Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-11-10, 21:49
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E46 POWER Εμφάνιση μηνυμάτων
ιπποδυναμγ δεν χανεις με τιποτα αν μπει και προγραμματιστει οπως πρεπει..για τις βαλβιδες απ οσο διαβαζω στο εξωτερικο δεν υπαρχουν κρουσματα...
Με την καμία όμως...
Αλλωστε τα έχουμε παρουσιάσει και αλλού, και τα στοιχεία δείχνουν το ακριβώς αντίθετο..
Μιά τυπική έρευνα στο ίντερνετ, δίνει άλλωσε περισσότερα απο 707.000 αποτελέσματα..

Η εικόνα του χαρούμενου έλληνα που έβαλε υγραέριο, είναι αυτή:
Μου σβήνει κάθε φορά που βγάζω ταχύτητα, δεν τραβάει μετά τις 5200 στροφές
και κινδυνευει η ζωή μου σε κάθε προσπέραση (έτσι λέει διαβάστετο, τελευταίο πόστ..)
Καιει 15% περισσότερο, αλλά είμαι οκ και χαρούμενος..
http://www.subaruforester.org/vbulle...82/index2.html
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-11-10, 22:17
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την καμία όμως...
Αλλωστε τα έχουμε παρουσιάσει και αλλού, και τα στοιχεία δείχνουν το ακριβώς αντίθετο..
Μιά τυπική έρευνα στο ίντερνετ, δίνει άλλωσε περισσότερα απο 707.000 αποτελέσματα..

Η εικόνα του χαρούμενου έλληνα που έβαλε υγραέριο, είναι αυτή:
Μου σβήνει κάθε φορά που βγάζω ταχύτητα, δεν τραβάει μετά τις 5200 στροφές
και κινδυνευει η ζωή μου σε κάθε προσπέραση (έτσι λέει διαβάστετο, τελευταίο πόστ..)
Καιει 15% περισσότερο, αλλά είμαι οκ και χαρούμενος..
http://www.subaruforester.org/vbulle...82/index2.html
χαχαχαχα αμα βγαλουμε ακρη....
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-11-10, 22:25
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την καμία όμως...
Αλλωστε τα έχουμε παρουσιάσει και αλλού, και τα στοιχεία δείχνουν το ακριβώς αντίθετο..
Μιά τυπική έρευνα στο ίντερνετ, δίνει άλλωσε περισσότερα απο 707.000 αποτελέσματα..

Η εικόνα του χαρούμενου έλληνα που έβαλε υγραέριο, είναι αυτή:
Μου σβήνει κάθε φορά που βγάζω ταχύτητα, δεν τραβάει μετά τις 5200 στροφές
και κινδυνευει η ζωή μου σε κάθε προσπέραση (έτσι λέει διαβάστετο, τελευταίο πόστ..)
Καιει 15% περισσότερο, αλλά είμαι οκ και χαρούμενος..
http://www.subaruforester.org/vbulle...82/index2.html
πές τα παναγιώτη...γιατι εμένα δέν με πιστεύουν φίλε!!!!!!!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-11-10, 02:33
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την καμία όμως...
Αλλωστε τα έχουμε παρουσιάσει και αλλού, και τα στοιχεία δείχνουν το ακριβώς αντίθετο..
Μιά τυπική έρευνα στο ίντερνετ, δίνει άλλωσε περισσότερα απο 707.000 αποτελέσματα..

Η εικόνα του χαρούμενου έλληνα που έβαλε υγραέριο, είναι αυτή:
Μου σβήνει κάθε φορά που βγάζω ταχύτητα, δεν τραβάει μετά τις 5200 στροφές
και κινδυνευει η ζωή μου σε κάθε προσπέραση (έτσι λέει διαβάστετο, τελευταίο πόστ..)
Καιει 15% περισσότερο, αλλά είμαι οκ και χαρούμενος..
http://www.subaruforester.org/vbulle...82/index2.html

καλα τα φορεστερ μαλλον παιζουν μαζι με την κατηγορια mazda..να φανταστεις ουτε το εργοστασιακο κιτ που βγαζει η subaru δουλευει σωστα...
παιζει μεγαλο ρολο το κιτακι που θα βαλεις..αυτο που φοραει ειναι αυτο που εχει τον διακλαδωτη μαλλον στο καυσιμο..δεν τα εχω δει αλλα μου εχουνε πει οτι βγαζουν προβλημα στη μιξη γι αυτο και του κανει διακοπες..
επισης οπως το βλεπω εχει γινει προγραμματισμος στο auto calibration...δεν παιζει να καιει 15% +...κατι παιζει! τωρα για τις βαλβιδες αν θες στειλε κανενα λινκ να διαβαζω...
__________________
.all-in-stock.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E46 POWER : 30-11-10 στις 02:38
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-11-10, 04:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E46 POWER Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα τα φορεστερ μαλλον παιζουν μαζι με την κατηγορια mazda..να φανταστεις ουτε το εργοστασιακο κιτ που βγαζει η subaru δουλευει σωστα...
παιζει μεγαλο ρολο το κιτακι που θα βαλεις..αυτο που φοραει ειναι αυτο που εχει τον διακλαδωτη μαλλον στο καυσιμο..δεν τα εχω δει αλλα μου εχουνε πει οτι βγαζουν προβλημα στη μιξη γι αυτο και του κανει διακοπες..
επισης οπως το βλεπω εχει γινει προγραμματισμος στο auto calibration...δεν παιζει να καιει 15% +...κατι παιζει! τωρα για τις βαλβιδες αν θες στειλε κανενα λινκ να διαβαζω...
Ρίξε μια ματιά εδω..
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...2&postcount=54
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-11-10, 08:34
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από x318big Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως εχουν συζητηθει ολα νομιζω ,ειναι ασφαλες ,φθηνο ,χωρις ζημιες και ατυχηματα.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΤΣΙ !!!!!!!!!!!!! ...


Eκτός αν ο μάστορας είναι το άθροισμα των Dr Mario Thyssen , Norbert Haug και Dr. Wolfgang Ullrich

θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ να μπορεί να προγραμματίσει ΟΛΑ τα μοτέρ ΟΛΩΝ των εταιριών ...

Και όταν μιλάμε για προγραμματισμό σε lpg πρέπει να λάβεις υπόψιν εκτός από τη διαφορετική στοιχειομετρία του Lpg και την γεωμετρία του πλένουμ εισαγωγής του κάθε κινητήρα σε συνδιαμό με την παροχή και τα χαρακτηριστικά του lpg injector ... εξάλλου αυτός είναι ο λόγος που αρχίζουν να μιλάνε για άμεσο ψεκασμό στο lpg ...

Επιπλέον πρέπει να παρακάμψει ο ΜΑΓΙΚΟΣ αυτός tuner ΚΑΙ ΤΟ COLD START σύστημα που έχουν όλα τα σύγχρονα αμάξια ... που ουσιαστικά περιμένουν πολύ πλούσιο μείγμα όταν η θερμοκρασία στο μοτέρ είναι χαμηλή !!! ... αυτό γιατί το lpg δεν έχει τέτοιο θέμα και δε χρειάζεται για να μη βαράει knocks να είναι πλούσιο στις χαμηλές θερμοκρασίες ...

Στην DME όμως που από τον 02 Sensor θα διαβάζει φτωχό μείγμα με παράλληλα χαμηλή θερμοκρασία ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ ???? ... τέσπα δεν επεκτείνομαι αφου ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ BMW ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΝΟ Η BMW ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ !!! ... όποιος έχει κέφια να χαλάσει το αμάξι του ας πάει !!!

Τέλος αν και δεν έχει προβλήματα από knocks σε χαμηλές θερμοκρασίες ... το Lpg τείνει να δημιουργέι κρυστάλλους γύρω από το "gas mixer unit" όταν ακόμα το μοτέρ ΔΕΝ έχει "πιάσει" την ιδανική θερμοκρασία ... έτσι μειώνεται η διατομή ψεκασμού και άρα και ο όγκος του lpg που ψεκάζεται ... αυτό οδηγεί σε διακοπές , ρετάρισμα κλπ κλπ ... ΕΤΣΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ !!!

Συνεχίζω τώρα ...

αφού λοιπόν βρείς το χρόνο και διάρκεια ψεκασμού και επαναπρογραμματίσεις ΟΛΗ ΤΗ DME (εδώ γελάμε) μετά πρέπει να ασχοληθείς με την ποιότητα των επιστρώσεων στο εσωτερικό του κινητήρα και ειδικά στις έδρες των βαλβίδων και την κεφαλή.

Συγκεκριμένα ... αν και η μέγιστη θερμοκρασία ενός κινητήρα που κάιει lpg είναι 85% περίπου αυτής που θα είχε αν έκαιγε βενζίνη ... το σπρέυ από το μίγμα αέρα-βενζίνης έχει καλύτερο αποτέλεσμα στην ψύξη του μοτέρ από ότι το αντίστοιχο σπέυ lpg ...

Αυτό είναι αποτέλεσμα της γρηγορότερης κάυσης του Lpg και του ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΤΑ ΣΤΑΓΟΝΙΔΙΑ ΜΗ ΕΞΑΤΜΙΣΜΕΝΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ... αφού το lpg (λόγω χημικής σύστασης) είναι αέριο σε συνθήκες περιβάλλοντος (ενώ η βενζίνη υγρό που το αναγκάσαμε να εξαερωθεί στα μπεκ) ...

Οι επιπτώσεις είναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ για ευάισθητα στην θερμοκρασία μοτέρ (βλ. πολύστροφα ή υψηλής συμπίεσης ) και ΑΠΛΑ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥ ΠΑΛΙΑ ΕΚΑΝΕ ΘΡΕΝΤ ΠΕΡΙ LPG ΣΤΟΝ S54 !!! ... H θερμοκρασία στην κεφαλή ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΘΕΟ !!! και το καυμένο το αλουμίνιο θα βλαστημάει κάθε ώρα και στιγμή που βλέπει το lpg να ψεκάζεται

Επιπλέον ... το παραγώμενο διοξείδιο από την κάυση λειτουργεί ως "αποθητικό" στην επανασυνένωση "microwelding" της έδρας και της κεφαλής της βαλβίδας ... στην περίπτωση lpg το πολύ λιγότερο παραγώμενο διοξείδιο επιτείνει το πρόβλημα του "microwelding"

Πάντως για να μην υπερβάλλουμε ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ... αρκεί να είναι κατάλληλα τα μέταλλα της κεφαλής , των πιστονιών των εδρών και των βαλβίδων και το μοτέρ να μην είναι υψηλής συμπίεσης ή πολύστροφο ... να ΜΗΝ παρουσιαστεί πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα από το lpg

Από την άλλη ... ΕΣΤΩ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ... και ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ...

Το lpg είναι 15% λιγότερο αποδοτικό από την βενζίνη ... αυτό σημαίνει ότι ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ... αυτό σημαίνει χοντρικά ότι για να ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΧΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 15% ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΓΚΟ LPG !!! ...

Με άλλα λόγια ... αν με 80% (π.χ.) ανοικτή πεταλούδα απέδιδε το μοτέρ 100 άλογα τώρα

Ή θα πρέπει να ανοίξεις την πεταλούδα 95 % δηλαδή να κάψεις παραπάνω Lpg ή να συμβιβαστείς ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΑ 100 άλογα με λιγότερα !!!

Αν όμως δε σε πειράζει να χάσεις ιπποδύναμη ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ ΠΟΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ !!! Το ίδιο πράγμα είναι !!!

Περαιτέρω όταν φτάσουμε στο 100% της πεταλούδας προφανώς μιλάμε για το "top end" ... εκεί ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ και άρα ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΜΕ ΤΟ LPG ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΧΑΜΕΝΟΣ

Συνολικά ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙΜΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ-LPG ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙς ΑΥΤΟ ΤΟ 15% ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΠΟΣΟ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΑΝ ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΥΘΜΟ !!!!


Εγώ προσωπικά πάντως ... έχοντας δει την αδυναμία ανθρώπων ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ... να κάνουν πολύ απλούστερους επαναπρογραμματισμούς προφανώς και δε θα πήγαινα ένα σύγχρονο αμάξι στους μαστόρους που κάνουν τις μετατροπές ... επίσης έχοντας διαβάσει ΠΟΣΟ RND - ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ χρειάζεται για να βρεις τα κατάλληλα μέταλλα για ένα μοτέρ ... επίσης προφανώς και ΔΕ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΜΕΣΑ ΑΛΛΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 30-11-10 στις 09:12
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-11-10, 09:02
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
http://www.slideshare.net/ucsp/exper...ne-performance

εδώ είναι μια επιστημονική ανάλυση που αναλυτικά βρήκε

από 5% έως 20% μείωση στην απόδοση του μοτέρ ανάλογα το εύρος στροφών

αύξηση στην θερμοκρασία

καυσερίων από 41 έως 95 βαθμούς

λαδιού από 11 έως 19 βαθμούς

νερού από 5 έως 17 βαθμούς

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΟ ΕΥΡΟΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΩΝ ΤΙΣ 4800 RPM !!!! ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΝΑΠΛΟ ΜΟΤΕΡ ΝΙΣΑΝ 1.5 LT ΤΟΥ 1985

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 30-11-10 στις 09:04
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-11-10, 14:32
bmw_3.. Ο χρήστης bmw_3.. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-04-2005
Μηνύματα: 63
bmw_3.. is on a distinguished road
Διαβαζοντας οοοοοοοοοοοοοοοοοοολα τα παραπανω μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι δεν υπαρχει καμια περιθιπτωση να κανω στο μελλον την εν λογω μετατροπη!!!!!
Φανταζομαι και πολλοι αλλοι εδω μεσα εχουν την ιδια αποψη.
Και οσο για το πως θα καταφερουμε να κανουμε οικονομια....αυτο αποτελει μεγααααααααααλη συζητηση!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-11-10, 14:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αυτά περίμενες να διαβάσεις??
Το ότι κάνεις ζημιά 2500-3000 ευρώ στο αυτοκίνητο για να περάσεις το LPG δε σε πολυνοιάζει??

Υ.Γ μπράβο Ευάγγελε..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 30-11-10 στις 14:57
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-11-10, 15:38
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Γιατι ρε παιδια αυτος ο πανικος;;;
Οι βορειοευρωπαιοι που χρησιμοποιουν υγραεριο εδω και 20 χρονια γιατι εχουν αλλη αποψη;
Το υγραεριο δεν κανει για ολους τους κινητηρες και δεν ειναι τελειο αλλα το θαψιμο που διαβαζω το θεωρω υπερβολικο.
Μεμονομενες περιπτωσεις καταστροφης κινητηρα υπαρχουν και εδω που ειμαι εγω αλλα ειναι ολες σχεδον απο κακη τοποθετηση/ρυθμιση και οχι απο το καυσιμο καθεαυτο!
Κυκλοφουν περιπου 6.000.000 αυτοκινητα στην Γερμανια και ο αριθμος ολο αυξανεται
Τοσο μαλακες ειναι ολοι;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.