Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-08-08, 15:01
Το avatar του χρήστη maris7
maris7 Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2007
Μηνύματα: 471
maris7 is on a distinguished road
παιδια εγω αλλαξα προσφατα τα λαστιχα μου,εβγαλα τα ρανφλατ και εβαλα συμβατικα της continedal η διαφορα ειναι τεραστια σε κοπανιμα και θορυβο και δεν νομιζω να ξαναβαλω ρανφλατ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-08-08, 23:20
Bmw116isport Ο χρήστης Bmw116isport δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2008
Μηνύματα: 172
Bmw116isport is on a distinguished road
Βάλε runflat για να μην πεδεύεσε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-08-08, 09:47
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Αν πιστευει κανεις οτι με τα RunFlat θα παθει λαστιχο στη Καβαλα πχ και θα ταξιδεψει μεχρι την Θεσσαλονικη (ειναι κατω απο 150χλμ) αυταπαταστε. Αν νομιζει κανεις πως με το Runflat θα γλητωσει την ταλαιπωρια κανει λαθος. Αντε αν εισαι τυχερος και δεν εισαι φορτωμενος να σε παει σε κανα βουλκανιζατερ (αν ειναι και αυτο ανοιχτο και δεν ειναι κυριακη. Και αν δεν εχεις κανα χοντρο τρυπημα να σου βαλει μακαρονι εχει καλως. Και για να υπαρχει εκεινη την ωρα λαστιχο runflat στη διασταση σου χα0χ0α0χα0χα αποκλειετε.

Επαθες λαστιχο > Α κυριε δεν βγαινει το λαστιχο να επισκευαστει ειναι RunFlat > Καλα βαλτε μου μακαρονι > Α ουτε μακαρονι μπαινει απαγορευετε ειναι Runflat > Καλα βαλτε μου καινουργιο λαστιχο > Α δεν υπαρχει διαθεσιμο πρεπει να περιμενετε 1 βδομαδα ετσι ειναι τα Runflat



Θελω να καταληξω οτι ειναι μη σου τυχει. Εφοσων ξεφυγαμε απο τη ρεζερβα δεν υπαρχει ικανοποιητηκη λυση. Εχω ακουσει μαλιστα (αν κανω λαθος διορθοστε με) οτι και το καινουργιο mazda 6 βγαινει χωρις ρεζερβα και χωρις καν runflat. και αν παθεις λαστιχο εχει πισω ενα κιτ επισκευης ελαστικου. Και για ακομα ενα αυτοκινητο το διαβασα αυτο αλλα δε θυμαμε τη μαρκα τωρα. Γενικοτερα οι εταιριες θα τις κατεργησουν τις ρεζερβες σε λιγα χρονια.

Μετα απο αυτες τις σκεψεις και γω προχωρισα στην αλλαγη των runflat σε συμβατικα. πεταξα πανω τα TOYO T1R και επαθα τη πλακα μου. 1000φορες καλυτερο αποτελεσμα (κρατημα ποιοτητα κυλησης κτλ.)
Και ακομα περιμενω απαντηση απο την Pirelli για το εξης θεμα που postara εδω στο ποστ νουμερο 6 (αν παρατηρεισετε στο ποστ νουμερο 2 ελεγα παλιοτερα οτι υπερ των runflat. Επαθα και εμαθα :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=13557

Συγνωμη για το μεγεθος του post.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-08-08, 11:05
Το avatar του χρήστη ΦΑΝΗΣ
ΦΑΝΗΣ Ο χρήστης ΦΑΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-11-2005
Μηνύματα: 735
ΦΑΝΗΣ will become famous soon enough
Και εγώ όταν άλλαξα τα δικά μου,δεν έβαλα RunFlat αλλά συμβατικά(Michellin Pilot Sport)το RF είναι πολύ σκληρό λάστιχο στο δρόμο,αντίστοιχα με το Michellin,όσο για ρεζέρβα χρησιμοποιούμε ένα Κιτ επισκευής,και ο θεός βοηθός,αλλά και στις 2 περιπτώσεις,είτε με κιτ,ή με RF θα χρειαστείς βουλκανιζατέρ.......
__________________
X6M///
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-08-08, 11:09
Bmw116isport Ο χρήστης Bmw116isport δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2008
Μηνύματα: 172
Bmw116isport is on a distinguished road
spaka αν πάθω λάστιχο καβαλα και πάω θεσσ...σταματάω στην καβαλα σε ενα βουλκανιζατερ...δεν θα πάω στης Θεσσαλονικης το βουλκανιζατερ...κ τώρα αν το θεωρείς ταλαιπωρια να τους κοιτάζεις να σου διορθώνουν το λάστιχο ... κ δεν θεωρεις ταλαιπωρία το να βάζεις γρύλο και να αλλάζεις μπουλώνια...ή να ψάχνεις να βρεις την τρύπα...εντάξει πάω πάσο...και επιδιόρθωση γίνετε σε runflat και μακαρόνι μπαίνει κ οτι θες...αν πάθεις λάστιχο και είναι κυριακή οκ εισαι άτυχος αλλα νομίζω υπάρχουν και βενζινάδικα...!επίσης αν πας σε βουλκανιζατερ το πολύ πολύ να βάλεις συμβατικό με 10 ευρο δεν ειναι ανάγκει να βάλεις runflat...αρα αυτο που είπες δεν βρίσκεις διασταση ή runflat το ακούω βερεσε..με τα συμβατικά ούτε ένα 1χλμ δεν μπορεις να κάνεις...αν δεν βρεις την τρύπα κ δεν έχεις ρεζερβα...και εισαι στην μέση του πουθενά τι κάνεις?θα περιμενεις την ελπα?ενω με τα rynflat κάνεις και 50χλμ κ 100χλμ...απο κει και πέρα για τα T1 toyo έχουν καλό κράτημα...αλλα δεν μας είπες πόσα χλμ θα κρατήσουν... ... τα runflat είναι σκληρο λάστιχο ναι...πράγμα που σημαίνει σκληρο μάγουλο...και όποιος ξέρει τι σημαινει σκληρο μάγουλο καταλαβαίνει τι θέλω να πω

Φιλικά Νίκος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bmw116isport : 20-08-08 στις 11:19
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-08-08, 14:11
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bmw116isport Εμφάνιση μηνυμάτων
spaka αν πάθω λάστιχο καβαλα και πάω θεσσ...σταματάω στην καβαλα σε ενα βουλκανιζατερ...δεν θα πάω στης Θεσσαλονικης το βουλκανιζατερ...κ τώρα αν το θεωρείς ταλαιπωρια να τους κοιτάζεις να σου διορθώνουν το λάστιχο ... κ δεν θεωρεις ταλαιπωρία το να βάζεις γρύλο και να αλλάζεις μπουλώνια...ή να ψάχνεις να βρεις την τρύπα...εντάξει πάω πάσο...και επιδιόρθωση γίνετε σε runflat και μακαρόνι μπαίνει κ οτι θες...αν πάθεις λάστιχο και είναι κυριακή οκ εισαι άτυχος αλλα νομίζω υπάρχουν και βενζινάδικα...!επίσης αν πας σε βουλκανιζατερ το πολύ πολύ να βάλεις συμβατικό με 10 ευρο δεν ειναι ανάγκει να βάλεις runflat...αρα αυτο που είπες δεν βρίσκεις διασταση ή runflat το ακούω βερεσε..με τα συμβατικά ούτε ένα 1χλμ δεν μπορεις να κάνεις...αν δεν βρεις την τρύπα κ δεν έχεις ρεζερβα...και εισαι στην μέση του πουθενά τι κάνεις?θα περιμενεις την ελπα?ενω με τα rynflat κάνεις και 50χλμ κ 100χλμ...απο κει και πέρα για τα T1 toyo έχουν καλό κράτημα...αλλα δεν μας είπες πόσα χλμ θα κρατήσουν... ... τα runflat είναι σκληρο λάστιχο ναι...πράγμα που σημαίνει σκληρο μάγουλο...και όποιος ξέρει τι σημαινει σκληρο μάγουλο καταλαβαίνει τι θέλω να πω

Φιλικά Νίκος
Πιστεψε με και με τα RunFlat περιμενα την ελπα.

Επισης το ξερω οτι επιδιωρθοση κιαι μακαρονι μπαινει αλλα αν ρωτησεις Pirelli και BMW θα σου πουν απαγορευται. Αρα παλι μιση λυση...


Το να παο απο καβαλα θεσσαλονικη το ειπα επειδη οταν σου πουλανε το αμαξι σου λενε " α μη στεναχωριεσε δεν εχεις ρεζερβα αν παθεις λαστιχο ταξιδευεις με 100χλμ/ωρα και πας αποσταση μεχρι 150χλμ." εσυ το πιστευεις φυσικα. οταν επαθα λαστιχο εγω εκανα 100μετρα και διαληθηκε το λαστιχο και ξερεις πιοια ηταν η απαντηση τους? Α κυριε μαλλον θα ειχατε πολυ φορτωμενο το αμαξι. Αντε γεια δηλαδη.
Επισης το αν θα υπαρχει λαστιχο στη διασταση σου πιστεψε με το εψαξα. Σε ολοκληρη Θεσσαλονικη δεν υπηρχε ουτε ενα. Αν εισαι απο αθηνα κατι γινετε.
Εγω τωρα δεν υποστηριξα οτι σωνει και καλα βαλτε ολοι συμβατικα. Αυτο ειναι στην κριση του καθενος. Απλα ξεφουσκωσα εναν μυθο για τα RF. το οτι "μη στεναχωριεσε δε θα ταλαιπωρηθεις καθολου"
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-08-08, 15:57
Bmw116isport Ο χρήστης Bmw116isport δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2008
Μηνύματα: 172
Bmw116isport is on a distinguished road
σιγουρα και με runflat μπορεις να την πατήσεις:...αλλα με λιγότερες πιθανότητες...σίγουρα πολλα είναι ψέμα...αλλα δεν νομίζω οτι μπορεις να πας με 100χλμ...νομίζω μεχρι 80 είναι...αν και προτεινω να πηγαίνετε με 50-60...ένας λαστιχάς έτσι μου είπε το ιδιο κ ο μηχανικος της ΒΜW...δεν προσπαθώ να στην πώ αλλα νομίζω ότι ειναι πιο ασφαλές τώρα το αν αξίζει δεν το ξέρω...ίσως εσένα να σου έτυχε...για την διάσταση που λες δεν παίζει ρόλο το RF...απλά έχεις περιεργη διάσταση όπως κ εγώ...το δεν θα ταλαιπωρηθείς καθόλου παίζει απο το πόσο τυχαιρός είσαι...απλά ίσως με τα runflat είσαι τυχερος... ... απο την άλλη μπορει και όχι ... αν και εγώ συμβατικά θα βάλω όταν αλλαξω λάστιχα γιατί θα βάλω semi slick...πάντως δεν προσπαθώ να στην πώ...και σίγουρα τα RF είναι σε εξέληξη...

Φιλικά,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-08-08, 16:03
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Εγω πάντως την «έφαγα» με τα RFT μία ημέρα πριν πάω διακοπές εδώ και 2 χρόνια.
Μου μπήκε βίδα με αποτέλεσμα σταδιακά να ξεφουσκώνει.

Κανένα βουλκανιζατέρ από τα κοντινά δεν είχε διαθέσιμο το Pirelli παρά μόνο κατόπιν παραγγελίας και σε μία εβδομάδα. Το επισκεύασα με μακαρόνι αλλά κώλωσα να πάω ταξίδι καθώς θα έκανα 1500 χλμ.

Κάλεσα BMW Κουλούρης οι οποίοι με παρέπεμψαν σε γνωστό βουλκανιζατέρ, το οποίο όμως δεν είχε RFT ούτε για δείγμα.

Μετά από πολύ ψάξιμο και βρισίδια και αφού είχα χάσει 1 ημέρα από διακοπές βρήκα στο Περιστέρι και πλήρωσα για 195 διάσταση 180€ για V!!!!


Α! να μην ξεχάσω το αμάξι με το σκασμένο λάστιχο πήγαινε σα βάρκα και το πολύ με 50χλμ. Που να ήμουν φορτωμένος.
__________________
116 Sport

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pvalavan : 20-08-08 στις 16:09
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-08-08, 16:08
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Στο τελευταίο service με ενημέρωσαν πως οι μπροστινές ζάντες έχουν στραβώσει αρκετά και θα χρειαστούν αλλαγή!!! Από αμορτισέρ καλά πας ακόμα!!!

Μου έφυγε η μασέλα όταν μου το είπε. Το αμάξι έχει 20000 χλμ και το προσέχω όσο το δυνατό περισσότερο σε λακκούβες.

Όταν του απάντησα ότι μου φαίνεται λογικό λόγω RFT μου απάντησε καταφατικά, αλλά δεν έχεις και άλλη επιλογή.

Το συμπέρασμα? Στην αλλαγή συμβατικά με 1000!!! Πριν μου ρημάξει και τα αμορτισέρ
__________________
116 Sport
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-08-08, 16:57
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Και νόμιζα οτι τα runflat τα επιλέγεις σαν extra...και τα πληρώνεις επειδή τα θέλεις!...
Αν είναι να δημιουργούν προβλήματα, στραβώματα στις ζάντες, να ψάχνεις και να μη βρίσκεις...τότε τί τα βάζουν?! Ολα τα bmw με runflat βγαίνουν τώρα? Ενας γνωστός μου με A150 έχει αλλά νομίζω δε το ήξερε κάν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.