Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-04-15, 21:20
theosevag Ο χρήστης theosevag δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 05-04-2015
Μηνύματα: 5
theosevag is on a distinguished road
Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για την θερμή υποδοχή!
Και να προσπαθήσω να εξηγήσω...
@MarinosE46
Παράθεση:
Στην αλλαγή φύγε από δείκτη ταχύτητας Υ(300 Χλμ) και κατέβα σε V(240).Δε νομίζω πως ευθύνεται αυτό για την γρήγορη φθορά πάντως.
Συμφωνώ. Ο μεγαλύτερος δείκτης ταχύτητας πιθανόν σημαίνει ότι χρειάζεται περισσότερη ώρα για να έρθει το ελαστικό σε θερμοκρασία λειτουργίας, άρα πιθανόν πρόωρη φθορά αν τα πιέσεις νωρίτερα. Εγώ δεν τα πιέζω/πίεζα σε ακραίες συνθήκες (στροφές κλπ). Βγαίνω στην εθνική και αυξάνω ταχύτητα, πολλές φορές έως και 180χλμ/ώρα, με μια μέση ωριαία γύρω στα 140χλμ/ώρα, έχοντας διανύσει πρώτα γύρω στα 20 χλμ σε αστικό κύκλο, άρα μάλλον έχουν προθερμανθεί...
@MZ3
Παράθεση:
με τετοιες ταχυτητες θα εβαζα δεικτη φορτιου 93 αυστηρα και μετα θα επελεγα μαρκα
αν και ειμαι μισελενακιας
και εγώ Michelin είχα ως επί το πλείστον σαν προτεραιότητα πάντα. Σημειώνω δε, ότι μέχρι τώρα εχω οδηγήσει τα 3 αυτοκίνητά μου για περισσότερο από 500000χλμ, άρα έχω αλλάξει ελαστικά πολλές φορές, και πάντα διατηρούσα το "για 40.000χλμ η' 3-3,5 χρονια (οτι ερθει πρωτο απο τα 2) " που ανέφερε ο @LEO328. Αυτή ήταν και η αιτία αυτής μου της ερώτησης...η πρόοωρη φθορά (κράτησαν μόλις 22000km/9 μήνες )! Και ερωτώ για να δώ αν άλλα μέλη είχαν παρόμοιο θέμα.

@LefterisK
Παράθεση:
εχεις 316ι κ εβαλες ελαστικο με δεικτη "Υ" ? δεν ξερω τινος ιδεα ηταν αυτη η επιλογη αλλα μαλον μιλαμε για το πλεον ακαταλληλο ελαστικο που θα μπορουσες να βαλεις στο αμαξι σου.
Η πρόταση ήταν του επαγγελματία μεταπωλητή ελαστικών πιθανόν εξαιτίας ότι κυκλοφορεί ευρέως σε Υ δείκτη (είδα πλέον ότι η αντιπροσωπεία διαθέτει V και W). Εξηγεί αυτό τη πρόωρη φθορά κατά την γνώμη σου?
Παράθεση:
...αν θες μας λες πως εγιναν και ακαταλληλα τα ελαστικα σε 9 μηνες γτ κανονικα με τη χρηση που κανεις θα επρεπε να βγαλουν ανετα 2 χρονια.. φροντιζες τον αερα τους συχνα?
Η πίεση των ελαστικών ελέγχοταν περιστασιακά (μια φορά το μήνα ή δίμηνο), χωρίς ιδιαίτερο θέμα. Όσο για το αρχικό σκέλος, θα παρακαλέσω να διαβάσεις ξανά την ερωτησή μου/συνθήκες οδηγησής μου: σβέλτη έως γρήγορη οδήγηση σε ανοιχτό δρόμο με 5 γρήγορες καμπές ανά κατεύθυνση πηγαίνοντας στην δουλειά μου (120χλμ απόσταση και επιστροφή). Θα δικαιολογούσαι αυτό την πρόωρη φθορά? Γιατί? υποννοείς ότι "κρύβω" ίσως κάτι? Δεν με ενδιαφέρει το κόστος τοποθέτησης/αγοράς οποιονδήποτε ελαστικών. Απλώς ρωτώ για να μάθω αν άλλα μελη είχαν παρόμοιο πρόβλημα, έτσι ώστε να καταλήξω σε μια αγορά που θα προσφέρει ασφάλεια (κορυφαίες μάρκες ελαστικών ίσως), αλλά τα λάστιχα θα διαρκέσουν τον μέσο όρο που αναφέρει και ο @LEO328.
Εκτός αν κάποιος νομίζει ότι αυτή είναι μια φυσιολογική φθορά, οπότε θα ήθελα να το δω/ακούσω και αυτή τη γνώμη.

btw1: ίσως κάποιος με ποιο γρήγορο μοτέρ/πιο γρήγορη οδήγηση (πιθανόν με τα ίδια ελαστικά), θα μπορούσε να μου λύσει την απορία.
btw2: Ο μεταπωλητής με την γνώμη του αντιπροσώπου μου συστήνουν τώρα να βάλω τα Primacy 3 στις ίδιες διαστάσεις (με μικρότερο δείκτη ταχύτητας όμως). Plz comment!
Ευχαριστώ όλους έτσι κι αλλιώς
__________________
BMW E46 316i (2001) / M43B16 (105 PS)
BMW E21 316 (1979) / modification 318 (98 PS)
RENAULT Clio II (1999) / 60 PS

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theosevag : 06-04-15 στις 21:27
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-04-15, 07:26
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εάν θέλεις λάστιχα της ''μεγάλης'' κατηγορίας (Contisport, Pilot sport, SportmaxxRT) δεν θα σου κρατήσουν εύκολα για πάνω από 30000χλμ.

Εάν θα πάρεις λάστιχα της ''μεσαίας'' κατηγορίας (Contipremium, Michelin Premacy, Dunlop sportblueresponce, TuranzaT01), θα σου κρατήσουν πολύ περισσότερο (40-50k σε φυσιολογικές συνθήκες).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-04-15, 00:09
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν θέλεις λάστιχα της ''μεγάλης'' κατηγορίας (Contisport, Pilot sport, SportmaxxRT) δεν θα σου κρατήσουν εύκολα για πάνω από 30000χλμ.

Εάν θα πάρεις λάστιχα της ''μεσαίας'' κατηγορίας (Contipremium, Michelin Premacy, Dunlop sportblueresponce, TuranzaT01), θα σου κρατήσουν πολύ περισσότερο (40-50k σε φυσιολογικές συνθήκες).
Tα dunlop bluresponse απ'οτι εχω διαβασει δυσκολα βγαζουν πανω απο 25.000χλμ.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.