Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Projects

Projects Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 22-03-11, 13:56
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Λοιπόν θα αφήσω για λίγο στην άκρη το θέμα τις πολλαπλής του Μ42 απο το Ε30 καθώς δεν έχει βρεθεί κανένας να ξέρει αν χωράει στο Ε36, ενώ υπάρχουν νέα δεδομένα και έχει αλλάξει λίγο το πρόγραμμα. Πάντως τυχεροί Ε30κιδες να ξέρετε οτι στην περίπτωσή σας υπάρχει άπλετος χώρος για να κάνετε το εγχείρημα που προσπαθώ.
Ορίστε και μια πολύ απλή εφαρμογή:

Τις επόμενες μέρες περιμένω να μου έρθουν τα βιβλία που μου πρότεινε ο Νίκος να τα διαβάσω μαζί με κάποια άλλα που έχω κατεβάσει και διαβάζω ήδη. Τελικά τελικά υπάρχουν πολλά παράδοξα στην όλη υπόθεση που μόνο παράδοξα δεν είναι και μόνο τα νούμερα ξέρουν την αλήθεια όσο κουλή και αν φαίνεται στα άπειρα μάτια μας. Νίκο ευχαριστώ!

Τελικά για διάφορους λόγους και μιας και τα βρήκα και σε καλή τιμή θα αλλάξω χταπόδι-καταλύτη-φίλτρο.

Πριν όμως φτάσω στο θέμα της τελικής μελέτης-κατασκευής του κιτ υπάρχει ένα άλλο μεγάλο θέμα που θα πρέπει πρώτα να υλοποιηθεί. Μέσα στην βδομάδα περιμένω να παραλάβω τον καινούργιο μου άγραφο εγκέφαλο ο οποίος θα είναι ασυναρμολόγητος, ο λόγος για το MegaSquirt. Αφού κάνω την συναρμολόγηση μαζί με έναν συμφοιτητή μου έρχεται το δύσκολο κομμάτι της εγκατάστασης (Βαλάααααντη???).

Αν καταφέρω και το κάνω να δουλέψει σωστά όταν μπει ο κομπρέσσορας το πρόγραμμα μου θα είναι σε μεγάλο βαθμό ήδη έτοιμο μέχρι τα 100Kpa(ατμόσφαιρα)καθώς θα καταργηθεί ο @@MAF και θα δουλεύω με τον νεο MAP sensor. Αρα όταν βάλω τον κομπρέσσορα δεν θα είμαι προγραμματιστικά στο μηδέν.
Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι οτι με αυτόν τον τρόπο ελπίζω να καταφέρω να σπάσω το διάστημα ακινησίας σε μικρότερα διαστήματα.

Μπορεί να μοιάζει πολύ περιττό, αλλά μέρα με τη μέρα έχω σιγουρευτεί οτι για την περίπτωσή μου που πάω και πίστα είναι απολύτως απαραίτητο. Δυστυχώς έφαγα πολύ καιρό ψάχνοντας για να μάθω οτι ο μαμα εγκέφαλος είναι πολύ περιορισμένος σε θέματα ενδείξεων και μη συμβατός με OBDII. Τώρα πλέον θα μπορώ να ξέρω ακριβώς την κατάσταση του αυτοκινήτου (θερμοκρασίες-πιέσεις) οταν θα πηγαίνω πιστούλα, ενώ το πρόγραμμά μου θα είναι πολύ πιο σωστό + τα οφέλη ενός άγραφου. Γενικά υπάρχουν πάρα πολλά οφέλη ακόμα και οικονομικά, το μόνο μειον είναι οτι θέλει πάρα πολύ προσωπική δουλειά και ψάξιμο, μέρος του οποίου έχει ήδη γίνει.

Ορίστε και ένα βιντεάκι με ένα απο τα λογισμικά του, τα οποία θα μπορώ να δουλεύω ενι ταημ απο το carpc:
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
318is, compressor, e36, eaton, m42


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.