Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 18-09-07, 13:04
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Φυσικα και δεν θα τσακωθουμε το σωστο ειναι να μπαινουν πολλες αποψεις και προτασεις στο τραπεζι.

Δεκτο αυτο που λες αλλα να αναρωτηθεις αν αυτη η απιστευτη γερμανικη βιομηχανια αυτοκινητων μπορει να βγαζει τοσο τελεια μοτερ παγκοσμιος αλλα να μην ξερει να βγαλει λαδια ας πουμε? η? φρενα? η? αμορτισερ κτλ κτλ κτλ...

Εμενα παντα προταση μου μετα απο πολυ διαβασμα κτλ... ειναι εφοσον μιλαμε για αυτοκινητα να κοιτατε για γερμανικα προιοντα απο λαδια μεχρι οτι θελετε...

Φυσικα υπαρχουν και αμερικανικα και ιαπωνεζικα προιοντα αλλα ειναι κυριως για υπερβολες και φρου φρου και αρωματα...να κοιτατε την ουσια!και την ουσια πιστεψε την κοιτανε οι γερμανοι...


φιλικα παντα ....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-09-07, 14:13
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Ωπ!

Η BMW ΔΕΝ βγάζει λάδια.
Θέτει τα πρότυπα των λιπαντικών που χρειάζεται ένας κινητήρας, καλεί τους κατασκευαστές, συνδιαλέγεται, και επιλέγει ένα (με βάση κυρίως οικονομικά κριτήρια) για να τοποθετήσει στους κινητήρες της.

Η όποια "συνεργασία" δεν αφορά απαραίτητα σε λάδι πρώτης τοποθέτησης αλλά σε marketing στόχους. Και τα κουτιά λιπαντικών της BMW γι' αυτό και είναι δικά της. Σήμερα μπορεί να έχουν Castrol και αύριο Aral!....

Φυσικά ούτε φρένα ούτε αμορτισέρ βάζει. Στα φρένα π.χ. μπορείς να βρεις σετ δίσκους χαρακτούς.τακάκια της Zimmerman με 80€. Η Zimmerman είναι μια από τους προμηθευτές φρένων της BMW. Δεν βρίσκω τον λόγο να πάω να αγοράσω από την BMW τους ίδιους δίσκους με άλλο όνομα. Το ίδιο και με τα λάδια!

Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-09-07, 14:46
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Ρε τρελαμενε δεν εννοουσα οτι οτι η BMW βγαζει φρενα κτλλλ....
ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ!
Εννοουσα οτι αν θες φρενα η? αμορτισερ κτλ... παλι να κοιταξεις γενικα προς γερμανια οχι να κοιταξεις στην BMW!

Zimmermann και ΑΤΕ! αν θες κατι σωστο και γ@μ@το πας κατευθειαν σε πακετακι porsche και τελος...

τεσπα μην πουμε για φρενα μεσα σε φορουμ με βαλβολινες γιατι θα μας δειρουν!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπ!

Η BMW ΔΕΝ βγάζει λάδια.
Θέτει τα πρότυπα των λιπαντικών που χρειάζεται ένας κινητήρας, καλεί τους κατασκευαστές, συνδιαλέγεται, και επιλέγει ένα (με βάση κυρίως οικονομικά κριτήρια) για να τοποθετήσει στους κινητήρες της.

Η όποια "συνεργασία" δεν αφορά απαραίτητα σε λάδι πρώτης τοποθέτησης αλλά σε marketing στόχους. Και τα κουτιά λιπαντικών της BMW γι' αυτό και είναι δικά της. Σήμερα μπορεί να έχουν Castrol και αύριο Aral!....

Φυσικά ούτε φρένα ούτε αμορτισέρ βάζει. Στα φρένα π.χ. μπορείς να βρεις σετ δίσκους χαρακτούς.τακάκια της Zimmerman με 80€. Η Zimmerman είναι μια από τους προμηθευτές φρένων της BMW. Δεν βρίσκω τον λόγο να πάω να αγοράσω από την BMW τους ίδιους δίσκους με άλλο όνομα. Το ίδιο και με τα λάδια!

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-09-07, 14:51
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
....Σωστό!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-09-07, 15:42
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μην πεφτετε θυματα μαρκετινγκ...Ακουω απο ολους για ΤΕΛΕΙΑ αμερικανικα προιοντα και απορω...
+1!

Κανεις δεν ειπε οτι ολα τα αμερικανικα προιοντα ειναι τελεια. Ισα ισα υπαρχουν πολλα (και λιπαντικα) που ειναι ΑΘΛΙΑ. Ποτε μην κοιτατε τι λενε οι εταιριες, δεν υπαρχει εταιρια που να μην λεει οτι το προιον της ειναι οτι καλυτερο!

Αλλα αυτο δεν σημαινει και το αλλο ακρο, οτι δεν υπαρχουν Αμερικανικες εταιριες σοβαρες με πολυ καλα προιοντα. Και εγω υπερ των Γερμανικων προιοντων ειμαι, αλλα δεν μπορω να πω οτι κατι που φτιαχνει αλλος ειναι παντα χειροτερο. AMS και Red Line οπως λεει και ο φιλος Kouk ειναι πολυ σοβαρες εταιρειες, οπως και η Mobil. Quaker State ας πουμε ειναι ΑΘΛΙΑ λιπαντικα. Παντου υπαρχουν διαφορες ποιοτητες, ακομα και στα προιοντα της ιδιας εταιριας.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-09-07, 08:33
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Φιλε μου ποτε δεν ειπα οτι τα αμερικανικα ειναι τα χειροτερα!
Μην με παρεξηγητε...
μαλλον θα φταει ο γραπτος λογος μου.

Ολοι εχουν να επιδειξουν κατι καλο, ομως παντα αν το ψαξεις οι γερμανοι εχουν κατι λιγο καλυτερο...Τι να κανουμε? Αφου ειναι ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΕΙΣ! :Ρ

Τεσπα ολα καλα ειναι το θεμα ειναι να φροντιζεις σωστα το αμαξι σου για να σε φροντιζει και αυτο!
Τελος για οποιους ειναι μπερδεμενοι ενα email στην BMW δεν βλαπτει...
Πιστεψε ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣΣΣΣ!!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
+1!

Κανεις δεν ειπε οτι ολα τα αμερικανικα προιοντα ειναι τελεια. Ισα ισα υπαρχουν πολλα (και λιπαντικα) που ειναι ΑΘΛΙΑ. Ποτε μην κοιτατε τι λενε οι εταιριες, δεν υπαρχει εταιρια που να μην λεει οτι το προιον της ειναι οτι καλυτερο!

Αλλα αυτο δεν σημαινει και το αλλο ακρο, οτι δεν υπαρχουν Αμερικανικες εταιριες σοβαρες με πολυ καλα προιοντα. Και εγω υπερ των Γερμανικων προιοντων ειμαι, αλλα δεν μπορω να πω οτι κατι που φτιαχνει αλλος ειναι παντα χειροτερο. AMS και Red Line οπως λεει και ο φιλος Kouk ειναι πολυ σοβαρες εταιρειες, οπως και η Mobil. Quaker State ας πουμε ειναι ΑΘΛΙΑ λιπαντικα. Παντου υπαρχουν διαφορες ποιοτητες, ακομα και στα προιοντα της ιδιας εταιριας.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-09-07, 12:46
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου ποτε δεν ειπα οτι τα αμερικανικα ειναι τα χειροτερα!
Μην με παρεξηγητε...
μαλλον θα φταει ο γραπτος λογος μου.

Ολοι εχουν να επιδειξουν κατι καλο, ομως παντα αν το ψαξεις οι γερμανοι εχουν κατι λιγο καλυτερο...Τι να κανουμε? Αφου ειναι ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΕΙΣ! :Ρ

Τεσπα ολα καλα ειναι το θεμα ειναι να φροντιζεις σωστα το αμαξι σου για να σε φροντιζει και αυτο!
Τελος για οποιους ειναι μπερδεμενοι ενα email στην BMW δεν βλαπτει...
Πιστεψε ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣΣΣΣ!!!

Δεν ειπα οτι ειπες κατι τετοιο...

Anyway, δεν πιστευω οτι τα Γερμανικα προιοντα παντα ειναι τα καλυτερα. Ισα ισα πολλες φορες Γερμανικα προιοντα ειναι για τα μπαζα. Αλλα ισως να εχεις ενα δικιο στο θεμα, αφου η καλυτερη βαλβολινη για BMW ειναι η Castrol SAF-XJ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΣΕ ΜΑΖΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. Μονο κατοπιν παραγγελιας!!! Και ειναι και πανακριβη. Οποτε συγκριτικα με τις ημισυνθετικες που προσφερει και αυτη και αλλες Γερμανικες εταιριες, οι Αμερικανικες που προαναφερθησαν ανταγωνιζονται και ξεπερνουν ευκολα τις επιδοσεις τους...


Και ξαναλεω, στις λιστες της BMW ειναι πολλα προιοντα Red Line. Και να στειλεις στην BMW αυτο που θα σου πει ειναι οτι πρεπει να καλυπτει τις ταδε προδιαγραφες και ισως οτι η BMW συνιστα Castrol.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-09-07, 14:04
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Ναι λενε για Castrol αλλα εγω ισως εβαζα Aral...

Τεσπα ο καθε ενας με την αποψη του...
Φυσικα δεκτη η γνωμη σου απο κει και περα ας αποφασισει μονος του ο καθε ενας φιλος το τι θα κανει με το τουτου του...

Για καποιους αλλους που ξεκινανε επιθεσεις και σχολια επιτελους !!!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειπα οτι ειπες κατι τετοιο...

Anyway, δεν πιστευω οτι τα Γερμανικα προιοντα παντα ειναι τα καλυτερα. Ισα ισα πολλες φορες Γερμανικα προιοντα ειναι για τα μπαζα. Αλλα ισως να εχεις ενα δικιο στο θεμα, αφου η καλυτερη βαλβολινη για BMW ειναι η Castrol SAF-XJ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΣΕ ΜΑΖΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. Μονο κατοπιν παραγγελιας!!! Και ειναι και πανακριβη. Οποτε συγκριτικα με τις ημισυνθετικες που προσφερει και αυτη και αλλες Γερμανικες εταιριες, οι Αμερικανικες που προαναφερθησαν ανταγωνιζονται και ξεπερνουν ευκολα τις επιδοσεις τους...


Και ξαναλεω, στις λιστες της BMW ειναι πολλα προιοντα Red Line. Και να στειλεις στην BMW αυτο που θα σου πει ειναι οτι πρεπει να καλυπτει τις ταδε προδιαγραφες και ισως οτι η BMW συνιστα Castrol.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-09-07, 15:15
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
ξερει κανεις για Ε36 τι βαζει-προτεινετε για σασμαν-διαφορικο?αν και δεν εχω προβλημα μεχρι στιγμης απλα απο τοτε που το πηρα το αμαξι δεν εχω αλλαξει ουτε στο σασμαν ουτε στο διαφορικο λαδια.
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-09-07, 15:47
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Φιλε μου ρωτα πρωτα τι σου προτεινει η αντιπροσωπεια , πες το μας και μετα ολοι ειμαστε εδω να σου προτεινουμε διαφορα...
Απο κει και περα δικια σου η επιλογη...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elec Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερει κανεις για Ε36 τι βαζει-προτεινετε για σασμαν-διαφορικο?αν και δεν εχω προβλημα μεχρι στιγμης απλα απο τοτε που το πηρα το αμαξι δεν εχω αλλαξει ουτε στο σασμαν ουτε στο διαφορικο λαδια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.