα εχουν αλλαχθει ολοι τους .
επισης εαν δεν κανω λαθος αμεσα μας πεταει την κακη διαχειριση κινητηρα στο καντραν ,καθως καποιος πολλαπλασιαστης μας κανει νερα.
Τα μπεκ?....καθαρισμος δεν εγινε ποτε.
Στα σωληνακια εγινε λεπτομερεις ελενχος .
εμενα μου παει η σκεψη και σε αισθητηρα λ..ή πιστεψτε μου μου παει το μυαλο και στην αντλια τροφοδοσιας καυσιμου μιας και σας ειχα αναφερει για γρηγορη πτωση της βελονας (στο καντραν ) η οποια συμβαδιζει με το τσεκ αυτονομιας για τα km.
παρολα αυτα καθε δυσλειτουργια δεν θαταν λογικο να το αναγνωριζει το συστημα εποπτειας βλαβων και να το καταγραφει?...
αποψεις καταθετουμε και σας ευχαριστω ..
Απ'οτι βλεπω φιλε μου εχεις αλλαξει σχεδον τα παντα.Το μονο που δεν εκανες ειναι καθαρισμος μπεκ.Με τις κολοβενζινες που εχουμε σιγουρα θα θελουν.Για αρχη παρε ενα καθαριστικο συστηματος ψεκασμου της wurth,βαλτο στο τεποζιτο,βαλε και 30 λιτρα βενζινη απο αλλο βενζιναδικο(καλα θα κανεις το παλιο να το καταργησεις).Βγες στην εθνικη και πατα το καμια 180αρα.Φαε ολη τη βενζινη οσο μπορεις σε μεγαλες διαδρομες με αρκετες στροφες στο μοτερ κ οχι μεσα στη πολη.Αν δεν στρωσει τοτε τα μπεκ εχουν οξιδωθει πληρως κ θελεις μαλλον αλλαγη.
__________________
Κώστας-Ξάνθη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-11, 23:11
Το avatar του χρήστη gp35
gp35 Ο χρήστης gp35 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μηνύματα: 121
gp35 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'οτι βλεπω φιλε μου εχεις αλλαξει σχεδον τα παντα.Το μονο που δεν εκανες ειναι καθαρισμος μπεκ.Με τις κολοβενζινες που εχουμε σιγουρα θα θελουν.Για αρχη παρε ενα καθαριστικο συστηματος ψεκασμου της wurth,βαλτο στο τεποζιτο,βαλε και 30 λιτρα βενζινη απο αλλο βενζιναδικο(καλα θα κανεις το παλιο να το καταργησεις).Βγες στην εθνικη και πατα το καμια 180αρα.Φαε ολη τη βενζινη οσο μπορεις σε μεγαλες διαδρομες με αρκετες στροφες στο μοτερ κ οχι μεσα στη πολη.Αν δεν στρωσει τοτε τα μπεκ εχουν οξιδωθει πληρως κ θελεις μαλλον αλλαγη.
φιλε kotsos83 οι πιθανοτητες αιτιας των μπεκ ειναι μεγιστες,,,απο αρχες της εβδομαδας θα δοκιμασω αυτο που προτεινεις ,αλλωστε δεν ειναι τοσο δαπανηρο σε σχεση με αντικατασταση ανταλλακτικων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.