Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-07-09, 20:03
Το avatar του χρήστη dimco
dimco Ο χρήστης dimco δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 38
dimco is on a distinguished road
Πρόβλημα με σασμαν Χ5 diesel

ξαφνικά μετά απο service που έγινε στον κινητήρα και όλα πήγαιναν "ρολόι¨... αρχησε το σασμάν να ανεβάζει στροφές (να κατεβάζει ταχύτητα) απότομα και πολύ άγρια θα έλεγα σε κατηφόρα, να μην αρπάζει καλά το αμάξι σε προσπέραση, στην ανηφόρα μόλις ακούμπαγες το γκάζι λίγο να αρχίζει να μουγκρίζει και γενικά μια λειτουργία παράξενη. Το πήγα πάλι σε συνεργείο (bmd σου λένε μετά). Το βάλαμε στον εγκέφαλο και έβγαλε σφάλμα στο σασμάν. Μου κόπηκαν τα... γόνατα. Θα το παρακολουθήσω καμία βδομάδα να δώ πως θα πάει. Δούλευε λέει ο μηχανικός σαν να ήταν μόνιμα στην μνήμη του ο αυτόματος πιλότος και γι αυτό οι απότομες και άγριες αλλαγές στις ταχύτητες. Δεν θέλει μου είπε ποτέ σε φανάρι N (νεκρά) και μετά D (drive) και άλλα τέτοια. ΔΕΝ EXEI ΣΑΣΜΑΝ ΑΠΟ MERCEDES!!! αρα... με το μαλακό. σαν να έχεις σε κρεβάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-09, 20:13
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Δωσε λίγες παραπάνω πληροφοριες για το αμάξι σου (ετος, χλμ)
Κανεις service σε επίσημο συνεργείο? Σε ποια πόλη?
Δεν είχες ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα ως τώρα με το Αυτόματο κιβώτιο?
Αν έχεις ΙΧ κατασκευής πριν το 2005, σου έχουν κάνει την αναβάθμιση που βγήκε κάποια στιγμή στα μέσα 2004?

Θελει ψάξιμο
Περιμένουμε νέα σου...
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-09, 20:34
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
let us know γιατί έχουν ακουστεί διάφορα για σασμάν σε Χ5....
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-09, 18:53
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
τι εχει ακουστει?γιατι εμας με 160000χλμ και με πολυ βαναυση οδηγηση το σασμαν(χτυπηστε ξυλο)ειναι αψογο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-09, 19:38
Το avatar του χρήστη dimco
dimco Ο χρήστης dimco δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 38
dimco is on a distinguished road
το αμάξι είναι 3.0 diesel του 2001 μοντέλο με 185000χλμ και αγορασμένο απο Γερμανία το 2006. Αλλάχτηκε το σασμάν γιατί "χτύπησε" με καινούργιο απο Γερμανία και αυτό αγορασμένο και έχει γραμένα τώρα 55000χλμ. Το αμάξι δεν κάνει στο service μέσα στην bmw αλλα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην περιοχή της Δράμας. Τώρα για την αναβάθμιση που λες φίλε asot, δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι οτι έβγαλε πολλά προβλήματα για αυτοκίνητο που στοιχίζει κατι το παραπάνω. Και όχι μόνο το δικό μου Χ5!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-09, 19:40
Το avatar του χρήστη dimco
dimco Ο χρήστης dimco δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 38
dimco is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εχει ακουστει?γιατι εμας με 160000χλμ και με πολυ βαναυση οδηγηση το σασμαν(χτυπηστε ξυλο)ειναι αψογο
φίλαγε λίγα (τι λίγα...) λεφτά στην άκρη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-09, 20:16
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εχει ακουστει?γιατι εμας με 160000χλμ και με πολυ βαναυση οδηγηση το σασμαν(χτυπηστε ξυλο)ειναι αψογο
μακάρι να σου βγάλει άλλα 500.000 χιλιόμετρα Μίτσο.

Στο thread BMW Πρωτοπορία-όχι για skyline εραστές οι προφανώς εραστές του skyline έλεγαν για κιβώτια Χ5 κτλ

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-09, 20:23
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimco Εμφάνιση μηνυμάτων
το αμάξι είναι 3.0 diesel του 2001 μοντέλο με 185000χλμ και αγορασμένο απο Γερμανία το 2006. Αλλάχτηκε το σασμάν γιατί "χτύπησε" με καινούργιο απο Γερμανία και αυτό αγορασμένο και έχει γραμένα τώρα 55000χλμ. Το αμάξι δεν κάνει στο service μέσα στην bmw αλλα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην περιοχή της Δράμας. Τώρα για την αναβάθμιση που λες φίλε asot, δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι οτι έβγαλε πολλά προβλήματα για αυτοκίνητο που στοιχίζει κατι το παραπάνω. Και όχι μόνο το δικό μου Χ5!!!

Εδω τι ενοεις ?
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-09, 08:18
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimco Εμφάνιση μηνυμάτων
το αμάξι είναι 3.0 diesel του 2001 μοντέλο με 185000χλμ και αγορασμένο απο Γερμανία το 2006.
Αλλάχτηκε το σασμάν γιατί "χτύπησε" με καινούργιο απο Γερμανία και αυτό αγορασμένο και έχει γραμένα τώρα 55000χλμ.
Το αμάξι δεν κάνει στο service μέσα στην bmw αλλα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην περιοχή της Δράμας.
Οντως έχουν αναφερθεί "χαλασμένα" αυτόματα κιβώτια... δεν ξέρω ποσοστό επι των πωληθέντων Χ5 όμως..
Προφανώς μιλάμε για το 5αρι αυτόματο (το 6αρι εμφανίστηκε το 2004)
Την αλλαγή (το πρώτο που χτύπησε στα 130000χλμ) εσύ την έκανες? Εβαλες καινούργιο ή ανακατασκευασμένο? ZF ή GM είναι?
Το δευτερο που φοράς, έχει ανοιχτεί? Εχει γίνει μήπως αλλαγή υγρών?
Πολλές οι ερωτήσεις αλλα και το θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα...
__________________
X5 3.0d (2004)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asot : 10-07-09 στις 08:20
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-09, 14:28
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Έχω δει κάποιες φορές σε συνεργεία που έτυχε να βρίσκομαι, Χ5 να αλλάζουν αυτόματα σασμάν. Μηχανικοί εξουσιοδοτημένων/εξειδικευμένων BMW, μου έχουν πει ότι είναι συχνό, μετά από ερώτηση μου. Οπότε, και εφόσον έχει τύχει να δω παραπάνω από 1 Χ5 να αλλάζει αυτόματο σασμάν, μάλλον υπάρχει κάποιο θεματάκι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.