Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-12, 13:38
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Καλησπερα σε ολους-ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ

Καλησπερα σε ολους

Ειμαι νεος κατοχος ενος Bmw compact ti 316
το οποιο θα χρησημοποιω για τις καθημερινες μου αναγκες εντος πολης.

Επειδη η αγορα εγινε λιγο βιαστικα και δεν προλαβα
να ασχοληθω και να ενημερωθω σωστα
για ολα τα στοιχεια και τις ιδιατεροτητες του αυτοκινητου
( κωδικους μοτερ-σασμαν κλπ).



Εγω σαν νεος ιδιοκτητης θελω να αλλαξω λαδια οπου εχω καταληξει
στα Mobi1 5-30 esp formoula
Αλλα απο οσα εχω διαβασει,ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗ ΣΑΣΜΑΝ.
Μπορει καποιος απλα να μου ποσταρει κατι ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ωστε να το παραγγειλω ΑΜΕΣΑ?


Με πιεζει ο χρονος καθως
και παραγγελειες μπορω να κανω μονο καθε Τριτη και Πεμπτη.
ΑΝ δεν το παραγγειλω σε 2 μερες το πολυ θα περιμενω την αλλη βδομαδα παλι.


Υ.Γ το αυτοκινητο εχει 105.000
ΑΛΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΤΕΡ γνησιο 316 ti με 20.000
λογο του οτι στο προηγουμενο μοτερ εκοψαν τα κοκορακια του εκκεντροφορου και ο ιδιοκτητης αγορασε καινουργιο μοτερ απο την BMW το οποιο βρισκεται εντος εγγυησης. Πρωτη αδεια κυκλοφοριας 9/2003

Οπποιοδηποτε tip Ευπροσδεκτο!! ευχαριστω!!! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xristis_Smpena : 03-01-12 στις 13:41
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-12, 13:41
Το avatar του χρήστη TAKIS-BMW
TAKIS-BMW Ο χρήστης TAKIS-BMW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Μηνύματα: 136
TAKIS-BMW is on a distinguished road
Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε....
και καλή χρονιά....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-12, 13:44
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
καλησπερα φιλε καλη χρονια. Διαβαζω τα σχετικα θεματα αλλα εχω μπερδευτει

Μην παρω καμια βαλβολινη που δεν κανει ή μου στειλουν καμια για διαφορικο και εχοω ζημιες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-12, 17:17
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xristis_Smpena Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σαν νεος ιδιοκτητης θελω να αλλαξω λαδια οπου εχω καταληξει
στα Mobi1 5-30 esp formoula
Πήγες σε πολύ ακριβό λιπαντικό χωρίς κανένα λόγο, δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις ο κινητήρας σου, ούτε και είναι κανένα "μαγικό" προϊόν. Αν πας σε τέτοια ποσά βάζεις άνετα Castrol Edge 0W40 που είναι πολύ καλύτερη επιλογή από το ESP Formula.

Στις βαλβολίνες τώρα, δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να προτείνουμε βαλβολίνες όταν δεν ξέρουμε ούτε τον τύπο του κινητήρα αλλά ούτε και τι σασμάν φοράς. Είναι πολύ πιθανό το σασμάν σου να μην χρειάζεται καν βαλβολίνες αλλά MTF. Πρέπει να μας πεις τα τελευταία 7 ψηφία του αριθμού πλαισίου σου για να δούμε τι φοράει το όχημα.

ΥΓ. Αυτό με την αγορά ολόκληρου νέου κινητήρα είναι κάπως "μαύρη τρύπα". Ο κινητήρας ολόκληρος κοστίζει περισσότερο από το αυτοκίνητο σήμερα, χωρίς την εργασία και περιφερειακά του. Έχεις τιμολόγιο που αναγράφει αγορά νέου κινητήρα με νέο αριθμό;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 03-01-12 στις 17:19
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-12, 19:22
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγες σε πολύ ακριβό λιπαντικό χωρίς κανένα λόγο, δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις ο κινητήρας σου, ούτε και είναι κανένα "μαγικό" προϊόν. Αν πας σε τέτοια ποσά βάζεις άνετα Castrol Edge 0W40 που είναι πολύ καλύτερη επιλογή από το ESP Formula.

Στις βαλβολίνες τώρα, δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να προτείνουμε βαλβολίνες όταν δεν ξέρουμε ούτε τον τύπο του κινητήρα αλλά ούτε και τι σασμάν φοράς. Είναι πολύ πιθανό το σασμάν σου να μην χρειάζεται καν βαλβολίνες αλλά MTF. Πρέπει να μας πεις τα τελευταία 7 ψηφία του αριθμού πλαισίου σου για να δούμε τι φοράει το όχημα.

ΥΓ. Αυτό με την αγορά ολόκληρου νέου κινητήρα είναι κάπως "μαύρη τρύπα". Ο κινητήρας ολόκληρος κοστίζει περισσότερο από το αυτοκίνητο σήμερα, χωρίς την εργασία και περιφερειακά του. Έχεις τιμολόγιο που αναγράφει αγορά νέου κινητήρα με νέο αριθμό;

Eυχαριστω για την απαντηση, ο αριθμος πλαισιου (vin) ειναι WBAAT11080FF97105

Το σασμαν ειναι χειροκινητο 5αρι.

Το μοτερ εχει αλλαχθει και ο προηγουμενος ειχε σκασει 6 χιλιαρικα στην επισημη αντιπροσωπεια πριν 1 χρονο. Εχει και τιμολογια και το παλιο μοτερ. Για καποιο λογο ειχε χασει τον χρονισμο του και τα κουρεψε ολα.

Σερβις εκανε καθε 20Κ στην bmw με σφραγιδα. Επειδη οπως λες με αλλαγμενο μοτερ δεν μπορεις να ξερεις ΤΕΛΙΚΑ αποφασησα να τα αλλαξω ολα. Και σασμαν και διαφορικου και μπουζι για παν ενδεχομενο. Οποτε αν εχεις πληροφοριες και για διαφορικου ευπροσδεκτες!

Για μπουζι αυτα που ειδα εδω απο το σαιτ ειναι οκ για μενα? Bosch FGR7DQP καποιο παιδι τα εβαλε σε 318/ απλα βλεπω ειναι 4ακιδα και λεω αν ταιριαζουν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-12, 19:31
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τα υγρά που πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι:

MTF-L-2 για το σασμάν
και βαλβολίνη 75-90 για το διαφορικό.

Τα γνήσια υγρά της BMW που έχουν και τα συνεργεία είναι μια χαρά ΚΑΙ από τιμή.
Είχα βάλει και Redline παλαιότερα (στο σασμάν). Τώρα BMW.

Απλά το μπουκάλι της BMW για τα υγρά MTF-L-2 είναι 5 λιτρο. Θα σου χρεώσουν 1.1 λιτρα ή περίπου αυτό. Μη σου χρεώσουν 5λιτρα. 1.1 παίρνει, άντε λίγο ακόμα να δικαιολογήσεις.

Μπουζί είναι αυτά τα 2 που έχει

http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...il_spark_plug/

BOSCH FGR7DQP
NGK BKR6EQUP

Κάνουν για όλους τους Ν40, Ν42, Ν45, Ν46 κινητήρες.
Εγώ θα προτιμούσα τα NGK και μόνο τέτοια έχει τύχει να βάλω στις αλλαγές.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-12, 21:29
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα υγρά που πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι:

MTF-L-2 για το σασμάν
και βαλβολίνη 75-90 για το διαφορικό.

Τα γνήσια υγρά της BMW που έχουν και τα συνεργεία είναι μια χαρά ΚΑΙ από τιμή.
Είχα βάλει και Redline παλαιότερα (στο σασμάν). Τώρα BMW.

Απλά το μπουκάλι της BMW για τα υγρά MTF-L-2 είναι 5 λιτρο. Θα σου χρεώσουν 1.1 λιτρα ή περίπου αυτό. Μη σου χρεώσουν 5λιτρα. 1.1 παίρνει, άντε λίγο ακόμα να δικαιολογήσεις.

Μπουζί είναι αυτά τα 2 που έχει

http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...il_spark_plug/

BOSCH FGR7DQP
NGK BKR6EQUP

Κάνουν για όλους τους Ν40, Ν42, Ν45, Ν46 κινητήρες.
Εγώ θα προτιμούσα τα NGK και μόνο τέτοια έχει τύχει να βάλω στις αλλαγές.

Mαλιστα, Ευχαριστω παρα πολυ.Μια και αναφερεις σειρες κινητηρων, μηπως απο τον κωδικο πλαισιου φαινεται και ο ακριβης τυπος του κινητηρα?

Ν40.. Μετα πως συνεχιζει? Νομιζω ειναι 2 διαφορετικοι τυποι ή κανω λαθος.?

Ο ενας ειναι για το 8βαλβιδο μοτερ και ο αλλος για το 16βαλβιδο?
Η υπαρχουν 2 κωδικοι για 16v μοτερ? Εγω ειμαι 16αρης χρονολογια Σεπτεμβριος του 2003.

Σας εχω πριξει

Γενικα οποια πληροφορια ευπροσδεκτη παιδια. Απο το αυτοκινητο ειμαι ικανοποιημενος, αν και ο προηγουμενος περα απο τα τυπικα σερβις το ειχε αφησει λιγο στη μοιρα του και εχω αλλαξει αρκετα πραγματα μεσα-εξω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-12, 23:27
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
N40B16 1600cc διπλό βάνος 115ps μέχρι 2003 μετά έγινε Ν45Β16 πάλι με διπλό βάνος και 115ps.

N42B18 1800 valvetronic 115ps.
N42B20 2000 valvetronic 143ps.

Αυτοί αντικαταστάθηκαν από τους Ν46Β18 και 20, με 115ps και 150ps το 2004 στα τελευταία facelift Ε46 και ο 20άρης μπήκε στα Ε87-Ε90.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-12, 08:40
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Mια χαρά σε έφτιαξε ο Μήτσος φιλαράκο....μόνο τις προβλέψεις για το 2012 δε σου είπε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-12, 10:07
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Mια χαρά σε έφτιαξε ο Μήτσος φιλαράκο....μόνο τις προβλέψεις για το 2012 δε σου είπε...


Για το 2012 προεβλεψαν οι ...Μάγιας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.