Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-06-11, 13:36
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε βολαν απο 325 Μ50...ειναι λιγο ελαφρυτερο...αυτο φοραω κι εγω
μιχαλη στην αρχη φορουσες απο το 28 η' απτην αρχη αυτο ειχες?
θελω να πω οταν το αλλαξες που και τι διαφορες ειδες?
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-06-11, 13:55
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι σχετικο.

Και χανεις και κερδιζεις!

με ενα ελαφρυτερο βολαν κερδιζεις σε ευστροφια και παιρνει και ¨καποια" αλογα
αλλα αυτοματως κουρευεις ολη την πολυτημη Ροπη που ειναι πολυ σημαντικη!

Ελαφρυτερα βολαν και κατι τετοιες ψευδομετατροπουλες ειναι εντελως ανουσιες σε αυτοκινητα καθημερινης χρησης. Οι καθημερινοι δρομοι δεν ειναι Ring που πρεπει ενα μοτερ να δουλευει απο κοκκινα μεχριιι κοκκινα και να χρειαζεται για αυτους τους λογους την ευστροφια.
Στην καθημερινοτητα του ενα μοτερ χρειαζεται ροπη και οχι τρεμουλο στον στροφαλο

το οεμ βολαν του m5 ειναι ελαφρυτερο απο του 328 ε36 η' απλα εχει αλλη κατασκευη-λειτουργια.?(για οεμ μ5 κυριως ψαχνω οχι αλουμινιου).μου ειπαν οτι θα εχει ακομα περισσοτερη δυναμη και ξεπεταγμα.θα χασω σε ροπη δηλαδη?πως γινεται αυτο αφου η ροπη ειναι ευθεως αναλογη με την οποια ιπποδυναμη.εκτος αμα χασω σε συγκεκριμενο φασμα στροφων ροπη οπως γινεται με την εισαγωγη μ50 χαμηλα σε μικρο ποσοστο π.χ.αλλα το βολαν μ5 ειναι περισσοτερο για τις χαμηλες στροφες(ξεκινημα) φανταζομαι.ξερω γω τι να πω.εικασιες λεω.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-06-11, 14:17
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Λεωνίδα απλά ξέχνα το βολάν του Μ5 γιατί είναι πιο βαρύ κατά 6,572 κιλά και δεν έχεις κανένα λόγο να το βάλεις.

Με το ελαφρύτερο βολάν θα νομίζεις ότι έχει πάρει άλογα το μοτέρ γιατί θα έχει καλύτερη απόκριση στο πάτημα του γκαζιού.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-06-11, 18:11
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
ένα αμάξι με ελαφρύ βολάν ανεβάζει πιό γρήγορα τις στροφές,αυτό είναι το θετικό, τα αρνητικά είναι ότι όταν θές να φρενάρεις με ταχύτητα το αμάξι φρενάρει λιγότερο,το πόσο λιγότερο έχει σχέση με το πόσο ελαφρύτερο είναι το βολάν,σε μια κατηφόρα για παράδειγμα η ταχύτητα δέν θα σε κρατάει όπως πρίν,και τέλος σε ταξίδι το αμάξι γίνεται λίγο "κουραστικό"αφού με το παραμικρό άφημα του γκαζιού οι στροφές θα πέφτουν πολύ έυκολα
ανάλογα τις απαιτήσεις που έχεις πράτεις αναλόγως
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 08-06-11 στις 18:14
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-06-11, 18:29
Το avatar του χρήστη Herth
Herth Ο χρήστης Herth δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Μηνύματα: 107
Herth will become famous soon enoughHerth will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν θές να φρενάρεις με ταχύτητα το αμάξι φρενάρει λιγότερο,το πόσο λιγότερο έχει σχέση με το πόσο ελαφρύτερο είναι το βολάν,σε μια κατηφόρα για παράδειγμα η ταχύτητα δέν θα σε κρατάει όπως πρίν,και τέλος σε ταξίδι το αμάξι γίνεται λίγο "κουραστικό"αφού με το παραμικρό άφημα του γκαζιού οι στροφές θα πέφτουν πολύ έυκολα
Μήπως μπέρδεψες τις δύο περιπτώσεις? Νομίζω πως περιγράφουν τον ίδιο πράγμα, με δύο αντίθετα όμως κάθε φορά αποτελέσματα. Λογικά το σωστό είναι το δεύτερο, άρα στην πρώτη περίπτωση, στο φρενάρισμα με ταχύτητα, το αμάξι θα ελαττώσει ταχύτητα πιο γρήγορα αφού θα πέφτουν και οι στροφές ευκολότερα. (edit: ή κάτι δεν ερμηνεύω σωστά!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Herth : 08-06-11 στις 18:31
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-06-11, 18:30
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιχαλη στην αρχη φορουσες απο το 28 η' απτην αρχη αυτο ειχες?
θελω να πω οταν το αλλαξες που και τι διαφορες ειδες?
Εχει μια απειροελαχιστη διαφορα προς το καλυτερο στον τροπο που ανεβαζει στροφες το μοτερ.....π@π@ρι@ μαντολες δλδ......Βαλε ενα κοντυτερο βημα στο διαφορικο να δεις διαφορες τεραστιες!!Βαλε προγραμμα,φτιαξε μια εξατμιση ολοσωμη, εκει θα δεις διαφορες και οχι με αμφιλεγομενες μετατροπες που τελικα οπως βλεπεις μ@λ@κια σου'πε ο μαστορας σου!Ασχετος ειναι....ακου εκει να βαλεις 6.5kg βαρυτερο βολαν!!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-06-11, 18:41
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Herth Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως μπέρδεψες τις δύο περιπτώσεις? Νομίζω πως περιγράφουν τον ίδιο πράγμα, με δύο αντίθετα όμως κάθε φορά αποτελέσματα. Λογικά το σωστό είναι το δεύτερο, άρα στην πρώτη περίπτωση, στο φρενάρισμα με ταχύτητα, το αμάξι θα ελαττώσει ταχύτητα πιο γρήγορα αφού θα πέφτουν και οι στροφές ευκολότερα. (edit: ή κάτι δεν ερμηνεύω σωστά!)
στην πρώτη περίπτωση οι τροχοί παρασείρουν τη μηχανή,η οποία πλέον έχωντας λιγότερο βάρος στην περιστροφή της ανεβάζει πιό εύκολα τις στροφές της(δέν μπορεί να φέρει την ίδια αντίσταση στην πίεση που της ασκούν οι τροχοί),στην δεύτερη περίπτωση(παράγωγο του μικρότερου βάρους πάλι)όταν αφήνεις το γκάζι πέφτουν ευκολότερα οι στροφές της
εάν δέν κάνω λάθος τα φυσικά μεγέθη που ισχύουν στις δύο περιπτώσεις είναι η ροπή αδράνειας και η στροφορμή(με επιφύλαξη γιατί έχω σκουριάσει λίγο στα θεωρητικά)
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 08-06-11 στις 18:46
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-06-11, 19:54
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει μια απειροελαχιστη διαφορα προς το καλυτερο στον τροπο που ανεβαζει στροφες το μοτερ.....π@π@ρι@ μαντολες δλδ......Βαλε ενα κοντυτερο βημα στο διαφορικο να δεις διαφορες τεραστιες!!Βαλε προγραμμα,φτιαξε μια εξατμιση ολοσωμη, εκει θα δεις διαφορες και οχι με αμφιλεγομενες μετατροπες που τελικα οπως βλεπεις μ@λ@κια σου'πε ο μαστορας σου!Ασχετος ειναι....ακου εκει να βαλεις 6.5kg βαρυτερο βολαν!!
καταλαβα mike.no value for money...οτι βολαν και να βαλω.παντως ετσι για την ιστορια αυτο μου το πε ηλεκτρολογος και οχι ο μηχανικος μου.(αν το ελεγε αυτος θα το ετρωγε το κραξιμο του μην νομιζεις οτι ντρεπομαι.του τα λεω χυμα.χαχαχχα)ο μηχανικος μου εχει πει εισαγωγη ναι,προγραμμα ναι,πιο κοντο διαφορικο ναι,μετατροπη στην εξατμιση ναι.μεχρι εκει.μετα τελος μου εχει πει.δεν αξιζει παραπερα.αρα πανω κατω συμφωνει με εσενα.θα παω αυριο να κραξω λιγο τον ηλεκτρολογο να γελασω.θα εχουμε σοου.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-06-11, 19:55
Το avatar του χρήστη Herth
Herth Ο χρήστης Herth δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Μηνύματα: 107
Herth will become famous soon enoughHerth will become famous soon enough
Ας κάνω και γω μια προσπάθεια να πω το σκεπτικό μου

Μπερδεύτηκα στο πρώτο ποστ γτ όταν έγραψες για το φρενάρισμα, το μυαλό μου πήγε σε συνθήκες επίπεδου δρόμου, με μόνη διαφορά από την περίπτωση που αφήνεις το γκάζι, την προσθήκη του φρένου.
Και για αυτό μου φάνηκε πως αλληλοσυγκρούονταν μεταξύ τους οι δύο προτάσεις. Τέσπα, σκέφτηκα τα παρακάτω εγώ.

Και στις δύο περιπτώσεις (επίπεδου δρόμου με ή χωρίς φρένο) ο κινητήρας είναι ρυμουλκούμενος. Οι στροφές και συνεπώς η ταχύτητα του αυτοκινήτου θα πρέπει να μειωθούν γρηγορότερα με ένα ελαφρύτερο βολάν αφού έχει μικρότερη αποθηκευμένη ενέργεια (λόγω μικρότερης μάζας) από ότι ένα βαρύτερο βολάν,είτε πατάς φρένο είτε όχι.
Οι τριβές κύλισης, λόγω αντίστασης αέρα και οι τριβές του κινητήρα είναι ίδιες και στις δύο περιπτώσεις.

Τώρα για την περίπτωση της κατηφόρας τα πράγματα νομίζω πως δεν διαφέρουν αρκετά. Έχεις βέβαια επιπλέον την δύναμη της βαρύτητας με φορά αντίθετη στις παραπάνω τριβές. Τη σκέψη μου μόνο με παράδειγμα μπορώ να την εξηγήσω. Είναι αρκετά μπακαλίστικο αλλά έχω σκαλώσει :p

Σε μια κατηφόρα κλίσης 4 μοιρών και πχ 4000 στροφές με το βαρύ βολάν, το αυτοκίνητο κινείται με σταθερή ταχύτητα, άρα μονίμως 4000 rpm (χωρίς φρένο). Συνεπώς με ένα ελαφρύτερο βολάν, που έχει μικρότερη αδράνεια, στην ίδια κλίση το αυτοκίνητο δεν θα πρεπε να βρεθεί κάτω από τις 4000rpm και συνεπώς να φρενάρει?Όλα τα υπόλοιπα δεδομένα μένουν πάνω κάτω τα ίδια νομίζω.
Με το συλλογισμό αυτό δλδ, ένα ελαφρύτερο βολάν σε κράταει με ταχύτητα σε κατηφόρα με μεγαλύτερη κλίση από ότι το μαμά βολάν.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-06-11, 20:00
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεωνίδα απλά ξέχνα το βολάν του Μ5 γιατί είναι πιο βαρύ κατά 6,572 κιλά και δεν έχεις κανένα λόγο να το βάλεις.

Με το ελαφρύτερο βολάν θα νομίζεις ότι έχει πάρει άλογα το μοτέρ γιατί θα έχει καλύτερη απόκριση στο πάτημα του γκαζιού.
καταλαβα admin.εαν ειναι να νομιζω αστο να παει στην ευχη.σιγα μην κατσω να κανω πειραματα.εγω θελω πραγματικη βελτιωση αλλιως μαμα και παλι μαμα.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.