Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 04-09-12, 16:02
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
Well said για αυτο ξεχνα εκκεντρους, αγραφους, κλπ γιατι θα παει παραπανω απο οτι το αλλο. Εγω εδω παρακολουθω και σε περιμενο χεχεχεχεχε.
Ο άγραφος μέσα στη βδομάδα θα είναι στα χέρια μου. Ακόμα και να μπεί στο ασημί το μοτέρ δεν θα μείνει έτσι. Ποιός ο λόγος να βάλω "ψόφιο" S14 όταν έχω Μ10 στα ίδια άλογα? μπλέκονται τα project μεταξύ τους και στο τέλος θα μετακινούμαστε με το ΚΤΕλ...όλα συνεργείο θα είναι
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 03-02-13, 22:55
giogio Ο χρήστης giogio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 227
giogio is on a distinguished road
Καλησπερα,αν και αργησα να το παρω χαμπαρι αυτο το θεμα!!Κροταλισμα ειναι απο τον μηχανικο τεντωτηρα του μοτερ το οποιο το αλλαζεις με Σ52 κινητηρα,οπως εκανα και εγω,και υσηχαζεις.Το μια παει,δεν παει δεν εχει ρελαντι,το εζησα για 4 ολοκληρα χρονια,οφειλετε σε ενα μοτερακι που κανονιζει την υποπιεση για τον ρυθμιστη πιεσης της βενζινας που βρισκεται κατω απο το plenum.Υπαρχει περιπτωση να εχει καψει τα ολοκληρωμενα στον εγκεφαλο,ειναι απλη η αλλαγη τους και εχω και υλικο αμα χρειαστεις.
Τωρα η αλλαγη απο 2,0 σε 2,3 δεν κοστιζει αρκει να βρεθει στροφαλος και μπιελες!!
Εγω ειμουν ατυχος γιατι χρειαζομουν ρεκτιφιε,οποτε το εκανα 94μμ.Θα χρειαστεις στανταρ αντλια λαδιου απο εβο3,για να εισε σιγουρος,ελατηρια βαλβιδων,εκκεντροφορους 292-284,ροικη και ενα σετ 48 tb.Αυτο το σεταπ ειχα εγω,με 253 ps με λουφτ και επειδη το εβαλα στην ακρη τωρα,καπια στιγμη θα το κανω mafless

Παντως οτι και να λεγετε για τον S14 αμα βελτιωθει σκυλιαζει!!!!


Ιδιο σεταπ με διαφορετικο διαφορικο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 03-02-13, 23:02
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giogio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,αν και αργησα να το παρω χαμπαρι αυτο το θεμα!!Κροταλισμα ειναι απο τον μηχανικο τεντωτηρα του μοτερ το οποιο το αλλαζεις με Σ52 κινητηρα,οπως εκανα και εγω,και υσηχαζεις.Το μια παει,δεν παει δεν εχει ρελαντι,το εζησα για 4 ολοκληρα χρονια,οφειλετε σε ενα μοτερακι που κανονιζει την υποπιεση για τον ρυθμιστη πιεσης της βενζινας που βρισκεται κατω απο το plenum.Υπαρχει περιπτωση να εχει καψει τα ολοκληρωμενα στον εγκεφαλο,ειναι απλη η αλλαγη τους και εχω και υλικο αμα χρειαστεις.
Τωρα η αλλαγη απο 2,0 σε 2,3 δεν κοστιζει αρκει να βρεθει στροφαλος και μπιελες!!
Εγω ειμουν ατυχος γιατι χρειαζομουν ρεκτιφιε,οποτε το εκανα 94μμ.Θα χρειαστεις στανταρ αντλια λαδιου απο εβο3,για να εισε σιγουρος,ελατηρια βαλβιδων,εκκεντροφορους 292-284,ροικη και ενα σετ 48 tb.Αυτο το σεταπ ειχα εγω,με 253 ps με λουφτ και επειδη το εβαλα στην ακρη τωρα,καπια στιγμη θα το κανω mafless

Παντως οτι και να λεγετε για τον S14 αμα βελτιωθει σκυλιαζει!!!!


Ιδιο σεταπ με διαφορετικο διαφορικο!!!

θες να μας πεις κ το κοστος??????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 04-02-13, 08:54
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
εγω πάντως το πούλησα και ησύχασα, φίλος που έχει το ίδιο τράβαγε τα μαλλιά του γιατί το μοτέρ ήταν ψόφιο εξαιτίας κάποιας βαλβίδας - ματιού ? στο σαζμάν
αν είχα χρόνο χρημα και διάθεση και το κρατούσα θα καταργούσα όλα τα ηλεκτρικά - ηλέκτρονικά κλπ και θα το εφτιαχνα από την αρχή με άλλο 4πετάλουδο και άγραφο
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 04-02-13, 10:03
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
ολα εξω τα ρευματα και πεταμα. 48αρια και τελος!!!
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 04-02-13, 14:58
giogio Ο χρήστης giogio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 227
giogio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS M Εμφάνιση μηνυμάτων
θες να μας πεις κ το κοστος??????
Συνολικο?
Παμε 650 ευρω στροφαλομπιελα
700 ευρω μπιστονια + 200 ευρω ρεκτιφιε
1300 ευρω valvtrain
300 ευρω ροικη+τσιμουχακια βαλβιδων
850 ευρω καδενες,γλυστρες,τεντωτηρας,φλαντζες κτλ
550 ευρω επισκευη σασμαν και διαφορικου
250 ευρω δισκο-πλατω
400 ευρω για μετατροπη τετραπεταλουδου σε 48
600 ευρω προγραμματισμος
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 04-02-13, 15:00
giogio Ο χρήστης giogio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 227
giogio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πάντως το πούλησα και ησύχασα, φίλος που έχει το ίδιο τράβαγε τα μαλλιά του γιατί το μοτέρ ήταν ψόφιο εξαιτίας κάποιας βαλβίδας - ματιού ? στο σαζμάν
αν είχα χρόνο χρημα και διάθεση και το κρατούσα θα καταργούσα όλα τα ηλεκτρικά - ηλέκτρονικά κλπ και θα το εφτιαχνα από την αρχή με άλλο 4πετάλουδο και άγραφο
Εχει 2 ματια στον στροφαλο!!Παντως η αληθεια ειναι οτι η επομενη μου κινηση ειναι να πεταξω τον μοτρονικ εξω γιατι με εχει ταλαιπορησει αρκετα και θα μπει ενας καλος σχετικα αγραφος
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 04-02-13, 15:46
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giogio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,αν και αργησα να το παρω χαμπαρι αυτο το θεμα!!Κροταλισμα ειναι απο τον μηχανικο τεντωτηρα του μοτερ το οποιο το αλλαζεις με Σ52 κινητηρα,οπως εκανα και εγω,και υσηχαζεις.Το μια παει,δεν παει δεν εχει ρελαντι,το εζησα για 4 ολοκληρα χρονια,οφειλετε σε ενα μοτερακι που κανονιζει την υποπιεση για τον ρυθμιστη πιεσης της βενζινας που βρισκεται κατω απο το plenum.Υπαρχει περιπτωση να εχει καψει τα ολοκληρωμενα στον εγκεφαλο,ειναι απλη η αλλαγη τους και εχω και υλικο αμα χρειαστεις.
Τωρα η αλλαγη απο 2,0 σε 2,3 δεν κοστιζει αρκει να βρεθει στροφαλος και μπιελες!!
Εγω ειμουν ατυχος γιατι χρειαζομουν ρεκτιφιε,οποτε το εκανα 94μμ.Θα χρειαστεις στανταρ αντλια λαδιου απο εβο3,για να εισε σιγουρος,ελατηρια βαλβιδων,εκκεντροφορους 292-284,ροικη και ενα σετ 48 tb.Αυτο το σεταπ ειχα εγω,με 253 ps με λουφτ και επειδη το εβαλα στην ακρη τωρα,καπια στιγμη θα το κανω mafless

Παντως οτι και να λεγετε για τον S14 αμα βελτιωθει σκυλιαζει!!!!


Ιδιο σεταπ με διαφορετικο διαφορικο!!!
Η βαλβίδα ρελαντί έχει να κάνει μόνο με το ρελαντί, δεν φταίει αν πάει η δεν πάει το αμάξι αφού μόλις ανεβάσεις στροφές βγαίνει εκτός, κάτι άλλο ήτανε και δεν πήγαινε.
Για να φτιάξεις ενα σωστό 2.5 θέλεις κανα 10ρικο
__________________
(OO==[][]==OO)
M3 E30
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 04-02-13, 20:46
giogio Ο χρήστης giogio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 227
giogio is on a distinguished road
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alpaneras Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βαλβίδα ρελαντί έχει να κάνει μόνο με το ρελαντί, δεν φταίει αν πάει η δεν πάει το αμάξι αφού μόλις ανεβάσεις στροφές βγαίνει εκτός, κάτι άλλο ήτανε και δεν πήγαινε.
Για να φτιάξεις ενα σωστό 2.5 θέλεις κανα 10ρικο
Η βαλβιδα αυτη λειτουργει παντα,δεν ειναι μονο για το ρελαντι, με το πατημα του γκαζιου,ετσι την δοκιμαζεις κιολας.Στο ρελαντι ειναι ελαχιστα ανοιχτη και με το πατημα του γκαζιου κλεινει.Αν και το εχω αναφερει και παλιοτερα,ενα μπλε Μ3 Ε30 με γαλλικες πινακιδες του Γιαννη,για να γινει 2,5 με ολα τα πραγματα καινουργια,ξεπερασε τα 10
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 04-02-13, 21:51
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giogio Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βαλβιδα αυτη λειτουργει παντα,δεν ειναι μονο για το ρελαντι, με το πατημα του γκαζιου,ετσι την δοκιμαζεις κιολας.Στο ρελαντι ειναι ελαχιστα ανοιχτη και με το πατημα του γκαζιου κλεινει.Αν και το εχω αναφερει και παλιοτερα,ενα μπλε Μ3 Ε30 με γαλλικες πινακιδες του Γιαννη,για να γινει 2,5 με ολα τα πραγματα καινουργια,ξεπερασε τα 10
Μαυρο,το ειχα δει στον Καψαλιδη πριν χρονια.

Μιλαμε και σε ενα forum για Μ3 Ε30 στο εξωτερικο που ειναι μελος και αυτος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.