Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-11-09, 11:22
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xaros Εμφάνιση μηνυμάτων
πας στο συνεργειο σου,μετρας με ενα παχυμετρο το παχος της αντιστρεπτικης σου εμπρος και κανεις το ιδιο και για την πισω.μετα παραγγελνεις την σωστη διαμετρο στα συνεμπλοκ.οτιδητε διαφορετικο,μονο προβληματα θα σου προκαλεσει.
σου προσφερει διαφορες επιλογες γιατι μπορει να εχεις after market αντιστρεπτικες,που ειναι μεγαλυτερες σε διαμετρο απο τις μαμα
αν καταλαβα καλα τα αλλα μεγεθη ειναι για περιπτωση που εχεις aftermarket
αντιστρεπτικες??
καλα τα λεω?
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-09, 12:19
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Φιλε σε οποιδηποτε συνεργειο ευθυγραμισεων και να παs τα δουλευουν τα powerflex και σε μιση ωρα στα φερνουν αν εισαι Αθηνα (και αν θελειs να τα παρειs από εδώ)επισηs σε οποιδηποτε μαγαζι που πουλα αναρτησειs και αυτοι τα δουλευουν.Περσι που εβαλα εγω σε E36 M3 η΄50 η’60 ευρω τα πληρωσα.Υπαρχουν για το μπροστινο συστημα για πισω και για την καμπινα powerflex.OMΩΣ να ξερειs ότι ναι, βλεπειs άλλο αυτοκινητο δεν το συζητω νιωθειs μπροστα όχι σιγουρια αλλα βιδωνει στην ασφαλτο το αυτοκινητο,ΑΛΛΑ και το παραμικρο χαλικακι στον δρομο το καταλαβαινειs και για μενα εγινε κουραστικο ενοχλητικο και τα πεταξα.
Προσεξε τωρα καποια πραγματακια.Εαν και είναι φυσιολογικο να εχουν λιγο τζογο καποια ημιμπαρα καποιο ακρομπαρο τοτε βαζονταs επανω τα powerflex θα τα φτησουν αμεσωs,για τον λογο ότι τα powerflex μεταφερουν…καπου αλλου….τιs πιεσειs που δεχεται το μπροστινο συστημα(τα powerflex είναι μασιφ δεν καταλαβαινουν πιεσειs οποτε θα μεταφερθει η πιεση σε καποιο πιο ευαισθητο μπαλακι.)Βαζονταs επανω τα pflex θα πηγαινειs πιο γρηγορα στο συνεργειο…από ότι πηγαινειs τωρα για οτιδηποτε άλλο στο μπροστινο συστημα εκτοs των pflex.Καλο θα ηταν πριν τα βαλειs επανω να γινει ένα τσεκαρισμα στο μπροστινο συστημα.(Το συνεργειο που θα παs για να τα βαλειs πρεπει να στα πει αυτά τα πραγματακια αλλα καταλαβαινειs δεν τα λενε απλα για να πουλησουν)
Πισω (στην καμπινα εννοω) παιζει και εκει ένα θεματακι.Εαν θελειs με τα πλαγια….τοτε εκει θα χασειs βαζονταs τα. Το κραταει παρα πολύ οποτε τα παιχνιδια ψιλοδυσκολευουν συν ότι..(κουμπαροs μου με 46αρι Μ τα βαζει επανω και στον εναμιση μηνα προεκυψε το γνωστο θεμα….ενισχυση πατωματοs ενισχυμενεs βασειs σε διαφορικο αλλα μπορει να ηταν και η στιγμη δηλ.ηδη να προυπηρχε το προβληματακι και βαζοντας τα επανω να εγινε πιο μεγαλο )

Φιλε από οσο καταλαβα θελειs φυσικα να βελτιωσειs μουρη? η’και πισω? Ισωs υπαρχουν αλλα πραγματακια που μπορει να γινει αυτό.
Χωρις να ξερω τι θελειs θα προτεινα.
1) Aντιστρεπτικεs μπαρεs εμπροs πισω μεγαλυτερεs σε mm από ότι φοραs(οι οποιεs εχουν 2 θεσειs ρυθμισηs)
2) X-brace.Κανει φοβερη δουλεια μπροστα.
3) Βεντουζα μπροστα για να μπαινειs?Aνοιγειs λιγο καμπερ μπροστα.(φυσικα χωριs να τρωει τα λαστιχα στο κατω μεροs.Πως γινεται αυτό με ΜΗΔΕΝ ΚΟΣΤΟΣ?(Με 2 ροδελες μεγαλυτερες σε mm τιs βαζειs στο κατω μεροs του ψαλιδιου) οποτε όταν κοιτας από μπροστα το αυτοκινητο το πελμα του ελαστικου που ακουμπα στην ασφαλτο να εχει ένα ανεπαισθητο ανοιγμα από ότι είναι στο επανω μεροs.

Ελπιζω να βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-09, 12:36
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pontiosM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν καταλαβα καλα τα αλλα μεγεθη ειναι για περιπτωση που εχεις aftermarket
αντιστρεπτικες??
καλα τα λεω?
ναι συνηθως το μικροτερο νουμερο ειναι για την μαμα αντιστρεπτικη.προσεχε ομως γιατι σε αρκετα μοντελα(δε γνωριζω για το δικο σου),υπηρχαν 2 διαφορετικες διαμετροι για το μαμα αμαξι.
πρεπει να μετρησεις παχος αντιστρεπτικης πρωτου παραγγειλεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-11-09, 13:19
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ankor Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε σε οποιδηποτε συνεργειο ευθυγραμισεων και να παs τα δουλευουν τα powerflex και σε μιση ωρα στα φερνουν αν εισαι Αθηνα (και αν θελειs να τα παρειs από εδώ)επισηs σε οποιδηποτε μαγαζι που πουλα αναρτησειs και αυτοι τα δουλευουν.Περσι που εβαλα εγω σε E36 M3 η΄50 η’60 ευρω τα πληρωσα.Υπαρχουν για το μπροστινο συστημα για πισω και για την καμπινα powerflex.OMΩΣ να ξερειs ότι ναι, βλεπειs άλλο αυτοκινητο δεν το συζητω νιωθειs μπροστα όχι σιγουρια αλλα βιδωνει στην ασφαλτο το αυτοκινητο,ΑΛΛΑ και το παραμικρο χαλικακι στον δρομο το καταλαβαινειs και για μενα εγινε κουραστικο ενοχλητικο και τα πεταξα.
Προσεξε τωρα καποια πραγματακια.Εαν και είναι φυσιολογικο να εχουν λιγο τζογο καποια ημιμπαρα καποιο ακρομπαρο τοτε βαζονταs επανω τα powerflex θα τα φτησουν αμεσωs,για τον λογο ότι τα powerflex μεταφερουν…καπου αλλου….τιs πιεσειs που δεχεται το μπροστινο συστημα(τα powerflex είναι μασιφ δεν καταλαβαινουν πιεσειs οποτε θα μεταφερθει η πιεση σε καποιο πιο ευαισθητο μπαλακι.)Βαζονταs επανω τα pflex θα πηγαινειs πιο γρηγορα στο συνεργειο…από ότι πηγαινειs τωρα για οτιδηποτε άλλο στο μπροστινο συστημα εκτοs των pflex.Καλο θα ηταν πριν τα βαλειs επανω να γινει ένα τσεκαρισμα στο μπροστινο συστημα.(Το συνεργειο που θα παs για να τα βαλειs πρεπει να στα πει αυτά τα πραγματακια αλλα καταλαβαινειs δεν τα λενε απλα για να πουλησουν)
Πισω (στην καμπινα εννοω) παιζει και εκει ένα θεματακι.Εαν θελειs με τα πλαγια….τοτε εκει θα χασειs βαζονταs τα. Το κραταει παρα πολύ οποτε τα παιχνιδια ψιλοδυσκολευουν συν ότι..(κουμπαροs μου με 46αρι Μ τα βαζει επανω και στον εναμιση μηνα προεκυψε το γνωστο θεμα….ενισχυση πατωματοs ενισχυμενεs βασειs σε διαφορικο αλλα μπορει να ηταν και η στιγμη δηλ.ηδη να προυπηρχε το προβληματακι και βαζοντας τα επανω να εγινε πιο μεγαλο )

Φιλε από οσο καταλαβα θελειs φυσικα να βελτιωσειs μουρη? η’και πισω? Ισωs υπαρχουν αλλα πραγματακια που μπορει να γινει αυτό.
Χωρις να ξερω τι θελειs θα προτεινα.
1) Aντιστρεπτικεs μπαρεs εμπροs πισω μεγαλυτερεs σε mm από ότι φοραs(οι οποιεs εχουν 2 θεσειs ρυθμισηs)
2) X-brace.Κανει φοβερη δουλεια μπροστα.
3) Βεντουζα μπροστα για να μπαινειs?Aνοιγειs λιγο καμπερ μπροστα.(φυσικα χωριs να τρωει τα λαστιχα στο κατω μεροs.Πως γινεται αυτό με ΜΗΔΕΝ ΚΟΣΤΟΣ?(Με 2 ροδελες μεγαλυτερες σε mm τιs βαζειs στο κατω μεροs του ψαλιδιου) οποτε όταν κοιτας από μπροστα το αυτοκινητο το πελμα του ελαστικου που ακουμπα στην ασφαλτο να εχει ένα ανεπαισθητο ανοιγμα από ότι είναι στο επανω μεροs.

Ελπιζω να βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα.
oxi αλλα με αυτα που μου εχεις πει τοτε καλυτερα να ξαναπαω στα μαμα?
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-09, 16:33
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Φιλε εσυ αποφασιζειs.H ταπεινη μου γνωμη ασε τα μαμα επανω η αλλαξε τα ολα παλι με μαμα.Το αυτοκινητο σου στριβει πολυ καλα απο μονο του.Εγω πειραματιστηκα πολυ με το δικο μου γιατι ολα τα Ε36 εχουν ενα θεματακι μπροστα.

Εαν εισαι και χαμηλωμενοs ελατηρια-αναρτησειs οποτε εισαι και σκληροs αμα βαλειs και powerflex...θα παραγινει κουτσουρο.
Η αποφαση δικη σου.
Χαιρετω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-11-09, 17:56
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ankor Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε εσυ αποφασιζειs.H ταπεινη μου γνωμη ασε τα μαμα επανω η αλλαξε τα ολα παλι με μαμα.Το αυτοκινητο σου στριβει πολυ καλα απο μονο του.Εγω πειραματιστηκα πολυ με το δικο μου γιατι ολα τα Ε36 εχουν ενα θεματακι μπροστα.

Εαν εισαι και χαμηλωμενοs ελατηρια-αναρτησειs οποτε εισαι και σκληροs αμα βαλειs και powerflex...θα παραγινει κουτσουρο.
Η αποφαση δικη σου.
Χαιρετω.
kαι χαμηλωμενος ειμαι και σκληρος ειμαι και pss9 φοραω αρα παμε στα μαμα σινεπλοκ!
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-11-09, 18:07
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ankor Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε σε οποιδηποτε συνεργειο ευθυγραμισεων και να παs τα δουλευουν τα powerflex και σε μιση ωρα στα φερνουν αν εισαι Αθηνα (και αν θελειs να τα παρειs από εδώ)επισηs σε οποιδηποτε μαγαζι που πουλα αναρτησειs και αυτοι τα δουλευουν.Περσι που εβαλα εγω σε E36 M3 η΄50 η’60 ευρω τα πληρωσα.Υπαρχουν για το μπροστινο συστημα για πισω και για την καμπινα powerflex.OMΩΣ να ξερειs ότι ναι, βλεπειs άλλο αυτοκινητο δεν το συζητω νιωθειs μπροστα όχι σιγουρια αλλα βιδωνει στην ασφαλτο το αυτοκινητο,ΑΛΛΑ και το παραμικρο χαλικακι στον δρομο το καταλαβαινειs και για μενα εγινε κουραστικο ενοχλητικο και τα πεταξα.
Προσεξε τωρα καποια πραγματακια.Εαν και είναι φυσιολογικο να εχουν λιγο τζογο καποια ημιμπαρα καποιο ακρομπαρο τοτε βαζονταs επανω τα powerflex θα τα φτησουν αμεσωs,για τον λογο ότι τα powerflex μεταφερουν…καπου αλλου….τιs πιεσειs που δεχεται το μπροστινο συστημα(τα powerflex είναι μασιφ δεν καταλαβαινουν πιεσειs οποτε θα μεταφερθει η πιεση σε καποιο πιο ευαισθητο μπαλακι.)Βαζονταs επανω τα pflex θα πηγαινειs πιο γρηγορα στο συνεργειο…από ότι πηγαινειs τωρα για οτιδηποτε άλλο στο μπροστινο συστημα εκτοs των pflex.Καλο θα ηταν πριν τα βαλειs επανω να γινει ένα τσεκαρισμα στο μπροστινο συστημα.(Το συνεργειο που θα παs για να τα βαλειs πρεπει να στα πει αυτά τα πραγματακια αλλα καταλαβαινειs δεν τα λενε απλα για να πουλησουν)
Πισω (στην καμπινα εννοω) παιζει και εκει ένα θεματακι.Εαν θελειs με τα πλαγια….τοτε εκει θα χασειs βαζονταs τα. Το κραταει παρα πολύ οποτε τα παιχνιδια ψιλοδυσκολευουν συν ότι..(κουμπαροs μου με 46αρι Μ τα βαζει επανω και στον εναμιση μηνα προεκυψε το γνωστο θεμα….ενισχυση πατωματοs ενισχυμενεs βασειs σε διαφορικο αλλα μπορει να ηταν και η στιγμη δηλ.ηδη να προυπηρχε το προβληματακι και βαζοντας τα επανω να εγινε πιο μεγαλο )

Φιλε από οσο καταλαβα θελειs φυσικα να βελτιωσειs μουρη? η’και πισω? Ισωs υπαρχουν αλλα πραγματακια που μπορει να γινει αυτό.
Χωρις να ξερω τι θελειs θα προτεινα.
1) Aντιστρεπτικεs μπαρεs εμπροs πισω μεγαλυτερεs σε mm από ότι φοραs(οι οποιεs εχουν 2 θεσειs ρυθμισηs)
2) X-brace.Κανει φοβερη δουλεια μπροστα.
3) Βεντουζα μπροστα για να μπαινειs?Aνοιγειs λιγο καμπερ μπροστα.(φυσικα χωριs να τρωει τα λαστιχα στο κατω μεροs.Πως γινεται αυτό με ΜΗΔΕΝ ΚΟΣΤΟΣ?(Με 2 ροδελες μεγαλυτερες σε mm τιs βαζειs στο κατω μεροs του ψαλιδιου) οποτε όταν κοιτας από μπροστα το αυτοκινητο το πελμα του ελαστικου που ακουμπα στην ασφαλτο να εχει ένα ανεπαισθητο ανοιγμα από ότι είναι στο επανω μεροs.

Ελπιζω να βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα.
κατι τελευταιο αν θα αλαζα μονο τα σινεπλοκ τις γεφυρας για ποιο ενυσχημενα???
και αφηνα απο τα ψαλιδια μαμα? τι λες
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-11-09, 17:59
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Παλι θα ειναι σκληρο και θα γινει πολυ "απολυτο" το τιμονι και μαλλον θα σε κουρασει.Το φορτωνειs και οι δρομοι μαs δεν ειναι για τετοια.Με αλλαγη ΟΛΑ τα συνεμπλοκ με μαμα εισαι οκ.(Παντα η γνωμη μου).
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.