Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-11, 13:31
Το avatar του χρήστη cptbabis
cptbabis Ο χρήστης cptbabis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 23
cptbabis is on a distinguished road
Υγραέριο σε BMW X3 2007 2.0i

Εβαλα υγραέριο τον Νοέμβριο 2010.Οι εντυπώσεις μου έως σήμερα με καθημερινή χρήση αυτοκινήτου τόσο στην πόλη όσο και στήν εθνική οδό είναι εξαιρετικές.
Το σύστημα είναι 4ης γενιάς με πνεύμονα κ.λ.π.Κόστος 1700e
Δεξαμενή στον χώρο της ρεζέρβας 48 λίτρων.Πραγματική ποσότητα καύσιμου αναλόγως την πίεση της αντλίας 38-43 λίτρα.Αυτονομία περίπου 420 χιλίομετρα με λογική οδήγηση πόλης η εθνικής οδού.Γύρω στα 320 σε εθνική οδό με ταχύτητες 160-180 χιλ/ώρα
Το σύστημα όταν το αυτοκίνητο είναι κάτω από 1800-1900 στροφές καιει και βενζίνη,αυτό μου είπαν ότι γίνεται λόγω του συστήματος valvetronic.
Το αρνητικό είναι σε μποτιλιαρίσματα η σε φανάρια και βενζίνη.
Τα πρωινά ξεκινά αυτόματα με βενζίνη και μετά από 4-5 χιλιόμετρα και όταν η μηχανή είναι στην θερμοκαρασία λειτουργίας της τότε κάνει αυτόματα την ενναλαγή καυσίμου.Τίς άλλες ώρες της ημέρες η εναλλαγή γίνεται στα 500-600 μέτρα.
Οταν αδείασει η δεξαμενή αυτόματα γίνεται εναλαγή σε βενζίνη και το καταλαβαίνεις από ένα buzzer που εχει για νξα σε ειδοποιεί.
Πρόβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα.
Μετα από 8000 χιλιόμετρα περίπου και με σχολαστικό μέτρημα των ποσοτητών και του κόστους έχω μείωση κόστους κίνησης (βενζίνη+υγραέριο) κατά -37%.Ο μέσος όρος κόστους ανά λίτρο καταναλωθέντους καυσίμου είναι 0,97e.
Στα στατιστικά αυτά υπολογίστε ότι ,πάντα πάω για γέμισμα υγραεριού όταν έχω μείνει και έχω κάνει και κάποια χιλιόμετρα με βενζίνη γιατί δεν βρήκα υγραέριο σε πόλη εκτός Αθήνας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-11, 19:14
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ευχαριστούμε, χρήσιμο post γιατί το Χ3 καίει αρκετά και πολλά παιδία θα ήθελαν κάτι να κάνουν γι' αυτό
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-11, 08:22
Το avatar του χρήστη GIANNISKW
GIANNISKW Ο χρήστης GIANNISKW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 168
GIANNISKW is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cptbabis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβαλα υγραέριο τον Νοέμβριο 2010.Οι εντυπώσεις μου έως σήμερα με καθημερινή χρήση αυτοκινήτου τόσο στην πόλη όσο και στήν εθνική οδό είναι εξαιρετικές.
Το σύστημα είναι 4ης γενιάς με πνεύμονα κ.λ.π.Κόστος 1700e
Δεξαμενή στον χώρο της ρεζέρβας 48 λίτρων.Πραγματική ποσότητα καύσιμου αναλόγως την πίεση της αντλίας 38-43 λίτρα.Αυτονομία περίπου 420 χιλίομετρα με λογική οδήγηση πόλης η εθνικής οδού.Γύρω στα 320 σε εθνική οδό με ταχύτητες 160-180 χιλ/ώρα
Το σύστημα όταν το αυτοκίνητο είναι κάτω από 1800-1900 στροφές καιει και βενζίνη,αυτό μου είπαν ότι γίνεται λόγω του συστήματος valvetronic.
Το αρνητικό είναι σε μποτιλιαρίσματα η σε φανάρια και βενζίνη.
Τα πρωινά ξεκινά αυτόματα με βενζίνη και μετά από 4-5 χιλιόμετρα και όταν η μηχανή είναι στην θερμοκαρασία λειτουργίας της τότε κάνει αυτόματα την ενναλαγή καυσίμου.Τίς άλλες ώρες της ημέρες η εναλλαγή γίνεται στα 500-600 μέτρα.
Οταν αδείασει η δεξαμενή αυτόματα γίνεται εναλαγή σε βενζίνη και το καταλαβαίνεις από ένα buzzer που εχει για νξα σε ειδοποιεί.
Πρόβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα.
Μετα από 8000 χιλιόμετρα περίπου και με σχολαστικό μέτρημα των ποσοτητών και του κόστους έχω μείωση κόστους κίνησης (βενζίνη+υγραέριο) κατά -37%.Ο μέσος όρος κόστους ανά λίτρο καταναλωθέντους καυσίμου είναι 0,97e.
Στα στατιστικά αυτά υπολογίστε ότι ,πάντα πάω για γέμισμα υγραεριού όταν έχω μείνει και έχω κάνει και κάποια χιλιόμετρα με βενζίνη γιατί δεν βρήκα υγραέριο σε πόλη εκτός Αθήνας.
εχω βαλει και εγω σε ασσο Ν46Β20Β 5ης γενιας φιλε μου
γιατι καιει βενζινη κατω απο 1900?
ποσα χλμ εχεις κανει με το συστημα?
ειδες μειωση αποδοσης τελικες ρεπριζ?
ποιο συστημα εβαλες?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIANNISKW : 14-05-11 στις 08:25
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-11, 14:41
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Και εμένα μου φαίνεται περίεργο που καίει βενζίνη κάτω από τις 1900RPM. Δεν βλέπω για πιο λόγο θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό, ούτε γνωρίζω σύστημα με έγκριση στην Ελλάδα που να το κάνει. Εδώ εμένα που είναι πολύ παλιότερο και απλώς δουλεύει παίρνοντας το σήμα ψεκασμού του μαμά εγκεφάλου, ο οποίος επίσης προσαρμόζεται μόνος του!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-11, 20:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βλέπω για πιο λόγο θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό, ούτε γνωρίζω σύστημα με έγκριση στην Ελλάδα που να το κάνει. Εδώ εμένα που είναι πολύ παλιότερο και απλώς δουλεύει παίρνοντας το σήμα ψεκασμού του μαμά εγκεφάλου, ο οποίος επίσης προσαρμόζεται μόνος του!
Ολα το κάνουν.. Ο λόγος, η έλειψη υποπίεσης στην εισαγωγή, και η παρουσία αντλίας
μεταβλητής υποπίεσης.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-11, 22:41
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
δηλαδη στο ρελαντι καιει συνεχεια βενζινη?βλακεια
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-11, 22:52
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα το κάνουν.. Ο λόγος, η έλειψη υποπίεσης στην εισαγωγή, και η παρουσία αντλίας
μεταβλητής υποπίεσης.
Σίγουρα μπορούν να το κάνουν όλα (ή τα περισσότερα) εάν προγραμματισθούν, αφού τα περισσότερα έχουν δυνατότητα να προγραμματίσεις φάσμα στροφών, αλλά ψεκάζουν ΜΟΝΟ βενζίνη. Μπορεί να παρανόησα όπως το διάβασα, ο άνθρωπος είπε "και βενζίνη", 2 καύσιμα ταυτόχρονα είναι που δεν ψεκάζει κανένα (με έγκριση). Θεωρώντας ότι μιλάμε για βενζίνη και μόνο, το θέμα είναι το γιατί στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο χρειαζόταν να γίνει. Έχω ξαναδεί valvetronic κινητήρα με LPG και δούλευε σε όλο το φάσμα χωρίς προβλήματα, χωρίς να γνωρίζω τι κιτ είχε περαστεί όμως. Θεωρώ πως είναι απλό να βάλεις εγκέφαλο που να διαβάζει τους χρόνους ψεκασμού από το OBD και να ψεκάζει ότι του λέει ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου χωρίς να χρειάζεσαι την υποπίεση της εισαγωγής για κάτι. Υπάρχουν συστήματα που δεν χρειάζονται να διαβάζουν υποπίεση από την εισαγωγή για να ρυθμιστούν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 14-05-11 στις 23:00
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-11, 13:13
Το avatar του χρήστη cptbabis
cptbabis Ο χρήστης cptbabis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 23
cptbabis is on a distinguished road
Αναφέρω ότι καίει και βενζίνη.Αυτό το παρατήρησα από το panel που έχει τα λαμπάκια ενναλαγής καυσίμου και της ποσότητας της δεξαμενής.Οταν είμαι σε φανάρι η πάει το αυτοκίνητο κάτω από 1800-1700 στροφές ανάβουν τα λαμπάκια και του υγραεριου και τής βενζίνης και της ποσότητας της δεξαμενής.Πιθανώς να ψεκάζει μόνον βενζίνα και τα υπόλοιπα να σημαίνουν ότι το σύστημα είναι σε ετοιμότητα.Τα ίδια ανάβουν και τα πρωινά την ώρα που γίνεται η εναλλαγή σε αέριο για 3-5'' περίπου και μετά μένουν αναμμένα μόνον του υγραερίου και της ποσότητας καυσίμου.
Το παρατήρησα γιατί κάποιες μέρες με βροχή-απεργίες κ.α που είχε τρελλή κίνηση σε συγκεκριμένη καθημερινή διαδρομή έβαζα περισσότερη βενζίνη ανά 2-3 γεμίσματα αερίου και συγρόνως έβλεπα και τον υπολογιστή ταξιδίου να μου κατεβάζει τα υπόλοιπα χιλιόμετρα.
Οταν το είδα ρώτησα στο συνεργείο μετατροπής και μου είπαν ότι τα valvetronic για να δουλεύουν ομαλά στίς στροφές κοντά στο ρελαντί καίνε και βενζίνη.
Προχθές ρώτησα και κάποιον με X5 και μου είπε και αυτός ότι πιθανόν να του καιει και βενζίνη γιατί βάζει περίπου 30e κάθε 500-600 χιλιόμετρα όταν κάνει χιλιόμετρα σε κίνηση,δεν το βλέπει όμως διότι στο panel έχει μόνον λαμπάκια για ποσότητα καυσίμου.
Σχετικά με μείωση απόδοσης σε ρεπρίζ δεν βλέπω η τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω καμμιά διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-11, 13:30
Το avatar του χρήστη cptbabis
cptbabis Ο χρήστης cptbabis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 23
cptbabis is on a distinguished road
IMG 646 Η δεξαμενή
IMG 635 Το panel με αέριο και βενζίνη (κίνηση-φανάρια και εναλλαγή καυσίμου 3-5'').
IMG 638 Το panel μόνον με αέριο.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0646.jpg (288,1 KB, 159 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0635.jpg (303,2 KB, 188 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0638.jpg (304,4 KB, 161 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-11, 11:06
Το avatar του χρήστη GIANNISKW
GIANNISKW Ο χρήστης GIANNISKW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 168
GIANNISKW is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cptbabis Εμφάνιση μηνυμάτων
IMG 646 Η δεξαμενή
IMG 635 Το panel με αέριο και βενζίνη (κίνηση-φανάρια και εναλλαγή καυσίμου 3-5'').
IMG 638 Το panel μόνον με αέριο.
στον κοφτη αναβει λαμπακι μηχανης.
γενικα ειχες θεματα με λαμπακι μηχανης ρεταρισματα..?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.