Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-04, 11:25
Το avatar του χρήστη BMW-Lover
BMW-Lover Ο χρήστης BMW-Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 77
BMW-Lover is on a distinguished road
Post Πρόταση αναβάθμισης του Club μας!

Με αφορμή τις πολύ καλές ιδέες που διάβασα στο Thread "Πόσο θα 'θελα" του aVog, αποφάσισα να ανοίξω ένα νέο Thread στο οποίο θέλω να προτείνω κάτι το οποίο δεν γνωρίζω αν έχει γίνει ποτέ σε κάποιο club ή ακόμη και σύνδεσμο ή σύλλογο, και εμένα προσωπικά μου φαίνεται ένας πολύ καλός τρόπος ώστε το club και τα μέλη του να έχουν την καλύτερη δυνατή εικόνα,αρκεί να οργανωθεί σωστά.

Βλέπουμε στα Threads ότι όλοι ψαχνόμαστε κατά καιρούς να κάνουμε το αυτοκίνητο μας καλύτερο(γρηγορότερο, ομορφότερο, ασφαλέστερο...κλπ) ψάχνωντας παράλληλα και έναν οικονομικό τρόπο για να γίνει αυτό.

Για να μη λέω πολλά, καταγράφω από κάτω περιληπτικά τα βήματα που σκέφτομαι οτι θα πρέπει να γίνουν για να διευκοληνθούμε όλοι σε κάθε τέτοια πνευματική μας ανυσηχία σχετικά με την BMW μας!!!

1. Ανοίγουμε έναν λογαριασμό σε μία τράπεζα.
2. Ορίζουμε ένα συγκεκριμένο μηνιαίο ποσό με το οποίο όλα τα μέλη θα είναι ικανοποιημένα (πχ €15).
3. Ανοίγουμε ένα νέο Forum(αιτήσεων) στο οποίο το κάθε μέλος θα μπορεί να γνωστοποιήσει στο club ότι θέλει να κάνει κάτι στο αυτοκίνητο του με σκοπό τη συνεισφορά όλων μας.
4. Ορίζουμε ένα συγκεκριμένο μηνιαίο αριθμό αιτήσεων.
5. Στη συνέχεια το κάθε μέλος που θέλει να συνεισφέρει, δηλώνει το ποσό που θέλει να καταθέσει,συγκεντρώνονται τα χρήματα και στο τέλος.............

Φανταστείτε ότι είμαστε 300+ μέλη στο club. Αν ο καθένας μας έβαζε €3 για κάποια αγορά που θα ήθελε να κάνει ένα από τα 300+ μέλη μας για το αυτοκίνητο του, συνολικά θα συγκεντρωνόντουσαν 3x300=€900 προς ώφελος του!!!

Το ξέρω ότι μπορεί το σύστημα να έχει τρύπες, αλλά όσο το σκέφτομαι, βλέπω ότι υπάρχουν τρόποι να οργανωθεί σωστά και να δουλεύει άριστα!
Μένει να το συζητήσουμε όλοι μαζί..!

Περιμένω τις σκέψεις και τις απόψεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-04, 11:34
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Πολύ ωραία σαν ιδέα, αλλά πιστεύω οτι αν όχι αδύνατη, τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολα υλοποιήσιμη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-04, 11:41
Το avatar του χρήστη STAIO-CI
STAIO-CI Ο χρήστης STAIO-CI δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 63
STAIO-CI is on a distinguished road
Cool

Αυτα φιλε BMW-Lover πρεπει να τα συζητησεις πρωτα με τους admins και μετα να γινει η προταση σε ολο το club !
__________________
PLEASE GOD GIVE ME HORSE POWER !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-04, 11:53
Το avatar του χρήστη jnakats
jnakats Ο χρήστης jnakats δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 9
jnakats is on a distinguished road
Talking

Καλοοοο το αλλο με τον ΤΟΤΟ το ξερετε..... :d :d :d :d

Σαν ιδεα ειναι τελεια δηλωνει την αγαπη σου για αυτο που γινεται μεταξυ ολων των μελων.Το να εχεις μια ΒΜw ειναι σαν να εχεις μια προστιχη γκομενα,γι'αυτη τη γκομενα θα πουλαγες και το σπιτι σου για να τα εχει ολα.
Το διαταυτα ειναι,να μην προσφυγουμε στη σοφη παροιμια"αλλος πληρωνει αλλος γα.....ει"
__________________
DEEP DOWN AND DIRTY
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-04, 12:45
Το avatar του χρήστη lefteris
lefteris Ο χρήστης lefteris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-06-2004
Μηνύματα: 22
lefteris is on a distinguished road
LOL BMW-Lover!
Να υποθέσω ότι είσαι ακόμη σχολείο και όταν μεγαλώσεις θέλεις να γίνεις πρόεδρος κομουνιστικού καθεστώτος;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-04, 13:01
Το avatar του χρήστη Daskalopoylos
Daskalopoylos Ο χρήστης Daskalopoylos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-06-2004
Μηνύματα: 54
Daskalopoylos is on a distinguished road
ειναι πολυ καλη η ιδεα του και αν υπαρξη θεληση ειναι απολητα πραγματοποιησημη!!!!
και να το πω αλιως..... εγω θα βοηθουσα με τετοιο τροπο καποιον και δεν εχω καθολου κουμουνιστικη ιδεολογια....................
__________________
ΜΕ ΣΗΜΑ ΤΟΝ ΓΑ'Ι'ΔΑΡΟ!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-04, 13:17
Το avatar του χρήστη BMW-Lover
BMW-Lover Ο χρήστης BMW-Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 77
BMW-Lover is on a distinguished road
Exclamation

Νομίζω πως το θέμα το είδατε επιπόλαια.

Κατ' αρχήν δεν είπα "άλλος να πληρώνει και άλλος να γα....ει"!
Είπα "Το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο"! Είναι κομουνιστική άποψη αυτή?

Πρότεινα κάτι στο οποίο πληρώνει όλο το club(τα μέλη του) για όλο το club(για τα μέλη του), για να κάνουμε το club να γα....ει από κάθε άποψη και φυσικά να επιτευχθεί και καλύτερη επικοινωνία μεταξύ των μελών.

Επίσης εννοείται ότι δεν μιλάμε για έξοδα όπως για παραδειγμα το Service, αλλαγή λαδιών κλπ...για αυτό έχω βάλει και κάποιους περιορισμούς (Αριθμός 2 και 4) στο προηγούμενο post για να αποφευχθούν τέτοιες καταχρήσεις, και περίμενα από σας να προτείνετε άλλους πιθανούς περιορισμούς για να το βελτιστοποιήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-10-04, 13:57
Το avatar του χρήστη lefteris
lefteris Ο χρήστης lefteris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-06-2004
Μηνύματα: 22
lefteris is on a distinguished road
Ok, λοιπόν.
Να επιχειρηματολογήσω γιατί κατά την άποψή μου δεν "στέκει" αυτή η θεωρία.

Έστω ότι μαζεύονται 10000 ευρώ από 100 άτομα με ισόποσες προσφορές.
Το κάθε άτομο θα έχει επομένως 100 ευρώ "πίστωση".
Και πάω εγώ ο ωραίος και αγοράζω κάτι για 500 ευρώ.
Βρίσκομαι να έχω δανειστεί λοιπόν 400 ευρώ.
Μόλις άλλα 19 άτομα κάνουν αγορές για 500 ευρώ, το "ταμείο" θα αδειάσει.
Οι 80 θα έχουν χρηματοδοτήσει τους 20! (μεγάλη η ψυχή τους)

Τώρα, τα 100 αυτά άτομα βάζουν άλλα 100 ευρώ ο καθένας, και 20 διαφορετικά άτομα αγοράζουν κάτι για 500 ευρώ.
Οι 20 πρώτοι ενώ είχαν δανειστεί 400, βρίσκονται να έχουν δανειστεί 300.
Οι επόμενοι 20 το ίδιο.
Και οι 60 έχουν δανείσει 200 ο καθένας. (μεγαλύτερη ψυχή)

Δεν λέω ότι κάποιος θα τα φάει, αλλά αν καταλήξουν όλοι να αγοράσουν από κάτι ισάξιο, όσα "καταθέσουν", θα "σηκώσουν" (όταν ολοκληρωθεί ο "κύκλος").

Αν κάποιος χρειάζεται δάνειο για να αγοράσει κάτι, γιατί να τον χρηματοδοτήσουν οι υπόλοιποι;
Το ρόλο της τράπεζας θα κάνουν;
Αν δεν έχει κάποιος τα λεφτά τώρα, ποιός μου λέει ότι θα τα αποκτήσει μετά;

Το αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας θα είναι μία "πυραμίδα", ακριβώς γιατί δεν θα είναι δυνατή η δέσμευση προσώπων και χρημάτων με σταθερό ρυθμό.
Πάντα κάποιοι θα είναι ευνοημένοι και κάποιοι αδικημένοι.
Αν κάποιος έχει δανειστεί, δεν τον αναγκάζει κανείς να συνεχίσει τις εισφορές. (Σε αυτό το θέμα ακόμη και οι νόμοι δυσκολεύονται να τα καταφέρουν.)
Και άλλωστε, αν κάποιος έχει δανείσει 300 ευρώ και περιμένει 1 χρόνο για να αγοράσει κάτι αξίας 500 ευρώ, τί γίνεται; Άσε που μέχρι τότε θα έχει πιθανώς καταθέσει περισσότερα, οπότε θα το αγόραζε από μόνος του νωρίτερα.

Αν μου ζήταγε κάποιος γνωστός μου χρήματα για σοβαρό ζήτημα, θα τα έδινα. Ίσως και να τα χάριζα, αν είχα οικονομικό περιθώριο.
Όμως το να δανειστώ για να αγοράσω πράγματα που δεν τα χρειάζομαι, αλλά που απλά θα με έκαναν να νιώσω πιο όμορφα, είναι πέρα από τις αρχές μου...

Όσον αφορά στο κομουνιστικό σχόλιο, θυμήθηκα τον ορισμό του κομουνισμού και το έκανα: "Κομουνιστής είναι αυτός που δεν έχει τίποτα και θέλει να το μοιραστεί με όλο τον κόσμο."
(no offence BMW-Lover, πλάκα κάνουμε...)

Σας κούρασα; ωραία...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-10-04, 14:13
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Λευτέρη, σωστά τα λές, και για να κάνς λίγο πιο απλό το παράδειγμα.

Αν απο τα 300 μέλη δώσει 1 Ευρώ ο καθένας (άρα 300 Ευρώ) και αγοράσουνε και τα 300 μέλη κάτι αξίας 300 Ευρώ (με την σειρά του ο καθένας) τοτε στο τέλος, ΟΛΟΙ θα έχουνε δώσει απο 300 Ευρώ....άρα ο καθένας τα δίνει απο την αρχή για το δικό του αυτοκίνητο, χωρίς να μπλέκουμε.

Ασε που για να γίνει κάτι τέτοιο νομικά και έγκυρα είναι ολόκληρη διαδικασία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-10-04, 14:21
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Αν με βαση οτι το 65% των μελων οδηγουν σειρα 3 και 40% του 65% οδηγουν 316,στην περιπτωση που θελουν ολοι αλλαγη κινητηρα με Μ3 τι γινεται????
Γι'αυτο καλυτερα να την αφησουμε αυτη την σκεψη διοτι ο καθε ενας εχει το προσωπικο του στυλ,γουστο και προτιμηση και καθε ενα απο αυτα εχει διαφορετικο χρηματικο κοστος απο ατομο σε ατομο.
Φιλικα
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.