Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-02-09, 13:46
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Ηταν κατατοπιστηκές και χρήσιμες. Φίλε jkarpas το 4πορτο είναι μονόδρομος για μένα λόγω......2 τέκνων.
Συμφωνω επίσης και με panos 316T, θα ήταν καλλίτερα να εβρισκα ενα λιγότερο ταλαιπωρημένο αλλά αυτό συμβαδιζει και με την τιμή. Το συγκεκριμένο το βρήκα 4,990 € και αν το αυτοκίνητο είναι "καθαρό" μάλλον ειναι καλούτσικη τιμή.
thanassis για να κρατηθούν τα έξοδα χαμηλά κοιτάω για 1,800 και όχι 1900 κυβικά π.χ Τέλη Κυκλοφορίας (ζούμε και σε ζόρικες εποχές)
φίλε τα τέλη φτάνουν μέχρι 1900+ ενώ το μοτέρ απ ότι θυμάμαι είναι στα 1896, το έψαξα και εγώ γιατί ήθελα να κάνω την μετατροπή

αυτό που θέλω να σου πω, είναι δώσε και κάτι παραπάνω στην αγορά, γιατί αυτά θα στα βγάλει στην πορεία, για παράδειγμα να ξέρεις ότι τα Ε36 του 92-94 έχουν προβληματικό ABS και αν θέλεις να το φτιάξεις πρέπει να πάρεις την μονάδα που βγαίνει στα 1500€ η καινούρια, και μεταχειρισμένη δεν έχει νόημα γιατί πρέπει να είναι ίδιας χρονολογίας άρα....

επίσης σκέψου ότι θα δώσεις λεφτά για ένα αυτοκίνητο του 94, δηλαδή 15 χρονών, στην αρχή θα σου φαίνονται όλα οκ, αλλά στα 16-17 αρχίζει και εμφανίζεται η παλαιότητα....

δεν θέλω ακριβώς να σε αποτρέψω αλλά δεν το βλέπω θετικό το να πάρεις τόσο παλιό, δηλαδή ένα 98-99 είναι σαν άλλο αμάξι.... (92άρι έχω και έχω απυβδήσει με αυτά που βγάζει, όχι τόσο σε κόστος αλλά βαρέθηκα πλέον να ασχολούμαι)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-02-09, 13:57
Το avatar του χρήστη Panos 318is
Panos 318is Ο χρήστης Panos 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Μηνύματα: 167
Panos 318is is on a distinguished road
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι για χρηματα που εχει ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο! Δεν εχει σημασια ποσα χιλιομετρα εχει αλλα η συντηρηση που εχει κανει ο ιδιοκτητης του.Επισης να μην ειναι τρακαρισμενο και καλο θα ειναι να το πας σε ενα συνεργειο πριν το παρεις..Πραγματοποιησε το ονειρο σου λοιπον...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-09, 14:46
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
αμαξι 15αετιας δυσκολα εως ακατορθωτα να μην ειναι τρακαρισμενο... το θεμα ειναι να μην εχει παρει σασι... να μην εχει αφησει κουσουρια δηλαδη.... δεν πιστευω οτι υπαρχει αμαξι τετοιας χρονολογιας που να μην εχει αλλλαξει εστω ενα φτερο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-09, 17:01
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Το αυτοκίνητο που έχω βρει είναι χρονολογίας 4/94. Εννοείται πως θα γίνει έλεγχος πριν τελικα το πάρω. Το να έχει βαφτεί ή να αλλαχτεί πόρτα, φτερό κ.τ.λ δεν λέει τίποτα και είναι σίγουρο ότι θα έχει γίνει σε τέτοιας ηλικίας αμάξι. Οπως είπε και ο φίλος Lil, το θέμα είναι να μην έχει μπει καλίμπρα ή ακόμα χειρότερα να έχει πέσει "κοπτοραπτική".
Το κακό είναι πως πρέπει να κάνω δρόμο για δω το αυτοκίνητο (μένω Πάτρα, η μάντρα που το έχει είναι Θεσσαλονίκη). Το ενθαρρυντικό είναι η προτροπή του μαντρα : "έλα πάρτο και πήγαινε να το τσεκάρεις όπου θέλεις το αυτοκίνητο"
Πάντως επειδή εδω και κάμποσο καιρό ψάχνω καθημερινά την αγορά για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, τα τελευταία μοντέλα της σειράς, εκτοξεύνται στις τιμές.
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/165660

Υ.Γ Τα εύσημα στο καλοφτιαγμένο forum και στους χρήστες για τις γρήγορες και κατατοπιστηκές απαντήσεις............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωνσταντίνος : 12-02-09 στις 17:13
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-02-09, 19:40
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
εμενα 5000 λιγα μ φαινονται για 318is που να ειναι ζωντανο. Ειπαμε πεσαν οι τιμες αλλα οχι κι ετσι....
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-09, 11:36
Το avatar του χρήστη Driftmaster_325
Driftmaster_325 Ο χρήστης Driftmaster_325 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Μηνύματα: 62
Driftmaster_325 is on a distinguished road
Φιλε μου εγω θα σου την πρωσοπικη μου εμπειρια...εγω ειχα ενα 318is του 94' full extra(ακομα κ μπετουγιες αναγλυφες της motorsport ειχε)λοιπον σε εναν χρονο εγραψα πανω απο 60.000 χλμ. με ταξιδια,"καψιματα" κ γενικα το κινηγουσα...δεν μου ζητησε ΤΙΠΟΤΑ,το μονο που αλλαξα ηταν τα καρβουνακια της μιζας τα οποια δεν ειχαν αλλαχτει ποτε!!θελω να πω οτι εαν το αμαξι το προσεχεις(service)κ το δουλευεις με σωστο τροπο ειναι σκυλο πραγματικα...αποψη μου βεβαια....
Παντως οτι κ να παρεις καλοταξιδο να ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-09, 12:28
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftmaster_325 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου εγω θα σου την πρωσοπικη μου εμπειρια...εγω ειχα ενα 318is του 94' full extra(ακομα κ μπετουγιες αναγλυφες της motorsport ειχε)λοιπον σε εναν χρονο εγραψα πανω απο 60.000 χλμ. με ταξιδια,"καψιματα" κ γενικα το κινηγουσα...δεν μου ζητησε ΤΙΠΟΤΑ,το μονο που αλλαξα ηταν τα καρβουνακια της μιζας τα οποια δεν ειχαν αλλαχτει ποτε!!θελω να πω οτι εαν το αμαξι το προσεχεις(service)κ το δουλευεις με σωστο τροπο ειναι σκυλο πραγματικα...αποψη μου βεβαια....
Παντως οτι κ να παρεις καλοταξιδο να ειναι...
Και πόσα χιλιόμετρα συμπλήρωσες σύνολο ?
Ευχαριστώ για τις ευχές. Θα γράψω εντυπώσεις.......
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-09, 18:14
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
φίλε ψάξε και στην Χρυσή Ευκαιρία, όπου είναι εφημερίδα και βάζουν αγγελίες πολλοί

εδώ για παράδειγμα: http://xe.gr/pages/Results.aspx?cat_...b-066fd8f17a0c

αλλά πάτα και σκέτο 318, μπορεί να έχει και εκεί

edit: ρίξε και μια ματιά εκεί, και κάνε μια ερώτηση στον καθενα, π.χ. μπορει να έλεγε 6 και να στο δίνει 5... και να το δίνεις και να είναι άψογο, άλλο από χέρι και άλλο από μάντρα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanassis : 13-02-09 στις 18:19
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-02-09, 18:21
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε ψάξε και στην Χρυσή Ευκαιρία, όπου είναι εφημερίδα και βάζουν αγγελίες πολλοί

εδώ για παράδειγμα: http://xe.gr/pages/Results.aspx?cat_...b-066fd8f17a0c

αλλά πάτα και σκέτο 318, μπορεί να έχει και εκεί

edit: ρίξε και μια ματιά εκεί, και κάνε μια ερώτηση στον καθενα, π.χ. μπορει να έλεγε 6 και να στο δίνει 5... και να το δίνεις και να είναι άψογο, άλλο από χέρι και άλλο από μάντρα!
Κοιτάζω και εκεί. Απλά πρέπει να ξεφορτωθώ και το Civic μου. Οπότε πέφτουμε στα δόντια της μάντρας αναπόφευκτα για την ανταλλαγή.........
Thanks πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-02-09, 18:52
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gbuster Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτάζω και εκεί. Απλά πρέπει να ξεφορτωθώ και το Civic μου. Οπότε πέφτουμε στα δόντια της μάντρας αναπόφευκτα για την ανταλλαγή.........
Thanks πάντως
το civic λογω χαμηλου κοστους συντηρησης-αξιοπιστιας κραταει καλα την τιμη του. Οι μαντραδες παντα τα σκοτωνουν ολα οταν ειναι να τα αγορασουν. Βαλτο αγγελια να το δωσεις μονος σου και μονο αν δεν το παιρνει κανεις το πας σε μαντρα.... μοντελο? κυβικα?

αλλα και παλι θα πω μην πας στο μακραν φθηνοτερο που θα βρεις.. Παιζουν πολλες μαιμουδιες στα μεταχειρισμενα και ακομα περισσοτερες σε αυτα των μαντραδων (διοτι αυτοι τις κανουν για να τα σουλουπωσουν)
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 13-02-09 στις 18:54
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
1800cc, 318is, e36, μεταχειρισμένο


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.